علت حرف زدن در خواب چیست؟ ۴ روش درمان صحبت‌کردن در خواب

علت حرف زدن در خواب چیست؟

0 426

چرا مردم در خواب صحبت می‌کنند؟ و علت حرف زدن در خواب چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می دهد چرا ممکن است فردی در خواب صحبت کند. عوامل خارجی مانند استرس، داروها، شرایط پزشکی، مواد یا سایر اختلالات خواب (به عنوان مثال، بی خوابی، آپنه خواب، و نارکولپسی) برخی از مشخص ترین ها هستند تحقیقات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی مستعد کننده ای وجود دارد. اگرچه، خستگی بیش از حد یا کم خوابی هم می تواند به همان میزان موثر باشد. یکی از دلایل اصلی حرف زدن در خواب استرس و کم خوابی است. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه صحبت کردن در خواب را متوقف کنید، بسیار مهم است که به طور منظم بهداشت خواب را رعایت کنید.اگر مایلید برخی از بهترین راه‌ها برای توقف حرف زدن در خواب را بشناسید با تینامو همراه شوید.

صحبت‌کردن در خواب

یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید.

برای اینکه متوجه شوید که چه چیزی باعث می شود در خواب صحبت کنید، یک دفتر خاطرات خواب برای ردیابی الگوهای خواب خود داشته باشید. به زمانی که به رختخواب می‌روید، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، داروهایی که مصرف کرده‌اید، خواه آن روز که کافئین یا الکل نوشیده‌اید یا نه و زمانی که ورزش کرده‌اید، توجه داشته باشید. این کار را حدود دوهفته انجام دهید تا هر الگویی مشخص شود. آیا شب‌هایی که یک لیوان شراب می‌نوشیدید بیشتر در خواب صحبت می‌کردید؟ یا شب‌هایی که داروی خاصی مصرف کرده‌اید؟ به این الگوها توجه داشته باشید و عادات خود را در طول روز تغییر دهید تا آنها را منعکس کنید.

مطمئن شوید که به‌اندازه کافی می‌خوابید

کم‌خوابی یکی از رایج‌ترین دلایلی است که افراد در خواب صحبت می‌کنند. اگر در خواب صحبت می‌کنید و هفت تا نه ساعت توصیه شده در هر شب را نمی‌خوابید، ممکن است یکی از عوامل صحبت‌کردن در خواب باشد. برنامه خواب خود را ارزیابی کنید. خیلی دیر بیدار می‌مانی؟ خیلی زود بیدار می‌شوی؟ یکی از بهترین راه‌ها برای تنظیم برنامه خواب این است که به‌آرامی شروع کنید. برنامه خود را به‌تدریج و با افزایش ۱۵ دقیقه‌ای تنظیم کنید تا زمان به زمان خواب رفتن و بیدارشدن به زمان ایده‌آل برسد. اگر هنگام بیدارشدن در صبح مشکل دارید، فوراً خود را در معرض نور روز قرار دهید. نور خورشید می‌تواند ریتم شبانه‌روزی شما را بازنشانی کند و به مغزتان بگوید که زمان بیدارشدن است.

 

استفاده از مواد دارای کافئین و الکل را محدود کنید

نه‌تنها نوشیدن الکل و کافئین درست قبل از خواب برای کیفیت خواب شما مضر است، بلکه الکل نیز می‌تواند شانس صحبت‌کردن در خواب را افزایش دهد. اگر می‌خواهید حرف‌زدن در خواب را متوقف کنید، توصیه می‌کنیم بعد از ساعت ۲ بعدازظهر از کافئین پرهیز کنید و به‌طورکلی از الکل خودداری کنید. نوشیدنی‌های کافئین‌دار به‌عنوان یک محرک عمل می‌کنند که می‌تواند به خواب رفتن شما را سخت کند. الکل می‌تواند باعث شود چندین بار در طول شب از خواب بیدار شوید و دوباره به خواب بروید. این می‌تواند باعث شود که روز بعد احساس خواب‌آلودگی و کم‌خوابی کنید و در نتیجه شانس شما برای صحبت‌کردن در خواب شب بعد بسیار بیشتر می‌شود.

حرف زدن در خواب

غذای سبک و سالم بخورید

وعده های غذایی سنگین پر از کربوهیدرات‌های تصفیه شده می‌تواند احتمال ابتلا به بی‌خوابی را افزایش دهد. کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مانند نان سفید، نوشابه‌های گازدار و کیک‌ها می‌توانند باعث افزایش سریع قند خون شوند که ممکن است باعث بی‌خوابی شود. ازآنجایی‌که کم‌خوابی یکی از دلایل گپ زدن در خواب است، اگر می‌خواهید صحبت در خواب را متوقف کنید، قبل از خواب از وعده‌های غذایی سبک و سالم استفاده کنید. وعده‌های غذایی پر از پروتئین، سبزیجات و چربی‌های سالم را انتخاب کنید. ماهی، بوقلمون، سیب‌زمینی شیرین و کاهو همگی غذاهای غنی از مواد مغذی هستند که می‌توانند به خواب شما کمک کنند. خوردن غذا درست قبل از خواب نیز می‌تواند تأثیر منفی بر کیفیت خواب شما داشته باشد و الگوهای خواب شما را از بین ببرد. سعی کنید آخرین وعده غذایی خود را حداقل سه ساعت قبل از خواب معمولی خود بخورید.

. یک روال آرامش‌بخش قبل از خواب ایجاد کنید

یکی از راه‌های اصلی برای جلوگیری از صحبت‌کردن در خواب، به‌حداقل‌رساندن استرس است. یک راه عالی برای انجام این کار، ایجاد یک برنامه روتین قبل از خواب است که به شما امکان می‌دهد پس از یک روز طولانی، دچار آرامش شوید. یک ساعت یا بیشتر قبل از خواب استفاده از فناوری را محدود کنید، یک لیست پخش موزیک آرامش‌بخش انتخاب و با گوش‌دادن به آن شروع به رهاشدگی کنید. اگر افکاری دارید که ذهن شما را تیره می‌کند، نگرانی‌های خود را در یک دفترچه یادداشت کنید یا حتی یوگا انجام دهید. این فعالیت‌ها راه‌های عالی برای کاهش استرس، تنش و بهبود کیفیت خواب هستند.

آرامش در خواب

علائم صحبت کردن در خواب چیست؟

تشخیص اینکه آیا در خواب صحبت کرده اید یا نه، ممکن است سخت باشد، زیرا افراد متکلم به ندرت به یاد می آورند که این کار را انجام داده‌اند. با این حال، اگر کسی به شما گفته است که به طور منظم در خواب صحبت می‌کنید یا فریاد می‌زنید، احتمالاً در خواب صحبت می‌کنید. علائم اصلی صحبت کردن در خواب، صداها وگفتار در خواب است. برخی از علائم دیگر حرف زدن در خواب عبارتند از راه رفتن در خواب، ترس از خواب یا اختلال رفتار خواب .

شدت حرف زدن در خواب را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

  • خفیف: صحبت کردن در خواب یک بار در ماه (یا کمتر) رخ می دهد.
  • متوسط: حرف زدن در خواب هفته ای یک بار اتفاق می افتد.
  • شدید: حرف زدن در خواب هر شب اتفاق می افتد. اگر بیش از یک سال هر شب صحبت در خواب را تجربه می کنید، به احتمال زیاد یک مورد مزمن دارید.

علت حرف زدن در خواب چیست؟

چه چیزی باعث حرف‌زدن در خواب می‌شود؟

حرف‌زدن در خواب می‌تواند ناشی از افسردگی، کم‌خوابی، استرس، تب، الکل و مواد مخدر باشد. نشانه سایر اختلالات خواب مانند آپنه خواب، کابوس‌های شبانه و اختلال رفتاری خواب REM است. اختلالات خواب، همچنین می‌تواند با بیماری‌های جسمی و روانی همراه باشد. صحبت در خواب بیشتر برای افراد بالای ۲۵ سال دیده می‌شود.

البته صحبت‌کردن در خواب هم در بزرگسالان و هم در کودکان اتفاق می‌افتد و نسبتاً بی‌ضرر است و می‌تواند در هر مرحله خواب رخ دهد. در مرحله اول و دوم خواب، درک صحبت‌ها در خواب بسیار آسان خواهد بود و حتی ممکن است با جملات کامل صحبت کند. در خواب عمیق (مرحله سوم و چهارم)، درک گفتار آنها بسیار دشوارتر می‌شود.

صحبت در خواب

صحبت‌کردن در خواب به چه معناست؟

شایعات متعددی در مورد حرف‌زدن در خواب و معنای آن وجود دارد. آیا مردم راست می‌گویند؟ آیا اسرار را فاش می‌کنند؟ صحبت‌کردن در خواب می‌تواند شامل هر چیزی باشد، از زمزمه کردن و تا جیغ زدن یا صحبت‌کردن با جملات کامل. بااین‌حال، صحبت‌کردن در خواب محصول هوشیاری تلقی نمی‌شود. کلماتی که گفته می‌شود معنای واقعی ندارند. صحبت‌کردن در خواب یک وضعیت طبیعی و بی‌ضرر است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان رخ می‌دهد. هیچ درمان شناخته شده‌ای وجود ندارد، بااین‌حال انجام عادات خواب مناسب، کاهش استرس، و انجام نکات بالا به کاهش برخی از علائم کمک کند.

آیا درمانی برای صحبت‌کردن در خواب وجود دارد؟

هیچ درمان خاصی برای صحبت‌کردن در خواب وجود ندارد. این بسیار رایج و بی‌ضرر است و یک مشکل پزشکی در نظر گرفته نمی‌شود. اغلب اوقات، صحبت‌کردن در خواب می‌تواند با عادات مناسب خواب حل شود که شامل هر چیزی از نکات بالا، تا تغییر ترموستات برای اطمینان از دمای ایده‌آل برای اتاق‌خواب است. بااین‌حال، اگر صحبت‌کردن در خواب ادامه‌دار باشد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عوامل زمینه‌ای مانند اختلالات خواب جدی‌تر یا اختلالات اضطرابی وجود داشته باشد.

ویدئو دلایل حرف زدن در خواب

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.