هر آنچه باید در مورد رفلاکس اسید و رفلاکس معده بدانید

رفلاکس معده چیست؟ عوامل رفلاکس معده چیست؟

0 703

رفلاکس معده چیست؟ ؛ علت، علائم و درمان اسید معده

رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده شما به مری شما برگردد. به این عمل برگشت اسید یا رفلاکس معده به مری نیز گفته می‌شود.

اگر بیش از دو بار در هفته علائم ری فلاکس اسید معده رادارید، ممکن است به بیماری معروف به بیماری ری فلاکس معده (GERD) مبتلا باشید.

رفلاکس معده
رفلاکس معده

علائم رفلاکس معده

علامت اصلی رفلاکس اسید است. رفلاکس اسید می‌تواند باعث احساس سوزش ناراحت‌کننده در قفسه سینه شود که می‌تواند به سمت گردن و گلو شما حرکت کند. این احساس اغلب به‌عنوان سوزش سر دل شناخته می‌شود.

اگر رفلاکس اسید معده دارید، ممکن است طعم ترش یا تلخی در پشت دهانتان ایجاد شود. همچنین ممکن است باعث برگشت غذا یا مایعات از معده به داخل دهان شود.

برخی دیگر از علائم رفلاکس معده عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع
 • درد قفسه سینه
 • درد هنگام بلع
 • مشکل در بلع
 • سرفه مزمن
 • صدای خشن
 • بوی بددهان
دلایل معده درد و ۱۰ روش خانگی برای درمان درد معده

گزینه‌های درمانی رفلاکس معده

برای مدیریت و تسکین علائم رفلاکس معده، پزشک ممکن است شمارا تشویق کند تا تغییرات خاصی در سبک زندگی ایجاد کنید، مانند:

حفظ وزن متوسط، در صورت لزوم

اگر سیگار می‌کشید، سیگار را ترک کنید

پرهیز از وعده‌های غذایی سنگین و سنگین در عصر

چند ساعت بعد از غذا خوردن منتظر بمانید تا دراز بکشید

بالا بردن سر در هنگام خواب (با بالا بردن سر تخت)

 • دارو

پزشک شما همچنین ممکن است مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) مانند موارد ذکرشده در زیر را پیشنهاد کند. همه این داروها می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهترین است صحبت کنید.

 • آنتی‌اسیدها

آنتی‌اسیدهایی مانند Tums معمولاً برای علائم گاه‌به‌گاه و خفیف رفلاکس اسید و برگشت اسید معده به مری استفاده می‌شود؛ اما اگر متوجه شدید که تقریباً هرروز از آنتی‌اسیدها استفاده می‌کنید، ممکن است به داروی قوی‌تری نیاز داشته باشید.

 • مسدودکننده‌های گیرنده H2

مسدودکننده‌های H2 مانند Pepcid AC برای کاهش میزان اسیدی که معده شما می‌سازد کار می‌کنند. بسیاری از مسدودکننده‌های H2 OTC در دسترس هستند، درحالی‌که می‌توان دوزهای بالاتری از این داروها را نیز تجویز کرد.

نکته مهم این است که یک نوع مسدودکننده H2 – رانیتیدین (همچنین به‌عنوان زانتاک شناخته می‌شود) – اخیراً توسط منبع معتبر FDAT به دلیل داشتن ماده N-Nitrosodimethylamine (NDMA) که یک سرطان‌زا شناخته‌شده است، فراخوانی شده است.

 • مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPI)

PPI هایی مانند Prilosec همچنین میزان اسیدی که معده شما تولید می‌کند را کاهش می‌دهد. ازآنجایی‌که آن‌ها نسبت به مسدودکننده‌های H2 بهتر عمل می‌کنند، برای بهبود پوشش مری مفیدتر هستند – که ممکن است زمانی که فردی برای مدتی با ری فلاکس سروکار دارد، آسیب ببیند.

مانند مسدودکننده‌های H2، می‌توانید برخی از PPI را OTC خریداری کنید و پزشکتان نیز می‌تواند دوز بالاتری را برای شما تجویز کند.

مشکل درمان‌های خانگی رفلاکس معده

برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند برای درمان سوزش سر دل خود با داروهای خانگی شروع کنند. درحالی‌که برخی از درمان‌های خانگی ممکن است در مورد حملات گاه‌به‌گاه رفلاکس اسید کمک کند، اما اگر شما مبتلابه برگشت اسید معده تشخیص داده‌شده‌اید، به‌احتمال‌زیاد با یک مشکل مزمن سروکار دارید.

مشکلات مزمن سلامتی گاهی اوقات می‌تواند با تغییر سبک زندگی کاهش یابد، اما معمولاً به‌نوعی مداخله پزشکی نیز نیاز دارد. وقتی صحبت از مشکلات مزمن به میان می‌آید، بهتر است در مقابل تمایل به خود تشخیصی و خوددرمانی مقاومت کنید. قبل از شروع هرگونه درمان جدید با پزشک خود صحبت کنید.

رفلاکس معده
رفلاکس معده

چند درمان خانگی که ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد عبارت‌اند از:

نوشیدن محلول جوش‌شیرین و آب. ازآنجایی‌که جوش‌شیرین قلیایی است، این توانایی را دارد که اسیدیته را خنثی کند و مصرف آن در دوزهای کوچک عمدتاً بی‌خطر است؛ اما جوش‌شیرین سرشار از سدیم است و در صورت مصرف بیش‌ازحد ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد.

آدامس. تصور در اینجا این است که ازآنجایی‌که بزاق کمی قلیایی است، تحریک آن با جویدن آدامس پس از خوردن غذا ممکن است به خنثی کردن اسیدیته در دهان و گلو کمک کند. درحالی‌که یک مطالعه بسیار کوچک از سال ۲۰۰۵ به این رویکرد کمک می‌کند، اندازه مطالعه نتیجه‌گیری واقعی را دشوار می‌کند.

مصرف زنجبیل. زنجبیل یک درمان خانگی رایج برای مشکلاتی مانند حالت تهوع و ترش معده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا واقعاً می‌تواند به علائم گاه‌به‌گاه سوزش سر دل کمک کند یا خیر. در حقیقت، در بسیاری از مطالعات منبع مورد اعتماد، سوزش سر دل نشانه مصرف بیش‌ازحد زنجبیل است.

شیر خوردن. به دلیل قلیایی بودن طبیعی، شیر یکی دیگر از داروهای خانگی است که اغلب به‌عنوان راهی برای کاهش علائم سوزش سر دل شناخته می‌شود. متأسفانه، اگرچه ممکن است در ابتدا احساس آرامش داشته باشد، چربی و پروتئین موجود در آن درنهایت می‌تواند پس از هضم شیر علائم سوزش سر دل را بدتر کند. ممکن است تحمل شیر کم‌چرب برای برخی افراد آسان‌تر باشد.

تشخیص رفلاکس معده

اگر پزشک شما مشکوک به رفلاکس معده باشد، یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و در مورد علائمی که تجربه کرده‌اید سؤال می‌کند.

سپس ممکن است پزشک شمارا به یک متخصص گوارش توصیه کند، یا ممکن است آزمایش‌های خاصی را انجام دهد، ازجمله:

پروب PH 24 ساعته سرپایی. یک لوله کوچک از طریق بینی به مری فرستاده می‌شود. یک سنسور pH در نوک لوله میزان اسیدی شدن مری را اندازه‌گیری می‌کند و داده‌ها را به یک کامپیوتر قابل‌حمل ارسال می‌کند. یک فرد حدود ۲۴ ساعت از این لوله استفاده می‌کند. این روش به‌طورکلی -استاندارد طلایی- برای تشخیص GERD در نظر گرفته می‌شود.

ازوفوگرام. پس از نوشیدن محلول باریم، از تصویربرداری اشعه ایکس برای بررسی دستگاه گوارش فوقانی استفاده می‌شود.

آندوسکوپی فوقانی یک لوله انعطاف‌پذیر با یک دوربین کوچک به مری شما کشیده می‌شود تا آن را بررسی کرده و در صورت نیاز نمونه‌ای از بافت (بیوپسی) را جمع‌آوری کنید.

مانومتری مری. یک لوله انعطاف‌پذیر از طریق بینی وارد مری می‌شود تا قدرت ماهیچه‌های مری شمارا اندازه‌گیری کند.

پایش PH مری یک مانیتور در مری شما قرار داده می‌شود تا یاد بگیرد که چگونه اسید در بدن شما در یک دوره چندروزه تنظیم می‌شود.

پس از رسیدن به تشخیص، پزشک تصمیم خواهد گرفت که چه مداخلاتی برای شما بهتر عمل می‌کند و آیا جراحی یک گزینه است یا خیر.

رفلاکس معده در مقابل سوزش سر دل

توجه به این نکته مهم است که یک تمایز بسیار واقعی بین سوزش سر دل (که ممکن است نیازی به مداخله پزشکی نداشته باشد) و رفلاکس معده وجود دارد.

اکثر مردم هرازگاهی سوزش سر دل را تجربه می‌کنند و به‌طورکلی، سوزش سر دل گاه‌به‌گاه دلیلی برای نگرانی نیست؛ اما اگر بیش از دو بار در هفته سوزش سر دل را تجربه کرده‌اید و به‌خصوص اگر سرفه مزمن و درد قفسه سینه را نیز تجربه کرده‌اید، ممکن است با بیماری ری فلاکس سروکار داشته باشید.

عوامل خطر رفلاکس معده

درحالی‌که بازهم، هیچ دلیل خاصی برای رفلاکس معده وجود ندارد، انتخاب‌های سبک زندگی و برخی عوامل سلامتی وجود دارد که می‌تواند تشخیص را بیشتر کند. این شامل:

 • زندگی با چاقی
 • باردار بودن
 • زندگی با یک اختلال بافت همبند
 • سیگار کشیدن
 • خوردن مکرر وعده‌های غذایی بزرگ
 • مدت کوتاهی پس از خوردن غذا به‌طور مداوم دراز کشیدن یا خوابیدن
 • خوردن انواع خاصی از غذاها، مانند فرآورده‌های سرخ‌شده یا گوجه‌فرنگی
 • نوشیدن انواع خاصی از نوشیدنی‌ها مانند نوشابه، قهوه یا الکل
 • استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDS) مانند آسپرین یا ایبوپروفن

محرک‌های غذایی برای رفلاکس معده

برخی از افرادی که مبتلابه رفلاکس معده تشخیص داده‌شده‌اند متوجه می‌شوند که برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند علائم آن‌ها را تحریک کنند. درحالی‌که محرک‌ها می‌توانند بسیار شخصی باشند، اما چند غذا وجود دارند که به‌طورمعمول به‌عنوان محرک بیشتر از سایرین ذکر می‌شوند. آن‌ها عبارت‌اند از:

 • غذاهای پرچرب (مانند غذاهای سرخ‌شده و فست فودها)
 •  مرکبات و آب‌میوه‌ها
 • گوجه‌فرنگی و سس گوجه‌فرنگی
 • پیازها
 • نعناع
 • قهوه
 • جوش‌شیرین
 • اضطراب و رفلاکس معده
رفلاکس معده
رفلاکس معده

بر اساس تحقیقات انجام‌شده از منبع معتبر ۲۰۱۵، اضطراب و سوزش سر دل می‌توانند باهم مرتبط باشند. هنگامی‌که شدت یکی افزایش می‌یابد، دیگری نیز ممکن است. همچنین ممکن است افرادی که با سوزش سر دل یا رفلاکس معده زندگی می‌کنند مضطرب‌تر باشند زیرا زندگی با این بیماری می‌تواند علائم ناخواسته‌ای ایجاد کند.

اگر مشکوک هستید که اضطراب علائم شمارا بدتر می‌کند، با پزشک خود در مورد راهکارهایی برای تسکین آن صحبت کنید. اگر هرچند وقت یک‌بار سوزش سر دل را تجربه می‌کنید، تنها نیستید.

خواص و عوارض زردچوبه برای سلامتی

درمان این موارد گاه‌به‌گاه با آنتی‌اسیدهای OTC و برخی تغییرات در شیوه زندگی، مانند چند ساعت انتظار برای دراز کشیدن بعد از غذا خوردن، معمولاً می‌تواند باعث تسکین شود؛ اما اگر بیش از دو بار در هفته دچار سوزش سر دل می‌شوید و به نظر نمی‌رسد تغییرات کوچک در سبک زندگی چیزی را برطرف کند، ممکن است با ری فلاکس معده سروکار داشته باشید.

اگر شما مبتلابه رفلاکس معده تشخیص داده‌شده‌اید، پزشک به شما کمک می‌کند تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما ایجاد کنید. بسته به اینکه در کجا با این عارضه هستید، داروهای OTC، داروهای تجویزی و حتی جراحی همه گزینه‌ها هستند.

اجازه ندهید سوزش سر دل مداوم مانع زندگی شما شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است علائم رفلاکس معده را داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.