۱۰ نکته آسان برای آرامش و غلبه بر استرس

تا حالا فکر کرده اید چگونه بتوانید بر استرس خود غلبه کنید؟

0 498
غلبه بر استرس
غلبه بر استرس

۱۰ نکته آسان برای آرامش و غلبه بر استرس

 افتادگی پلک ها و شانه‌ها، اخم روی صورت، ضربان سر و خمیازه کشیدن هرازگاهی روشی است که بدن شما برای کمی استراحت فریاد می‌کشد. باوجود کارهای زیادی که باید انجام دهید، یافتن زمانی برای استراحت می‌تواند دشوار باشد و درنتیجه به‌سلامتی شما آسیب رسانده و کار ضعیفی را نیز ارائه دهید؛ اما اختصاص دادن زمان برای استراحت برای سلامتی شما بسیار مهم است.

همه ما اوقاتی مانند امتحانات، کار، جلسات و ضرب‌الاجل‌ها داریم که اگر کمی مرخصی نگیریم و به زندگی پرمشغله خود ادامه دهیم، می‌توانند به‌شدت بر سلامت ما تأثیر بگذارند. نیازی نیست که استراحت ساعت‌ها یا کل روز شمارا ببرد، راه‌هایی برای استراحت وجود دارد که زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد و درعین‌حال به شما استراحت بسیار لازم را می‌دهد. ترفندهای ذکرشده در زیر را امتحان کنید تاکمی آرام شوید و استرس را از بین ببرید.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس
  1. چرت عمیق بزنید.

چرت زدن بهترین راه برای افزایش انرژی شماست و تمام افکار ناامیدکننده را به گوشه‌ای پرتاب می‌کند. نه چرت زدن در طول روز نشانه تنبلی نیست. درواقع فواید زیادی برای سلامتی دارد. چرت‌های کوتاه می‌تواند اثرات منفی خواب شبانه ضعیف را بر سلامتی معکوس کند و استرس را کاهش دهد. همچنین سیستم ایمنی شمارا تقویت می‌کند و به حفظ اطلاعات بهتر از کسانی که چرت نمی‌زنند کمک می‌کند.

چرت زدن‌های سریع به شما این امکان را می‌دهد که از استرس‌های روزانه فرار کنید و برای رویارویی با روز آینده شمارا جوان و شاداب کنید. همه کارفرمایان به‌اندازه گوگل مهربان نیستند که به کارمندان خود اجازه می‌دهند در غلاف‌های انرژی تخم‌مرغی شکل که مخصوص این منظور ساخته‌شده‌اند، چرت کوتاهی بزنند؛ اما عمدتاً در همه‌جا، چرت زدن در طول زمان کار بسیار ناپسند است. به‌جای استراحت برای قهوه، چرخیدن روی مبل بعد از یک روز طولانی در محل کار به مدت نیم ساعت یا بیشتر می‌تواند ذهن شمارا دوباره راه‌اندازی کند.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس
  1. با شریک یا بهترین دوست خود صمیمانه صحبت کنید.

گاهی اوقات، بعد از یک روز بد، هیچ‌چیز بهتر از این نیست که با شریک زندگی یا بهترین دوست خود صحبت کنید. آن‌ها شمارا قضاوت نمی‌کنند و نصیحتی به شما نمی‌کنند، آن‌ها فقط در صورت نیاز به شما گوش می‌دهند. شما به تعداد معینی از افراد نیاز ندارید، فقط به تعدادی از افراد نیاز دارید که بتوانید مطمئن باشید که می‌توانید افکار خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. اگر نیاز به استراحت دارید، وقت بگذارید و با بهترین دوست یا عزیزتان تماس بگیرید و با آن‌ها صحبت کنید.

صحبت کردن به شما کمک می‌کند تا احساسات و عواطف خود را تخلیه کنید و همه‌چیز را به‌جای اینکه آن را در بطری بپوشانید، آشکار کنید. اعتمادبه‌نفس در مورداحساس خود به کسی، عامل اصلی کاهش استرس است. وقتی احساسات خود را به اشتراک می‌گذارید، احساس می‌کنید بار از روی شما برداشته می‌شود. باکسانی که به شما نزدیک هستند بنشینید و چای بنوشید و صحبت کنید.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس
  1. پیاده‌روی کنید.

به‌غیراز سوزش و کاهش خطر بیماری‌های قلبی، پیاده‌روی می‌تواند استرس را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. یک‌قدم زدن کوچک در پارک یا پیاده‌روی به فروشگاه بزرگ به‌جای سوارشدن به ماشین مزایای زیادی برای کاهش استرس دارد. وقت گذاشتن برای انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی می‌تواند ذهن شمارا از نگرانی‌های ناراحت‌کننده دور کند و به شما احساس جدایی از فشار های روزانه‌تان بدهد. با دادن فضای سرگردانی به ذهن خود، می‌توانید بهتر تمرکز کنید و به چیزها بادید جدیدی نگاه کنید.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس

 

۱۲ واقعیت سلامت قلب که می‌تواند زندگی شمارا نجات دهد

 

  1. از شکلات تلخ لذت ببرید.

اگر به دنبال توجیهی برای داشتن شکلات هستید، دلایل زیادی برای شما وجود دارد. علم تأیید می‌کند که خوردن شکلات تلخ شمارا از استرس رها می‌کند و فشارخون شمارا کاهش می‌دهد. یک‌تکه خوشمزه شکلات تلخ مغذی است و یک غذای مفید برای بدن است. شکلات تلخ با بسیاری از ترکیبات سالم به نام فلاونوئیدها غنی‌شده است که برای درمان بیماری‌ها مفید هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند. این ماده با تحریک تولید اندورفین عمل می‌کند که باعث ایجاد احساس شادی می‌شود؛ بنابراین، هر چه شکلات تیره‌تر باشد بهتر است.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس
  1. مراقبه کنید.

مدیتیشن بهترین راه برای از بین بردن استرس روز و آرام کردن ذهن شماست. صرفاً چند دقیقه برای تمرین مدیتیشن می‌تواند آرامش و آرامش درونی شمارا بازگرداند. این فن ساده، ارزان و بدون دردسر تمام استرس را از بین می‌برد، ذهن شمارا تیز می‌کند و فعالیت‌های روزانه را مؤثر و لذت‌بخش می‌کند. ۱۵ دقیقه از برنامه شلوغ خود می‌تواند به شما کمک کند زندگی باکیفیتی داشته باشید. تمام استرس ناشی از کار فوراً شمارا ترک می‌کند و افکار و احساسات شمارا سازمان می‌دهد.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس
  1. دوش آب گرم بگیرید تا غلبه کند بر استرس.

هیچ‌چیز مثل دوش آب گرم و بخارآلود بر استرس نمی‌نشیند. دوش آب گرم یک‌راه بسیار مؤثر برای از بین بردن تمام مشکلات روز است. یک اقدام ساده برای ۱۰ دقیقه دوش آب گرم گرفتن می‌تواند به شما کمک کند احساس بی‌حالی داشته باشید. آب تسکین‌دهنده گرم می‌تواند برای آرامش ذهن و بدن شما معجزه کند.

شامپوها و صابون‌های بوی شیرین می‌توانند سطح استرس را به‌طور مؤثر کاهش دهند. زیر سر دوش بایستید و تصور کنید آب تمام افکار و ناراحتی یا فقط افکار روزانه شمارا از بین می‌برد. در این مرحله، به مشکلات خود فکر نکنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ذهن خود را پاک‌کنید و احساس سکون کنید. به چرخش آب در زهکشی همراه با افکار روزمره خود نگاه کنید.

کتاب موردعلاقه خود را بخوانید.
کتاب موردعلاقه خود را بخوانید.
  1. کتاب موردعلاقه خود را بخوانید.

از دست دادن خود در یک کتاب، نهایت آرامش است. خواندن کتاب موردعلاقه‌تان می‌تواند شمارا کاملاً مجذوب کند و به شما امکان می‌دهد از نگرانی‌ها و استرس‌های دنیای روزمره فرار کنید. مطالعه حواس شمارا از واقعیت دور می‌کند و می‌تواند با کاهش ضربان قلب و کاهش تنش در ماهیچه‌ها منبع فوق‌العاده‌ای برای آرامش باشد.

مطالعه‌ای در دانشگاه ساسکس نشان داد که مطالعه ۶ دقیقه‌ای می‌تواند استرس را تا ۶۸ درصد کاهش دهد. ۳۰ دقیقه از روز خود را به مطالعه در مکانی ساکت اختصاص دهید که در آن مزاحمی نداشته باشید، زیرا لحظاتی که برای خواندن سپری می‌کنید همان لحظاتی هستند که از بهشت ربوده‌شده‌اند.

سلامت قلب
سلامت قلب

۸.نیایش کمک میکند به غلبه بر استرس

درزمانی که به هر دلیل دچار اضطراب یا نگرانی و دل‌شوره می‌شوید، ذکر و دعای مجرب رفع دل‌شوره و استرس و اضطراب ذیل را چهارده مرتبه قرائت کنید. دل‌شوره و اضطراب برطرف می‌شود. دراثنای ذکر توجه قلبی داشته باشد. مجرب است

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس  1. برای غلبه بر استرس ماساژ بگیرید.

یک ماساژ تسکین‌دهنده می‌تواند به شما کمک کند تا آرام شوید. ماساژ درمانی مؤثر برای کاهش استرس، درد و تنش عضلانی است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مردم یک ماساژ خوب را دوست دارند، اما کاهش استرس محبوب‌ترین دلیل است. بسیاری از مطالعات تأیید کرده‌اند که ماساژ درمانی یک کاهش‌دهنده استرس عالی است.

سیستم عصبی ما با تولید مقادیر زیادی از مواد شیمیایی مانند کورتیزول و آدرنالین به استرس پاسخ می‌دهد. این مواد شیمیایی منجر به ضربان قلب سریع‌تر، تنش عضلانی، تعریق و هوشیاری می‌شوند. سردرد، درد فک، درد شانه و گردن از علائم شایع استرس هستند. ماساژ باعث تسکین فوری می‌شود و ماهیچه‌ها و ذهن شمارا آرام می‌کند.

غلبه بر استرس
غلبه بر استرس
  1. یک وعده غذایی بپزید و از ثمره زحمات خود لذت ببرید.

برش و خرد کردن نوعی ریتم است که می‌تواند ذهن شمارا آرام کند. ذهن استرس زده غذای راحتی می‌خواهد و اگر غذای خودساخته باشد، آن را ازنظر جسمی و ذهنی مفید خواهید دید. کنار هم ریختن برخی از مواد و دریافت صداها و عطرهای سوزان می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی استرس را کاهش دهد. شما مسحور بوی حس آشپزی خود می‌شوید. شما می‌توانید در پایان یک وعده غذایی خوب احساس موفقیت کنید که می‌تواند بیشتر حواس شمارا آرام کند.

چه برای خانواده آشپزی کنید و چه برای خودتان، روند آشپزی لذت زیادی به شما می‌دهد و راهی عالی برای پایان دادن به یک روز، با آرامش است. ذهن شمارا از دردسر و ترافیک روز منحرف می‌کند و توجه شمارا به تهیه غذا جلب می‌کند. آشپزی به‌تنهایی یا آشپزی باکسی زمان باکیفیتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید در آشپزخانه بگذرانید و استرس را از بین ببرید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.