آنچه باید در مورد فواید روغن هسته انگور بدانید

حقایقی در مورد فواید روغن هسته انگور بر سلامتی

0 525

از فواید روغن هسته انگور برای سلامتی و زیبایی چه می دانید؟

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

روغن هسته انگور همان‌طور که از نامش پیداست روغنی است که از دانه‌های انگور تهیه می‌شود. به طور معمول، انگورهای مورداستفاده آنهایی هستند که از فرایند شراب‌سازی باقی‌مانده است.

با اینکه روغن هسته انگور از انگور شرابی گرفته می‌شود، اما طعم خنثی (نه میوه‌ای) و رنگ روشن دارد. نقطه دود نسبتاً بالای ۴۲۰ درجه فارنهایت آن را به گزینه‌ای همه‌کاره برای استفاده در انواع روش‌های پخت با حرارت بالاتر مانند کباب کردن و سرخ کردن تبدیل می‌کند و به لطف طعم خنثی آن، می‌توان آن را به‌راحتی در پخت‌وپز یا به‌عنوان سس سالاد و پاستا استفاده کرد.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که روغن هسته انگور را می‌توان به‌صورت موضعی برای فواید پوست و مو استفاده کرد به‌علاوه، محتوای بالای اسیدهای چرب تک و چند غیراشباع آن، روغن هسته انگور را در مقایسه با روغن‌های دارای چربی اشباع یا ترانس، روغنی سالم‌تر برای قلب می‌سازد

روغن هسته انگور می‌تواند جایگزینی منحصربه‌فرد به‌جای روغن‌های گیاهی قدیمی، بوده و بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد.

اطلاعات تغذیه‌ای در مورد فواید روغن هسته انگور

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

اطلاعات تغذیه‌ای زیر برای ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) روغن هسته انگور:

کالری: ۱۲۰

چربی: ۱۴ گرم

سدیم: ۰ میلی‌گرم

کربوهیدرات: ۰ گرم

فیبر: ۰ گرم

شکر: ۰ گرم

پروتئین: ۰ گرم

کربوهیدرات‌ها

اگرچه انگور کربوهیدارت دارد اما هسته انگور دارای روغن مغذی است.

چربی‌ها

۱۲۰ کالری روغن هسته انگور در هر قاشق غذاخوری همگی از چربی ناشی می شود. چربی اشباع آن در مقایسه با بسیاری از روغن های دیگر بسیار کم است و تنها ۱۰ درصد کل آن است. (یک قاشق غذاخوری حاوی ۱.۵ گرم چربی اشباع شده یا ۸ درصد از ارزش روزانه است.

اسیدهای چرب باقی مانده در روغن هسته انگور حدود ۱۸ درصد تک غیراشباع و ۷۰ درصد چند غیراشباع هستند. اسیدهای چرب امگا ۶ بخش عمده ای از این چربی های اشباع نشده چندگانه را تامین می کنند. در حالی که اسیدهای چرب امگا ۶ به عنوان چربی دوستدار قلب در نظر گرفته می شوند، برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از امگا ۶ ممکن است التهاب را افزایش دهد. با این حال، کلید تعادل امگا ۶ با مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ است.

پروتئین

باز هم، روغن هسته انگور چربی خالص است، به این معنی که حاوی پروتئین نیست.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

از آنجایی که اغلب به عنوان یک غذای سالم به بازار عرضه می شود، ممکن است انتظار داشته باشید که روغن هسته انگور سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی باشد. با این حال، این کاملاً صادق نیست. ریزمغذی اولیه ای که در این روغن پیدا می کنید ویتامین E است که برای بسیاری از روغن ها رایج است. در عوض، اکثر فواید سلامتی آن از محتوای چربی غیراشباع این روغن ناشی می شود.

یک قاشق غذاخوری روغن هسته انگور می تواند حاوی مقادیر اندک ویتامین E تا حدود ۸ میلی گرم، ۲ یا ۵۳ درصد از RDA باشد. مقدار ویتامین E در هر دسته روغن به رقم انگور مورد استفاده و شرایط محیطی در طول رشد آن بستگی دارد.

علاوه بر این، روغن هسته انگور ممکن است حاوی ترکیبات فنلی آنتی اکسیدانی خاصی مانند فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و تانن ها باشد. این موارد نیز بر اساس برند و روش استخراج متفاوت خواهد بود.

فواید روغن هسته انگور

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

فواید روغن هسته انگور برای سلامتی بسیار زیاد است از جمله بهبود سلامت قلب، سلامت پوست و خواص درمانی.

فواید روغن هسته انگور بر روی سلامت قلب

برای سلامت قلب، بهتر است چربی‌های اشباع شده را با چربی‌های غیراشباع جایگزین کنید و روغن هسته انگور مطمئناً سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) است. در مقایسه با گزینه های چربی اشباع بالا مانند کره یا شورتینگ، روغن هسته انگور به مراتب روغن پخت بهتری برای سیستم قلبی عروقی شماست.

فواید روغن هسته انگور برای پوست

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور -بر روی پوست

روغن هسته انگور می‌تواند پوست را صاف و مرطوب کند

روغن هسته انگور علاوه بر مزایای آن در شکل خوراکی، ممکن است در صورت استفاده موضعی نیز فوایدی را به همراه داشته باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب آن می تواند آبرسانی را در پوست افزایش داده و زبری و پوسته پوسته شدن را کاهش دهد.

فواید روغن هسته انگور برای بهبود زخم

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

اسیدهای چرب امگا ۶ مانند اسید لینولئیک موجود در روغن هسته انگور به دلیل نقش خود در بهبود زخم ها شناخته شده اند. طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۸، مصرف اسید لینولئیک ممکن است به سرعت بخشیدن به ترمیم بافت کمک کند.

روغن هسته انگور و فعالیت ضدمیکروبی

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

مطالعات بیشتری برای تعیین اثرات ضد میکروبی روغن هسته انگور مورد نیاز است، اما تحقیقات محدود نشان داده است که می تواند برخی از عوامل بیماری زا را از بین ببرد. این احتمالاً مربوط به ترکیبات فنلی روغن مانند رزوترول است که می تواند رشد باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کلی را مهار کند.

فواید روغن هسته انگور برای بسیاری از رژیم‌های غذایی خاص

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

روغن هسته انگور به عنوان یک غذای تک ماده ای و بدون حساسیت برای تعدادی از رژیم های غذایی خاص مناسب است. بدون سدیم، گلوتن، لبنیات، پروتئین، کربوهیدرات یا محصولات حیوانی، می‌توانید با اطمینان آن را در برنامه‌های غذایی بدون گلوتن، بدون لبنیات، کم کربوهیدرات و وگان قرار دهید.

اثرات نامطلوب روغن هسته انگور

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

محتوای روغن هسته انگور از اسیدهای چرب امگا ۶ محل بحث است. اگرچه به نظر می رسد تحقیقات نشان می دهد که اسید لینولئیک موجود در روغن هسته انگور التهاب را تقویت نمی کند، برخی از مطالعات این نگرانی را ایجاد کرده اند که رژیم غذایی سرشار از امگا ۶ ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن مختلف مانند آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده و بیماری قلبی را افزایش دهد. . با این حال، مهم است که توجه داشته باشید نگرانی اصلی در مورد امگا ۶ مربوط به آنهایی است که در غذاهای فرآوری شده یا سرخ شده یافت می شود.

در عوض، بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که بر نسبت امگا ۶ به امگا ۳ در رژیم غذایی به عنوان عامل مهم‌تر برای سلامتی مطلوب تمرکز کنند. از آنجایی که رژیم غذایی استاندارد آمریکایی تمایل به انحراف به سمت اسیدهای چرب امگا ۶ بیشتری دارد، مصرف مواد غذایی با محتوای امگا ۳ بالاتر، مانند ماهی چرب یا دانه چیا، در کنار روغن هسته انگور می تواند به تعادل آن کمک کند.

ممکن است برخی از روغن های هسته انگور را در ترکیب با آووکادو، زیتون یا روغن های دیگر پیدا کنید. البته افزودن روغن های جایگزین به دانه انگور ترکیب، نقطه دود و تغذیه آن را تغییر می دهد که ممکن است چیز خوبی باشد یا نباشد.

آلرژی

روغن هسته انگور به‌عنوان یک ماده غذایی حساسیت‌زا شناخته نشده است.

چگونگی و مدت نگهداری روغن هسته انگور

فواید روغن هسته انگور
فواید روغن هسته انگور

روغن‌های غنی از چربی‌های غیراشباع چندگانه، مانند روغن هسته انگور، حساس‌ترین آنها به اکسیداسیون ; فرایند تخریب در اثر قرارگرفتن در معرض نور، گرما و اکسیژن هستند.

بنابراین، مهم است که روغن هسته انگور را در یک مکان خنک و تاریک، مانند انبار خود، محکم بسته نگه دارید. اگر بعید است که در عرض حدود شش ماه از مقدار زیادی از آن استفاده کنید، روغن را در مقادیر کم خریداری کنید. هرگز از روغن هسته انگور پخته شده مجدد استفاده نکنید.

روغن هسته انگور با طعم ملایم و کمی آجیلی خود به‌عنوان پس‌زمینه‌ای دلپذیر برای بسیاری از غذاها مانند سس سالاد، سس پاستا و محصولات پخته شده عمل می‌کند.

اگر روغن هسته انگور را جایگزین روغن های دیگر می کنید، به سادگی از نسبت یک به یک استفاده کنید. روغن هسته انگور همچنین به دلیل نقطه دود بالای ۴۲۰ درجه فارنهایت در برابر روش های پخت با حرارت بالا مانند سرخ کردن، کباب کردن و برشته کردن مقاومت می کند.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.