۱۱ علت نعوظ دردناک و درمان نعوظ دردناک

اختلال در نعوظ و نعوظ دردناک، علل، تشخیص و راههای درمان

0 1,477

بررسی دلایل نعوظ دردناک آلت تناسلی

در زمان نعوظ چه اتفاقی برای آلت تناسلی در حین نعوظ می افتد؟

اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی) ناتوانی در ایجاد و ثابت نگه داشتن نعوظ به اندازه کافی برای رابطه جنسی است. داشتن مشکل نعوظ گاه به گاه لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر اختلال نعوظ یک مشکل مداوم باشد، می تواند باعث استرس شود، اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد و به مشکلات رابطه کمک کند. مشکلات در نعوظ یا حفظ نعوظ نیز می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد و یک عامل خطر برای بیماری قلبی است. اگر نگران اختلال نعوظ هستید، با پزشک خود صحبت کنید – حتی اگر خجالت بکشید. گاهی اوقات، درمان یک بیماری زمینه ای برای معکوس کردن اختلال نعوظ کافی است. در موارد دیگر، ممکن است به داروها یا سایر درمان های مستقیم نیاز باشد.

نعوظ دردناک

علائم اختلال در نعوظ

علائم اختلال نعوظ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که مشکلات نعوظ دارید، پزشک خانواده محل خوبی برای شروع است. به پزشک خود مراجعه کنید اگر:

 • شما در مورد نعوظ خود نگرانی دارید یا مشکلات جنسی دیگری مانند انزال زودرس یا تاخیری را تجربه می کنید.
 • شما مبتلا به دیابت، بیماری قلبی یا بیماری شناخته شده دیگری هستید که ممکن است با اختلال نعوظ مرتبط باشد
 • علائم دیگری همراه با اختلال نعوظ دارید مانند درد هنگام نعوظ.

علل اختلال در نعوظ

برانگیختگی جنسی مردان فرآیند پیچیده ای است که مغز، هورمون ها، احساسات، اعصاب، ماهیچه ها و عروق خونی را درگیر می کند. اختلال نعوظ می تواند ناشی از مشکل در هر یک از این موارد باشد. به همین ترتیب، استرس و نگرانی های مربوط به سلامت روان می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن اختلال نعوظ شود. گاهی اوقات ترکیبی از مسائل جسمی و روانی باعث اختلال نعوظ می شود. به عنوان مثال، یک وضعیت فیزیکی جزئی که پاسخ جنسی شما را کند می کند، ممکن است باعث ایجاد اضطراب در مورد حفظ نعوظ شود. اضطراب ناشی از آن می تواند منجر به اختلال نعوظ یا بدتر شدن آن شود. در این مقاله به دلایل درد در هنگام نعوذ خواهیم پرداخت.

علت نعوظ دردناک چیست؟

نعوظ دردناک که به عنوان پریاپیسم نیز شناخته می شود، به طور کلی طبیعی نیست و افراد مبتلا به این وضعیت باید به مدت زمان نعوظ توجه کنند. دلایل زیادی برای درد نعوظ وجود دارد که بیشتر آنها شامل مشکلاتی در جریان خون و گردش خون به آلت تناسلی است. علل دیگر ممکن است ناشی از عوارض جانبی دارو، ضربه به آلت تناسلی یا اورتریت باشد. نعوظ دردناک می تواند حتی زمانی که شما نمی خواهید رابطه جنسی داشته باشید نیز اتفاق بیفتد.

در صورت بروز پریاپیسم، باید فوراً تحت درمان قرار بگیرید تا از اثرات طولانی مدت بیماری که ممکن است بر توانایی شما برای نعوظ تأثیر بگذارد، جلوگیری کنید. پریاپیسم ممکن است ناشی از:

 • عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان مشکلات نعوظ یا داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی
 • اختلالات لخته شدن خون
 • اختلالات سلامت روان
 • اختلالات خونی مانند لوسمی یا کم خونی داسی شکل
 • مصرف الکل
 • مصرف غیرقانونی مواد مخدر
 • آسیب به آلت تناسلی یا نخاع

درد در هنگام نعوظ

۱۱ علت دردناک نعوظ

نعوظ دردناک (پریاپیسم) زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلاتی در نحوه جریان یا گردش خون به آلت تناسلی وجود داشته باشد و دارای دو حالت است: ایسکمیک و غیر ایسکمیک مشکلات گردش خون آلت تناسلی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • ایسکمیک: خون نمی تواند از آلت تناسلی خارج شود.
 • غیر ایسکمیک: جریان خون به آلت تناسلی و در آن به درستی تنظیم نمی شود.

شرایطی که بر رگ‌های خونی، ماهیچه‌های صاف و اعصاب آلت تناسلی تأثیر می‌گذارد، همگی می‌توانند بر گردش خون آلت تناسلی تأثیر بگذارند و منجر به علل ایسکمیک یا غیر ایسکمیک پریاپیسم شوند. در نتیجه، علل علائم دردناک نعوظ متنوع و گسترده است. برای تشخیص علت اصلی مشکل، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

دلائل بروز نعوظ دردناک

 • اختلالات خونی

برخی از اختلالات خونی منجر به نعوظ دردناک می شود.شرایط پزشکی که بر نحوه عملکرد اجزای مختلف خون شما تأثیر می گذارد، به عنوان مثال، کم خونی داسی شکل، یک وضعیت پزشکی که بر شکل گلبول های قرمز تأثیر می گذارد، اغلب منجر به پریاپیسم ایسکمیک می شود.

 • عوارض دارویی

برخی داروها ممکن است منجر به نعوظ دردناک شوند. پریاپیسم یک عارضه جانبی احتمالی تعدادی از داروها است که ممکن است برای شرایط دیگر برای شما تجویز شود. به عنوان مثال، داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون بالا و داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شوند، همگی می‌توانند باعث علائم دردناک نعوظ شوند.

 • دلایل تروماتیک یا آسیب آلت تناسلی

تروما یا آسیب به آلت تناسلی یا ناحیه لگن اغلب باعث پریاپیسم غیر ایسکمیک می شود. حوادث آسیب زا می تواند از حوادث جدی مانند تصادفات وسایل نقلیه موتوری تا دلایل به ظاهر خوش خیم مانند نیش یا نیش حشره متغیر باشد. صرف نظر از علت، رویدادهای آسیب زا که منجر به علائم نعوظ دردناک و درد آلت تناسلی می شوند نیز باید فوراً پیگیری شوند.

 • عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری عفونت مجاری ادراری است که شامل کلیه ها، مثانه و مجرای ادرار می شود. عفونت های دستگاه ادراری معمولاً در اثر عفونت باکتری های مدفوع ایجاد می شود. باعث بروز درد در زمان ادرار و نعوظ می شود.

۱. اورتریت

اورتریت عفونت مجرای ادرار است که ادرار را از مثانه از بدن خارج می کند. مجرای ادرار ممکن است به تنهایی یا با سایر ساختارها در عفونت کلی دستگاه ادراری درگیر باشد. اورتریت به خودی خود یک بیماری مقاربتی (STD) نیست، اما همان باکتری ها و ویروس هایی که باعث بیماری های مقاربتی می شوند می توانند مجرای ادرار را نیز آلوده کنند.

۲. سوزاک

سوزاک یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط میکروب (باکتری) به نام گنوکوک ایجاد می شود. این باکتری از طریق تماس جنسی یا از طریق انتقال در حین زایمان پخش می شود و باعث التهاب مجرای ادرار می شود که لوله ای است که ادرار می کند. برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

 • پرولاکتینوما

پرولاکتینوما رشد غیرطبیعی سلول‌هایی است که هورمون پرولاکتین را در غده هیپوفیز، یک غده درون ریز کوچک در پایه مغز، تولید می‌کنند. پرولاکتینوما منجر به هیپرپرولاکتینمی یا افزایش سطح پرولاکتین در جریان خون می شود. پرولاکتینوما می تواند در مردان یا زنان رخ دهد اما در زنان در سنین باروری شایع تر است. علائم شایع در زنان شامل آمنوره (عدم قاعدگی)، ناباروری و ترشح از نوک پستان است. علائم در مردان شامل کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، ناباروری، بزرگ شدن بافت سینه و به ندرت ترشح از نوک پستان است.

 • شکستگی آلت تناسلی

شکستگی آلت تناسلی که به نام شکستگی آلت تناسلی نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که آسیب تروماتیک به آلت تناسلی وارد شود. شما باید به اورژانس مراجعه کنید زیرا شکستگی آلت تناسلی یک اورژانس اورولوژیک است و اغلب نیاز به درمان جراحی دارد.

 • هیپوگنادیسم دیررس یا کمبود تسترون

هیپوگنادیسم با شروع دیررس، LOH، کمبود آندروژن یا سندرم کمبود تستوسترون (TDS) نیز نامیده می شود. این کاهش تولید تستوسترون است که گاهی در مردان بالای ۵۰ سال دیده می شود. مقدار کمی از دست دادن به دلیل افزایش سن طبیعی است، اما LOH علائمی را ایجاد می کند که ممکن است شدید باشد و کیفیت زندگی را مختل کند.

 • هموکروماتوز یا انباشت آهن

هموکروماتوز وضعیتی است که در آن بدن آهن زیادی را که از غذا دریافت می کند ذخیره می کند. این آهن در اندام ها به ویژه قلب، کبد و لوزالمعده تجمع می یابد و باعث آسیب و در نهایت از کار افتادن می شود. این وضعیت ارثی است. اغلب این بیماری ابتدا در مردان در حدود ۳۰ سالگی و در زنان پس از یائسگی یا هیسترکتومی ظاهر می شود. علائم شامل خستگی مداوم است. درد مفاصل، به خصوص در دو انگشت اول؛ درد شکم؛ بزرگ شدن قلب، کبد و طحال؛ سردرگمی ذهنی؛ رنگ پوست مایل به قرمز یا خاکستری؛ و ضربان قلب نامنظم

 • اپیدیدیمیت یا التهاب بیضه

اپیدیدیم یک لوله مارپیچ است که اسپرم را در داخل هر بیضه ذخیره می کند. اپیدیدیمیت التهاب یک یا هر دوی این لوله ها است. این بیماری در اثر یک عفونت باکتریایی، اغلب از بیماری های مقاربتی (STDs) مانند کلامیدیا و سوزاک ایجاد می شود. اپیدیدیمیت همچنین می تواند در اثر عفونت مجاری ادراری یا پروستات یا ضربه ناشی از جراحت یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد شود. مردان در هر سنی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، اگرچه مردانی که درگیر رابطه جنسی محافظت نشده هستند بیشتر مستعد ابتلا هستند.

 • سندرم کوشینگ یا افزایش هورمون کورتیزول

سندرم کوشینگ یک اختلال هورمونی است که زمانی رخ می دهد که هورمون استرس کورتیزول بیش از حد در بدن وجود داشته باشد. این می تواند ناشی از مصرف داروهای استروئیدی باشد که معمولاً برای آسم یا آرتریت تجویز می شوند، یا به دلیل مشکلات غدد بدن که در ایجاد کورتیزول نقش دارند. علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما اغلب شامل کبودی آسان، “قوز” در پشت و علائم کشش است. خستگی، شکم بزرگ، صورت گرد قرمز و قند خون بالا نیز ممکن است رخ دهد.

 • پروستاتیت

۱. پروستاتیت مزمن

یک التهاب یا عفونت مداوم غده پروستات، اندام کوچک و گردویی شکل درست زیر مثانه در مردان است. پروستاتیت اغلب به دلیل باکتری های رایج در ادرار است که باعث عفونت می شود. همچنین ممکن است ناشی از جراحی یا آسیب های دیگر باشد که باعث ایجاد التهاب می شود. در برخی موارد، علت ناشناخته باقی می ماند. مردان در هر سنی مستعد ابتلا هستند.

۲. پروستات حاد

بالانیت عفونت پوست ختنه گاه و سر آلت تناسلی است. معمولاً مردان و پسرانی که زیر پوست ختنه گاه را به طور مرتب شستشو نمی دهند یا ختنه نشده اند را مبتلا می کند. مردان و پسرانی که ختنه شده اند نیز می توانند به آن مبتلا شوند.

حتما بخوانید  قاعدگی دردناک، علائم و درمان‌ها

درمان های درد نعوظ

۱. درمان نعوظ دردناک در زمان اورژانس

به محض اینکه متوجه علائم پریاپیسم شدید، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

۲. درمان های پزشکی نعوظ دردناک

زشک تعیین می کند که آیا علائم نعوظ دردناک شما به علل ایسکمیک یا غیر ایسکمیک مرتبط است و بسته به علت، یک یا چند درمان زیر را انجام می دهد:

پریاپیسم ایسکمیک: درمان پریاپیسم ایسکمیک شامل تخلیه خون از آلت تناسلی و استفاده از داروها برای تسهیل جریان خون به خارج و دور شدن از آلت تناسلی است. پزشک شما ممکن است یک روش کوچک با استفاده از سوزن و سرنگ برای تخلیه خون اضافی از آلت تناسلی انجام دهد. این دارو رگ‌های خونی را که خون را به آلت تناسلی (شریان‌ها) حمل می‌کنند منقبض می‌کند تا رگ‌هایی را که اجازه می‌دهند خون به بیرون جریان یابد (وریدها) باز شود.

پریاپیسم غیر ایسکمیک: درمان پریاپیسم غیر ایسکمیک اغلب نیازی به مداخله مستقیم ندارد. نعوظ دردناک اغلب با اقداماتی مانند فشار و کمپرس یخ روی ناحیه آسیب دیده از بین می رود.

جراحی: این تنها زمانی انجام می شود که درمان های فوق ناموفق بوده و اغلب ضروری نیستند. جراح شما روشی را انجام می دهد که جریان خون را تغییر می دهد و به خون اجازه می دهد تا به طور طبیعی در آلت تناسلی حرکت کند. چه زمانی برای رفع نعوظ دردناک خود به پزشک مراجعه کنید اگر علائم نعوظ دردناک مکرر را تجربه کردید که خود به خود برطرف می شوند، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای جلوگیری از حملات بعدی به درمان نیاز داشته باشید.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.