خواص گیاه میخک

گیاه میخک چه خواصی دارد؟

0 866

گیاه میخک چیست؟

گیاه میخک میوهٔ درختی است مخروطی شکل که‌برگ‌های آن در تمام طول سال سبز می‌باشد و در انواع مختلف، ارتفاع گیاه میخک معمولاً به‌اندازه ۸ تا ۱۲ متر می‌رسد. جوانه‌های گل میخک در ابتدا کم‌رنگ هستند که به‌تدریج  سبز و پس‌ازآن قرمز می‌شوند که این زمان، زمان برداشت میوه‌های درخت است. میخک در طول سال به دلیل فصول مختلف برداشت در کشورهای مختلف در دسترس است.

خواص میخک

میخک وقتی برداشت می‌شود که گل آن چهار کاسبرگ با گلبرگ‌های باز نشده در مرکز داشته باشد، بعدازآن غنچه‌ها خشک خواهند شد و به‌صورت خشک‌شده در بازار توزیع می‌شوند.

میخک از غنچه‌های خشک‌شده این درخت به دست می‌آید. این گیاه به علت زیبایی خاصی که دارد، امروزه در بیشتر نقاط دنیا به‌عنوان گیاه زینتی پرورش داده می‌شود.

گیاه میخک در زمان‌های گذشته قیمت بالایی داشته تا جاییکه که فقط قشر ثروتمند و پادشاهان قادر به خرید و استفاده از آن بودند.

گل میخک بسیار معطر و خوشبو است و به همین دلیل معمولاً به‌عنوان یک ادویه استفاده می‌شود.

اکثریت قریب به‌اتفاق میخک‌های کشت‌شده تجاری توسط صنعت تنباکو برای طعم دادن به سیگار استفاده می‌شود. میخک همچنین معمولاً به‌عنوان ادویه استفاده می‌شود، یا به شکل کامل یا پس از آسیاب کردن به پودر.

خواص گیاه میخک

میخک یک منبع عالی از بتاکاروتن است. رنگ‌دانه‌های کاروتن می‌توانند به ویتامین A تبدیل شوند، یک ماده مغذی مهم برای حفظ سلامت چشم.

برخی از مزایای سلامتی قابل‌توجه گیاه میخک عبارت‌اند از:
 • کاهش التهاب

میخک حاوی ترکیبات متعددی است که با خواص ضدالتهابی مرتبط هستند. اوژنول مهم‌ترین این ترکیبات است. نشان داده‌شده است که اوژنول پاسخ التهابی را در بدن کاهش می‌دهد، خطر بیماری‌هایی مانند آرتریت را کاهش می‌دهد و به مدیریت علائم کمک می‌کند.

 • سوءهاضمه را درمان می‌کند

میخک می‌تواند به محافظت از معده شما در برابر زخم کمک کند. بیشتر زخم‌ها به دلیل نازک شدن لایه‌های مخاطی ایجاد می‌شوند که از پوشش معده محافظت می‌کنند. مطالعات اولیه نشان می‌دهد که میخک می‌تواند این مخاط را غلیظ کند و خطر ابتلا به زخم را کاهش دهد و به بهبود زخم‌های موجود کمک کند.

روغن میخک یکی از قدیمی‌ترین درمان‌ها برای مبارزه با مشکلات مربوط به معده و گوارش است. وجود اوژنول در روغن میخک و میخک به درمان مشکلات معده مانند سوءهاضمه کمک می‌کند.

همچنین می‌توان از آن برای درمان بیماری حرکت و سکسکه استفاده کرد. از مصرف داروها خودداری کنید، به‌جای آن، فقط یک میخک را بجوید تا از مشکلات مربوط به هضم غذا مانند اسیدی ته و سوزش سر دل خلاص شوید. همچنین می‌توانید چند میخک به چای خود اضافه کنید تا از مشکل سوءهاضمه جلوگیری کنید.

 • بهبود هضم

روغن‌های ضروری مانند اسید اوژنیک و اسید کراتگولیک موجود در میخک به هضم غذا کمک می‌کنند. میخک باعث افزایش آنزیم‌های گوارشی و همچنین افزایش تحرک گوارشی می‌شود، بنابراین تولید گازهای گوارشی اضافی را که در غیر این صورت می‌تواند به نفخ معده و نفخ شکم کمک کند، مهار می‌کند. میخک همچنین پوشش صاف دستگاه گوارش را شل می‌کند، بنابراین استفراغ، اسهال را کاهش می‌دهد.

گیاه میخک
گیاه میخک
 • بهبود عملکرد کبد

میخک همچنین ممکن است عملکرد بهتر کبد را تقویت کند. برخی آزمایش‌ها نشان داده‌اند که اوژنول موجود در میخک می‌تواند به کاهش علائم سیروز کبدی و بیماری کبد چرب کمک کند. همچنین ممکن است عملکرد کلی کبد را بهبود بخشد.

محتوای آنتی‌اکسیدانی بالای میخک از اندام‌ها در برابر اثرات مضر رادیکال‌های آزاد، به‌ویژه کبد محافظت می‌کند. در درازمدت، متابولیسم تولید رادیکال‌های آزاد را افزایش می‌دهد و به‌طور هم‌زمان سطح آنتی‌اکسیدان‌ها را در کبد کاهش می‌دهد. میخک با خواص محافظتی کبدی خود با این اثرات مقابله می‌کند.

 • بهداشت دهان و دندان

محققان در حال مطالعه روغن میخک به‌عنوان یک روش طبیعی برای حفظ سلامت دهان و دندان به دلیل تأثیر آن بر پلاک، التهاب لثه و باکتری‌های دهان هستند. منبع مورد اعتماد محققان اثربخشی دهان‌شویه گیاهی حاوی روغن میخک، ریحان و درخت چای را با دهان‌شویه با روغن ضروری تجاری در دسترس مقایسه کردند.

هر دو دهان‌شویه در برابر پلاک و التهاب لثه مؤثر بودند و نشان دادند که ممکن است به کاهش التهاب و باکتری‌های دهان کمک کنند. محققان همچنین دریافتند که دهان‌شویه حاوی میخک تعداد باکتری‌های مضر را بیشتر از دهان‌شویه‌های تجاری کاهش می‌دهد.

 • درمان طبیعی بوی بددهان

در طب چینی میخک به‌عنوان یک درمان خانگی برای بوی بددهان استفاده می‌شود. میخک زبان، کام و قسمت بالای گلو را از هرگونه باکتری یا ماده پوسیده پاک می‌کند و خواص معطر قوی آن بوی داخل دهان را تغییر می‌دهد. جویدن میخک یا غر غره کردن محلول میخک ساده‌ترین راه برای جلوگیری از بوی بددهان است.

گیاه میخک
گیاه میخک
 • دیابت

یک منبع معتبر مطالعه روی موش نشان داد که عصاره میخک و نیجریسین، جزء عصاره میخک، مقاومت به انسولین را در سلول‌های عضلانی موش کاهش می‌دهد. موش‌های مبتلابه دیابت که نیجریسین مصرف کردند، مقاومت کمتری به انسولین و بهبود در تحمل گلوکز، ترشح انسولین و عملکرد سلول‌های بتا داشتند.

یکی دیگر از مطالعات حیوانی منبع قابل‌اعتماد به تأثیر پودر جوانه میخک بر نشانگرهای آزمایشگاهی در مدل موش دیابتی پرداخت. آن‌ها دریافتند که سطح قند خون در موش‌هایی که پودر میخک دریافت کرده‌اند در مقایسه با گروه کنترل که پودر میخک دریافت نکرده‌اند، کمتر است.

بسیاری از گیاهان و ادویه‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، این آنتی‌اکسیدان‌ها مواد شیمیایی هستند که در کاهش آسیب سلول‌هایی که می‌تواند منجر به سرطان شود، نقش دارند.

 

۱۵ غذای سرطان‌زا که باید از آن ها اجتناب کنید

 

در یک مطالعه آزمایشگاهی، دانشمندان دریافتند که عصاره میخک می‌تواند رشد انواع مختلف سلول‌های سرطانی انسان را کند کند. عصاره میخک همچنین مرگ سلولی را در سلول‌های سرطانی روده بزرگ افزایش داد.

همین مطالعه همچنین به تأثیر عصاره میخک بر رشد تومور در موش‌ها پرداخت. تومورها در موش‌های تحت درمان با عصاره میخک در مقایسه با گروه کنترل به‌طور قابل‌توجهی کمتر رشد کردند.

در مطالعه دیگری که منبع معتبری است، دانشمندان به تأثیر آماده‌سازی‌های مختلف عصاره میخک بر سلول‌های سرطان سینه انسان پرداختند. آن‌ها دریافتند که اسانس میخک و عصاره اتانولی میخک هر دو برای سلول‌های سرطان سینه سمی هستند. نویسندگان گزارش کردند که میخک ممکن است نقش مفیدی در آینده درمان سرطان داشته باشد زیرا می‌تواند باعث مرگ سلولی و کند شدن تکثیر سلولی شود.

 • چاقی

دانشمندان همچنین میخک را با توجه به تأثیر بالقوه آن بر چاقی مطالعه کرده‌اند. در مطالعه‌ای بر روی موش‌ها، محققان دریافتند که عصاره میخک باعث کاهش چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب می‌شود. موش‌هایی که عصاره میخک دریافت کردند وزن بدن کمتر، چربی شکمی کمتر و چربی کبد کمتری نسبت به گروه کنترل داشتند.

 • سلامت استخوان

عصاره‌های هیدرو الکلی میخک مانند اوژنول، فلاون ها، ایزوفلاون ها و فلاونوئیدها از تراکم استخوان و محتوای مواد معدنی استخوان محافظت می‌کند و همچنین استحکام کششی استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

میخک حاوی مواد مغذی مناسب برای استخوان مانند منگنز (ضروری برای سنتز بافت همبند در غضروف و استخوان)، اسید چرب امگا ۳ (افزایش جذب کلسیم، کاهش تحلیل استخوان و حفظ تراکم مواد معدنی)، ویتامین C (افزایش تولید کلاژن) و ویتامین K است. (فعالیت سلول‌های استئوکلاست را تنظیم می‌کند).

 • تسکین استرس

چای میخک تهیه‌شده با ریحان، هل و عسل حواس، استرس و اسپاسم عضلانی را تسکین می‌دهد. ماساژ با روغن میخک بسیار محبوب است زیرابه دلیل تأثیر آرامش‌بخش بر ذهن، خستگی ذهنی، خستگی، اضطراب و تنش را کاهش می‌دهد.

گیاه میخک
گیاه میخک

فواید گیاه میخک برای پوست

 • آکنه را درمان کرده و از آن جلوگیری می‌کند

خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی میخک باکتری‌های مولد آکنه را از بین می‌برد و از جوش ها جلوگیری می‌کند. روغن میخک حاوی ترکیبی به نام اوژنول است که با کاهش التهاب و قرمزی به درمان آکنه کمک می‌کند. برای بهره‌مندی از فواید میخک، چند قطره اسانس میخک را با روغن حامل مخلوط‌کنید و از آن به‌عنوان درمان لکه بینی استفاده کنید یا به مرطوب‌کننده روزانه خود اضافه کنید و به تمام‌صورت بمالید. اگر پوست حساسی دارید از روغن میخک استفاده نکنید.

 • با علائم پیری مبارزه می‌کند

آیا می‌دانستید روغن میخک یک ماده ضد پیری قوی است که در لوازم‌آرایشی استفاده می‌شود؟ در کاهش افتادگی پوست و ظاهر خطوط ریز و چین‌وچروک مؤثر است. استفاده از روغن میخک باعث بهبود گردش خون می‌شود که به پوست ظاهری جوان و درخشان می‌بخشد. چند قطره روغن میخک را در سرم یا مرطوب‌کننده خود مخلوط‌کنید و شب‌ها قبل از رفتن به رختخواب روی پوست تمیز بمالید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • لکه‌ها و لکه‌های تیره را محو می‌کند

علاوه بر درمان و پیشگیری از آکنه، یکی دیگر از فواید روغن میخک این است که لکه‌های تیره و لک‌های باقی‌مانده از آکنه و جوش را نیز محو می‌کند. دارای خواص لایه‌برداری ملایمی است که سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و رنگ پوست را یکدست می‌کند. چند قطره اسانس میخک را با روغن حامل مخلوط کرده و با حرکات دایره‌ای روی صورت خود ماساژ دهید. برای بهترین نتیجه هر شب تکرار کنید.

فواید گیاه میخک برای مو
 • شوره سر را درمان می‌کند

درحالی‌که علت دقیق شوره سر ناشناخته است، بسیاری از مردان و زنان با این مشکل رایج پوست سر مواجه هستند. برای درمان این مشکل از روغن میخک استفاده کنید. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، روغن میخک دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی است که به مبارزه با شوره سر کمک می‌کند و از احساس خارش جلوگیری می‌کند. برای تسکین پوست سر خشک و تحریک‌شده که دارای شوره سر است، ۱۰-۱۲ قطره اسانس میخک را به شامپوی معمولی خود اضافه کنید و از آن برای شستن مو های خود استفاده کنید.

 • باعث رشد مو می‌شود

ترکیب اوژنول موجود در روغن میخک به تقویت رشد مو در صورت استفاده از ریشه کمک می‌کند. همچنین می‌تواند در صورت استفاده منظم، ترمیم، تقویت و درخشندگی سالم به ساقه مو اضافه کند. برای استفاده از روغن میخک برای رشد مو های قوی‌تر و سالم‌تر، یک قاشق چای‌خوری روغن میخک را به روغن نارگیل گرم اضافه کنید و با استفاده از نوک انگشتان خود آن را به ریشه مو های خود بمالید. بعد از ۲-۳ ساعت بشویید. این کار باعث بهبود گردش خون در پوست سر و تقویت رشد مو می‌شود.

 • از پیری زودرس جلوگیری می‌کند

چند تار خاکستری در سی‌سالگی طبیعی است، اما اگر مو های خاکستری بیشتری نسبت به مشکی دارید، باید به آن رسیدگی شود. درواقع، افراد در اواخر دهه ۲۰ خود نیز شروع به تجربه سفید شدن زودرس مو کرده‌اند. روغن میخک حاوی عناصر منحصربه‌فردی است که تولید رنگ‌دانه مسئول حفظ رنگ طبیعی مو را بهبود می‌بخشد. سه قاشق غذاخوری روغن اکالیپتوس را با یک قاشق چای‌خوری روغن میخک ترکیب کنید و دو بار در هفته پوست سر و مو های خود را ماساژ دهید.

خطرات، عوارض جانبی گیاه میخک

به گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، خطرات متعددی با روغن میخک همراه است. ممکن است باعث تحریک پوست، چشم و مشکلات تنفسی یا واکنش آلرژیک روی پوست شود. همچنین قابل اشتعال است و در صورت بلعیده شدن و رفتن به مجرای تنفسی می‌تواند کشنده باشد. در یک گزارش موردی، یک کودک ۱۵ ماهه پس از مصرف ۱۰ میلی‌لیتر روغن میخک، نارسایی کبدی را تجربه کرد. حادثه دیگر مربوط به کودک ۲ ساله‌ای بود که ۵ تا ۱۰ میلی‌لیتر روغن میخک نوشید. کودک مشکلات پزشکی متعددی ازجمله کما، آسیب کبدی و مشکلات لخته شدن خون را تجربه کرد.

میخک همچنین ممکن است باعث افزایش احتمال خونریزی یا افزایش پاسخ بدن به وارفارین شود. مهم است که در مورداستفاده از هر محصول گیاهی با یک متخصص پزشکی صحبت کنید تا آن‌ها بتوانند عوارض جانبی و مداخلات احتمالی را بررسی کنند.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.