فوائد شکلات تلخ در سلامتی و پوست

خواص شکلات تلخ برای سلامتی، پوست و مو

0 703

فواید شکلات تلخ برای پوست، مو و سلامت

اگر همیشه در مورد تفاوت بین این انواع شکلات و شیر فکر می کردید که به اندازه انواع تیره آن خوب است، این پست برای شما مناسب است! در ادامه بخوانید تا بدانید چرا شکلات تلخ سالم است و فواید زیادی که برای پوست، مو و سلامت کلی شما دارد.

چرا شکلات تلخ؟

همه شکلات ها برابر نیستند. برای اینکه بتوانید از مزایای این خوراکی خوشمزه بهره مند شوید، باید مطمئن شوید که انواع پر کالری نمی خورید. این مهمتر است زیرا شکلات طعم خوبی دارد و خوردن آن آسان است.

تغییرات طعمی بین شکلات تیره، شیری و سفید به دلیل تفاوت در روش تولید هر نوع وجود دارد.

شکلات تلخ

شکلات تلخ

شکلات تلخ از مواد جامد کاکائو، کره کاکائو و شکر با شیر کم یا بدون شیر تشکیل شده است. به دلیل کاکائو زیاد و ترکیب شکر کمتر، می توان آن را نیمه شیرین با طعم کمی تلخ توصیف کرد. در بین انواع شکلات، شکلات تلخ دارای بالاترین درصد مواد جامد کاکائو و کره کاکائو است که از ۳۰ تا ۸۰ درصد در مواد آرایشی جامد کاکائو متغیر است. شکلات تلخ همچنین خشک تر از دو نوع دیگر با بافت گچی است اما طعم کامل و واقعی شکلاتی دارد.

شکلات سفید

شکلات سفید را واقعاً نمی توان شکلات نامید زیرا حاوی مواد جامد کاکائو یا قسمت بدون چربی دانه کاکائو نیست. کره کاکائو – قسمت زرد کم رنگ و چربی گیاهی خوراکی دانه کاکائو – بیشترین قسمت شکلات سفید را تشکیل می دهد. شکر و شیر به کره کاکائو اضافه می شود تا حالت خامه ای و طعم بهتری پیدا کند.

شکلات شیری

شکلات شیری دارای نسبت های متفاوتی از مواد جامد کاکائو است. افزودن کره کاکائو، شیر و شکر، شکلات شیری را به شیرینی خامه‌ای تبدیل می‌کند که در سراسر جهان محبوبیت دارد.

وقتی صحبت از ارائه فواید سلامتی به میان می آید، شکلات سفید با محتوای قند و چربی اشباع شده منبع کالری خالی است. همچنین شکلات شیری در مقایسه با شکلات تلخ، قند و چربی بیشتری و مواد جامد کاکائو کمتری دارد. هرچه درصد کاکائو در شکلات بیشتر باشد، سالم‌تر است، شکلات تلخ با محتوای بالای مواد جامد کاکائو سالم‌ترین نوع آن است.

شکلات تلخ مملو از ترکیبات تغذیه‌ای است که تأثیر مثبتی بر سلامتی دارد.

آنتی اکسیدان ها

دانه‌های کاکائو خام و فرآوری‌نشده در میان غذاهایی با بالاترین رتبه ORAC (ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن) قرار دارند. شکلات تلخ غنی از کاکائو دارای ترکیبات آلی فراوانی مانند پلی فنول ها، فلاوانول ها، کاتچین ها و غیره است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.

مواد معدنی

۷۰ تا ۸۵ درصد شکلات تلخ حدود ۱۱ گرم فیبر در هر ۱۰۰ گرم دارد. جدا از این، بخشی بسیاری از مواد معدنی ضروری مثل منگنز، مس، آهن  منیزیم.  را هم فراهم می کند. شکلات تلخ همچنین دارای مقدار زیادی فسفر، پتاسیم، سلنیوم و روی است.

چه شکلات تلخ را همانطور که هست بخورید، چه آن را به دستور پخت کاکائو داغ خود اضافه کنید یا از آن به عنوان یک درمان موضعی زیبایی استفاده کنید، این چیزی است که این غذای دلپذیر می تواند برای پوست شما انجام دهد!

خواص شکلات تلخ

 

 • از آسیب خورشید محافظت می کند

طبق تحقیقات، خوردن شکلات تلخ بافت پوستی صاف‌تر، ۲۵ درصد کمتر قرمزی پوست در مواجهه با نور خورشید و آبرسانی طولانی مدت پوست به شما می‌دهد. فلاونوئیدهای موجود در شکلات به انعکاس اشعه های مضر UV روی پوست شما کمک می کند و از آفتاب سوختگی و بیماری هایی مانند سرطان پوست جلوگیری می کند. شکلات تلخ همچنین به مبارزه با تغییر رنگ پوست کمک می کند.

 • از پیری زودرس جلوگیری می کند

شکلات تلخ به کاهش لکه های تیره و رنگدانه کمک می کند و پوست را درخشان و سالم نگه می دارد. همچنین برای بازگرداندن رطوبت پوست کار می کند و آن را در حالت قفل نگه می دارد، محتوای کلاژن را بهبود می بخشد و گردش خون را تقویت می کند، که همه اینها به تاخیر در ایجاد خطوط و چین و چروک کمک می کند.

 • باعث رشد سلولی می شود

مواد معدنی ضروری موجود در شکلات تلخ مانند مس، آهن و روی باعث رشد سلول ها شده و پوست شما را تغذیه کرده و آن را جوان تر نگه می دارد. شکلات تلخ همچنین پوست را سم زدایی می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد و به پوست شما کمک می کند تا شاداب و درخشان به نظر برسد.

 • پوست را التیام می بخشد

شکلات تلخ با مواد معدنی غنی شده است که التیام سلولی را افزایش می دهد. شکلات تلخ علاوه بر اینکه با از بین بردن سلول های مرده پوست، پوست صاف را نشان می دهد، جای زخم ها و لکه های پوستی را نیز روشن می کند.

 • استرس را کاهش می دهد

سطوح بالای استرس می تواند پوست شما را خراب کند. منیزیم، قرص خنک کننده اصلی، ترشح هورمون استرس کورتیزول را سرکوب می کند. از آنجایی که شکلات تلخ حاوی مقدار زیادی منیزیم است، به کاهش استرس کمک می کند، که به نوبه خود از تجزیه کلاژن جلوگیری می کند و پوست شما را سالم نگه می دارد. منیزیم همچنین به خواب بهتر شما کمک می کند که برای سلامت پوست مهم است.

 • التهاب را کاهش می دهد

التهاب مزمن بدن شما را در حالت آماده باش ثابت نگه می دارد. فلاوانول های موجود در شکلات تلخ به کاهش التهاب، کمک به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما و حفظ جوانی پوست کمک می کند.

خواص شکلات تلخ

فواید شکلات تلخ برای مو

شکلات تلخ فواید زیادی برای پوست سر و موهای شما نیز دارد!

 • حجم مو را افزایش می دهد

مواد معدنی مانند مس، آهن و روی موجود در شکلات تلخ رشد سلول ها را افزایش می دهند و جریان خون را به پوست و پوست سر افزایش می دهند و انتقال بهتر مواد مغذی به سلول ها را تسهیل می کنند و در نتیجه منجر به موهای سالم تر و قوی تر می شوند. گردش خون بهبود یافته همچنین به مبارزه با ریزش مو کمک می کند.

 • کیفیت مو را بهبود می بخشد

مواد مغذی موجود در شکلات تلخ نه تنها رشد مو را تقویت می‌کند، بلکه با افزایش استحکام به هر رشته و براق و نرم کردن آن‌ها، کیفیت موهای شما را نیز بهبود می‌بخشد.

 • از عفونت جلوگیری می کند

خوردن شکلات تلخ التهاب را کاهش می دهد و از عفونت پوست سر و سایر بیماری های مزمن جلوگیری می کند. سلامت پوست سر به طور خودکار به موهای سالم تر ترجمه می شود.

 • از آسیب خورشید جلوگیری می کند

فواید تغذیه ای شکلات تلخ، پوست سر شما را به اندازه پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش در امان نگه می دارد.

شکلات تلخ به روش های زیر برای سلامت کلی شما مفید است:

 • سلامت قلب را افزایش می دهد

فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ از پیری که منجر به بیماری قلبی می شود جلوگیری می کند. عملکرد ضد التهابی شکلات تلخ همچنین سلول های اندوتلیال را که رگ ها را پوشانده اند سالم نگه می دارد.

 • کلسترول را کاهش می دهد

کلسترول شریان ها و سیاهرگ ها را مسدود می کند و از عملکرد طبیعی آنها جلوگیری می کند. مشخص شده است که خوردن شکلات تلخ باعث کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد و کلسترول کل می شود. مطالعه دیگری نشان داده است که شکلات تلخ در افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب موثر است.

 • فشار خون را حفظ می کند

مواد معدنی مانند مس و منیزیم موجود در شکلات تلخ فشار خون را کنترل کرده و آن را در حالت عادی نگه می دارند. به این ترتیب، این درمان سالم برای افرادی که دارای نوسانات فشار خون کنترل نشده هستند، مفید است.

قند خون را متعادل می کند خبر خوب برای عاشقان شکلات! شکلات تلخ برای کاهش مقاومت به انسولین که نقش مهمی در حفظ سطح قند خون دارد، شناخته شده است. فقط مطمئن شوید که به سراغ شکلات تلخی بروید که پر از شکر نباشد.

 • کم خونی را درمان می کند

محتوای فلاونوئید شکلات تلخ به همراه سایر غذاهای غنی از آهن می تواند به عنوان درمان کم خونی عمل کند. با این حال، این فقط برای موارد خفیف کم خونی فقر آهن که برای درمان نیازی به دارو ندارند، صادق است. شکلات تلخ همچنین برای افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند مفید است.

 • از سکته مغزی جلوگیری می کند

فلاونوئیدهایی مانند اپی کاتچین برای محافظت از مغز در برابر سکته شناخته شده است. اپی کاتچین به مقدار خوبی در شکلات تلخ وجود دارد و تحقیقات نشان داده است افرادی که شکلات تلخ مصرف نمی کنند در مقایسه با افرادی که شکلات تلخ مصرف می کنند مستعد سکته های ناگهانی هستند.

 • بینایی را بهبود می بخشد

بر اساس یک مطالعه جدید، شکلات تیره مسئول بهبود حساسیت بصری به کنتراست – توانایی خواندن حروف در کنتراست های مختلف است. در همین مطالعه، آزمودنی‌ها بعد از مصرف شکلات تلخ، دقت بینایی یا وضوح دید بهتری را گزارش کردند. محققان بر این باورند که فلاوانول های کاکائو در دسترس بودن اکسیژن و مواد مغذی مهم را برای رگ های خونی چشم، به ویژه شبکیه که به شدت عروقی است، افزایش می دهد.

 • عملکرد شناختی را تقویت می کند

مواد مغذی موجود در شکلات تلخ جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد و در نتیجه حافظه را تقویت می‌کند، مهارت‌های حل مسئله را بهبود می‌بخشد و به تمرکز و زمان واکنش کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داد که تنها یک دوز کاکائو غنی شده با فلاوانول برای افزایش جریان خون به مغز در بزرگسالان جوان کافی است. فلاونوئیدها در هیپوکامپ، ناحیه مغزی که در یادگیری و حافظه نقش دارد، نفوذ کرده و تجمع می کنند. این ترکیبات به طور یکسان برای پیر و جوان مفید است و از زوال ذهنی در افراد مسن جلوگیری می کند.

 • خلق و خو را بهبود می بخشد

شکلات تلخ تولید مواد شیمیایی حس خوب در مغز را افزایش می دهد. این مواد شیمیایی که اندورفین نامیده می شوند، با گیرنده های مواد افیونی متصل می شوند که منجر به احساس سرخوشی و کاهش درد و استرس می شود. شکلات تلخ همچنین حاوی تریپتوفان است که یک اسید آمینه پیش ساز سروتونین است، یک انتقال دهنده عصبی که شادی را افزایش می دهد و خلق و خوی مثبت ایجاد می کند.

مطمئناً شکلات تلخ جایگزین داروهایی نیست که بیماری هایی مانند فشار خون، کلسترول یا دیابت را درمان می کنند. مهمتر از همه، این درمان بدون چربی و کلسترول نیست! بنابراین از زیاده روی در شکلات تلخ خودداری کنید فقط به این دلیل که فواید زیبایی و سلامتی دارد. هیچ توصیه مشخصی برای افراط وجود ندارد، اما خوردن یک تکه (زیر ۳۰ گرم) شکلات تلخ در روز می تواند به شما کمک کند از مزایای تمام مواد مغذی آن بهره مند شوید. به یاد داشته باشید که اگر از یک برنامه غذایی پیروی می کنید، کربوهیدرات، چربی و کالری را در نظر بگیرید!

ماسک های شکلاتی برای پوست و مو

این ماسک ها را در خانه امتحان کنید و اجازه دهید پوست و موی شما طعم شکلاتی را جلب کند.

 • یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو و عسل و یک قاشق پودر دارچین را با هم مخلوط کنید. روی صورت و گردن خود بمالید و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بشویید.
 • دو تکه شکلات تلخ را ذوب کرده و با ۲/۳ فنجان شیر، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. اجازه دهید مخلوط کمی خنک شود سپس به طور یکنواخت روی صورت بمالید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه بشویید.
 • نصف فنجان شکلات تلخ آب شده را بردارید و با دو قاشق غذاخوری زمین فولر مخلوط کنید. بگذارید کمی خنک شود و گرم را روی پوست بمالید. پس از خشک شدن با آب بشویید.
 • پودر کاکائو و خامه غلیظ را به مقدار مساوی مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. روی صورت بمالید و بعد از ۲۰-۳۰ دقیقه بشویید.
 • یک تخته شکلات تلخ را آب کرده و با یک قاشق غذاخوری آرد، یک قاشق چایخوری کشک و آب نصف لیمو مخلوط کنید. خمیر را روی صورت خود بمالید و پس از ۳۰ دقیقه بشویید.
 • یک فنجان توت فرنگی و هندوانه، یک موز و ۵۰ گرم شکلات تلخ ذوب شده را با هم مخلوط کنید. مخلوط را روی صورت خود بمالید و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب گرم بشویید.
 • با مخلوط کردن نصف فنجان پودر کاکائو، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و یک قاشق چایخوری عسل و خامه، یک اسکراب درست کنید.با حرکات دایره ای به آرامی روی صورت و گردن ماساژ دهید.بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و با آب ولرم بشویید.
 • ا مخلوط کردن ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری پودر کاکائو و عسل و دو قاشق غذاخوری شکر قهوه ای ماسک لایه بردار درست کنید.خمیر غلیظ را روی صورت خود بمالید و بگذارید خشک شود.پوست را به آرامی جدا کرده و با آب بشویید.
 • یک موز رسیده را له کنید و ۳ تا ۴ مکعب شکلات تلخ ذوب شده و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید.هنگامی که مخلوط خنک شد، به طول موهای خود بمالید و از ریشه جلوگیری کنید.موها را در فیلم چسبناک بپیچید و بگذارید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بماند.با آب ولرم بشویید و در صورت نیاز از شامپوی ملایم استفاده کنید.
 • برای موهای حجیم: ۳-۴ مکعب شکلات تلخ آب شده را با نصف فنجان ماست و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.با اجتناب از پوست سر، مخلوط گرم را روی موهای خود بمالید.بعد از ۳۰ دقیقه با آب و شامپوی ملایم بشویید.
حتما بخوانید   معجزۀ روتین مراقبت از پوست
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.