سنگ کلیه چیست و چگونه درمان می شود؟

هر آنچه در رابطه با سنگ کلیه و علائم و درمان آن باید بدانید

0 695

سنگ کلیه چیست و چه علائمی دارد؟

سنگ کلیه  رسوبات سختی هستند که از مواد معدنی و نمک تشکیل شده اند که در داخل کلیه شما تشکیل می شوند.رژیم غذایی، اضافه وزن بدن، برخی از شرایط پزشکی و برخی مکمل ها و داروها از جمله علل متعدد سنگ کلیه هستند. سنگ کلیه می تواند هر بخشی از دستگاه ادراری شما را تحت تاثیر قرار دهد – از کلیه ها گرفته تا مثانه. اغلب زمانی که ادرار غلیظ می‌شود، سنگ‌ها تشکیل می‌شوند و به مواد معدنی اجازه می‌دهند تا متبلور شوند و به هم بچسبند.

سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه می تواند بسیار دردناک باشد، اما اگر سنگ ها به موقع تشخیص داده شوند، معمولاً آسیب دائمی ایجاد نمی کنند. بسته به موقعیت خود، ممکن است برای دفع سنگ کلیه به چیزی جز مصرف داروهای مسکن و نوشیدن مقدار زیادی آب نیاز نداشته باشید. در موارد دیگر – به عنوان مثال، اگر سنگ در دستگاه ادراری گیر کند، با عفونت ادراری همراه باشد یا عوارضی ایجاد کند – ممکن است به جراحی نیاز باشد.

در صورت افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه، پزشک ممکن است درمان پیشگیرانه ای را برای کاهش خطر ابتلا به سنگ های کلیه مکرر توصیه کند.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در کلیه شما حرکت نکند یا به حالب های شما – لوله هایی که کلیه ها و مثانه را به هم متصل می کند – نرود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب ها گیر کند، ممکن است جریان ادرار را مسدود کند و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید و شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها
 • دردی که به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران می رسد
 • دردی که به صورت موج می آید و شدت آن در نوسان است
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

سایر علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای
 • ادرار کدر یا بدبو
 • نیاز مداوم به ادرار کردن، دفع ادرار بیشتر از حد معمول یا ادرار کردن در مقادیر کم
 • تهوع و استفراغ
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت

درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است تغییر کند – به عنوان مثال، به مکان دیگری منتقل شود یا شدت آن افزایش یابد – همانطور که سنگ در دستگاه ادراری شما حرکت می کند.

درد سنگ کلیه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت داشتن علائم و نشانه هایی که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگر موارد زیر را  تجربه کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • درد آنقدر شدید است که نمی توانید یک جا بنشینید یا موقعیتی راحت پیدا کنید
 • درد همراه با حالت تهوع و استفراغ
 • درد همراه با تب و لرز
 • خون در ادرار شما
 • مشکل در دفع ادرار

دلایل تشکیل سنگ کلیه

سنگ کلیه اغلب هیچ علت مشخص و مشخصی ندارد، اگرچه عوامل متعددی ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

سنگ‌های کلیه زمانی تشکیل می‌شوند که ادرار شما حاوی مواد تشکیل‌دهنده کریستال (مانند کلسیم، اگزالات و اسید اوریک) بیشتر از مایع موجود در ادرار باشد. در عین حال، ادرار شما ممکن است فاقد موادی باشد که از چسبیدن کریستال ها به یکدیگر جلوگیری می کند و محیطی ایده آل برای تشکیل سنگ کلیه ایجاد می کند.

عوامل خطر در سنگ کلیه

عواملی که خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند عبارتند از:

سابقه خانوادگی یا شخصی. اگر فردی در خانواده شما سنگ کلیه داشته است، احتمال ابتلا به سنگ نیز در شما بیشتر است. اگر قبلاً یک یا چند سنگ کلیه داشته اید، در معرض خطر ابتلا به سنگ دیگر هستید.

کم آبی بدن ننوشیدن آب کافی. در روز می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. افرادی که در آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنند و کسانی که زیاد عرق می کنند ممکن است بیشتر از دیگران در معرض خطر باشند.

رژیم های غذایی خاص. خوردن رژیم غذایی سرشار از پروتئین، سدیم (نمک) و قند ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سنگ کلیه را افزایش دهد. این امر به ویژه در مورد رژیم غذایی با سدیم بالا صادق است. نمک زیاد در رژیم غذایی میزان کلسیمی را که کلیه ها باید فیلتر کنند افزایش می دهد و خطر ابتلا به سنگ کلیه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

چاقی. شاخص توده بدنی بالا (BMI)، اندازه دور کمر بزرگ و افزایش وزن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه مرتبط است.

بیماری های گوارشی و جراحی. جراحی بای پس معده، بیماری التهابی روده یا اسهال مزمن می تواند باعث تغییراتی در فرآیند گوارش شود که بر جذب کلسیم و آب شما تأثیر می گذارد و مقدار مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار شما را افزایش می دهد.

سایر شرایط پزشکی مانند اسیدوز توبولار کلیه، سیستینوری، هیپرپاراتیروئیدیسم و عفونت های مکرر دستگاه ادراری نیز می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

برخی از مکمل ها و داروها، مانند ویتامین C، مکمل های غذایی، ملین ها (در صورت استفاده بیش از حد)، آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم، و داروهای خاصی که برای درمان میگرن یا افسردگی استفاده می شوند، می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

کلیه دانستن نوع سنگ کلیه شما به تعیین علت آن کمک می کند و ممکن است سرنخ هایی در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه بیشتر ارائه دهد. در صورت امکان، سعی کنید در صورت دفع سنگ کلیه خود را نجات دهید تا بتوانید آن را برای تجزیه و تحلیل نزد پزشک خود بیاورید.

انواع سنگ کلیه عبارتند از:

سنگ های کلسیمی بیشتر سنگ‌های کلیه، سنگ‌های کلسیمی هستند که معمولاً به شکل اگزالات کلسیم هستند. اگزالات ماده ای است که روزانه توسط کبد شما ساخته می شود یا از رژیم غذایی شما جذب می شود. برخی از میوه ها و سبزیجات و همچنین آجیل و شکلات دارای محتوای اگزالات بالایی هستند.

عوامل رژیم غذایی، دوزهای بالای ویتامین D، جراحی بای پس روده و چندین اختلال متابولیک می توانند غلظت کلسیم یا اگزالات را در ادرار افزایش دهند.

سنگ های استروویت سنگ های استروویت در پاسخ به عفونت دستگاه ادراری تشکیل می شوند. این سنگ ها می توانند به سرعت رشد کرده و بسیار بزرگ شوند، گاهی اوقات با علائم کمی یا هشدار کمی.

سنگ های اسید اوریک. سنگ‌های اسید اوریک می‌توانند در افرادی که به دلیل اسهال مزمن یا سوء جذب مایعات زیادی از دست می‌دهند، افرادی که از رژیم غذایی پر پروتئین استفاده می‌کنند و مبتلایان به دیابت یا سندرم متابولیک تشکیل شوند. برخی عوامل ژنتیکی نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریک را افزایش دهند.

سنگ سیستین. این سنگ ها در افراد مبتلا به یک اختلال ارثی به نام سیستینوری تشکیل می شوند که باعث می شود کلیه ها مقدار زیادی اسید آمینه خاص را دفع کنند.

اگرچه سنگ کلیه می تواند مشکلی دردناک و خسته کننده باشد، اما چندین گزینه درمانی مختلف وجود دارد. در واقع، داروها و روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به مدیریت علائم و افزایش دفع سنگ کلیه کمک کنند. علاوه بر این، هیدراته ماندن و ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی می تواند از تشکیل سنگ کلیه در طولانی مدت جلوگیری کند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.