قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها

چه راه حل هایی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارد؟

0 496

قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها

قاعدگی دردناک که به نام دیسمنوره نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع‌ترین مشکلات زنان است. اغلب زنان در دوران نوجوانی، معمولاً در عرض چهارتا پنج سال پس از اولین قاعدگی، دچار دیسمنوره می‌شوند. قاعدگی‌های دردناک با افزایش سن زنان کمتر رایج می‌شود.

به بررسی علل، علائم، تشخیص و درمان دیسمنوره در زنانی می‌پردازد که دلیل زمینه‌ای برای درد خود ندارند (مانند آندومتریوز، فیبروم رحم، آدنومیوز رحم، بیماری روده یا مثانه و غیره)

درد دیسمنوره شدید است و معمولاً در قسمت پایین شکم بالای استخوان شرمگاهی احساس می‌شود. برخی از زنان نیز درد شدید در پشت کمر یا ران پا دارند.

درد معمولاً درست قبل از شروع خونریزی قاعدگی یا با شروع خونریزی آغاز می‌شود و به‌تدریج طی یک تا سه روز کاهش می‌یابد. درد معمولاً به‌صورت متناوب رخ می‌دهد که از کم تا ناتوان‌کننده متغیر است.

قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها
قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها

پریودهای من واقعاً دردناک است. آیا من عادی هستم؟

طبیعی است که زنان قبل از شروع قاعدگی هرماه کمی گرفتگی، نفخ، حالت تهوع یا اسهال داشته باشند. این علائم می‌توانند تا چند روز پس از شروع پریود ادامه پیدا کنند و می‌توانند آزاردهنده باشند اما نباید با رفتن به مدرسه یا محل کار، یا در غیر این صورت زندگی را مختل کنند. موارد غیرعادی بصورت زیر است:

 • گرفتگی متوسط تا شدید یا درد زیر شکم با هر دوره.
 • پریودها به‌قدری بد هستند که شمارا ناتوان از کار، مدرسه یا زندگی عادی می‌کنند.

 

مشکل درد پریودی به چه علت است؟

چندین علت احتمالی برای درد شدید پریود وجود دارد که برخی از آن‌ها گزینه‌های درمانی خاصی دارند. سلول‌های پوشش داخلی رحم ممکن است در عضلات رحم (آدنومیوز) یا روی سایر اندام‌های بدن (اندومتریوز) رشد کنند.

عضله رحم ممکن است فیبروم در حال رشد باشد. رحم ممکن است در حال ترشح بیش‌ازحد ماده‌ای به نام پروستاگلاندین باشد که باعث می‌شود ماهیچه‌های آن به‌طور نامنظم منقبض شوند و منجر به درد شدید شود.

خبر خوب این است که شما مجبور نیستید این درد را تحمل‌کنید! اگر پریودهای غیرطبیعی بدی دارید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد علت درد و نحوه درمان آن صحبت کنید. چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا دوره‌های قاعدگی کمتر دردناک‌تر، کوتاه‌تر یا به‌طورکلی از بین برود.

تشخیص دیسمنوره بر اساس تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی بدن یک زن است.

 • معاینه فیزیکی: زنان مبتلابه دیسمنوره باید معاینه کامل شکم و لگن را انجام دهند. در طول معاینه آزمایش گر، اندازه و شکل واژن، دهانه رحم و رحم را مشاهده و احساس می‌کند و سعی می‌کند تخمدان‌ها را احساس کند. معاینه داخلی لگن ممکن است در دختران نوجوان ضروری نباشد.
 • سایر آزمایش‌ها، بر برخی از زنان، سونوگرافی لگن (در صورت امکان به‌صورت واژینال انجام می‌شود) می‌تواند برای تعیین وجود شرایطی مانند فیبروم رحم، آدنومیوز رحم یا آندومتریوز مفید باشد.
قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها
قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها

چه راهکارهایی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارد؟

در این قسمت راهکار کاهش درد قاعدگی موجود را مطالعه کنید.

 • درد پریودهای خود را کمتر کنید.

می‌توانید مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن (ادویل یا موترین) را از داروخانه خریداری کنید. مصرف آن‌ها را درست از زمانی که برای اولین بار شروع به احساس علائم کردید، شروع کنید، یا اگر سیکل شما واقعاً منظم است، درست قبل از انتظار قاعدگی آن‌ها را مصرف کنید.

 • عادت ماهانه خود را سبک‌تر کنید.

همه انواع کنترل بارداری هورمونی حتی نسبت به داروهای بدون نسخه در کاهش درد بهتر عمل می‌کنند. IUD هورمونی، ایمپلنت، واکسن، قرص، حلقه همگی قاعدگی را سبک‌تر می‌کنند. به این دلیل که این روش‌های پیشگیری از بارداری باعث نازک شدن پوشش رحم می‌شود. بافت کمتری در رحم برای ریختن وجود دارد، بنابراین پریودها سبک‌تر می‌شوند.
یک نکته خاص در مورد ایمپلنت و تزریق: برای برخی از زنان، این روش‌ها باعث لکه بینی یا خونریزی بیشتر می‌شوند، اما در کل دوره‌های قاعدگی سبک‌تر و کمتر دردناک می‌شوند.

چه راه کاری برای تشخیص سرطان سینه است؟

 

 • پریودهای کمتری داشته باشید.

راه‌حل نهایی ممکن است داشتن کمترین دوره ممکن باشد. چندین روش پیشگیری از بارداری می‌تواند باعث از بین رفتن پریودها برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها در یک‌زمان شود. یکی از بهترین راه‌ها برای درمان پریودهای دردناک، استفاده از IUD هورمونی Mirena است. این آی یو دی تقریباً برای همه خانم‌ها دوره‌های قاعدگی را سبک‌تر و کوتاه‌تر می‌کند و بسیاری از آن‌ها حتی پس از یک سال استفاده، پریود نمی‌شوند.

احتمال اینکه پریودتان متوقف شود، هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، افزایش می‌یابد. تا زمانی که از Mirena استفاده می‌کنید، پریودها باید سبک باشند یا وجود نداشته باشند تا ۶ سال.

(البته شما مجبور نیستید برای تمام ۶ سال از آن استفاده کنید می‌توانید هر زمان که بخواهید آن را بردارید. توانایی شما برای باردارشدن بلافاصله پس از برداشتن بازمی‌گردد)

سایر افراد با قرار دادن یک پد گرم‌کننده یا بطری آب گرم در قسمت پایین شکم یا حمام آب گرم احساس آرامش می‌کنند.

قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها
قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها
چرخه قاعدگی زنانه چه علائم و ویژگی‌هایی دارد؟

۴ گیاه برای تسکین دردهای قاعدگی

 • زنجبیل

برخی از مردم بر این باورند که زنجبیل می‌تواند با کاهش التهاب و تولید پروستاگلاندین های دردناک، دردهای قاعدگی را کاهش دهد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله پزشکی مکمل و جایگزین منتشرشده است، افرادی که دچار دردهای قاعدگی می‌شوند و مکمل ۲۵۰ میلی‌گرمی زنجبیل را چهار بار در روز مصرف کرده‌اند، به‌اندازه افرادی که ادویل مصرف کرده‌اند، تسکین درد دارند. هر گروه به مدت سه روز از شروع پریود تحت درمان قرار گرفتند.

 • رازیانه

رازیانه گیاهی است با طعم شیرین‌بیان و کرفس مانند، حاوی ترکیبی به نام آنتول است که برخی معتقدند اسپاسم را تسکین می‌دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در ایران نشان داد که عصاره رازیانه همراه با عصاره کاکتوس Vitex agnus و همچنین دارویی به نام Ponstel (مفنامیک اسید) در تسکین دردهای قاعدگی مؤثر است.

 • گیاهان چینی

گیاهان سنتی چینی معمولاً برای درمان مشکلات مختلف قاعدگی استفاده می‌شوند. آن‌ها معمولاً در ترکیبات خاصی ترکیب می‌شوند که می‌توانند از یک پزشک به پزشک دیگر متفاوت باشند.

یک فرمول حاوی پنج یا شش گیاه مختلف استفاده‌شده است، ازجمله گیاهان محبوب مانند ریشه گلپر، میوه رازیانه، ریشه شیرین‌بیان، پوست درخت دارچین و ریشه گل صدتومانی قرمز.

 • پیکنوژنول

Pycnogenol یک علامت تجاری ثبت‌شده از عصاره فرانسوی حاوی پوست درخت کاج دریایی است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ در مجله پزشکی تولیدمثل نشان داد که پیکنوژنول می‌تواند درد و نیاز به مسکن‌های OTC را در زنان مبتلابه دردهای قاعدگی کاهش دهد.

علیرغم نتایج امیدوارکننده بالا، کیفیت مطالعات به‌طورکلی ضعیف بوده است و هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که هیچ‌یک از داروهای گیاهی واقعاً به کاهش درد پریود کمک کند. تحقیقات کیفی بیشتری موردنیاز است.

 

شما چه راه دیگه ای پیدا کرده اید، خوشحال می شویم با ما درمیان بگذارید
حتما بخوانید  ۱۳ مورد از غذاهای تسکین‌دهنده‌ی درد کدام‌اند؟
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.