انواع جوش صورت و نحوه درمان جوش پوست

آشنایی با انواع جوش ،ویژگی ها و راه های درمانی جوش پوست

0 658

انواع جوش صورت و درمان جوش پوست

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش صورت و نحوه درمان جوش

انواع مختلفی از جوش و آکنه وجود دارد. هرکدام دارای انواع مختلفی از جوش هستند. دانستن اینکه کدام نوع جوش را دارید می‌تواند به شما در انتخاب بهترین درمان برای پوستتان کمک کند. همه جوش‌ها به‌صورت انسداد منافذ (کومدو) شروع می‌شوند.

در ابتدا، جوش یک برآمدگی کوچک بدون التهاب است. یک جوش یا کومدو زمانی ملتهب می‌شود که باکتری آن را آلوده کند یا با فشار دادن تحریک شود.  جوش ملتهب قرمز و متورم است.

رژیم غذایی و جوش

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

باورهای زیادی در مورد دلایل رژیم غذایی و انواع اصلی جوش پوست وجود دارد. برخی درست، برخی نادرست است. جالب اینجاست که تحقیقات ارتباط زیادی بین غذاهای ناسالم و آکنه پیدا نکرده است! در عوض، برخی از کربوهیدرات‌ها، لبنیات و گوشت ممکن است از دلایل به‌وجودآمدن آنها باشند. با این حال جوش صورت ناخوشایند است و همه دنبال درمان جوش صورت هستند.

هر جوشی به داروهای مختلف، متفاوت پاسخ می‌دهد. انواع خاصی از جوش یا آکنه ممکن است نیاز به درمان تخصصی داشته باشند.

در این مقاله از تینامو به انواع اصلی جوش صورت و آکنه و همچنین در مورد علل و درمان انواع جوش‌های پوست می‌پردازد.

انواع جوش صورت ، علت و نحوه درمان جوش

هر جوشی به داروهای مختلف، متفاوت پاسخ می‌دهد. انواع خاصی از جوش یا آکنه ممکن است نیاز به درمان تخصصی داشته باشند. در این مقاله از تینامو به انواع اصلی جوش و آکنه و همچنین در مورد علل و درمان انواع جوش‌ها می‌پردازد.

۴ نوع اصلی جوش ملتهب عبارت‌اند از:

 • پاپول‌ها  یا کورک
 • جوش چرک‌دار یا پاسچول
 • ندول یا گره کوچک
 • کیست‌ها

۲ نوع اصلی جوش غیرملتهب عبارتنداز:

 • جوش سرسیاه
 • جوش سرسفید

۱- پاپول ها یا کورک (جوش‌های نوک‌تیز)

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

کورک‌ها لکه‌های ملتهبی هستند که روی سطح پوست ظاهر می‌شوند.

آنها مانند برجستگی‌های قرمز یا توده‌هایی روی پوست به نظر می‌رسند و سرسفید ندارند.

کورک‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند و می‌توانند در هرجایی از صورت یا بدن ایجاد شوند، مانند:

 • گردن
 • قفسه سینه
 • شانه‌ها
 • پشت
 • باسن

علل بروز کورک‌ها یا پاپول

کورک‌ها می‌توانند در اثر آکنه ولگاریس ایجاد شوند و زمانی اتفاق می‌افتند که دیواره فولیکول مو پاره شود (به فولیکول‌های مو منافذ مو نیز می‌گویند).

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، زباله‌های سلولی و باکتری‌ها به داخل درم (عمیق‌ترین لایه پوست است) می‌ریزند.

هنگامی که فولیکول با سلول های مرده و چربی پوست پر می شود، منافذ پوست ممکن است شکسته شوند. فشار ناشی از فشردن جوش سر سیاه یا منافذ مسدود شده نیز می تواند باعث پارگی شود.

پارگی باعث التهاب در داخل و اطراف فولیکول می‌شود و درنتیجه این ناحیه قرمز و متورم می‌شود این برجستگی قرمز و محکمی را ایجاد می‌کند که ما آن را جوش می‌نامیم.

درمان پاپول یا کورک‌ها

کورک ها را فشار ندهید و سعی کنید برامدگی را به سطح پوست برسانید. احتمالاً هیچ زباله ای از منافذ بیرون نخواهید آورد در عوض، ممکن است به سادگی آن را ملتهب تر کنید.

۲- جوش چرک‌دار (پاسچول)

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

جوش چرک‌دار قرمز و ملتهب با سری آشکار شناخته می‌شوند – سر اغلب آنها سفید است – به همین دلیل به آنها لک‌های سرسفید نیز می‌گویند. (رنگ سر کرم تا زرد باشد).

گاهی اوقات یک لکه قهوه ای رنگ در وسط سر ظاهر می شود. این هسته کمدونال است که یک پلاک زباله در منافذ است.

سایز جوش های آکنه از کوچک تا نسبتا بزرگ متغیر است. آنها در همان نواحی ایجاد می شوند که کورک ها ایجاد می کنند؛ معمولاً در صورت، پشت و شانه ها.

علل ایجاد جوش‌های چرک‌دار

جوش چرک دار بعد از کورک ها پدید می‌آیند. هنگامی که منافذ پاره می شود، بدن گلبول های سفید خون را برای مبارزه با باکتری ها می فرستد. این همان چیزی است که باعث ایجاد چرک می شود.

مخلوطی از چرک، سلول‌های مرده پوست و چربی اضافی باعث می‌شود که یک جوش سفید رنگ داشته باشد. فشار دادن یک جوش این ماده را خارج می کند.

فشار دادن جوش ایده خوبی نیست. هنگامی که یک جوش را فشار می دهید، می توانید محتویات آن را به عمق منافذ برسانید. این می تواند لکه را بسیار بدتر کند.

درمان

آکنه های خفیف یا جوش های گاه به گاه را می توان در خانه با کرم ها یا پاک کننده های بنزوئیل پراکسید OTC درمان کرد. درمان لکه های آکنه نیز با داروهای حاوی اسید سالیسیلیک نیز می تواند انجام شود.

۳- ندول Nodules یا گره‌های کوچک

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

ریز گره‌ها، جوش‌های آکنه‌ای جدی هستند اندازه‌ی آنها خیلی بزرگ‌تر از پاپول‌ها است و تا قسمت‌های عمیق‌تری در پوست نفوذ کرده‌اند آنها ضایعات ملتهبی هستند که مانند توده‌های سخت و دردناک زیرپوست احساس می‌شوند.

کورک‌ها و جوش‌های چرک‌دار در سطح ایجاد می‌شوند، اما این برآمدگی‌ها عمیق‌تر در پوست ایجاد شده و  باعث باقی‌ماندن جای جوش (اصطلاحاً Scar اسکار) می‌گردند .

علل ایجاد

گره های جوش یا آکنه زمانی ایجاد می شود که دیواره فولیکول در عمق درم پاره شود. زباله های آلوده از فولیکول های مجاور را آلوده می کند، آسیب و سوزش باعث تورم ناحیه می شود و این ریز گره ها را کاملاً دردناک می کند.

زنان در حوالی چرخه ماهانه خود مستعد ابتلا به برآمدگی‌های ریز آکنه هستند.

آکنه هورمونی آکنه ای است که بزرگسالان بین ۲۰ تا ۵۰ سال را مبتلا می کند. این آکنه زمانی ایجاد می شود که هورمون ها باعث ایجاد چربی بیش از حد در غدد چربی شوند. در حالی که می تواند هر جنسی را تحت تاثیر قرار دهد، در زنان شایع تر است و می تواند با چرخه های قاعدگی، بارداری و یائسگی مرتبط باشد.

درمان ندول

ریز گره هایی که گاه به گاه معمولاً رخ می‌دهد، در خانه قابل درمان هستند. اگر لکه‌تان دردناک است، می‌توانید روی آن یخ بگذارید تا ورم را کاهش دهید. سعی نکنید آنرا و  یا هر جوش دیگری را فشار دهید. این گره های ریز ممکن است بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابند. این به این دلیل است که آنها عمیق هستند. از متخصص پوست خود در مورد تزریق کورتیزون سوال کنید. این می تواند به از بین رفتن سریع جوش های شما کمک کند.

۴- کیست

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

کیست ها ضایعات بسیار بزرگ و ملتهبی هستند که مانند توده های نرم و پر از مایع در زیر پوست احساس می شوند. کیست آکنه شدیدترین شکل جوش است که می توانند بسیار دردناک باشد.

علل بروز جوش کیستیک

مانند گره ها، کیست ها به صورت شکاف عمیق در دیواره فولیکول شروع می شوند. بدن سعی می کند با احاطه کردن آنها با یک غشاء، عفونت را جدا کند.

کیست آکنه با رساندن راه خود را به سطح پوست، به بافت سالم پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند فولیکول را از بین ببرد و به این خاطر احتمال ایجاد زخم آکنه بسیار زیاد است.

کیست‌های آکنه با چرک پر می‌شوند. آنها همچنین ممکن است حاوی خون باشند. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابند.

هرگز سعی نکنید کیست آکنه را به‌تنهایی بیرون بیاورید. اگر باید تخلیه شوند، باید توسط پزشک انجام شود.

درمان جوش کیستیک

اگر مستعد ابتلا به آکنه کیستیک هستید، با یک متخصص پوست صحبت کنید. درمان آکنه OTC به این لکه‌ها کمک نمی‌کند.

هیچ درمان خانگی وجود ندارد که بتواند آکنه کیستیک را با موفقیت درمان کند.

۵- جوش سرسفید

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

از جوش های غیر التهابی است. در این نوع جوش منافذ پوستی به طور کامل بسته می شوند.

سبوم (یا همان چربی پوست) و باکتری‌ ها به همراه سلول های مرده پوست در درون این منافذ گیرکرده و یک ” برآمدگی ” سفید رنگ روی سطح پوست ایجاد می‌ کنند.

 

۶- جوش سرسیاه

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها

این نوع جوش پوستی نیز از نوع غیر التهابی بوده و شدت زیادی ندارد اما نسبت به جوش سرسفید مدت زمان بیشتری برای ناپدید شدن نیاز دارند.

جوش های سرسیاه به واسطه عدم رعایت بهداشت پوستی، سیگار کشیدن، عوامل ژنتیکی و … در پوست صورت و بدن ایجاد می‌شوند.

علت سیاه بودن این جوش‌ ها واکنش ملانین (رنگ ‌دانه پوست) به اکسیژن است.

 

و در آخر

جوش زدن صورت هرازگاهی مشکل بزرگی نیست. اگر دائماً در حال مبارزه با جوش‌های پوست هستید و تلاش می‌کنید تا آنها را تحت کنترل خود درآورید، وقت آن است که به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

انواع جوش و نحوه درمان آنها
انواع جوش و نحوه درمان آنها
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.