مواد آلرژی زا در خانه و محافظت در برابر آلرژی

مقابله با آلرژی در منزل

0 566

برای محافظت در برابر مواد آلرژی زا در خانه چکارهای باید انجام دهید

همیشه تبلیغاتی برای مورد آلرژی و راه‌های پیشگیری و کنترل آن می‌بینیم ولی همیشه همه چیزهایی که می‌بینیم در خارج از خانه است و راهکارها و  داروهای آلرژی  به ندرت در داخل خانه انجام می شود. آنها اغلب افراد را در حال عطسه کردن در حین فعالیت های خارج از منزل نشان می دهند، در حالی که گرده ها در اطراف هوا شناور هستند. چیزی که آن‌ها نشان نمی‌دهند این است که شخصی از خانه برای کار آماده می‌شود ، حتی قبل از اینکه قهوه صبح خود را تمام کند، از میان نیم جعبه دستمال کاغذی عبور می‌کند. برای ما «فصل آلرژی» انگار در تمام طول سال است. اگر شما هم بدون اینکه از درب ورودی بیرون بروید احساس خفگی می‌کنید، اغلب عطسه می‌کنید و چشم‌هایتان خارش می‌یابد، به احتمال زیاد با آلرژی‌های داخل خانه نیز مواجه هستید و چیزهای زیادی در خانه‌تان می‌توانند مسبب آلرژی باشند.

مواد آلرژی زا در خانه

مواردی مانند شوره حیوانات خانگی، کنه‌های گرد و غبار، هاگ‌های کپک و موارد دیگر همگی می‌توانند محرک آلرژی‌های داخل خانه باشند، و حتی اگر سعی کنید خانه خود را تمیز نگه دارید، باز هم می‌توانند در مکان‌های نامشخص باقی بمانند. رابین ویلسون به عنوان یک طراح محیط زیست و سفیر بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، بر کمک به مردم برای از بین بردن این محرک‌ها و ایجاد فضاهای زندگی سالم‌تر تحقیق کرده است. ویلسون از گرد و غبار روی دیوارها گرفته تا قالب یخچال و حتی مواد شیمیایی سمی که در پرده حمام شما پنهان شده است،‌ حتی در مورد برخی از مناطق خانه ما که می تواند بر آسم، آلرژی و سلامت کلی ما تأثیر بگذارد. مرکز کرده است.  بنابراین، قبل از توجه به بیرون رفتن در بهار و تاثیر آن بر آلرژی به موارد اعلام شده در زیر توجه کنید که به سلامتی برای سبک زندگی شما  برای کاهش میکروب‌ها و خس‌خس سینه و عطسه در خانه‌تان توجه دارد.

دیوارهای خود را با یک پارچه از گرد و غبار تمیز کنید. 

دیوارهای ما بزرگ‌ترین سطوح خانه ما هستند، بنابراین نباید هنگام تمیزکردن از آنها غافل شویم گردوغبار روی دیوارها جمع می‌شود که می‌تواند منجر به بدتر شدن علائم آلرژی، آسم و حتی اگزما شود، اگرچه ممکن است همیشه قابل‌مشاهده نباشد؛ بنابراین، برای کاهش میزان گردوغبار در محیط خانه خود، حداقل یک‌بار در ماه از یک‌پارچه گردوغبار میکرو استاتیک یا دستکش استفاده کنید تا دیوارها را مالش دهید و گردوغبار جمع شده را جمع‌آوری کنید.

فیلترهای هوای خود را عوض کنید. تهویه مطبوع یک موهبت است، اما اگر فیلترهای هوا را مرتباً تعویض نکنید، می‌تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. ما باید این فیلترها را حداقل دو بار در سال عوض کنید، زیرا در غیر این صورت، گردوغبار یا خاک بیشتری را وارد می‌کنید. بااین‌حال، بسته به نوع فیلتر سیستم تهویه، تعداد افراد در خانه، داشتن یا نداشتن حیوانات خانگی، آلودگی هوای اطراف خانه و عوامل دیگر، برخی توصیه می‌کنند فیلتر را هر ۳۰ تا ۶۰ روز بار تعویض کنید. تعویض فیلتر هنگام استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا بسیار مهم است. تصفیه‌کننده‌های هوا می‌توانند راه حلی عالی برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم باشند، زیرا می‌توانند آلرژن‌ها را از هوا حذف کنند، اما اگر فیلترها با گردوغبار و کثیفی بیش از حد پر شوند، می‌توانند اوضاع را بدتر کنند؛ بنابراین، هنگام سرمایه‌گذاری در یک دستگاه تصفیه هوا، دستورالعمل‌ها را بخوانید تا بدانید چند بار باید فیلتر را عوض کنید.

حتما بخوانید  دلایل بوی بد یخچال و ۵ روش برای رفع بوی بد یخچال فریزر
  • یخچال خود را تمیز کنید (نه فقط جاهای آشکار)

نشت مواد غذایی و ضایعات باقی‌مانده از محصولات خراب شده را به‌راحتی می‌توانید تمیز کنید، اما قسمت‌های کمتر قابل رویت یخچال شما همان جایی است که مشکل بزرگ‌تر است. مثلاً قطره‌چکان که معمولاً در زیر یخچال قرار دارد و اغلب در هنگام تمیزکردن نادیده گرفته می‌شود. قطره‌چکان میعانات حاصل از دستگاه را جمع‌آوری می‌کند و اگر حداقل یک یا دو بار در سال تمیز یا تعویض نشود، می‌تواند باعث ایجاد کپک شود. از محصولات پاک‌کننده غیرسمی استفاده کنید.

نشت مواد غذایی و ضایعات باقی‌مانده از محصولات خراب شده را به‌راحتی می‌توانید تمیز کنید، اما قسمت‌های کمتر قابل رویت یخچال شما همان جایی است که مشکل بزرگ‌تر است. مثلاً قطره‌چکان که معمولاً در زیر یخچال قرار دارد و اغلب در هنگام تمیزکردن نادیده گرفته می‌شود. قطره‌چکان میعانات حاصل از دستگاه را جمع‌آوری می‌کند و اگر حداقل یک یا دو بار در سال تمیز یا تعویض نشود، می‌تواند باعث ایجاد کپک شود. از محصولات پاک‌کننده غیرسمی استفاده کنید.

اگر به نوع محصولات پاک‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید توجه نمی‌کنید، می‌توانید به‌سادگی گردوغبار و کثیفی را با مواد شیمیایی سمی جایگزین کنید و سپس آنها را تنفس کنید. بسیاری از محصولات پاک‌کننده شامل ترکیبات آلی فرار (VOC) هستند که مواد شیمیایی آلی بوده که در صورت استنشاق می‌توانند منجر به تحریک چشم، بینی و گلو، سردرد، آسیب کبد یا کلیه و به طور بالقوه سرطان شوند؛ بنابراین، هنگام خرید لوازم تمیزکردن، به دنبال محصولات غیرسمی باشید که حاوی VOC نیستند. همچنین می‌توانید ایده‌های جایگزینی را برای گزینه‌های تمیز کردنی که ممکن است در اطراف خانه داشته باشید در نظر بگیرید. برای تمیزکردن مشعل‌های اجاق‌گاز یا علامت‌گذاری روی دیوار، خمیردندان را توصیه می‌شود و برای مقابله با حلقه‌های سرسخت توالت، پیشنهاد می‌شود. یک قوطی کوکاکولا را یک شب در توالت بریزید.

  • بالش و هر چیزی که روی آن است را عوض کنید.

ما هر شب نفس می‌کشیم، آب‌دهانمان بروی بالش می‌ریزد و صورت‌هایمان را داخل بالش می‌گذاریم و آنها می‌توانند در طول زمان مقدار بسیار آزاردهنده‌ای گردوغبار، خاک و باکتری را جمع کنند. بااین‌حال، احتمالاً بسیاری از ما به‌اندازه کافی بالش خود را تمیز نمی‌کنیم. توصیه می‌شود علاوه بر شستن هفتگی روبالشی، محافظ بالش خود را (که اگر آلرژی دارید استفاده کنید) را هر سه هفته یکبار بشویید، خود بالش را هر سه ماه یکبار بشویید و هر سه سال یکبار بالش را به طور کامل تعویض کنید.

آلرژی در خاته

  • فرش نفتی نخرید.

فرش ها اساساً آهنرباهای آلرژی زا هستند، اما لازم نیست به طور کامل آنها را رها کنید. علاوه بر جاروبرقی مکرر فرش خود را برای پاک کردن آن از تمام خاک و گرد و غبار جمع آوری شده، باید به جنس فرشی که انتخاب می کنید نیز توجه کنید برخی از فرش‌ها، به‌ویژه فرش‌هایی که قیمت مناسب‌تری دارند، بر پایه نفت هستند که می‌توانند ترکیبات آلی فرار(VOC) را در هوا منتشر کنند و بر سلامت شما تأثیر بگذارند. بنابراین، هنگام خرید فرش برای پر کردن فضای خود، به دنبال مواد طبیعی و غیر سمی مانند پشم، جوت، سیزال و پنبه ارگانیک باشید.

پرده‌های پنجره خود را تمیز کنید. نام بهتری برای پرده‌ها «گردوغبار جمع‌کننده» است. پرده‌ها و پوشش‌های پنجره یکی دیگر از جنبه‌هایی است که اغلب در خانه هنگام تمیزکردن نادیده گرفته می‌شود، اما نباید چنین باشد. پانل‌ها یا پنجره‌هایی را انتخاب کنید که به‌راحتی با جاروبرقی جارو شوند تا گردوغبار زیادی جمع نشوند. اگر پارچه‌های سنتی را ترجیح می‌دهید، فقط مطمئن شوید که چیزی قابل شستشو انتخاب کنید و هر زمان که دیوارهای خود را تمیز می‌کنید، آن‌ها را بشویید.

  • یک پرده حمام نایلونی بخرید.

هرگز به این موضوع فکر کرده اید که از چه نوع پرده یا آستری در حمام استفاده می کنید؟ پرده های دوش وینیل ارزان و بسیار رایج هستند، اما می توانند مخفیانه سلامت شما را مختل کنند، نه تنها با جمع آوری کپک بلکه با سمی کردن هوای شما.

در سال ۲۰۰۸، نتایج یک مطالعه منتشر شده توسط مرکز سلامت، محیط‌زیست و عدالت نشان داد که پرده‌های حکاک ساخته شده با پلاستیک پلی‌وینیل‌کلراید (PVC) حاوی مواد شیمیایی مضر از جمله VOCs هستند، در اخبار نگران‌کننده‌تر، «بوی جدید پرده حمام» که بیشتر ما با آن آشنا هستیم، در واقع بوی مواد شیمیایی سمی است که در خانه شما منتشر می‌شود؛ بنابراین، توصیه می‌شود که روی یک پرده حمام نایلونی غیرسمی و قابل شستشو سرمایه‌گذاری کنید.

  • حیوان عروسکی فرزندتان (خودتان) را تمیز کنید.

یک حیوان عروسکی دوست‌داشتنی چیز با ارزشی است، اما می‌تواند بسیار منزجرکننده باشد. مانند هر چیز دیگری، حیوانات عروسکی باگذشت زمان گردوغبار و خاک را جمع می‌کنند و مردم اغلب فراموش می‌کنند که آنها نیز باید تمیز شوند. بااین‌حال، برخی از حیوانات عروسکی برای شستشو بسیار ظریف هستند، بنابراین توصیه می‌شود که آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و در فریزر به مدت ۴۸ ساعت نگه دارید. این کار به طور کامل حیوان را تمیز نمی‌کند، اما، اگر مایت های (موجودات میکروسکوپی آلرژی‌زا) گردوغبار در آن وجود داشته باشد، باعث می‌شود آنها متبلور می‌شوند و بیافتند و در نهایت می‌توانید از جاروبرقی برای پاک‌کردن هرگونه آلودگی یا گردوغبار اضافی استفاده کنید.

اگر دچار حساسیت شده‌اید به مواردی که در این مقاله ذکر شده توجه نمایید و به شستشوی لوازمی که به طور مداوم در منزل خود با آن‌ها در تماس هستید، بپردازید و عوامل آلرژی‌زا در منزل خود را کاهش دهید تا از حساسیت‌های پوستی و تنفسی آسوده بمانید.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.