۶ راه درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی را امتحان کنید

0 518

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

اگر با درد زندگی می‌کنید، اضافه کردن گیاهان دارویی به رژیم‌تان ممکن است به کاهش ناراحتی‌تان کمک کند؛ به‌ویژه زمانی که با ورزش منظم، رژیم غذایی و تکنیک‌های تمدد اعصاب همراه باشد.

التهاب ریشه بسیاری از بیماری‌های دردناک مانند آرتریت، کمردرد و تاندونیت است.

التهاب طولانی مدت، شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمنی مانند سرطان، بیماری های قلبی عروقی و دیابت و… قرار می دهد.

التهاب چیست؟

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

التهاب پاسخ طبیعی بدن به عفونت، آسیب یا بیماری است.

سیستم ایمنی مواد شیمیایی موجود در جریان خون را به ناحیه ای که آسیب دیده یا آلوده شده اید می فرستد. این مواد شیمیایی التهاب “خوب” ایجاد می کنند تا از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت کنند.

با این حال، گاهی اوقات بدن این مواد شیمیایی را زمانی که مشکلی ندارید ارسال می کند یا در مواقع دیگر، روند التهابی بیش از حد نیاز طول می کشد. این نوع “بد” التهاب (که التهاب مزمن نامیده می شود)، با درد طولانی مدت یا مشکلات سلامتی همراه است.

در این مقاله تینامو به شش گیاه دارویی می پردازد که اغلب برای تسکین درد طبیعی استفاده می شوند. این تحقیق علمی مربوط به توصیه های سلامتی خاص و هشدارهایی در مورد اینکه چه زمانی باید از درمان های گیاهی خودداری کنید، توضیحاتی ارائه می دهد.

۱- پوست درخت بید سفید (Salix alba)

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

پوست بید سفید حاوی ترکیباتی شبیه آسپرین به نام سالیسین است که قرن هاست به عنوان یک درمان طبیعی برای التهاب و درد استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف پوست درخت بید ممکن است به اندازه مصرف داروهای ضد التهابی معمولی ، برای تسکین درد زانو و درد اسکلتی عضلانی موثر باشد.

علاوه بر سالیسین، پوست درخت بید حاوی مواد شیمیایی به نام پلی فنول و فلاونوئید است. این ترکیبات گیاهی بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند زیرا از عملکردهای اساسی بدن پشتیبانی می کنند. همچنین نشان داده شده است که آنها به طور قابل توجهی التهاب را کاهش می دهند.

محققان فکر می کنند که ترکیب مواد موجود در پوست درخت بید آن را در درمان سردرد، کاهش درد عضلانی و آرام کردن التهاب موثر می کند.

پوست درخت بید سفید همچنین ممکن است درد حاد کمر، درد مفاصل و آرتروز را کاهش دهد. با این حال، مانند آسپرین، پوست آن ممکن است باعث ناراحتی معده، تأثیر بر عملکرد کلیه، طولانی شدن زمان خونریزی و افزایش خطر خونریزی شود.

کودکان نباید از آن استفاده کنند.

۲- کندر (Olibanum)

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

کندر از صمغ موجود در پوست درخت کندر که بومی مناطق بسیار گرم زمین است به دست می آید ر نگ آن زرد شفاف است و برای سلامتی بسیار موثر است.

روغن کندر در ساخت مواد غذایی، لوازم آرایشی، صابون و نوشیدنی کاربرد دارد با این حال، هنگامی که به صورت دارویی برای درد استفاده می شود، اغلب به عنوان قرص مصرف می شود.

تمرین‌کنندگان آیورودا ( یک تمرین شفابخش از هند) مدت‌هاست از کندر برای تسکین درد مفاصل و ماهیچه‌ها استفاده می‌کنند.

دانشمندان نیز دریافته اند که دلیلی برای اعتماد به این عمل وجود دارد، مطالعات نشان می دهد که کندر می تواند درد را کاهش داده و تحرک را در افراد مبتلا به استئوآرتریت بهبود بخشد.

همچنین، نشان داده شده است که یک کرم ساخته شده از روغن کندر به کاهش آسیب های پوستی دردناک ناشی از درمان با اشعه سرطان کمک می کند.

۳- گیاه پنجه شیطان (Harpagophytum procumbens)

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

به گفته طرفداران، گیاه پنجه شیطان آفریقای جنوبی که به طور سنتی برای آرتریت روماتوئید استفاده می شود، تا حد زیادی می تواند درد ناشی از آرتروز، تاندونیت، و مشکلات کمر و گردن را نیز تسکین دهد.

مطالعات نشان داده اند که پنجه شیطان دارای خواص ضد درد و ضد التهابی قوی است.

مردم گزارش می دهند که مصرف آن کیفیت زندگی و توانایی آنها را برای زندگی با شرایط خاص بهبود بخشیده است.

 

 

 

۴- بروملین موجود در آناناس

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

بروملین (مخلوطی است از آنزیم هایی که به طور طبیعی در آب میوه و ساقه گیاه آناناس یافت می شود) از ساقه آناناس استخراج می شود.  گوشت آناناس حاوی مقدار کمی بروملین بوده و برای مفید بودن دارویی کافی نیست.

بروملین معمولاً به عنوان قرص به افراد مبتلا به التهاب یا عفونت ارائه می شود.

بروملین سطح هورمون هایی را در بدن کاهش می دهد که کنترل کننده ی التهاب هستند. این هورمون ها که به نام پروستاگلاندین ها شناخته می شوند، التهاب را آغاز کرده و آن را ادامه می دهند.

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد بروملین می تواند برای افراد مبتلا به آرتریت و شرایط مرتبط با تنش عضلانی اسکلتی مانند سندرم مفصل گیجگاهی و فکی  مفید باشد. این بیماری باعث درد در اطراف فک و نواحی اطراف آن از جمله گوش و چشم می شود.

بروملین همچنین ممکن است به افرادی که دچار التهاب ناشی از تصادف یا ضربه فیزیکی هستند کمک کند و تا حدود زیادی می تواند باعث بهبود در عضلات و بافت های همبند شود.

۵- زردچوبه

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

یکی دیگر از ادویه های محبوب آیورودا، زردچوبه حاوی یک ترکیب آنتی اکسیدانی به نام کورکومین است.

نشان داده شده است که کورکومین با اثر بر روی سیستم عصبی درد را کاهش می دهد. مطالعات حیوانی همچنین شواهد اولیه ای را نشان داده اند که نشان می دهد این ادویه می تواند پروتئین های التهابی به نام سیتوکین ها را کنترل کند.

وقتی سیتوکین ها تحت کنترل نباشند، وضعیتی به نام سندرم طوفان سیتوکین می تواند رخ دهد. این با بیماری و التهاب جدی همراه است.

خواص زردچوبه

زردچوبه می تواند به کاهش درد مرتبط با دو اختلال رایج کمک کند:

  • بیماری‌های خودایمنی: این بیماری‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی بدن به بافت یا اندام‌های سالم بدن حمله می‌کند که گویی ویروس‌ها، باکتری‌ها و مواد خارجی هستند. به عنوان مثال می توان به بیماری نوع ۱ و تیروئیدیت هاشیموتو، شایع ترین علت کم کاری غده تیروئید اشاره کرد.
  • تاندونیت: وضعیتی که در آن تاندون‌هایی که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کنند، ملتهب می‌شوند و باعث درد و مشکل در حرکت می‌شوند.

۶- زنجبیل

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

در حالی که نوشیدن چای زنجبیل می تواند به کاهش احتقان ناشی از سرماخوردگی کمک کند، مکمل زنجبیل ممکن است به کاهش درد کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل ممکن است با کاهش سطح پروستاگلاندین، درد آرتریت را آرام کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ حتی نشان می دهد که زنجبیل می تواند درد و التهاب را به همان اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند آسپرین) کاهش دهد،

اگرچه تحقیقات بیشتری هنوز مورد نیاز است.

کلام آخر

پوست درخت بید سفید، زردچوبه و زنجبیل حاوی ترکیبات طبیعی رقیق کننده خون هستند، بنابراین افرادی که بسیاری از داروها و مکمل های رایج مصرف می کنند و کسانی که قرار است تحت عمل جراحی قرار گیرند باید مراقب باشند و این مکمل ها را با پزشک خود در میان بگذارند.

محققان به‌دقت درمان‌های گیاهی خاصی را بررسی کرده‌اند که پزشکان درمان سنتی اغلب از آنها به عنوان مسکن‌های درد یاد می‌کنند.

درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی
درمان درد و التهاب با گیاهان دارویی

در مطالعات، چندین مورد از این موارد پتانسیل واقعی برای کمک به درد آرتریت و سایر اختلالات ناشی از التهاب را نشان داده‌اند. پوست درخت بید سفید،کندر، پنجه شیطان، بروملین، زردچوبه و زنجبیل همگی پتانسیلی برای کمک به کاهش درد نشان داده‌اند.

با این حال، برخی از آنها برای کودکان مناسب نیستند. همچنین ممکن است مواردی وجود داشته باشد که این درمان های گیاهی با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند، بنابراین همیشه این درمان ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.