۸ علامت مهم آرتریت انگشتان را بشناسید

چگونه از شر آرتریت انگشتان خلاص شویم

0 461

چگونه از شر آرتریت انگشتان خلاص شویم

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان می‌تواند کاملاً ناراحت‌کننده باشد و علائمی مانند درد مفاصل، تورم و سفتی ایجاد کند. این علائم حرکات دست مانند گرفتن و نیشگون گرفتن را دشوار می‌کند و می‌تواند در توانایی فرد برای انجام کارهای روزمره اختلال ایجاد کند.

استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) دو نوع آرتریت هستند که بیشتر مفاصل انگشتان را درگیر می‌کنند. بسته به اینکه کدام نوع آرتریت مفاصل انگشت شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، ممکن است علائم دیگری را تجربه کنید.

درمان‌های متعددی می‌تواند به کاهش ناراحتی ناشی از آرتریت انگشتان، از تمرینات دستی برای کمک به تقویت انگشتان تا داروهای مسکن بدون نسخه و تجویزی و درمان‌های جراحی کمک کند. این مقاله پس از توضیح علائم آرتریت به بررسی این درمان‌ها می‌پردازد.

علائم آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

علائم ناشی از آرتریت انگشتان عبارت‌اند از:

 1. درد مفاصل
 2. سفتی به‌خصوص در صبح
 3. تورم
 4. نازکی
 5. در استئوآرتریت، درد مفاصل به دلیل تجزیه غضروف، بافتی که مفاصل را تحت‌فشار قرار می‌دهد، ایجاد می‌شود. سه محل رایج که در آن آرتروز در دست اتفاق می‌افتد عبارت‌اند از
 6. مفصل ذوزنقه‌ای متاکارپ (در کف دست چهار استخوان به نام متاکارپ Metacarpal boneوجود دارد که با چهار انگشت دست مفصل می‌شوند) یا بازیلار یا قاعده انگشت شست
 7. مفصل بین فالانژیال دیستال (DIP) یا نزدیک‌ترین
 8. از مفصل به نوک انگشت مفصل پروگزیمال اینترفالانژیال (PIP) یا مفصل میانی انگشت

استئوآرتریت گاهی اوقات باعث گره‌های هبردن (Heberden)، ندول‌های استخوانی در انتهای مفصل انگشت، و گره‌های بوچارد، گره‌های استخوانی در مفصل میانی انگشت می‌شود.

در RA، انگشتان به دلیل التهاب غشای سینوویال، بافت نرم پوشاننده مفاصل، می‌توانند متورم شوند. افراد مبتلا به RA همچنین می‌توانند گرمی و قرمزی دست را تجربه کنند.

آرتریت روماتوئید اغلب هر دودست را درگیر می‌کند و ماهیت آن متقارن است (از نظر اندازه و شکل مشابه). OA معمولاً فقط دست غالب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و از نظر مفاصل آسیب‌دیده نامتقارن است، حتی اگر در هر دودست باشد.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید در مقایسه با افراد مبتلا به استئوآرتریت، دوره‌های طولانی سفتی صبحگاهی دارند.

ورزش‌هایی برای تسکین آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

تمرینات زیر باعث افزایش جریان خون به غضروف می‌شود و مواد مغذی موردنیاز غضروف را برای سالم ماندن و جلوگیری از تخریب بیشتر به آن می‌رساند.

قبل از شروع این تمرینات با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای آرتریت انگشتان شما مناسب هستند.

اگر مشکلی وجود ندارد، انجام تمرینات آسان  و می‌تواند درد آرتریت انگشتان شما را کاهش دهد:

 • خم کردن انگشتان: دست خود را در مقابل خود دراز کنید، کف دست به سمت بالا. سپس هر انگشت را بردارید و به‌آرامی به سمت مرکز کف دست خود حرکت دهید. آن را نگه دارید و سپس دست خود را صاف کنید.
 • بلندکردن انگشت: درحالی‌که دست خود را روی یک سطح صاف قرار داده‌اید، هر انگشت را یکی‌یکی بلند کنید. برای هر دودست تکرار کنید.
 • سردادن انگشتی: کف دست خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و انگشتانتان را دراز کنید. انگشتان خود را یکی‌یکی به سمت شست خود بلغزانید.
 • یک C یا O درست کنید: انگشتان خود را طوری حرکت دهید که انگار می‌خواهید یک توپ کوچک بگیرید و سعی کنید حرف “C” یا “O” را تشکیل دهید. تا جایی که می‌توانید بروید. انگشتان خود را صاف‌کرده و تکرار کنید.
 • انگشتان را به‌صورت مشت قرار دهید: با انگشتان خود شروع کنید و سپس به‌آرامی دست خود را به‌صورت مشت خم کنید. انگشت شست خود را در قسمت بیرونی دست نگه دارید. هنگامی که انگشتان خود را دوباره صاف می‌کنید، خیلی محکم فشار ندهید.
 • خم کردن انگشت شست: شست خود را به سمت کف دست خم کنید. تا جایی که می‌توانید بروید، آن را نگه دارید و سپس تکرار کنید.
 • نگه‌داشتن شست روبه‌بالا: مچ دست را شل کنید و به سمت انگشت کوچک بچرخانید، سپس انگشت شست خود را نشان دهید تا علامت شست بالا باشد. آن را بگذارید و تکرار کنید.
 • خم کردن مچ دست: بازوی چپ یا راست خود را با کف دست به سمت پایین نگه دارید. سپس دست دیگر را بگیرید و به‌آرامی دست خود را به سمت زمین فشار دهید.

هرچه عضلات شما قوی تر باشند، وزن بیشتری را می‌توانند تحمل کنند. مانند سایر انواع ورزش، تمرینات دستی یک‌شبه کارساز نیستند. اما آنها باید با زمان و تکرار کارساز شوند.

انگشتان خود را تقویت کنید

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان
 • ماهیچه‌های حمایت‌کننده از مفصل دست را می‌توان با تمرینات دست تقویت کرد. برای اینها به یک تکیه‌گاه نیاز دارید. با انجام چند تکرار در روز، به‌آرامی و به‌آرامی شروع کنید. سپس سعی کنید تعداد را به‌تدریج افزایش دهید. انگشتان شما ممکن است بعد از آن احساس درد کنند، اما این احساس باید پس از چند ساعت محو شود.
 • یک توپ لاستیکی یا اسفنج سفت را به طور مکرر فشار دهید (اما به یاد داشته باشید: به‌آرامی و به‌آرامی)
 • یک گیره، گیره لباس بگیرید و با استفاده از انگشت شست و سبابه خود، آن را تا باز شدن فشار دهید. سپس یکی‌یکی از انگشتان دیگر خود برای انجام همین کار استفاده کنید.
 • انگشتان خود را با یک نوار کشی محاصره کنید. انگشتان خود را باز کنید و سپس آنها را به‌آرامی و به طور مکرر در یک‌مشت ببندید.
 • دست صاف و دراز خود را روی یک حوله یا تکه پارچه قرار دهید. حوله را بین انگشتان و شست خود جمع کنید، آن را رها کنید و تمرین را تکرار کنید.
 • انگشتان خود را درحالی‌که کف دست رو به پایین است، دور وسط بطری آب بپیچید. مچ دست خود را به بالا و سپس پایین خم کنید. دفعه بعد تمرین را با کف دست روبه‌بالا معکوس کنید.
 • ورزش برای بدن مفید است، اما باید به واکنش بدنتان به آن نیز توجه کنید. اگر درد یا ناراحتی بعد از ورزش بیش از یک یا دو ساعت طول کشید، دفعه بعد کمتر تکرار کنید یا بیشتر استراحت کنید.

درمان‌های خانگی آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

علاوه بر تمرینات ورزشی، می‌توانید از انواع داروهای بدون نسخه (OTC) و نکات مربوط به شیوه زندگی برای مقابله با درد ناشی از آرتریت انگشتان دست نیز استفاده کنید.

داروهای ضدالتهاب خوراکی برای درمان آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) به دلیل خواص ضد درد و ضدالتهابی که دارند برای درمان علائم آرتریت توصیه می‌شوند. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی  نمی‌توانند پیشرفت آرتریت را کاهش دهند، اما می‌توانند به درمان درد و التهاب کمک کنند.

شما می‌توانید تعدادی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی‌ها را بدون نسخه خریداری کنید، اما برخی از آنها فقط با نسخه در دسترس هستند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی  بدون نسخه که معمولاً برای درمان درد آرتریت استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • آسپرین
 • ادویل، موترین Motrin (ایبوپروفن)
 • ناپروکسن

مکمل‌هایی برای درمان آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

درد انگشت و ناراحتی عمومی ناشی از التهاب است و اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ کمک‌کننده هستند. آنها در ماهی یافت می‌شوند و در کاهش التهاب مؤثر هستند.

گلوکزامین و کندرویتین در میان افراد مبتلا به آرتریت محبوب هستند، شاید به این دلیل که این مکمل‌ها حاوی اجزای غضروف هستند (که مفاصل را بالشتک می‌کند). بااین‌حال، تحقیقات در مورد اثربخشی این مکمل‌ها قطعی نیست.

درمان سردوگرم آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

درمان سردوگرم نیز می‌تواند به کاهش ناراحتی کمک کند. گرمادرمانی می‌تواند به آرام‌کردن ناراحتی ناشی از تنش عضلانی و کاهش حساسیت درد کمک کند درحالی‌که سرمادرمانی می‌تواند التهاب و تورم را کاهش دهد.

برای گرما، حدود ۲۰ دقیقه در حمام گرم، وان آب گرم غوطه‌ور شوید یا دوش آب گرم بگیرید. سپس لباس گرم بپوشید تا تأثیر آن طولانی تر شود.

پد گرمایی یکی دیگر از راه‌های خوب برای تسکین درد دست است. همچنین می‌توانید پدهای حرارتی بخرید یا یک دستمال مرطوب را به مدت ۲۰ ثانیه در مایکروویو گرم کنید. ابتدا آن را تست کنید تا مطمئن شوید خیلی داغ نیست. سپس آن را در یک حوله خشک بپیچید و روی ناحیه دردناک بمالید.

برای سرمادرمانی از کیسه یخ استفاده کنید و هر بار ۲۰ دقیقه آن را بمالید.

فقط برای جابه‌جایی بین درمان‌های گرم و سرد خیلی عجله نکنید. آنها را حداقل چند ساعت از هم جدا کنید.

آتل بندی برای درمان آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

استفاده از آتل می‌تواند به دردهای OA و RA در انگشتان دست کمک کند. نشان‌داده‌شده است که باعث کاهش درد و بهبود تحرک مفاصل می‌شود.

برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، تورم مفاصل انگشتان با استفاده از دستکش فشاری به طور قابل‌توجهی کاهش یافت.

سبک زندگی و درمان آرتریت انگشتان

آرتریت انگشتان
آرتریت انگشتان

افراد مبتلا به آرتریت یاد می‌گیرند که حتی چیزهای کوچک می‌توانند باعث درد یا ناراحتی شوند. اما این نیز درست است که چیزهای کوچک می‌توانند تسکین دهند، به‌خصوص اگر به عادت تبدیل شوند. این ایده‌ها را برای کاهش درد آرتریت در انگشتان خود امتحان کنید:

ظروف آشپزخانه را با عریض‌ترین دسته که می‌توانید پیدا کنید (و بخرید). فشاری را که به دست خود وارد می‌کنید کاهش می‌دهید. همچنین، دسته‌های کوچک را با چسب بپیچید تا قطر آنها افزایش یابد.

اگر هر روز زمان زیادی را در مقابل کامپیوتر می‌گذرانید، روی یک صفحه‌کلید و ماوس ارگونومیک سرمایه‌گذاری کنید.

استفاده از گوشی‌های هوشمند استرس زیادی را به مفاصل انگشت اضافه کرده است. نگه‌داشتن تلفن (یا تبلت) در کف دست عادتی است که ارزش آن را دارد تا از این استرس دائمی خلاص شوید.

نوار جنبشی، آتل یا دستکش فشاری می‌تواند به کاهش درد یا ناراحتی کمک کند. برای این پیشنهادها با پزشک خود مشورت کنید.

کلام آخر

آرتریت انگشتانآرتریت در انگشتان می‌تواند از ناراحت‌کننده تا بسیار دردناک باشد که باعث ایجاد علائمی از جمله تورم و سفتی می شود. این علائم حتی انجام فعالیت‌های ساده مانند گرفتن و نیشگون گرفتن را نیز دشوار می‌کند.

درمان‌های زیادی برای این عارضه وجود دارد که با تقویت دست با ورزش، مصرف یک ضدالتهاب یا مکمل خوراکی، استفاده از درمان سرد یا گرم و استفاده از آتل شروع می‌شود.

برای افراد مبتلا به موارد پیشرفته‌تر آرتریت، جلسات دست ‌درمانی با متخصص معتبر یا درمان جراحی ممکن است مناسب باشد.

همه درمان‌های اینجا برای همه مبتلایان به آرتریت انگشت مناسب نیست. با پزشک خود برای تعیین برنامه درمانی بهینه برای کاهش علائم مرتبط با وضعیت خودکار کنید. اگرچه زمانی که درمان‌ها کار نمی‌کنند یا فوراً مؤثر نیستند، می‌تواند خسته‌کننده باشد، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. این احتمال وجود دارد که یکی از آنها در نهایت باعث آرامش شما شود.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.