اثر مثبت موسیقی بر سلامتی

اثر مثبت موسیقی بر سلامتی

0 558

اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما

موسیقی نقش مهمی در زندگی ما دارد. می‌تواند خلق‌وخوی ما را بهتر کند، به ما کمک می‌کند آرام شویم یا حتی موقعیت یا شخص خاصی را درگذشته به ما یادآوری می‌کند. حتی می‌تواند بر روی ضربان قلب ما بسته به‌سرعت موسیقی که گوش می‌دهیم تأثیر بگذارد. شگفت‌انگیز است!

اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما
اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما

موسیقی استرس را کاهش می‌دهد

گوش دادن به موسیقی با سرعت آهسته و صدای کم یا آنچه ما به آن موسیقی آرامش‌بخش می‌گوییم، می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس در افراد سالم و کسانی که تحت عمل یا جراحی قرار می‌گیرند، کمک کند. به همین راحتی اثر مثبت موسیقی بر سلامتی خود را خواهید دید.

گوش دادن به موسیقی می‌تواند: ضربان قلب و سطح کورتیزول ما را کاهش دهد، اندورفین‌ها را آزاد می‌کند و احساس خوشبختی ما را بهبود می‌بخشد حواس ما را پرت می‌کند و سطح استرس جسمی و روحی را کاهش می‌دهد

موسیقی خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد

یکی دیگر از اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما تولید هورمون دوپامین در مغز هست که موسیقی این هورمون را در مغز افزایش می‌دهد. این افزایش تولید دوپامین به تسکین احساس اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. موسیقی مستقیماً توسط آمیگدال که بخشی از مغز است پردازش می‌شود که در خلق‌وخو و احساسات نقش دارد. استرس را کاهش می‌دهد.

گوش دادن به موسیقی می‌تواند به کاهش درد شما، ایجاد آرامش و افزایش دوپامین شما کمک کند تا خلق‌وخوی مثبتی داشته باشید.

موسیقی اضطراب را کاهش می‌دهد

مطالعات نشان داده‌اند که گوش دادن به موسیقی می‌تواند به آرامش سیستم عصبی و کاهش سطح کورتیزول کمک کند که هر دو می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند؛ و همین امر در مورد ساخت موسیقی نیز صدق می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که اجرای موسیقی نیز می‌تواند به رهاسازی احساسات، کاهش اضطراب و بهبود سلامت کلی روان کمک کند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که موسیقی همراه با مراقبت‌های پزشکی نتایج بهتری در کاهش اضطراب در مقایسه با مراقبت‌های معمولی دارد.

موسیقی حافظه را بهبود می‌بخشد

اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما بهبود حافظه است، گوش دادن و اجرای موسیقی، نواحی از مغز گه مرتبط با حافظه، استدلال، گفتار، احساسات و پاداش است را دوباره فعال می‌کند. مطالعات اخیر نشان داد که موسیقی نه‌تنها به ما کمک می‌کند تا خاطرات ذخیره‌شده را بازیابی کنیم، بلکه به ما کمک می‌کند تا خاطرات جدید را نیز بسازیم.

از طریق عناصر تکراری ملودی و ریتم، مغز ما از الگوهایی استفاده می‌کند که حافظه ما را بهبود می‌بخشد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که به بازماندگان سکته مغزی کمک کرده تا حافظه کلامی بهتر و توجه متمرکزتری داشته باشند.

موسیقی ورزش را بهبود می‌بخشد

موسیقی با تقویت شبیه‌سازی فیزیکی و تقویت تمرین هوازی افراد، عملکرد کلی در ورزش را بهبود می‌بخشد

موسیقی حواس افراد را از درد و خستگی پرت می‌کند، خلق‌وخو را بالا می‌برد، استقامت را افزایش می‌دهد و حتی ممکن است کارایی متابولیک را افزایش دهد. هنگام گوش دادن به موسیقی، مردم اغلب بدون اینکه متوجه شوند بیشتر می‌دوند، بیشتر از حد معمول دوچرخه‌سواری می‌کنند و سریع‌تر شنا می‌کنند.

موسیقی نوزادان نارس را آرام می‌کند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که موسیقی زنده برای نوزادان نارس می‌تواند مفید باشد، ضربان قلب و تنفس آن‌ها را آرام کند و به خواب و توانایی مکیدن آن‌ها کمک کند.

لالایی‌ها و موسیقی زنده ممکن است الگوهای مکیدن و رفتارهای تغذیه‌ای را بهبود بخشد و علائم حیاتی را در نوزادانی که نارس به دنیا آمده‌اند تحت تأثیر قرار دهد و همچنین ممکن است وضعیت هوشیاری آرام را در دوره‌های طولانی بهبود بخشد.

موسیقی درد را تسکین می‌دهد

ثابت‌شده است که موسیقی اضطراب، ترس، افسردگی، ناراحتی ناشی از درد و فشارخون را کاهش می‌دهد. مشخص‌شده است که سطح شدت درد را کاهش می‌دهد و نیاز به مواد افیونی را در بیماران مبتلابه درد پس از عمل کاهش می‌دهد. موسیقی به کودکانی که تحت درمان‌های پزشکی و دندانپزشکی متعددی قرار می‌گیرند، کمک کرده است

بر اساس مطالعات، بیمارانی که در حین بازیابی قدرت از عمل جراحی به موسیقی گوش می‌دهند، نسبت به افرادی که در مرحله بهبودی به موسیقی گوش نمی‌دهند، درد کمتری را تجربه می‌کنند و رضایت بیشتری را تجربه می‌کنند.

موسیقی شناخت و ادراک را بهبود می‌بخشد

موسیقی می‌تواند به یادآوری خاطرات ازدست‌رفته کمک کند و به‌ویژه می‌تواند به افراد مبتلابه آلزایمر کمک کند. در برخی از مطالعات، ثابت‌شده است که موسیقی می‌تواند کمکی در حفظ توانایی‌های ذهنی باشد.

موسیقی ممکن است عملکرد شناختی را تقویت کند و پیری سالم را افزایش دهد. مطابق با مطالعات قبلی، آن‌ها دریافتند که مشارکت در اجرای موسیقی در طول زندگی با اثرات محافظتی بر عملکرد شناختی مرتبط است، به‌ویژه زمانی که آموزش موسیقی در دوران کودکی آغازشده است.

اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما
اثر مثبت موسیقی بر سلامتی شما

موسیقی آرامش را فراهم می‌کند

موسیقی همچنین می‌تواند درمان باشد و برای بهبود مقابله، ارتباط و بیان احساساتمان مانند احساس خشم، تنهایی و ترس در بیمارانی که یک بیماری بدخیم دارند استفاده می‌شود.

گوش دادن به موسیقی شاد یا غمگین می‌تواند تا حد زیادی بر چگونگی دید شما از محیط و نوع درک شما از دنیای اطرافتان تأثیرگذار باشد. نتیجه نهایی ذهن ما همان چیزی است که از دنیای واقعی دریافت و درک نموده‌ایم؛ بنابراین آهنگ‌های شاد که باعث بالا رفتن روحیه و احساس شادی در شما می‌شوند، به‌طور کاملاً واضح تاثیر مستقیمی بر درک شما از دنیای اطراف خواهند داشت

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.