۹ خواص زنجبیل برای سلامتی که باید بدانید

خواص زنجبیل در سلامتی چیست؟

0 497

۹ خواص زنجبیل برای سلامتی که باید بدانید

زنجبیل فواید شگفت‌انگیزی برای سلامتی دارد که در ادامه ذکرشده است.

زنجبیل طعم تصفیه‌شده اصلی خود را دارد. این ادویه برای افزایش طعم به غذا اضافه می‌شود و موردعلاقه بسیاری برای استفاده در آشپزی است. زنجبیل فواید قابل‌توجهی برای مشکلات گوارشی تا التهاب بدن دارد و واقعاً شایسته است که در وعده‌های غذایی روزانه شما اضافه شود.

 زنجبیل
زنجبیل

زنجبیل از خانواده Zingiberaceae که به‌طورمعمول در جنگل‌های بارانی استوایی جنوب آسیا یافت می‌شود، آمده است. از آن زمان به‌طور گسترده در سراسر جهان در فواید سلامتی و ادویه‌های آشپزی استفاده می‌شود.

زنجبیل ریزوم (ساقه) گیاه زنجبیل است که معمولاً در زیرزمین یافت می‌شود… دارای گوشتی سفید، زرد، قرمز یا قهوه‌ای (زنجبیل تازه) است. زنجبیل یک ادویه عالی و طبیعی برای افزایش طعم تخصص آشپزی شماست و همچنین فواید بی‌شماری برای سلامتی ما دارد. تحقیقات علمی در تلاش است تا نظریه‌های حکمت باستانی را با نتایجی هیجان‌انگیز اثبات کند.

در زیر برخی از فواید سلامتی زنجبیل ذکرشده است که می‌تواند دیدگاه شمارا در زندگی تغییر دهد.

 زنجبیل
زنجبیل
  1. زنجبیل حالت تهوع را برطرف می‌کند

برای مبارزه باحالت تهوع یا دریازدگی دریانوردان معمولاً از ریشه زنجبیل استفاده می‌کنند. سه دانشجوی نیروی دریایی (که تجربه دریانوردی ندارند) به سه نفر تقسیم شدند. اولی داروی ضد تهوع، دومی دارونما و سومی ریشه زنجبیل دریافت کرد. مشخص شد فردی که ریشه زنجبیل را دریافت کرده است نسبت به دو مورد دیگر علائم کمتری دارد.

طبق شش تحقیق مختلف، مشخص شد که زنجبیل به‌اندازه دارونما و داروی OTC (بدون نسخه) برای تهوع مؤثر است. شما فواید آن را به روشی طبیعی خواهید داشت و به‌احتمال‌زیاد عوارض جانبی کمتری دارد.

مصرف زنجبیل همچنین ثابت می‌کند که می‌تواند علائم تهوع و حالت تهوع صبحگاهی را در زنان باردار تسکین دهد.

برای یک زن باردار، زنجبیل بهترین جایگزین برای کاهش حالت تهوع و حالت تهوع صبحگاهی است. طبق یک تحقیق، به‌طورمعمول حالت تهوع را تسکین می‌دهد، بااین‌حال، عود استفراغ همچنان یکسان است. بااین‌وجود، قبل از مصرف زنجبیل به‌عنوان یکی از جایگزین‌ها در بارداری، برای اهداف ایمنی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل با دیابت مبارزه می‌کند و حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهد

طبق تحقیقات انجام‌شده تنها با مصرف ۲ گرم پودر زنجبیل ۱۲ درصد از قند خون را می‌توان کاهش داد. زنجبیل برای بهبود هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c)، سطح گلوکز خون درازمدت، به دلیل کاهش ۱۰ درصدی در ۱۲ هفته مشخص‌شده است.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۶ توسط مجله Agricultural and Food Chemistry منتشر شد، ثابت شد که زنجبیل می‌تواند با عوارض جدی دیابت کنترل نشده مانند رتینوپاتی دیابتی و نارسایی کلیه مبارزه کند. طبق تحقیقات، پنج ترکیب زنجبیل می‌تواند تجمع الکل قند (سوربیتول) را در RBC (گلبول‌های قرمز خون) متوقف کند. همچنین در این مطالعه استفاده از زنجبیل در داروهای دیابت بسیار پیشنهاد شد.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل التهاب را کاهش می‌دهد

جینجرول، ترکیبی که در زنجبیل یافت می‌شود، می‌تواند شدت التهاب را کاهش دهد. اگر درد مفاصل دارید، زنجبیل می‌تواند بهترین انتخاب باشد. تحقیقات بی‌شماری نشان داده‌اند که زنجبیل برای افراد مبتلابه آرتریت مانند استئو و روماتوئید بسیار مؤثر است که منجر به درد کمتر و بهبود تحرک شما می‌شود.

زنجبیل اثربخشی طولانی‌مدت ثابت‌شده دارد مطالعه اثر زنجبیل انجام‌شده است. این مطالعه به دو بخش تقسیم شد. یکی برای آن دسته از افراد مبتلابه درد آرتریت در مقابل گروه کنترل که روزانه زنجبیل مصرف می‌کنند. هیچ قانون ذهنی برای کسانی که زنجبیل مصرف می‌کنند گزارش نشده است، اما برای یک نتیجه عینی، وقتی دور زانو اندازه‌گیری شد، فقط در ۱۲ هفته کاهش یافت.

محققان هنوز شواهدی در مورد چگونگی اثر ضدالتهابی زنجبیل را بررسی و پیدا می‌کنند. در تحقیقات سال ۲۰۰۵، مشخص شد که زنجبیل باعث کاهش کموکاین‌ها و سیتوکین‌ها می‌شود.

فوائد پیاده‌روی برای سلامتی
خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل سطح کلسترول را کاهش می‌دهد

نشانگرهای کلسترول که سطح ضعیف LDL را افزایش می‌دهند، سطح HDL را کاهش می‌دهند و سطح‌تری گلیسیرید را افزایش می‌دهند، می‌توانند منجر به عوارض جدی در قلب شوند.

بر اساس ا مطالعات، مشخص شد که LDL، تری گلیسیرید و سایر نشانگرهای موجود در کلسترول طی ۴۵ روز طی یک آزمایش بالینی که بر روی افرادی که روزانه ۳ گرم زنجبیل مصرف می‌کردند به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، مشخص شد که به مدت ۳۰ روز، سطح‌تری گلیسیرید، LDL و سایر کلسترول‌های آن‌ها با دادن عصاره زنجبیل به موش‌ها کاهش یافت.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل با عفونت‌های قارچی و باکتریایی مبارزه می‌کند

زنجبیل نه‌تنها برای حالت تهوع و حالت تهوع صبحگاهی مفید است، بلکه ترکیبات جینجرول موجود در آن می‌تواند از خطر عفونت نیز جلوگیری کند. سیستم ایمنی بدن شما نیز می‌تواند با استفاده از زنجبیل بهبود یابد.

در مقایسه با آنتی‌بیوتیک‌های سنتی و معمولی، زنجبیل مؤثرتر است. زنجبیل بهتر است بعد از یک عمل جراحی و سایر بیماری‌های پزشکی پس از بستری شدن در بیمارستان استفاده شود زیرا عفونت‌های باکتریایی شایع هستند و سیستم ایمنی بدن به خطر افتاده است.

زنجبیل همچنین مزایایی برای داشتن دهان سالم و تمیز را به همراه دارد. رشد باکتری‌های دهان در دهان که منجر به بیماری‌های لثه، پریودنتیت و التهاب لثه می‌شود توسط زنجبیل مهار شد.

جدای از پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی، احتمالاً در عفونت‌های قارچی مانند کاندیدا آلبیکنس و سایر درمان‌های ضد میکروبی مقاوم‌تر نیز مؤثر است.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل زخم، سوزش سر دل و سایر مشکلات گوارشی با زخم برطرف می‌شود

زنجبیل به حرکت کامل غذا در سیستم گوارشی شما کمک می‌کند و به دلیل خواص ضدالتهابی که دارد، به شل شدن عضلات در پوشش روده کمک می‌کند.

زنجبیل برای افرادی که دچار سوءهاضمه شدید هستند، بهترین است، وضعیتی که تخلیه معده به روده کوچک بیشتر طول می‌کشد. تأخیر بیشتر به دلیل مشکل سوءهاضمه است. با مصرف پودر زنجبیل (۱ گرم) قبل از خوردن غذا، در یک تحقیق مشخص شد که می‌تواند سرعت تخلیه معده را تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

آمیلاز پانکراس، تحریک تریپسین که آنزیم‌های مهم هضم هستند و ترشح صفرا را بهبود می‌بخشد. مصرف زنجبیل به‌صورت روزانه باعث می‌شود بدن شما هضم خوبی داشته باشد. طبق مطالعه سال ۲۰۰۷ در مقایسه با داروهای ضد اسید بدون نسخه، مشخص‌شده است که مؤثرتر است.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل درد عضلانی را تسکین می‌دهد

پس از ورزش، احتمالاً احساس درد پس‌ازآن احساس می‌شود. شما تمایل به توقف دارید و به دلیل درد انگیزه‌ای برای ادامه دادن ندارید

نگران نباشید، به لطف اثرات طبیعی ضدالتهابی جینجرول، زنجبیل قطعاً کمک بزرگی است. علاوه بر کاهش شرایط التهابی که منجر به درد می‌شود، مسئول گیرنده درد نیز می‌باشد. زنجبیل کمی تند است، اما مطمئناً درد و برخی فواید سلامتی را کاهش می‌دهد. در یک تحقیق مشخص شد که بعد از مصرف مکمل زنجبیل روزانه به مدت ۱۱ روز، ۲۵ درصد درد عضلانی کاهش می‌یابد. مطمئناً زنجبیل یک نتیجه امیدوارکننده به شما می‌دهد. فقط مطمئن شوید که بدن خود را با زنجبیل روزانه مکمل کنید. به‌طور قابل‌توجهی درد عضلانی را کاهش می‌دهد. بااین‌حال، در یک‌لحظه اتفاق نمی‌افتد. شما باید مقداری از آن را هرروز مصرف کنید، زیرا در صورت عدم مصرف منظم، احتمال تسکین درد بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت وجود دارد.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. زنجبیل ذهن و حافظه سالم توسط زنجبیل بهتر می‌شود

پیری با استرس اکسیداتیو و التهاب تسریع می‌شود. طبق بسیاری ازنظریه‌های دانشمندان، این دو عامل عامل اصلی برخی از بیماری‌های شناختی مانند بیماری آلزایمر هستند. زنجبیل به‌عنوان ضدالتهاب و آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند، به همین دلیل است که می‌تواند عملکردهای شناختی خوبی را باگذشت زمان حفظ کند.

آزمایش روی دو موش انجام شد که یکی نرمال بود و دیگری ازنظر شیمیایی و دارای نقص حافظه بود تا توانایی‌های تشخیص آن‌ها آزمایش شود. کشف شد که زنجبیل می‌تواند عملکرد تشخیص آن‌ها را از طریق یک آزمایش جدید بسیار بهبود بخشد. همچنین ثابت شد که می‌تواند یادگیری، حافظه و فعالیت‌های هیپوکامپ (بخشی از مغز که مسئول حافظه است) را افزایش دهد.

خواص زنجبیل
خواص زنجبیل
  1. از خواص زنجبیل احتقان و گرفتگی با زنجبیل نیز برطرف می‌شود.

همه ما می‌دانیم که زنجبیل کمک بزرگی برای مبارزه با التهاب است. جدا از فواید ضدالتهابی، به‌عنوان خلط‌آور نیز عمل می‌کند. می‌تواند با شل کردن خلط ریه‌ها راه‌ها را پاک کند و راه‌های هوا را باز کند.

زنجبیل برای کسانی که آسم و آلرژی دارند بسیار مفید است. به گفته محققان دانشگاه کلمبیا، عضلات اطراف راه هوایی بدن با کمک زنجبیل آرام می‌شوند. زنجبیل یکی از بهترین ادویه‌ها و برای سلامتی بسیار مفید است. بسیاری از مزایای ثابت‌شده است و مزایای بیشتری هنوز برای کشف دارد.

شما فقط باید راهی پیدا کنید تا آن را در وعده‌های غذایی خود می‌افزایید و مطمئناً از تمام مزایای آن بهره‌مند خواهید شد. از التهاب، سرفه، از دست دادن حافظه یا درد عضلانی، همه این فواید را به روشی طبیعی دارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.