نکاتی که باید درمورد گرمازدگی بدانید ۲ دلیل اصلی گرمازدگی

چگونه دچار گرمازدگی نشویم

0 250

گرمازدگی و راه های جلوگیری از دچار شدن به آن

گرمازدگی
گرمازدگی

گرمازدگی (یا Heat stroke) وضعیتی است که در اثر گرمای بیش از حد بدن شما ایجاد می‌شود که معمولاً در نتیجه قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض یا فعالیت بدنی در دمای بالا است.

گرمازدگی جدی‌ترین شکل آسیب گرمایی است .

گرمازدگی، می‌تواند در صورتی رخ دهد که دمای بدن شما به ۴۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر برسد.

گرمازدگی بیشتر در ماه‌های تابستان دیده می‌شود.

گرمازدگی نیاز به درمان اورژانسی دارد.

گرمازدگی درمان نشده می‌تواند به‌سرعت به مغز، قلب، کلیه‌ها و ماهیچه‌ها آسیب برساند.

هرچه درمان طولانی‌تر به تعویق بیفتد، آسیب بدتر می‌شود و خطر عوارض جدی یا مرگ را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه‌های گرمازدگی :

گرمازدگی
گرمازدگی
 • دمای بدن بالا: دمای هسته بدن ۱۰۴ فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) یا بالاتر که با دماسنج مقعدی به دست می‌آید، علامت اصلی گرمازدگی است.
 • تغییر وضعیت ذهنی یا رفتار: گیجی، بی‌قراری، گفتار نامفهوم، تحریک‌پذیری، هذیان، تشنج و کما همگی می‌توانند ناشی از گرمازدگی باشند.
 • تغییر در تعریق: در گرمازدگی ناشی از هوای گرم، پوست شما در لمس گرم و خشک می شود. با این حال، در گرمازدگی ناشی از ورزش شدید، ممکن است پوست شما خشک یا کمی مرطوب شود.
 • تهوع و استفراغ: ممکن است در معده خود احساس بیماری کنید یا استفراغ کنید  که این یکی از نشانه های گرمازدگی است.
 • پوست برافروخته: با افزایش دمای بدن ممکن است پوست شما قرمز شود.
 • تنفس سریع و پی‌درپی: تنفس شما ممکن است سریع و کم‌عمق شود.
 • افزایش ضربان قلب:ضربان قلب سریعنبض شما ممکن است به طور قابل‌توجهی افزایش یابد زیرا استرس گرمایی بار زیادی بر قلب شما وارد می‌کند تا به خنک شدن بدن شما کمک کند.
 • سردرد: هنگام ابتلا به گرمازدگی ممکن است سر شما ضربان داشته باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

گرمازدگی
گرمازدگی

اگر فکر می‌کنید فردی دچار گرمازدگی شده یا ممکن است گرمازدگی را تجربه کند، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید یا با شماره خدمات اضطراری محلی خود تماس بگیرید.

 • درحالی‌که منتظر درمان اضطراری هستید، برای خنک‌کردن فرد گرمازده فوراً اقدام کنید.
 • فرد را به سایه یا داخل خانه ببرید.
 • لباس‌های اضافی را بردارید.
 • با هر وسیله‌ای که در دسترس است، فرد را خنک کنید – در یک وان آب خنک یا دوش خنک قرار دهید، با شلنگ باغبانی اسپری کنید، اسفنج را با آب خنک اسپری کنید، درحالی‌که با آب خنک مه می‌زنید، بادبزن بزنید، یا کیسه‌های یخ یا حوله‌های سرد و مرطوب را روی فرد قرار دهید( سر، گردن، زیربغل و کشاله ران) -.

علل گرمازدگی

گرمازدگی
گرمازدگی

گرمازدگی می‌تواند در نتیجه موارد زیر رخ دهد:

۱- قرارگرفتن در معرض یک محیط گرم: در یک نوع گرمازدگی که گرمازدگی بدون فشار (کلاسیک) نامیده می‌شود، قرارگرفتن در یک محیط گرم منجر به افزایش دمای مرکزی بدن می‌شود. این نوع گرمازدگی معمولاً پس از قرارگرفتن در معرض هوای گرم و مرطوب، به‌ویژه برای دوره‌های طولانی، رخ می‌دهد. اغلب در افراد مسن و در افراد مبتلا به بیماری مزمن رخ می‌دهد.

۲- فعالیت شدید: گرمازدگی ناشی از افزایش دمای مرکزی بدن ناشی از فعالیت بدنی شدید در هوای گرم است. هر فردی که در هوای گرم ورزش می‌کند یا کار می‌کند ممکن است دچار گرمازدگی ناشی از فعالیت شود، اما اگر به دمای بالا عادت نداشته باشید، به‌احتمال زیاد این اتفاق می‌افتد.

در هر یک از انواع گرمازدگی، شرایط شما می‌تواند با موارد زیر ایجاد شود:

 • پوشیدن لباس اضافی که مانع از تبخیر عرق شده و در نتیجه از خنک شدن بدن شما جلوگیری می‌کند.
 • نوشیدن الکل که می‌تواند بر توانایی بدن برای تنظیم دمای بدن شما تأثیر بگذارد
 • کم‌آبی بدن با ننوشیدن آب کافی برای جبران مایعات ازدست‌رفته در اثر تعریق

 

عوامل موثر در افزایش ابتلا به گرمازدگی

گرمازدگی
گرمازدگی

هرکسی ممکن است دچار گرمازدگی شود، اما عوامل متعددی خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهند:

۱- سن. توانایی شما برای مقابله با گرمای شدید به قدرت سیستم عصبی مرکزی شما بستگی دارد. در افراد بسیار جوان، سیستم عصبی مرکزی به طور کامل توسعه‌نیافته است و در بزرگسالان بالای ۶۵ سال، سیستم عصبی مرکزی شروع به زوال می‌کند که باعث می‌شود بدن شما کمتر بتواند با تغییرات دمای بدن مقابله کند.

هر دو گروه سنی معمولاً در هیدراته ماندن مشکل دارند که این نیز خطرابتلا به گرمازدگی را افزایش می‌دهد.

۲- ورزش در هوای گرم. آموزش نظامی و شرکت در ورزش‌هایی مانند فوتبال یا مسابقات دویدن طولانی‌مدت در هوای گرم از جمله شرایطی است که می‌تواند منجر به گرمازدگی شود.

۳- قرارگرفتن ناگهانی در هوای گرم. اگر در معرض افزایش ناگهانی دما، مانند موج گرمای اوایل تابستان یا سفر به آب‌وهوای گرم‌تر، قرار بگیرید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های مرتبط با گرما باشید.

فعالیت را حداقل برای چند روز محدود کنید تا به خودتان اجازه دهید تا با تغییر سازگار شوید. بااین‌حال، تا زمانی که چندین هفته دمای بالاتر را تجربه نکرده باشید، ممکن است همچنان خطر گرمازدگی را افزایش دهید.

۴- کمبود تهویه مطبوع فن‌ها. ممکن است احساس بهتری در شما ایجاد کنند، اما در هوای گرم پایدار، تهویه مطبوع مؤثرترین راه برای خنک‌کردن و کاهش رطوبت است.

۵- داروهای خاص. برخی از داروها بر توانایی بدن شما برای هیدراته ماندن و پاسخ به گرما تأثیر می‌گذارند. اگر داروهایی مصرف می‌کنید که رگ‌های خونی شما را باریک می‌کنند، فشار خونتان را با مسدودکردن آدرنالین (بتابلوکرها) تنظیم می‌کنند، سدیم و آب بدنتان را از بین می‌برند، یا علائم روان‌پزشکی (ضدافسردگی‌ها یا داروهای ضد روان‌پریشی) را کاهش می‌دهند، در هوای گرم به‌ویژه مراقب باشید.

محرک‌های اختلال کمبود توجه/بیش‌فعالی (ADHD) و محرک‌های غیرقانونی مانند آمفتامین‌ها و کوکائین نیز شما را در برابر گرمازدگی آسیب‌پذیرتر می‌کند.

۶- برخی از شرایط سلامتی. برخی از بیماری‌های مزمن، مانند بیماری قلبی یا ریوی، ممکن است خطر گرمازدگی را افزایش دهند. همین‌طور چاق بودن، کم‌تحرکی و سابقه گرمازدگی قبلی.

عوارض گرمازدگی

گرمازدگی
گرمازدگی

گرمازدگی بسته به مدت‌زمان بالا بودن دمای بدن می‌تواند منجر به عوارض متعددی شود. عوارض شدید عبارت‌اند از

۱- آسیب اندام‌های حیاتی. بدون واکنش سریع به کاهش دمای بدن، گرمازدگی می‌تواند باعث تورم مغز یا سایر اندام‌های حیاتی شما شود و احتمالاً منجر به آسیب دائمی شود.

۲- مرگ. بدون درمان سریع و کافی، گرمازدگی می تواند کشنده باشد.

جلوگیری از گرمازدگی

گرمازدگی
گرمازدگی

گرمازدگی قابل‌پیش‌بینی و پیشگیری است.

برای جلوگیری از گرمازدگی در هوای گرم این اقدامات را انجام دهید:

 • لباس‌های گشاد و سبک بپوشید. پوشیدن لباس‌های اضافی یا لباس‌های محکم به بدن شما اجازه خنک شدن مناسب نمی‌دهد.
 • در برابر آفتاب‌سوختگی محافظت کنید. آفتاب‌سوختگی بر توانایی بدن شما برای خنک‌کردن تأثیر می‌گذارد، بنابراین با یک کلاه لبه پهن و عینک آفتابی از خود در خارج از منزل محافظت کنید و از یک کرم ضدآفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را سخاوتمندانه استفاده کنید و هر دو ساعت یکبار تجدید کنید – یا بیشتر اگر شما شنا می‌کنید یا عرق می‌کنید.
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هیدراته ماندن به بدن شما کمک می‌کند تا عرق کند و دمای بدن را در حالت طبیعی حفظ کند.
 • اقدامات احتیاطی اضافی را با برخی داروها انجام دهید. اگر داروهایی مصرف می‌کنید که می‌توانند بر توانایی بدن شما برای هیدراته ماندن و دفع گرما تأثیر بگذارند، مراقب مشکلات مربوط به گرما باشید.
 • هرگز کسی را در ماشین پارک شده رها نکنید. این یک علت شایع مرگ‌ومیر ناشی از گرما در کودکان است. وقتی در زیر آفتاب پارک می‌شوید، دمای ماشین شما می‌تواند در عرض ۱۰ دقیقه ۲۰ درجه فارنهایت (بیش از ۱۱ درجه سانتیگراد) افزایش یابد. رهاکردن شخصی در ماشین پارک شده در هوای گرم یا گرم، حتی اگر شیشه‌ها ترک‌خورده یا ماشین در سایه باشد، بی‌خطر نیست. وقتی ماشین شما پارک است، آن را قفل نگه دارید تا از ورود کودک به داخل جلوگیری شود.
 • در گرم‌ترین قسمت‌های روز راحت باشید. اگر نمی‌توانید در هوای گرم از فعالیت‌های شدید اجتناب کنید، مایعات بنوشید و به طور مکرر در یک مکان خنک استراحت کنید. سعی کنید برای بخش‌های خنک‌تر روز، مانند صبح زود یا عصر، ورزش یا کار فیزیکی را برنامه‌ریزی کنید.
 • عادت کردن. زمان صرف شده برای کار یا ورزش در گرما را محدود کنید تا زمانی که به آن عادت کنید. افرادی که به هوای گرم عادت ندارند، به‌ویژه در معرض بیماری‌های مربوط به گرما هستند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بدن شما با هوای گرم سازگار شود.
کلام آخر در مورد گرما زدگی
گرمازدگی
گرمازدگی

مراقب باشید! اگر در معرض خطر بیشتر هستید مراقب باشید.

اگر دارو مصرف می‌کنید یا شرایطی دارید که خطر ابتلا به مشکلات مربوط به گرما را افزایش می‌دهد، از گرما اجتناب کنید و در صورت مشاهده علائم گرمازدگی سریع عمل کنید.

اگر در یک رویداد ورزشی شدید یا فعالیت در هوای گرم شرکت می‌کنید، مطمئن شوید که خدمات پزشکی در صورت اورژانس و دچار گرمازدگی شدن، در دسترس است.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.