۶ روش برای رفع گردن درد

چه چیزی باعث گردن درد شما می‌شود؟

0 472

چه چیزی باعث گردن درد شما می‌شود؟ ۵ روش برای رفع گردن درد

در اینجا به این موضوع می‌پردازیم که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد و چگونه می‌توانید تسکین پیدا کنید

درد گردن به‌طور عجیبی رایج است از کار کردن بر روی میز نشسته گرفته تا نگاه کردن دائم به تلفن تا احساس تأثیر پیری، همه در آن دخیل هستند؛ اما این بدان معنا نیست که باید با آن زندگی کنید.

رفع گردن درد
رفع گردن درد

۶ علت شایع گردن درد

مطالعات نشان می‌دهد که ۸۶٫۸ درصد از مردم در مقطعی از زندگی خود گردن درد را تجربه می‌کنند.  به این معنی که اگر شما احساس درد می‌کنید، مطمئناً تنها نیستید.

 برخی از شایع‌ترین علل این نوع درد

 • ضعیف شدن عضلات بالای کمر

با بالا رفتن سن، ماهیچه‌های بالای کمر شروع به ضعیف شدن می‌کنند که می‌تواند منجر به‌نوعی خم شدن به جلو شود. هر بار که سر خود را به جلو خم می‌کنیم، آن را از حالت تعادل خارج می‌کنیم.

سر شما که حدود چهار کیلوگرم وزن دارد. تا پنج کیلوگرم، معمولاً در بالای ستون فقرات شما متعادل است؛ اما با هرچند درجه که به جلو خم می‌شوید، مثل این است که سرتان سنگین‌تر و سنگین‌تر می‌شود و به عضلات بالای پشت و گردن فشار می‌آورید تا کار های بیشتری ازآنچه قرار است انجام دهند انجام دهند.

این می‌تواند منجر به فشار، درد و عدم تعادل جزئی شود و همچنین باعث علائم دیگری مانند سردرد شود.

 • آرتروز گردن

بین هر مهره در گردن دیسک‌هایی وجود دارد که به‌عنوان بالشتک عمل می‌کنند و مقداری از وزن مفاصل را از بین می‌برند؛ اما با افزایش سن، مقداری از آب موجود در ژله دیسک‌ها را از دست می‌دهیم که باعث کوچک‌تر شدن دیسک‌ها می‌شود.

باگذشت زمان، با وارد شدن وزن به این مفاصل، آن‌ها با ایجاد آرتروز واکنش نشان می‌دهند. مفاصل گردن ما نسبت به دوران جوانی ما مجبور به انجام کار های بیشتری با وزن بیشتر هستند.

و لرزش می‌تواند آرتروز گردن را تسریع کند. اگر ۱ کامیون دار، راننده اتوبوس یا شغل دیگری هستید که در آن لرزش زیادی را در کار روزانه خود تجربه می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد به این نوع درد مبتلا خواهید شد.

رفع گردن درد
رفع گردن درد
 • مشکلات دیسک

استخوان‌های کوچکی که ستون فقرات شمارا تشکیل می‌دهند، مهره نامیده می‌شوند. بین آن‌ها بالشتک‌های کوچکی به نام دیسک وجود دارد. آن‌ها به‌عنوان ۱ بافر بین استخوان‌های شما عمل می‌کنند؛ اما می‌توانند باگذشت زمان شروع به تحلیل رفتن کنند. اگرچه این‌یک بخش طبیعی از پیری است؛ اما می‌تواند دردناک باشد.

هنگامی‌که یکی از این دیسک‌ها پاره می‌شود یا نشت می‌کند، به آن فتق دیسک گفته می‌شود که به آن دیسک لیز خورده، پارگی یا برآمدگی نیز می‌گویند. افراد اغلب پس از چهل سالگی دچار درد دیسکوژنیک و فتق دیسک می‌شوند و بعد از ۵۵ سالگی، ما شروع به دیدن افرادی می‌کنیم که به اسپوندیلوز گردنی مبتلا هستند. این ترکیبی از شرایط است، ازجمله آرتریت مفاصل، دژنراسیون دیسک و تنگی ستون فقرات که همچنین می‌تواند باعث ایجاد درد در بازوها شود.

 • گردن درد فنی

اگر روی لپ‌تاپ کار می‌کنید، برای برخی از مشکلات گردن آماده‌شده‌اید. ازآنجایی‌که این رایانه‌ها کوچک هستند، مردم بیشتر به جلو خم می‌شوند تا به صفحه‌نمایش خود نگاه کن این امر سر را از تعادل خارج می‌کند و می‌تواند منجر به کشیدگی گردن و قسمت بالایی پشت شود.

همان‌طور که به آن “گردن فناوری” می‌گویند، می‌تواند از نگاه مکرر به تلفن هوشمند شما هم ناشی شود، این به این دلیل است که انداختن سر خود به سمت جلو اغلب می‌تواند انحنای گردن شمارا تغییر دهد، عضلات را تحت‌فشار قرار دهد و باعث ساییدگی شود.

 

تغییر سبک زندگی برای کاهش کمردرد

 

 • درد مکانیکی مرتبط با شغل

اصطلاح “درد مکانیکی” با صدای روباتیک به هر درد کمر یا گردن اشاره دارد که به دلیل عدم تعادل ساختاری (ازجمله وضعیت بدنی بد، گردن فنی و موارد دیگر) باشد. این معمولاً شامل مفصلی می‌شود که کاملاً روی مفصل دیگری قرار ندارد.

اگر در صنایع شغلی خاصی کار می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد انواع خاصی از دردهای مکانیکی را تجربه خواهید کرد.

برای مثال، اگر برای امرارمعاش سیم‌های تلفن را تعمیر می‌کنید، بیشتر روز را درحالی‌که سرتان به سمت بالا خم‌شده و پشت سرتان برمی‌گردد می‌گذرانید.

اگر سر شما مرتباً در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرد که برای بدن طبیعی نیستند، فشار زیادی به عضلات شما وارد می‌شود.

 • استرس، سلامت روان و شرایط مزمن

اگر تابه‌حال از کسی شنیده‌اید که می‌گوید: “من تمام استرسم را روی شانه‌هایم حمل می‌کنم”، حقیقتی در آن وجود دارد.

بیمارانی که دارای اختلالات اضطرابی یا اختلال وسواس فکری هستند، تمایل دارند شانه‌های خود را زیاد بالا نگه‌دارند که می‌تواند باعث درد مزمن گردن شود. ماهیچه‌های آنجا واقعاً سفت می‌شوند. این امر به‌ویژه در افرادی که قبلاً بیماری‌های مزمنی مانند فیبرومیالژیا دارند رایج است.

رفع گردن درد
رفع گردن درد

چگونه درد گردن را کاهش دهیم؟

گردن درد ممکن است شایع باشد، اما این بدان معنا نیست که شما باید خود را تسلیم آن کنید.

با افزایش سن، قدرت خود را در اکستانسورهای قفسه سینه از دست می‌دهیم، تمایل داریم سر را به جلو خم‌کنیم که قسمت بالایی پشت و گردن را تحت‌فشار قرار می‌دهد اگر بتوانید آن ماهیچه‌ها را تقویت کنید و شانه‌های خود را به سمت عقب بکشید، افت سر کمتری به سمت جلو خواهید داشت که درد شمارا کاهش می‌دهد.

۳ تمرین برای تسکین درد گردن

این حرکات ساده اما مؤثر می‌تواند عضلات گردن و قسمت بالایی پشت شمارا تقویت کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بهتر از سر شما حمایت کنند و درنهایت تا حدودی درد شمارا تسکین دهند.

رفع گردن درد
رفع گردن درد

فشردن کتف: با فشردن تیغه‌های شانه‌های خود به یکدیگر برای ۴ بار، به عضلات بالای پشت خود کمک کنید، سپس آن‌ها را برای ۱۰ بار رها کنید. ۱۰ بار تکرار کنید.

رفع گردن درد
رفع گردن درد

فشار های دیواری: این فشار های ایستاده را در گوشه‌ای یا از چارچوب در انجام دهید و شانه‌های خود را از کنار دستان خود حرکت دهید. آن‌ها به تقویت عضلات بالای کمر کمک زیادی می‌کنند و به ایجاد قدرت، انعطاف‌پذیری و تعادل کلی کمک می‌کنند.

رفع گردن درد
رفع گردن درد

کشش سوپرمن: برای تسلط بر این حرکت، لازم نیست ابرقهرمان باشید. این کشش قسمت بالای کمر را گسترش می‌دهد و به تقویت آن کمک می‌کند، شانه‌ها و سرتان را به عقب می‌کشد و زاویه سرتان را روی ستون فقرات بهبود می‌بخشد.

نکات بیشتر برای تسکین گردن درد

 • روی وضعیت بدن خود کارکنیدعلاوه بر حرکات کششی ذکرشده در بالا، تمریناتی را برای تقویت قسمت مرکزی بدن (شکم) انجام دهید.آن‌ها باهم اثر ترکیبی بهبود وضعیت بدن شمارا خواهند داشت که کلید کاهش درد است.
 • گوشی خود را بالاتر نگه‌داریدهنگامی‌که نیاز به استفاده از گوشی هوشمند خوددارید، به‌جای اینکه سر خود را پایین بیاورید تا به آن نگاه کنید، آن را جلوی صورت خود بگیرید.
 • تنظیمات میز خود را دوباره پیکربندی کنید.رایانه خود را در سطح چشم قرار دهید و در حین کار، شانه‌ها و بازوهای خود را با زاویه ۹۰ درجه نگه‌دارید.
 • با یوگا تسکین پیدا کنید.برخی از حرکات یوگا می‌توانند به‌طور خاص به تسکین درد ناشی از سفتی گردن و درد بالای پشت ناشی از نشستن در طول روز کمک کنند
 • یخ/گرما را امتحان کنید. برای درد حاد، اسپاسم عضلانی یا درد عصبی، هر دو ساعت یک‌بار به مدت ۲۰ دقیقه از یخ استفاده کنید.گرما (مانند دوش آب گرم) برای دردهای ناشی از مشکلات مزمن مانند فیبرومیالژیا بهتر است.
 • طب سوزنی را در نظر بگیرید.این درمان قدیمی می‌تواند از رسیدن سیگنال‌های درد به مغز شما جلوگیری کند؛اما توجه داشته باشید: ممکن است درد را از بین ببرد، اما علت درد را از بین نخواهد برد؛بنابراین آن‌قدرها هم ماندگار نیست، فقط یک یا دو هفته.
رفع گردن درد
رفع گردن درد
چه زمانی در مورد گردن درد به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار گردن درد مداوم و روزانه می‌شوید که نمی‌توانید آن را تکان دهید، یا اگر دردی را تجربه می‌کنید که در بازوها یا پاهایتان منتشر می‌شود، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. آن‌ها ممکن است فیزیوتراپی، داروها، دستکاری استئوپاتیک یا سایر درمان‌ها را تجویز کنند.

آماده پاسخگویی به سؤالات پزشک خود باشید تا به حل مشکل خود کمک کنید. آن‌ها ممکن است بپرسند چه نوع شغلی دارید، چگونه (و چقدر) در طول ۱ روز معمولی حرکت می‌کنید و درد شما از چه زمانی شروع‌شده است.

با رعایت برخی نکات کوچک می‌توانید از شروع درد در گردن جلوگیری و یا درد را بهبود ببخشید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.