فنگ شویی چیست؟ آشنایی اصول فنگ شویی ؟

آشنایی با نکات فنگ شویی و اصول چیدمان

0 781

فنگ شویی چیست؟

فلسفه فنگ شویی تمرینی برای چیدمان قطعات در فضای  زندگی به منظور ایجاد تعادل با دنیای طبیعی است. هدف مهار نیروهای انرژی و ایجاد هماهنگی بین فرد و محیطش است.

فنگ شویی چیست

داستان فنگ شویی

فنگ شویی داستانی دارد که متعلق به سرزمین شرق آسیاست جایی که مفاهیم جالبی توسط امپراطوری چین، به تاریخ بشر ارزانی شده است و دنیا – چه در حال و چه در گذشته – بسیاری از موضوعات علمی، طبیعی، اجتماعی و فرهنگی را از تمدن امپراطوری چین، به ارمغان گرفته است.

در سرزمین چین – چیزی حدود ۵ هزار سال پیش، امپراطور حکیم و فرزانه‌ای به نام فو – زی (Fu- His) ، طرح یک مربع جادویی که از قطرات آب تشکیل شده بود را بر روی لاک یک لاک‌پشت غول‌پیکر که از رودخانه‌ی لو (lo) بیرون‌آمده بود را مشاهده کرد.

براین‌اساس نماد و رمز کائنات و جریان انرژی جهان به‌صورت یک ماتریس ریاضی (یا مربعی که دارای سه سطر و سه ستون بود و اعداد از ۱ الی ۹ چنان در داخل آن قرار گرفته بودند که جمع جبری هر سه خانه عمودی و یا افقی آن برابر عدد ۱۵ بود) نقش و توصیف نمود.

رنگ قطره‎های آب نیز در هر خانه متفاوت بود. براین‌اساس، لو شو (Lo Sho) مربع جادویی است که کتاب رودخانهی لو نامیده می‎شود.

در این ماتریس همه‌ی اعداد به‌استثنای عدد ۵ ، رو به‌سوی یکی از جهت‎های هشت‎گانه جغرافیایی دارند و عدد ۵ همواره در مرکز مربع قرار دارد و به همین علت دررابطه‌با عنصر خاک یا کره ارض مطرح می‎شود و دارای قوی‌ترین نیروی زندگی می‎باشد. در نتیجه بهترین امکانات یا بزرگ‌ترین خطرات در این نقطه پدیدار می‎گردند.

به‌طورکلی چهار جهت اصلی و چهار جهت فرعی از این نقطه مرکزی منشعب و تقسیم می‎شود.

در علوم غریبه، و در علم الواح، عدد ۵ که در مرکز قرار دارد، نشان‌دهنده‌ی جایگاه مرشد کامل است که شکلی دایره‌مانند و کاملاً بسته دارد و مرکز عالم امکان و سنگ بنای هستی محسوب می‎گردد.

در قرن نهم میلادی دو دانشمند به طور مستقل از یکدیگر و از دو موقعیت کاملاً متفاوت به بررسی فنگ شویی پرداختند و از میان بیش از یک‌صد شاخه‌ی این مکتب، سه روش بسیار مهم و زیربنایی را انتخاب نمودند که به شرح آن می‎پردازیم:

مکتب اول:

حکیم فرزانه یانگ یون سونگ (Yang Yan Sung) در کتابی به نام طبیعت زیبا و دل‌فریب کوآی لین (Kueilini) به صورت کاملاً منسجم به بررسی جزئیات تشکیلات ساختمان طبیعت و مناظر آن پرداخت که این اثر، کتاب مرجع دانش فنگ شویی است و جهان را از دیدگاه مکتبی بر اساس فرم و شکل توصیف کرده است.

مکتب دوم:

یک قرن بعد از شکل‌گیری مکتب اول، پیروان آن سیستم دیگری باتوجه‌به قطب‌نما و جهات اصلی و فرعی بنا کردند (که به روش فوکین Fukien)  معروف شدند.

جهان امروز از شرق تا غرب، از تلفیق این دو روش برای تحلیل شکل انرژی، کیفیت زمین و سازه، چشم‌انداز اطراف یک‌خانه، بررسی جهت‌گیری ناهمواری‌ها، آب‌های جاری و راکد، اطراف استفاده نموده بودند.

مکتب سوم:

مجموعه‌ای متنوع و گوناگون از قواعد و پند و اندرزهای عامیانه و سنتی است که ریشه در افسانه‎های کهن چینی و اسطوره‎ها دارد و مبتنی بر عقل سلیم و استنتاج و منطقی از طریق مشاهدات است.

عده‎ای این بخش از دانش فنگ شویی را تخیلات فانتزی قوی و لجام‌گسیخته می‎دانند، زیرا باتوجه‌به مد و سلیقه مردمان در هر عصر و دوره‎ای قابل تغییر بوده است.

اما دراین‌رابطه باید نظر مشاوران و کارشناسان فنگ شویی را جویا شد زیرا برای تغییرات مناسب در یک پروژه (بدون نیاز به تغییرات اساسی در ساخت‌وساز بنا و تغییر مصالح ساختمانی که ممکن است از نظر مالی بسیارگران تمام شود و بدون اتلاف وقت) می‎توان با تعدادی وسایل ارزان‌قیمت و عناصر متعادل‌کننده‌ی محیط انرژی مخرب و زیان‌آور را به انرژی مثبت و سازنده تبدیل کرد.

طراحی و دکوراتوری داخلی، یکی از علومی است که پابه‌پای معماری، ساختمان‌سازی و شهرسازی می‎تواند با بهره‎گیری از این مکتب، با صرف کمترین هزینه و اختصاص دادن یک بودجه‌ی محدود بهترین چرخه‌ی سازنده‌ی فرم‌های انرژی‌زایی را ایجاد کرده و به فضاسازی محیط برای فعالیت‌های مختلف چهره‌ی زیباتر و جذاب‌تر و مفیدتری دهد.

فنگ شویی چیست؟

واژه‌های چینی “فنگ” و “شوی” به ترتیب به معنای “باد” و “آب” ترجمه می‌شوند. این مفهوم برگرفته از یک شعر باستانی است که در مورد ارتباط و جریان زندگی انسان با محیط اطراف خود صحبت می‌کند.

فلسفه فنگ شویی تمرینی برای چیدمان قطعات در فضای  زندگی به منظور ایجاد تعادل با دنیای طبیعی است. هدف مهار نیروهای انرژی و ایجاد هماهنگی بین فرد و محیطش است.

اصول فنگ شویی

در فرهنگ آسیایی، این فلسفه تائو نامیده می شود که به معنای “راه” است. تائوئیسم راه طبیعت است و تمام اصول اساسی فنگ شویی منعکس کننده طبیعت است. به اصول اساسی فنگ شویی نگاهی بیندازید: موقعیت فرماندهی، باگوا و پنج عنصر.

علم فنگ شویی معتقد است که در دنیای ما  پنج عنصر اصلی وجود دارد که بر این عناصر عبارت اند از:

  • آب
  • آتش
  • فلز
  • چوب
  • خاک

باید عناصر پنج گانه در چیدمان را مورد توجه قرار دهید . محیط زندگی ما از اشیاء و لوازم گوناگونی تشکیل شده و نکته ی مهم این است که از هر پنج عنصر در یک ماده وجود دارد، اما فرایندهای شیمایی و فیزیکی در اجسام در نهایت یکی از این عناصر ماهیت نهایی ماده را می سازد. مثل درخت که از هر پنج عنصر در آن موجود است اما عنصر غالب چوب است.

حتما بخوانید  اصول فنگ‌شویی اتاق کار و ۲۰ نکته‌ی طلایی آن

اصول فنگ شویی

  1.  فنگ شویی به معنی اجرای مو به موی تمام قوائد برای همه جا نیست، این اصول را در مکان ها یا اتاق هایی که نیاز دارید، اعمال کنید
  2. فنگ شویی به معنای اضافه کردن وسائل نیست، و ارتباطی به صنابع فرهنگی کشور چین ندارد.
  3. هر وسیله خراب شده یا بدون استفاده را مجددا بررسی نمایید و جرات بیرون انداختن آن را داشته باشید.
  4. وسایل و هدایایی که دوست ندارید را در انبار یا کمدها نگهداری نکنید و فضا را با وسائل پر نکنید.
  5. از بی نظمی، بی ترتیبی بپرهیزید و هوا را تصفیه کنید، نظافت خانه را رعایت کنید و از گل وگیاه استفاده کنید.

۷  روش ساده برای استفاده از فنگ شویی در خانه

از آنجایی که احتمالاً با فضای داخلی خانه خود بسیار آشنا هستید، ایده خوبی است که آن را با مثبت بودن پر کنید. فنگ شویی را وارد کنید، هدف فنگ شویی این است که انرژی مثبت را به خانه شما دعوت کند تا زندگی شما هم پرانرژی و هم متعادل باشد و این یک راه نسبتا ساده برای بهبود فضای خانه شما است.

موقعیت های فرماندهی خود را بررسی کنید

در فنگ شویی، یکی از مهمترین اصول، موقعیت فرماندهی است. بر اساس آن،  موقعیت برخی از وسایل مهم است: تخت (نماینده شماست)، میز (نماینده شغل شما) و اجاق گاز (نماینده ثروت شما). اگرچه ممکن است نتوانید اجاق گاز خود را جابجا کنید، اما احتمالاً به راحتی می توانید تخت و میز خود را در موقعیت بهتری قرار دهید.

نکته اصلی در اینجا این است که در هنگام استفاده از این وسایل بتوانید در را ببینید. آیا وقتی در رختخواب هستید یا پشت میزتان نشسته اید می توانید آن را ببینید؟ شما نباید مستقیماً در یک راستا با در باشید، اما نباید به آن پشت کنید. همه اینها وارد عمل می شوند تا بتوانید انرژی مثبت بهینه دریافت کنید.

فنگ شویی

موارد عمودی را در نظر بگیرید

شما نیازی به اضافه کردن دیوار یا نردبان به دکوراسیون خود ندارید، اما ادغام برخی از اشکال و خطوط عمودی در خانه شما نشان دهنده رشد و گسترش است. شما می توانید این امر را به روش های مختلف انجام دهید. در جایی که نور به سمت بالا حرکت می کند، مقداری نور اضافه کنید. یک درخت به گوشه ای اضافه کنید تا فضا بلندتر به نظر برسد. اگر اتاق دارید، چند قفسه کتاب بلند بگذارید. برای ایجاد احساس ارتفاع با پارامترهایی که باید کار کنید.

همه چیز را تمیز نگه دارید

شلوغی بیش از حد در اطراف احتمالاً به وضوح ذهنی شما کمکی نمی کند، چه رسد به طرح طراحی داخلی شما. در فنگ شویی اعتقاد بر این است که بهم ریختگی فضای ارزشمندی را که انرژی ورودی جدید به آن نیاز دارد را اشغال می کند. توصیه می کنیم هر روز محیط  اطراف خود را تمیز کنید. نه تنها باعث می شود کمتر استرس داشته باشید، بلکه در چنین مواقع پر هرج و مرج ، با مرتب کردن، احساس نظمی را ایجاد می کنید. به علاوه، هر روز شروعی تمیز خواهید داشت، که باید به بهره وری شما کمک کند.

چیدمان وسایل

ورودی را مرتب و تمیز کنید

آیا این منطقی نیست که اولین جایی که در را باز می کنید، مکان مهمی برای داشتن انرژی خوب باشد؟ در فنگ شویی، ورودی شما نشان دهنده راهی است که انرژی وارد خانه و زندگی شما می شود. از شر توده ها و جوراب های توپی خلاص شوید. کمی گردگیری و تمیزکاری انجام دهید. اگر فضا دارید، چند گیاه و آثار هنری اضافه کنید. هر کاری می توانید انجام دهید تا منطقه احساس جذابیت کند. کریستین اسپوزیتو، معمار و طراح داخلی که فنگ شویی مطالعه کرده است، می‌گوید: “همیشه سعی کنید یک جاکفشی، قلاب‌هایی برای کت، و انباری برای وسایل بارانی و چترها داشته باشید. مهم است که همه این اقلام “مکان مخصوص به خود را برای خانه” داشته باشند.  همانطور که آنها انرژی جهان را فراتر از درب ورودی شما نگه می دارند.”

موانع را بردارید

آیا متداول ترین مسیرهای خانه شما – مثلاً از اتاق خواب تا حمام – عاری از خطرات زمین خوردن هستند؟ آیا موانعی وجود دارد که هر روز به آن برخورد کنید؟ به نحوه حرکت خود در فضای آنجا فکر کنید و سعی کنید مسیرها را تا حد امکان شفاف کنید. کارایی همه چیز در فنگ شویی است، بنابراین مهم است که موانع  را از مسیر خود پاک کنید و جریان خود را تا حد امکان آسان کنید.

فلز را در چیدمان بگنجانید

عنصر فلزی برای گنجاندن در دفتر کار خانگی شما عالی است، زیرا به وضوح، به شفافیت فکر، آرامش و متعادل کردن انرژی ها کمک می کند، همچنین می تواند به بهره وری کمک کند.  کاسه‌های تزئینی، مجسمه‌ها یا مجسمه‌های کوچک را به همراه داشته باشید.

با تغییرات کوچک در مدت زمانی کوتاه، تفاوت‌ را حس خواهید کرد. انرژی‌های بد را از خودتان و منزل‌تان دور می‌کنید و انرژی‌های خوب و مثبت را به جریان در می‌آورید. جریان این انرژی‌ها در خانه شما می‌تواند ثروت، خوشبختی، صلح و شادی را برایتان به ارمغان آورد. فنگشویی در زمان کوتاهی بر روی جسم و روح شما تاثیر مثبت و موثری خواهد گذاشت.

اصول فنگ شویی

رنگ ها

استفاده از رنگ در فنگ شویی وابسته به اصل پنج عنصر است.  با توجه به روج این عناصر در طبیعت باید از رنگ های مرتبط استفاده کرد. بنابراین اگر انرژی اساسی وجود دارد که کمی بیشتر به آن نیاز دارید؛ می توانید با رنگ، لوازم جانبی یا حتی لباس آن رنگ را به فضای خود اضافه کنید.

هدف از فنگ شویی چیست؟

هدف عمده ی فنگ شویی، هماهنگ کردن زندگی خانوادگی و کسب موفقیت در کار و پیشه از طریق افزایش جریان درست انرژی در محیط اطرافتان(خانه ومحل کار)است.

و اما توصیه های فنگ شویی:
سلامی دوباره به انرژی

۱- درهم ریختگی ها را مرتب کنید.
۲- شیرهایی که چکه می کنند را تعمیر کنید.
۳- از سالم بودن کامل گاز و فر خود مطمئن شوید.
۴- گیاهان پژمرده و خشک را از داخل و خارج خانه دورکنید.
۵- درب توالت خود را زمانی که استفاده نمی کنید ببندید.
۶- زیر تخت تان تمیز و وسیله ای نباشد.
۷- همیشه از در جلویی ساختمان استفاده کنید نه در پشتی.
۸- چراغهای سوخته را تعویض کنید.
۹- آنچه را که دوست ندارید،آنچه را که نمی خواهید، آنچه را که لازم ندارید را دور بریزید یا ببخشید.
۱۰- پاک کردن گردوغبار و آلودگی از محیط خانه

نتیجه گیری:

فنگ شویی علم چیدمان بر اساس روح طبیعت است که نیاز است بصورت اصولی و تقریبی در خانه انجام شود. افرادی که به این سبک چیدمان علاقه دارند به این موضوع باور را نیز دارند که انرژی از طریق اجسام و نوع چیدمان انتقال پیدا می کند و بدین ترتیب انرژی ها منفی از خانه خارج خواهد شد.

ناگفته نماند که برخی اعتقاد دارند فنگ‌ شویی از بطن اعتقادی بودا نشأت گرفته و نگاه الوهیتی ندارد و در واقع فنگ‌شویی بت‌پرستی مدرن است و حالت خرافه گونه دارد.

در هر صورت چیدمان صحیح و زیبا، رعایت نکاتی جهت زیبایی و تطبیق با محیط و طبیعت، و پاکیزه بودن فضای داخلی، می تواند در روحیه و احساس انسان موثر باشد. امیدوارم با استفاده از روش های گفته شده پیرامون قوانین فنگ شویی بتوانید به احساس بهتری دست پیدا کنید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.