۸ راه آسان برای افزایش تراکم مو

چگونه تراکم موی سر را بیشتر کنیم؟

0 715

۸ راه آسان برای افزایش تراکم مو

افزایش تراکم مو

ریزش مو می تواند استرس زا باشد و خود این استرس نیز منجر به ریزش مو می شود و این یک پارادوکس است! با این حال ریزش مو، چیزی است که همه ی ما در مقطعی از زندگی خود ان تجربه کرده ایم.

ممکن است ریزش مو با تغییر در نوع و مدل شامپو یا با تغییر رژیم غذایی از بین رفته و یا کم شده باشد اما همه آنقدر خوش شانس نیستند! تقریباً ۶۰ درصد از مردم از ریزش مو رنج می برند و طاسی در بیش از ۵۰.۴ درصد از جمعیت دیده می شود. این اعداد نگران کننده هستند زیرا هر سال در حال افزایش هستند  اما شما می توانید با افزایش تراکم موهای خود این وضعیت را زیر و رو کنید.

با تینامو همراه باشید تا به شما راه های افزایش تراکم مو را نشان بدهیم

 

ریزش مو چه ارتباطی با تراکم مو دارد؟

افزایش تراکم مو

به عبارت ساده تر، تراکم مو نشان دهنده ی تعداد رشته های روی پوست سر شماست.

به طور کلی، تعداد تارهای مو در هر اینچ مربع روی پوست سر شما محاسبه می شود. به طور متوسط، یک فرد حدود ۲۲۰۰ تار مو در هر اینچ مربع روی پوست سر خود دارد.

تراکم مو به عنوان ضخیم، متوسط و نازک طبقه بندی می شود. مردم ترجیح می‌دهند موهای پرپشتی داشته باشند زیرا می‌توانند به روش‌های مختلفی به آن‌ها حالت دهند از سوی دیگر، افرادی که موهای نازک دارند، مجبورند برای درخشندگی و ضخامت به محصولات حجم دهنده متوسل شوند و این فرآیند می تواند دست و پا گیر و همچنین گران باشد.

تراکم مو و ریزش مو چه وجه مشترکی دارند؟

باید بگوییم که  تراکم مو فراتر از ضخامت رشته است.

اگر تارهای موی بیشتری روی پوست سرتان باشد، موهایتان ضخیم تر به نظر می رسد.

هنگامی که لکه های مو از بین می رود، می تواند منجر به نازک و مرده شدن موهای شما شود.

با این حساب، کاهش ریزش مو برای افزایش تراکم مو مهم است.

دلایل کاهش تراکم مو

افزایش تراکم مو

قبل از اینکه به راه حل های مورد نیاز برای افزایش تراکم مو برسیم، وظیفهی ماست که کمی به توضیح درباره ی علت اصلی آن بپردازیم؛ با درک این موضوع، می توانید علت اصلی را در آینده حذف کنید.

موارد زیر برخی از دلایلی است که باعث می شود با کاهش تراکم مو مواجه شوید:

۱- ژنتیک

افزایش تراکم مواگر با تراکم موی کم متولد شده اید، تغییر آن برای شما دشوار خواهد بود. فولیکول مو بخشی از پوست روی سر شما است که موها از طریق آن رشد می کنند.

هنوز هیچ فناوری ای وجود ندارد که بتواند تعداد فولیکول های مو را افزایش دهد.

علاوه بر این، سایر عوامل بیولوژیکی مانند هورمون ها می توانند باعث تراکم موهای نازک شوند  به عنوان مثال، بلوغ باعث تغییرات هورمونی می شود که می تواند منجر به ریزش مو، آسیب مو و کاهش تراکم مو شود.

 

۲- مسائل مربوط به رژیم غذایی

افزایش تراکم موخوردن غذاهای ناسالم به شدت شما را از رویای داشتن موهای بلند و پرپشت دور می کند.

اگر رژیم غذایی شما سرشار از ویتامین B3 و C  نباشد، متوجه تغییر چشمگیر و منفی در تراکم موهای خود خواهید شد.

مواد غذایی مانند تخم مرغ، ماهی چرب، سیب زمینی شیرین، بادام، میوه های تازه و سبزیجات را به سبد غذایی خود اضافه کنید. اینها تراکم موهای شما را بهبود می بخشد و در عین حال شما را به طور کلی سالم می کند.

 

۳- استرس یا بیماری

افزایش تراکم مواسترس و ریزش مو در سطوح عمیق تر نیاز به هم مرتبط هستند.

طبق مطالعات انجام شده، سه نوع ریزش مو با کاهش تراکم مو مرتبط است:

۱- به دلیل تلوژن افلوویوم، فولیکول های مو ممکن است به مکان استراحت بروند.

۲- تریکوتیلومانیا می تواند باعث کنده شدن موهای بدن و پوست سر شما شودکه  این می تواند با استرس یا ناامیدی ایجاد شود.

۳- در نهایت، آلوپسی آره آتا به فولیکول های مو حمله می کندکه این امر تا حد زیادی باعث ریزش مو می شود.

 

۴- عدم مراقبت از مو

افزایش تراکم موموهای شما تنها تا زمانی که از آنها مراقبت کنید همراه شما خواهد بود.

در صورت عدم نگهداری مناسب، تراکم مو نیز کاهش می یابد.

برای تقویت گردش خون باید موهای خود را مرتباً برس بزنید.

هر چند وقت یکبار روغن کردن موهایتان نیز می تواند معجزه کند!

 

 

۸  راه اساسی برای افزایش تراکم مو:

افزایش تراکم مو

هیچ راهی وجود ندارد که از طریق آن بتوانید تراکم موهای خود را در یک شب تغییر دهید.

مراقبت از مو یک روش طولانی مدت است که نیاز به تلاش و ثبات در این تلاش دارد.

اگر می خواهید تراکم موهای خود را حفظ کنید یا دوباره به دست آورید و مدل موهای جدید خود را به رخ بکشید، ادامه ی این مقاله را بخوانید:

۱- از شامپو و نرم کنندهی مناسب استفاده کنید:

افزایش تراکم مودفعه بعد که شامپو می‌خرید، فراتر از صرفا “برند” نگاه کنید و روی اجزای آن تمرکز کنید. چندین عنصر در یک شامپو با کیفیت پایین، که اغلب به آنها توجه نمی کنید، می تواند به طور بالقوه باعث افزایش آسیب مو شود.

باید مراقب سدیم کلرید باشید؛ سدیم کلرید عمدتا برای افزایش قوام محصول اضافه می شود اما می تواند منجر به ریزش مو و کاهش تراکم مو شود.

ممکن است وسوسه شوید که شامپو یا حالت دهنده ای با بهترین بو را تهیه کنید  اما مراقب باشید! زیرا عطرهای مصنوعی حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی هستند و علاوه بر سایر بیماری های جدی مانند آسم یا سرطان می تواند منجر به ریزش مو شود.

اگر می‌خواهید یک شامپوی موثر برای درمان ریزش مو داشته باشید، به سراغ شامپویی بروید که حاوی کلاژن، پروتئین برنج، کراتین، روی، بیوتین و غیره باشد.

علاوه بر این، زغال فعال یا اسید سالیسیلیک مشتق شده نیز می تواند ناخالصی ها را از فولیکول مو پاک کرده و امکان رشد گسترده ی مو را فراهم می کند.

۲- موهای خود را به آرامی بشویید:

افزایش تراکم موخرید شامپو و نرم کننده ی مناسب فقط نیمی از کار را انجام می دهد. لازم است موهای خود را در فواصل زمانی منظم و با ملایمتِ کامل بشویید.

مردم تصور می کنند که باید موهای خود را به شدت در حین شستشوی پوست سر بشویند  اما بهتر است بدانید که باید پوست سر خود را به آرامی با انگشتان خود تمیز کنید. سعی نکنید آن را با ناخن های خود مالش دهید، زیرا می تواند باعث عفونت یا ساییدگی شود.

پس از اینکه کف سر خود را با شامپو کفالود کردید، آن را کاملا آبکشی کنید. سعی کنید از آب ولرم برای فرآیند شستشو استفاده کنید.

نرم کننده را دور از پوست سر و فقط روی نوک موهایتان بمالید. برای مثال، می توانید از حالت دهندهی موهای خود در فاصلهی ۷ سانتی متر از پوست سر شروع کنید.

سعی کنید پس از استفاده از نرم کننده ، موهای خود را ماساژ دهید تا گردش خون در پوست سر تسهیل شود.

مو ها را با آب ولرم یا سرد بشویید و مطمئن شوید که محصول به طور کامل از پوست سر و نوک مو پاک شده است.

از شستن موهای خود بیش از سه بار در هفته خودداری کنید ، زیاده روی در شست و شوی مو می تواند روغن های ضروری را از پوست سر پاک کند.

هرگز پوست سر را با ناخن‌هایتان نکشید، زیرا می‌تواند باعث ساییدگی و جذب عفونت شود.

 

۳- ماساژ پوست سر می تواند تراکم مو را افزایش دهد:

افزایش تراکم موماساژ پوست سر با روغن؛ اغلب ناپسند است زیرا مردم معتقدند شامپو زدن بعداً باعث از بین رفتن روغن های مورد نیاز می شود. اما این کاملا درست نیست.

ماساژ منظم با روغن می تواند به شما در کنترل ریزش مو و بهبود تراکم مو کمک کند زیرا گردش خون را تقویت کرده و ریشه ها را تقویت می کند.

همه ی اینها منجر به رشد بهتر مو و پرپشتی آنها می شود.

می توانید از روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن هسته خرما، یا روغن آرگان برای ماساژ مو استفاده کنید.

نکته: زیاده روی نکنید و استفاده از روغنها را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید.

حتما بخوانید  درمان ریزش مو و راهکارهایی برای رشد مجدد مو

۴- رژیم غذایی خود را تغییر دهید:

افزایش تراکم مویک رژیم غذایی سالم می تواند چندین مزیت را به همراه داشته باشد. یک تغییر ساده در رژیم غذایی می تواند رشد، بافت و تراکم موهای شما را بهبود بخشد.

رژیم غذایی خود را با مواد غذایی حاوی ویتامین B3 ، B6، اسید، روی، آنتی اکسیدان ها، اسید فولیک و غیره پر کنید. علاوه بر این، ویتامین D می تواند به تحریک فولیکول های مو کمک کند، آهن می تواند به بهبود کمبود آهن کمک کند و ویتامین C باعث سهولت در بدن می شود برای جذب آهن. غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند به جلوگیری از ریزش مو کمک کنند و همچنین بیوتین می تواند رشد مو را تحریک کند.

مواد غذایی زیر می توانند کیفیت موهای شما را تا حد زیادی بهبود بخشند:

– پنیر
– تخم مرغ
– آووکادو
– میوه ها و سبزیجات
– شیر
– ماهی
– ماست
– بلغور جو دوسر
– عدس

شما می توانید یک برنامه ی غذایی مناسب و جامع را از پزشک یا متخصص تغذیه ی خود دریافت کنید.

 

۵- از ژل آلوئه ورا برای افزایش تراکم مو استفاده کنید:

افزایش تراکم موژل آلوئه ورا برای بهبود کیفیت مو و همچنین برای به حداقل رساندن آسیب مو موثر شناخته شده است. آلوئه ورا به تسکین پوست سر و حالت دادن به موی سر کمک می کند. علاوه بر این، فولیکول های مو را باز می کند و به رشد سالم مو کمک می کند.

می توانید مقداری ژل تازه و طبیعی آلوئه ورا را در کف دست خود بریزید و آن را بدون از دست دادن هیچ نقطه ای روی پوست سر خود ماساژ دهید. یک ساعت روی موها را بپوشانید و سپس با آب گرم بشویید. این کار موهای شما را درخشان و تغذیه می کند.

برای نتیجه بهتر می توانید ماسک مو نیز درست کنی:

– مقداری ژل آلوئه ورا بردارید و آن را با روغن کرچک مخلوط کنید. این محلول را روی موهایتان بمالید و یک شب نگه داریدو صبح موهای خود را بشویید.

اگر به طور منظم از این ماسک مو استفاده کنید، به شما کمک خواهد کرد تا به کیفیت دلخواه در موهای خود برسید.

– مقداری ژل آلوئه ورا را با حنا، ماست و روغن نارگیل مخلوط کنیدو پس از آماده شدن این مخلوط، اجازه دهید نیم ساعت بماند سپس آن را به پوست سر خود بمالید. تمام نواحی را بپوشانید و یک ساعت کلاه دوش بپوشید. آن را با یک شامپوی ملایم بشویید.

این ماسک باعث می شود موهای شما تغذیه، هیدراته و قوی شود.

اگر از این ماسک یکبار در هفته استفاده کنید، متوجه تفاوت های اساسی در رشد و تراکم موی خود خواهید شد.

– در نهایت، سرکه سیب نیز می تواند به شما در بهبود روند رشد مو کمک کند، آن را با ژل آلوئه ورا و روغن زیتون مخلوط کنید   و به پوست سر و نوک سر مالیده و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماندسپس با آب سرد آن را بشویید.

 

۶- از دانه های شنبلیله استفاده کنید:

افزایش تراکم مودانه‌های شنبلیله یا “متی” می‌توانند به رشد موی سالم کمک کنند.

این تکنیک خانگی برای سال‌ها در بین مردم مورد استفاده قرار گرفته است اما مردم هنوز اهمیت دانه‌های شنبلیله را درک نکرده‌اند.

دانه های شنبلیله  سرشار از ویتامین C هستند و یک مادهی غذایی مفید برای تراکم و رشد مو محسوب می شوند و در کنار بهبود کیفیت موهای شما، خشکی مو را نیز کاهش داده و آن را براق و صاف می کنند.

علاوه بر ویتامین C و پروتئین، دانه های شنبلیله حاوی آهن هستند که به گردش خون کمک می کنند و می توانند به مبارزه با موهای خاکستری کمک کنند.

در نهایت، اسید نیکوتینیک دانه های شنبلیله باعث افزایش تراکم مو و افزایش حجم مو می شود.

شما می توانید از دانه های شنبلیله به روش های مختلفی استفاده کنید.

– مقداری از دانه ها را یک شب در آب خیس کنید  سپس روز بعد آنها را با آبلیمو در مخلوط کن ریخته و به درستی مخلوط کنید تا مخلوط مناسبی به دست آید. پس از آماده شدن، آن را به پوست سر و نوک موهای خود بمالیدو بگذارید نیم ساعت بماند و سپس با شامپوی ملایم بشویید.

– یا  می توانید با مخلوط کردن خمیر شنبلیله با کشک و عسل، خمیری تهیه کنید. این خمیر را روی نوک موهای خود مالیده و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند سپس آن را با آب سرد و شامپو بشویید.

– اگر نمی خواهید خمیر درست کنید، کافی است دانه ها را یک شب در آب خیس کنید و صبح آن را بنوشید. اگر این کار را هر روز به مدت دو ماه انجام دهید ، نه تنها شاهد تغییر شدید در گوارش خود خواهید بود، بلکه شاهد بهبود رشد و تراکم مو نیز خواهید بود.

 

۷- استفاده از تخم مرغ روی سر می تواند رشد مو را افزایش دهد:

افزایش تراکم موشاید استفاده از تخم مرغ روی موهایتان باعث ایجاد ناراحتی در شما شود، اما به گفته متخصصان، این یک راه اثبات شده برای بهبود کیفیت مو است.

تخم مرغ پر از مواد مغذی مانند پروتئین و مواد معدنی است  که به بازیابی کیفیت مو و همچنین صافی آن کمک می کنند و  در کنار آن، در بهبود رشد مو نیز موثر است.

از آنجایی که موهای ما حاوی ۷۵ درصد پروتئین هستند، تخم مرغ به تغذیهی موهای ما از پوست سر تا ریشه کمک می کند.

– یک عدد تخم مرغ را با پودر شنبلیله مخلوط کرده و یک قاشق حنا به آن اضافه کنید، خوب مخلوط کنید و مخلوط را روی پوست سر خود بمالید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند و سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

– همچنین می توانید یک تخم مرغ را با موز و روغن نارگیل مخلوط کنید. پس از آماده شدن، آن را روی پوست سر خود بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماندو  بعد از خشک شدن آن را بشویید.

– یا می توانید تخم مرغ را با ژل آلوئه ورا نیز مخلوط کنید. آن را روی پوست سر خود بمالید و از یک شانه برای برس کشیدن آن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که مخلوط روی پوست سر و همچنین موها اعمال می شود. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و آن را بشویید.

هنگامی که یک تخم مرغ با مواد مغذی مخلوط می شود، به مو کمک می کند تا رشد مو را تسهیل کرده و بهبود بخشد. این می تواند ارتباط مستقیمی با تراکم مو داشته باشد.

 

۸- کاهش استرس و تنش می تواند رشد مو را افزایش دهد:

افزایش تراکم موهرگز از استرس زیاد هیچ فایده ای حاصل نشده است؛ نه تنها عواقب روحی و روانی دارد، بلکه می تواند منجر به آسیب رسیدن به مو و ریزش مو شود.

صرف نظر از اینکه تراکم موها دارای یک عامل ژنتیکی هستند، می توانید چندین تکنیک را برای بهبود رشد مو امتحان کنید.

 

با تکنیک های زیر می توانید سطح استرس خود را حفظ کنید:

  • ورزش روزانه
  • یوگا و مدیتیشن
  • خوابیدن در یک ساعت معقول و معین
  • نفس عمیق
  • کاهش  مصرف کافئین و الکل
  • سیگار نکشیدن

آیا افزایش تراکم مو امکان پذیر است؟

حتی اگر تراکم مو به چندین عامل بیولوژیکی و ژنتیکی بستگی داشته باشد، شما می توانید رژیم غذایی و سبک زندگی خود را برای افزایش رشد مو تغییر دهید  علاوه بر این، برس زدن منظم موهایتان در حین استفاده از یک شامپوی خوب، می تواند کمک زیادی به بهبود تراکم مو کند.

کدام ویتامین برای مو بهتر است؟

افزایش تراکم مو

مطالعات نشان می‌دهند که بهترین ویتامین برای رشد مو ویتامین B است که به بیوتین نیز معروف است و همچنین به عنوان یک درمان ریزش مو توسط متخصصان توصیه می شود.

ویتامین های B ،مواد مغذی و اکسیژن را به پوست سر منتقل می کنند و در نتیجه رشد مو را بهبود می بخشند. می توان ویتامین های B  را در غذاهای دریایی، غلات کامل و سبزیجات برگ دار یافت.

 

چه نوشیدنی هایی به رشد مو کمک می کنند؟

آب کیوی، آب پیاز، آب آلوئه ورا و آب خیار از بهترین گزینه ها برای بهبود رشد و تراکم مو هستند.

کلام اخر

افزایش تراکم مومقابله با ریزش مداوم مو می تواند ناامید کننده باشد و علاوه بر این، تماشای نازک شدن موهایتان هر بار که آنها را در دم اسبی می بندید، می تواند اعتماد به نفس شما را از پایین بیاورد اما با کمک تکنیک هایی که قبلا ذکر شد، می توانید از وقوع چنین موقعیت هایی در آینده جلوگیری کنید.

در نهایت، علاوه بر آن، باید همیشه سعی کنید بدون استرس و شاد بمانید ، فقط یک ذهن سالم می تواند به بدن سالم و رشد موی سالم منجر شود.

بنابراین، به راه حل ها پایبند باشید و آماده باشید تا موهای پرپشت و تغذیه شدهی خود را با اطمینان کامل نشان دهید!

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.