بیماری آکنه چیست؟ علائم و درمان آکنه

آکنه و جوش: علت ها و درمان آن

0 458

آکنه ؛ علائم، علل، پیشگیری و درمان

بیماری آکنه، جوش‌های ناشی از غرور جوانی می‌شناسند یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان پوست و مو است. آکنه زمانی رخ می‌دهد که چربی تولید شده توسط غدد چربی پوست و سلول‌های پوست باعث انسداد و انباشته شدن در فولیکول مو می‌شوند. درمان آکنه در پزشکی قابل انجام است.

بیماری آکنه

طب سنتی مکان‌های خاص آکنه روی صورت را به مشکلات سلامتی مرتبط می‌کند که بر اندام‌ها یا سیستم‌های دیگر بدن تأثیر می‌گذارد.شواهد علمی کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد که مسائل مربوط به سلامت اعضای بدن به جایی که آکنه روی صورت ظاهر می شود مربوط می شود. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که عوامل خاصی می توانند با آکنه در نواحی خاصی از صورت مرتبط باشند. ما به شواهد در این مقاله نگاه می کنیم.

آکنه در کدام قسمت ها ظاهر می شود و دلایل بروز آکنه چیست؟

بیماری آکنه زمانی ایجاد می شود که منافذ پوست با سلول های مرده و چربی پوست مسدود شود. نتیجه جوش سر سفید و سر سیاه است. باکتری هایی به نام پروپیونی باکتریوم آکنه نیز در التهاب نقش دارند که منجر به برآمدگی های قرمز رنگی می شود که مشخصه آکنه است. نواحی خاصی از صورت ممکن است به دلایل مختلف بیشتر مستعد جوش زدن آکنه باشند.

خط مو و شقیقه ها

آکنه اطراف خط مو و شقیقه ها که آکنه پیشانی نامیده می شود ممکن است به دلیل استفاده از برخی محصولات مو باشد.  این مورد می تواند هم مردان و هم زنان را با هر نوع پوستی درگیر کند.

هنگامی که محصولات موی چرب یا مومی روی پوست مجاور صورت پخش می شوند، می توانند منافذ را مسدود کنند. این امر می تواند باعث بروز آکنه شود.

برخی از مواد موجود در محصولات آرایشی، به ویژه در محصولاتی که برای صاف کردن موها وجود دارد، ممکن است باعث آکنه شوند. این مواد شامل:

 • سیکلوپنتازیلوکسان
 • دایمتیکون
 •  آکریلات ها
 • پانتنول
 • سیلیکون
 • کواترنیوم-۷۰
 • روغن ها
 • نفت خام

استفاده از فرمولاسیون های ساده تر، یا اجتناب از این مواد در محصولات مراقبت از مو، ممکن است به جلوگیری از ایجاد آکنه در اطراف خط مو کمک کند. جلوگیری از تماس محصولات موهای چرب با صورت بسیار مهم است.

ناحیه T: پیشانی، بینی و چانه

غدد چربی، چربی پوست تولید می کنند که یک ماده روغنی است که پوست را مرطوب و محافظت می کند. تولید بیش از حد چربی پوست، می تواند باعث آکنه شود.تولید روغن اضافی می تواند به این معنی باشد که جوش ها ممکن است بیشتر از سایر قسمت های صورت در این نواحی رخ دهند.

یک مطالعه منبع معتبر ۹۱۴ فرد مبتلا به آکنه را مورد بررسی قرار داد. محققان بین تولید چربی و میزان آکنه در ناحیه T که پیشانی و بینی را می پوشاند، ارتباط پیدا کردند. افراد جوان‌تر مبتلا به آکنه در اطراف ناحیه U که گونه‌ها و چانه را می‌پوشاند، آکنه بیشتری نسبت به ناحیه T داشتند.

آکنه در صورت

گونه ها

جوش‌های روی گونه‌ها می‌تواند در نتیجه مکانیسم آکنه ایجاد شود که به دلیل اصطکاک یا مالش پوست ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک فرد تلفن همراه را روی صورت خود می گیرد، زمانی که در خواب روی بالش حرکت می کند، و هنگامی که یک وسیله یا لباسی را می پوشد که دارای بند چانه است.

با این حال، مکانیک آکنه به گونه ها محدود نمی شود. بسته به لباس یا فعالیت انسدادی خاص می تواند در نواحی مختلف بدن رخ دهد. بیشتر در ورزشکاران تشخیص داده می شود. رسیدگی به علت اصطکاک روی پوست معمولاً منجر به بهبود آکنه می شود.

خط فک

دانشمندان تمایل دارند آکنه اطراف خط فک را با نوسانات هورمونی مرتبط کنند. با این حال، محققان دیگر این تصور را به چالش کشیده و رد کرده اند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آکنه در اطراف فک و چانه به طور دقیق پیش بینی می کند که آیا یک فرد دچار اختلال هورمونی است.

هم در مردان و هم در زنان، غدد فوق کلیوی هورمونی به نام DHEA-S تولید می کنند. یک مطالعه نشان داد که زنان مبتلا به آکنه بزرگسالان سطوح خفیف تا متوسطی از این هورمون را افزایش می دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که ۳۹ تا ۸۵ درصد از زنانی که دارای آکنه هستند، آکنه بدتری در روزهای قبل از قاعدگی دارند.

از آنجایی که بسیاری از افراد مبتلا به آکنه اختلالات هورمونی ندارند، عوامل دیگری مانند افزایش حساسیت غدد چربی به هورمون‌ها ممکن است علت باشد.

درمان آکنه 

طیف وسیعی از درمان‌های موضعی می‌توانند برای مبارزه با باکتری‌ها، التهاب و چربی اضافی که همگی می‌توانند باعث آکنه شوند، مفید باشد.افراد می توانند درمان های موضعی را بدون نسخه بخرند، یا می توانند به دنبال مواد زیر باشند تا آکنه خود را هدف قرار دهند:

ـ بنزوئیل پراکسید: در درجه اول با باکتری Propionibacterium acnes مبارزه می کند.

ـ رتینوئیدهای موضعی: این رتینوئیدها برای کاهش چربی اضافی روی صورت و رفع انسداد منافذ موثر هستند. یک مثال ژل آداپالن (Differin 0.1%) است.

ـ اسید سالیسیلیک: این در درجه اول برای باز کردن منافذ پوست عمل می کند.

برای آکنه های التهابی، از جمله موارد شدید، پزشک ممکن است دوره ای از آنتی بیوتیک ها را برای مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب تجویز کند. این می تواند به صورت آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی باشد.

ایزوترتینوئین یا آکوتان دارویی است که افراد می توانند برای درمان آکنه شدید مصرف کنند. افراد معمولاً آن را طی ۴ تا ۵ ماه مصرف می کنند، اگرچه مدت زمان درمان می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

با این حال، ایزوترتینوئین می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. افراد باید قبل از شروع درمان این اثرات را با پزشک در میان بگذارند و آنها فقط باید تحت نظارت مداوم پزشکی دارو را مصرف کنند. ایزوترتینوئین نزدیکترین چیزی است که پزشکان برای درمان آکنه دارند.

پزشک ممکن است مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی را برای درمان آکنه هورمونی پیشنهاد کند. کارشناسان معتقدند که داروهای ضد بارداری ممکن است از طریق کاهش هورمون هایی که ممکن است از طریق تولید سبوم به آکنه کمک کنند، عمل کنند.

پس از ۶ ماه استفاده از منبع معتبر، داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی ممکن است به اندازه آنتی بیوتیک های خوراکی موثر باشند. سایر داروهای ضد بارداری که فقط پروژسترون دارند، مانند Nexplanon، ممکن است آکنه را بدتر کنند.

زمانی که روش‌های دیگر مؤثر نباشند، افراد می‌توانند آنتی‌آندروژن‌هایی مانند اسپیرونولاکتون را نیز به‌عنوان درمان‌های خارج از برچسب آکنه مصرف کنند.

درمان آکنه

پیشگیری از بروز آکنه

 • صورت را یک یا دو بار در روز و همچنین بعد از ورزش یا تعریق با یک پاک کننده ملایم و غیر ساینده و آب ولرم به آرامی بشویید.
 • هر محصولی که با پوست صورت تماس پیدا می کند باید فاقد چربی و غیر کومدوژن باشد تا از بروز آکنه جلوگیری کند.
 • از لمس مکرر صورت خودداری کنید، زیرا مالش اغلب پوست ممکن است باعث آکنه شود. همچنین حتماً با ملحفه و روبالشی تمیز بخوابید.
 • دور نگه داشتن مو از صورت و شستن موها پس از استفاده از محصولات موی چرب یا مومی ممکن است به کاهش آکنه در اطراف خط مو کمک کند.
 • حفظ یک سبک زندگی سالم با ورزش فراوان، تغذیه خوب و حداقل استرس ممکن است به جلوگیری از بروز آکنه کمک کند.
 • خوردن غذاهایی که شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارند نیز ممکن است به مبارزه با آکنه کمک کند.
 • یک مطالعه منبع معتبر روی ۴۳ مرد مبتلا به آکنه نشان داد که در طی ۱۲ هفته، پیروی از یک رژیم غذایی با GI پایین، آکنه را بیشتر از یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات کاهش می دهد.
 • همچنین ممکن است بین مصرف لبنیات و ایجاد آکنه ارتباطی وجود داشته باشد. این ممکن است به دلیل هورمون ها یا بار گلیسمی باشد که هنوز در شیر وجود دارد. این امر به ویژه با شیر بدون چربی اتفاق می افتد.
 • کاهش استرس و صرف زمان برای استراحت منظم ممکن است به کاهش یا جلوگیری از بروز آکنه کمک کند. یک مطالعه قدیمی‌تر نشان داد که تمرین‌های آرام‌سازی و کاهش استرس باعث بهبود آکنه می‌شود و زمانی که شرکت‌کنندگان استفاده از این تکنیک‌ها را متوقف کردند، آکنه بازگشته است.

بطور خلاصه مطالعات علمی نشان می‌دهد که وجود آکنه در نواحی خاصی از صورت ممکن است به دلیل باکتری‌ها، تولید چربی بیش از حد، تغییرات هورمونی یا عوامل خارجی مانند استفاده از محصولات مومی شکل باشد. پرداختن به این مسائل با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، مراقبت از پوست خوب، و درمان‌های موضعی ممکن است به رفع آکنه کمک کند.

اگر این روش‌های درمانی مؤثر نبودند یا افرادی که آکنه طولانی مدت یا شدید دارند، افراد می‌توانند برای درمان به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 • زمانیکه بسیار دردناک  هستند
 • اغلب آلوده هستند
 • عمیق زیر پوست هستند
 • به درمان خانگی پاسخ نمی‌دهند
 • ناحیه وسیعی از پوست را می پوشاند
 • ایجاد ناراحتی عاطفی می‌کنند

افراد می توانند از میان طیف وسیعی از درمان های خانگی برای درمان آکنه خود انتخاب کنند. با این حال، همه درمان ها برای همه یا در هر موردی کارساز نیستند. افراد ممکن است نیاز به استفاده از آزمون و خطا داشته باشند تا دریابند کدام روش برای آنها کارآمد است.

بیشتر درمان های طبیعی برای آکنه از نظر علمی کارایی آنها ثابت نشده است، اما ممکن است برای برخی افراد مفید باشد.

همیشه قبل از استفاده از داروهای طبیعی برای آکنه شدید، مزمن، عمیق یا دردناک با پزشک صحبت کنید. در مورد زخم های آکنه جزئی که به مراقبت های اولیه پاسخ نمی دهند یا بدتر می شوند با پزشک صحبت کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.