سبورئیک و شوره سر علائم، عوارض و موارد دیگر

علائم شوره سر و روش درمان شوره سر چیست؟

0 916

سبورئیک و شوره سر: علائم، عوارض و موارد دیگر

درماتیت سبورئیک که به آن اگزمای سبورئیک نیز می‌گویند، یک بیماری شایع است که باعث می‌شود لکه‌های قرمزرنگ با پوسته‌های چرب و زردروی پوست، به‌ویژه پوست سر ظاهر شود.

هنگامی‌که بزرگ‌سالان یا نوجوانان درماتیت سبورئیک روی پوست سرخود داشته باشند، شوره سر نامیده می‌شود. زمانی که نوزادان این بیماری را داشته باشند، به آن کلاهک گهواره می‌گویند.

علل درماتیت سبورئیک ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که یکی از عوامل پاسخ التهابی به مخمر مالاسزیا روی پوست است. درماتیت سبورئیک می‌تواند در هر سنی ایجاد شود، اما بیشتر در نوزادان بین ۲ تا ۱۲ ماهگی و سپس در بزرگ‌سالان بین ۳۰ تا ۶۰ سال ایجاد می‌شود.

این مقاله علائم درماتیت سبورئیک، درمان‌های رایج و عوارض احتمالی را بررسی می‌کند.
سبورئیک و شوره سر: علائم، عوارض و موارد دیگر
سبورئیک و شوره سر: علائم، عوارض و موارد دیگر

درماتیت سبورئیک چیست؟

درماتیت به معنای التهاب پوست است. درماتیت سبورئیک نوعی درماتیت قرمزرنگ و پوسته‌دار است که معمولاً پوست سر یا صورت را درگیر می‌کند. درماتیت سبورئیک شایع است و حدود ۱۱ درصد افراد را مبتلا می‌کند و معمولاً هیچ آسیبی به‌جز تحریک ندارد. مسری نیست، یعنی نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

علائم درماتیت سبورئیک در بزرگ‌سالان

در بزرگ‌سالان، درماتیت سبورئیک متمایل به خارش و مزمن یا ادامه‌دار است و ممکن است برای سال‌ها با چرخه‌های شعله‌ور شدن ظاهر شود و از بین برود. لکه‌های پوسته‌پوسته روی پوست خارش‌دار، مرطوب و اغلب به رنگ زرد هستند.

مناطق تحت تأثیر درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک در مناطقی از پوست که حاوی تعداد زیادی غدد چربی (تولیدکننده روغن) هستند، مانند پوست سروصورت ایجاد می‌شود. این شامل گوش‌ها، ابروها و پلک تا می‌شود. سایر نواحی که ممکن است تحت تأثیر درماتیت سبورئیک قرار گیرند عبارت‌اند از: قسمت بالای سینه و پشت، زیر بغل و کشاله ران.

پوسته‌های پوستی، ازجمله شوره سر

درماتیت سبورئیک باعث ایجاد پوسته‌های سفید یا زردرنگ پوست مرده می‌شود. ممکن است ابتدا متوجه شوید که پوسته‌های پوست سر (شوره) تنها پس از افتادن روی پوست سر ایجادشده است. شوره سر معمولاً از پوست سر به موها یا روی گردن یا شانه‌های شما می‌ریزد. گاهی اوقات ممکن است در ابرو نیز رخ دهد.

۱۰ درمان خانگی شوره سر برای خلاص شدن از شر شوره سر به‌طور طبیعی

فلس‌های قرمز روی پوست

پوست ملتهب به همراه پوسته‌های پوستی دارای تکه‌هایی از فلس است. پوست زیر لکه‌های پوسته‌پوسته و پوسته‌پوسته به‌طورکلی قرمز است.

تکه‌های پوست چرب

لکه‌های پوست چرب ممکن است در زیرپوسته‌های پوسته‌پوسته و پوسته‌پوسته ایجاد شوند. کسانی که پوست بیش‌ازحد چرب دارند ممکن است بیشتر در معرض درماتیت سبورئیک باشند.

خارش

درماتیت سبورئیک معمولاً باعث خارش و سوزش می‌شود. خاراندن می‌تواند پوسته‌ها را شل کند و همچنین باعث التهاب اضافی در ناحیه شود. خاراندن بیش‌ازحد نیز می‌تواند پوست را بشکند و منجر به خونریزی و افزایش خطر عفونت‌های خفیف شود.

بلفاریت

بلفاریت التهاب پلک تا است. بلفاریت سبورئیک می‌تواند باعث قرمزی پلک‌ها و پوسته‌های شوره مانند روی مژه‌ها شود. می‌تواند باعث ایجاد احساس خارش در چشم‌ها شود.

پلاک‌های صورتی روی صورت

مناطقی از پوست ضخیم و مایل به‌صورتی که پلاک نامیده می‌شود، می‌تواند در هر دو طرف صورت مانند کنار بینی ایجاد شود.

فولیکول‌های مو ملتهب

گاهی اوقات درماتیت سبورئیک می‌تواند منجر به التهاب فولیکول‌های مو در صورت یا قسمت بالایی بدن شود. در موارد نادر، درماتیت سبورئیک می‌تواند به فولیکول‌های مو آسیب‌دیده روی پوست سر کمک کند و منجر به ریزش موقت مو شود. آسیب معمولاً از خراش ایجاد می‌شود.

قرمزی در پوستی

هنگامی‌که درماتیت سبورئیک در چین‌وچروک‌های پوست رخ می‌دهد، معمولاً منجر به قرمزی لکه‌هایی می‌شود. این می‌تواند در زیر بغل، اندام تناسلی یا زیر سینه اتفاق بیفتد.

 

سبورئیک

علائم درماتیت سبورئیک در نوزادان

بسیاری از نوزادان کلاه گهواره‌ای ایجاد می‌کنند. این نوع درماتیت سبورئیک باعث ایجاد لکه‌های پوسته‌پوسته و پوسته‌پوسته روی پوست سر می‌شود. همچنین ممکن است لکه‌هایی از درماتیت سبورئیک در ناحیه پوشک ایجاد شود.

کلاهک گهواره

کلاهک گهواره باعث ایجاد لکه‌های ضخیم روی پوست سر، گوش یا گردن کودک می‌شود؛ مانند بزرگ‌سالان، این لکه‌ها چرب و به رنگ زرد تا قهوه‌ای هستند. برخلاف بزرگ‌سالان، کلاهک گهواره معمولاً خارش نمی‌کند کلاهک گهواره معمولاً بی‌ضرر است و معمولاً در عرض چند ماه خودبه‌خود از بین می‌رود.۷ معمولاً در سن ۸ تا ۱۲ ماهگی باقی نمی‌ماند.

تکه‌های روی ناحیه پوشک

علاوه بر پوست سروصورت، درماتیت سبورئیک می‌تواند بر ناحیه پوشک، ازجمله در چین‌های پوست تأثیر بگذارد. پوست ممکن است قرمز و چرب با لکه‌های زرد به نظر برسد. این نیز معمولاً خودبه‌خود حل می‌شود.

چه چیزی باعث درماتیت سبورئیک می‌شود؟

علل درماتیت سبورئیک نامشخص است، اما محققان معتقدند که احتمالاً به دلیل عوامل متعددی است. موارد زیر ممکن است به این وضعیت کمک کنند:

 • رشد بیش‌ازحد مخمر مالاسزیا: این مخمر بخشی از گروه ارگانیسم‌هایی است که به‌طورمعمول روی پوست زندگی می‌کنند.معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در صورت وجود بیش‌ازحد ممکن است.
 • افزایش سطح چربی پوست یا ترکیبات و چربی‌های طبیعی
 • افزایش سطح آندروژن، نوعی هورمون
 • یک واکنش التهابی که ممکن است در پاسخ به بیش‌ازحد مخمر، افزایش آندروژن و/یا افزایش چربی پوست رخ دهد.

 

سبورئیک

عوامل خطر درماتیت سبورئیک

عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به درماتیت سبورئیک را افزایش دهد.

یکی از اصلی‌ترین آن‌ها داشتن سابقه خانوادگی شوره سر است. عوامل خطر اضافی برای ایجاد درماتیت سبورئیک یا تجربه شعله‌ور شدن عبارت‌اند از:

 • پوست چرب به این معنی است که روغن طبیعی بیشتری وجود دارد که مکانی برای رشد مخمر فراهم می‌کند.۸
 • استرس اغلب قبل از شعله‌ور شدن است. دلیل این امر به‌طور کامل شناخته‌نشده است، اما ممکن است پاسخ‌های شیمیایی بدن شما به استرس، شمارا مستعد واکنش‌های التهابی به مخمرها کند.
 • هوای سرد و خشک می‌تواند پوست سر را مستعد خارش و پوسته‌پوسته شدن کند.
 • تغییرات هورمونی ممکن است درماتیت سبورئیک را بدتر کند یا به شعله‌ور شدن کمک کند.
 • استفاده از محصولات پوستی مبتنی بر الکل یا پاک‌کننده‌های خشن یا صابون‌ها ممکن است پوست را تحریک کند.
 • سابقه آکنه، پسوریازیس، روزاسه یا سایر اختلالات پوستی می‌تواند به معنای التهاب پوست، پوسته‌پوسته شدن پوست یا چربی اضافی باشد.
 • برخی از داروها، مانند پسورالن که برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود، اینترفرون یا لیتیوم تثبیت‌کننده خلق‌وخوی برای اختلال دوقطبی می‌توانند شمارا بیشتر در معرض شعله‌ور شدن قرار دهند.
گزینه‌های درمانی

نوع درمانی که پزشک شما توصیه می‌کند به‌شدت درماتیت سبورئیک، محل قرارگیری آن و اینکه آیا به درمان‌های رایج پاسخ می‌دهد یا خیر بستگی دارد.

درمان‌های بدون نسخه

اگر درماتیت سبورئیک روی پوست سر است و خفیف است، شامپوهای شوره سر OTC با یک یا چند ماده زیر می‌توانند برای درمان و پیشگیری از درماتیت سبورئیک در بزرگ‌سالان مفید باشند:

 • کتوکونازول با قدرت OTC، موجود در شامپو
 • زینک پیریتیون که درشامپوهایافت می‌شود
 • سولفید سلنیوم که در رنگ سلسون آبی یافت می‌شود
 • اسید سالیسیلیک، موجود در شامپو

محصولات شوره سر برای کاهش چربی و رسوب و از بین بردن مخمرهایی که ممکن است با ایجاد این بیماری مرتبط باشد طراحی‌شده‌اند.

به‌طورمعمول توصیه می‌شود که شامپوهای شوره سر OTC به‌صورت روزانه یا چند بار در هفته در هنگام شعله‌ور شدن و حداقل یک یا دو بار در هفته پس‌ازآن به‌عنوان پیشگیری استفاده شوند. اگرچه، این‌یک درمان نیست، بنابراین شعله‌ور شدن هنوز هم ممکن است رخ دهد.

کلاهک گهواره معمولاً با شستن پوست با شامپوی ملایم بچه و استفاده از برس یا شانه نرم برای آزاد کردن پوسته‌ها به‌آرامی برطرف می‌شود. اگر برطرف نشد، به متخصص اطفال فرزندتان مراجعه کنید که می‌تواند ارزیابی کند که آیا ممکن است به درمان بدون نسخه (OTC) یا نسخه‌ای نیاز باشد. برای شعله‌ور شدن خفیف در سایر نواحی پوست، مانند گردن یا قفسه سینه، کرم‌ها یا ژل‌های هیدروکورتیزون با قدرت OTC ممکن است مفید باشند.

داروهای تجویزی
 • شامپوها، لوسیون تا فوم‌ها یا ژل‌های ضد قارچ مانند لوپراکس (سیکلوپیراکس) یا نیزورال (کتوکونازول)، برای کمک به کاهش مخمر
 • نیزورال (کتوکونازول)، برای کمک به کاهش مخمر کورتیکواستروئیدهای موضعی مانند Capex (فلوسینولون) که روی پوست یا پوست سر مالیده می‌شود یا به‌عنوان شامپو برای کاهش التهاب استفاده می‌شود.
 • مهارکننده‌های کلسینورین، مانند پروتوپیک (تاکرولیموس) یا الیدل (پیمکرولیموس) که می‌توانند به‌طور موقت برای کاهش التهاب ناشی از انواع خاصی از سلول‌های ایمنی استفاده شوند.

سبورئیک

حتما بخوانید  پسوریازیس پوست چیست؟

رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی

سعی کنید بلافاصله پس از ورزش دوش بگیرید تا عرق و روغن اضافی فرصتی برای ایجاد درماتیت سبورئیک شما نداشته باشد. همچنین ممکن است خواب کافی و داشتن یک رژیم غذایی سالم مفید باشد.

خوردن یک رژیم غذایی به سبک غربی که سرشار از غذاهای فرآوری شده است با درماتیت سبورئیک بیشتر مرتبط است، درحالی‌که خوردن میوه بیشتر با درماتیت سبورئیک کمتر مرتبط است.

غذاهای فرآوری شده شامل گوشت‌های فرآوری شده مانند هات‌داگ و گوشت‌های اغذیه‌فروشی و غذاهای سرخ‌شده مانند سیب‌زمینی سرخ‌شده است. همچنین ممکن است بخواهید روی چربی‌های سالم مانند اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی‌های چرب مانند سالمون تمرکز کنید.

امگا ۳ ممکن است دارای خواص ضدالتهابی باشد که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد ممکن است برای بیماری‌های التهابی پوست مفید باشد. اگرچه، این تحقیق بر روی نوع دیگری از درماتیت و نه به‌طور خاص درماتیت سبورئیک متمرکزشده است.

درمان‌های طبیعی

تحقیقات در مورد درمان‌های طبیعی برای درماتیت سبورئیک وجود ندارد، اما برخی مکمل‌ها و گزینه‌های موضعی وجود دارد که برخی افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند:

 • مکمل‌های روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که آن‌ها را به گزینه‌ای ممکن تبدیل می‌کند.
 • روغن درخت چای می‌تواند خواص ضد قارچی و ضدالتهابی داشته باشد.می‌توانید آن را در برخی از شامپوها یا شوینده‌های صورت پیدا کنید، یا می‌توانید اسانس را به محصولات موجود خود یا روغن حامل مانند روغن نارگیل اضافه کنید.
 • ژل آلوئه ورا ممکن است برخی از خواص ضدالتهابی و ضد خارش داشته باشد.
 • سرکه سیب که در آب رقیق‌شده است به دلیل مزایای بالقوه ضد خارش و ضد قارچی که دارد گاهی به‌عنوان درمان پوست سر نیز استفاده می‌شود.

مقابله با سبورئیک

حفظ یک برنامه درمانی و مراقبت از خود می‌تواند به شما کمک کند تا با موفقیت این بیماری را مدیریت کنید و در طول شعله‌ور شدن، کنترل بیشتری داشته باشید. روال‌های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای پوست سر و پوست شما بهتر است و چه چیزی بازندگی روزمره شما مطابقت دارد.

اگر در مورد پوست خود واقعاً مضطرب یا مضطرب هستید، آن را با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در میان بگذارید. ممکن است برای کمک به بهبود کیفیت زندگی خود به درمان تهاجمی‌تری برای درماتیت سبورئیک نیاز داشته باشید.

درماتیت سبورئیک یک بیماری شایع پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های قرمز با پوسته‌های چرب، زرد و پوسته‌پوسته می‌شود. معمولاً به‌صورت شوره سر یا کلاهک گهواره روی پوست سر ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در بسیاری از نواحی دیگر مانند صورت یا چین های پوستی نیز رخ دهد.

درماتیت سبورئیک معمولاً برای نوزادان خودبه‌خود برطرف می‌شود. در نوجوانان و بزرگ‌سالان، تمایل به مزمن و خارش همراه با دوره‌های شعله‌ور شدن دارد. هیچ درمانی وجود ندارد، اما معمولاً با درمان‌هایی مانند شامپوهای شوره سر OTC یا داروهای تجویزی می‌توان آن را مدیریت کرد.

اگر تجربه ای در زمینه شوره‌سر و راهکارهای کنترل و درمان شوره‌سر دارید با ما در میان بگذارید
حتما بخوانید  درمان قطعی شوره سر
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.