اصول فنگ‌شویی اتاق کار و ۲۰ نکته‌ی طلایی آن

نکات طلایی فنگ شویی در مجل کار

0 1,101

اصول فنگ‌شویی اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کار

فنگ‌شویی جریان یافتن و گردش انرژی است و از دو واژه‌ی yin به معنای انرژی منفی و yang به معنی انرژی مثبت درست شده است.

“یین” و “یانگ” نشان‌دهنده‌ی قطب‌های مخالف هستند و نمی‌توان گفت یکی خوب است و دیگری بد.

جهان در حقیقت از یک میدان انرژی گسترده تشکیل شده است و فنگ‌شویی علم مطالعه این انرژی‌هاست که بر روی زندگی ما به طور مستقیم با غیرمستقیم تأثیر می‌گذارند. این علم کیفیت زندگی، سلامتی و روانی را بهبود می‌بخشد.

فنگ‌شویی اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کارفنگ‌شویی به جریان پیداکردن انرژی و احساسات مثبت در فضا؛ به کمک چیدمان درست و اصولی کمک می‌کند.

فنگ‌شویی، برای اتاق کار و محیط‌های کار اصول خاصی دارد که با رعایت کردن آن‌ها در محیط کار (اتاق کاری در محیط خانه‌تان دارید) می‌توانید هم تعادلی در دکوراسیون داخلی اتاق کارتان ایجاد کنید و هم به بهبود فعالیت کاری‌تان کمک کنید.

ازآنجایی‌که امروزه اکثر افراد، بیشتر وقت خود را به کار و بودن در اتاق کار یا محیط‌های اداری اختصاص می‌دهند و حتی بیشتر افراد فضای کاری‌شان در خانه است، پس تفاوتی نمی‌کند که اصول فنگ‌شویی اتاق کار، در محیط خانه یا در فضای کاری محیط‌های اداری رعایت شود.

فنگ‌شویی اتاق کار، مانند فنگ‌شویی هر فضای دیگر نکات و قوانینی دارد که بهتر است آن را رعایت کنید تا پیشرفت و موفقیت را در کار خود احساس کنید و اطمینان داشته باشید که «فنگ‌شویی اتاق کار» تأثیر بسیاری روی فعالیت‌های کاری شما می‌گذارد .

تا انتهای این مقاله با تینامو همراه باشید

قدم‌به‌قدم با اصول فنگ‌شویی اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کار

ازآنجایی‌که محل کار ما مکانی است که ما ساعات زیادی از شبانه‌روز را در آن مشغول فعالیت هستیم، پس اینکه طراحی و چیدمان اتاق کار چگونه باشد تا ما و همکارانمان در آن محیط انرژی و بهره‌وری بالایی داشته باشیم بسیار مهم است.

شاید خیلی از شما به فنگ‌شویی اتاق کار معتقد نباشید اما بهتر است بدانید با رعایت کردن یکسری قواعد ساده، سیل عظیمی از انرژی‌های مفید و سالم را در فضای کاری خود به جریان خواهید انداخت.

بسیاری از شرکت‌های مهم و موفق دنیا امروزه در محل کار خود اصول ظاهری و مادی را در چیدمان اتاق کارهای خود رعایت می‌کنند تا انرژی مثبت و معنوی حاصل از آن منجر به ایجاد فضای آرام شده و در مقابل باعث به‌وجودآمدن درآمدی بهینه شود.

در علم فنگ‌شویی اتاق کار بهتر است فعالیت‌هایی به شرح زیر رعایت شود تا قدرت تفکر و تمرکز کارمندان آن شرکت به بالاترین حد خود برسد.

۱- محل کار خود را مرتب نگه دارید

اصول فنگ‌شویی اتاق کاربین وضعیت محیطی ما و اوضاع ذهنی ما ارتباط کامل و به‌خصوصی برقرار است .

اگر محیط پیرامون شما شلوغ و شلخته باشد ذهن آشفته‌تری خواهید داشت و به‌سختی خواهید توانست افکار خود را جمع‌وجور کنید.

زیرا درهم‌وبرهم بودن اتاق کار روی‌هم انباشتن بی‌مورد و نامنظم وسایل مانع از ایجاد جریان آزاد انرژی می‌شود، پس هرگونه مانع را از سر راه خود بردارید، میز کار خود را از گردوغبار و لوازم غیرمفید پاک‌سازی کرده و مطمئن باشید با این روش از درون شاداب‌تر و سرزنده‌تر خواهید شد و انرژی شما روی کار شما تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

 

 

 

 

۲- لبه‌های تیز و برّنده را از محل کار خود حذف کنید

اصول فنگ‌شویی اتاق کارتیز بودن لبه‌های میز و صندلی کار شما ممکن است در هر رفت‌وآمد به بدن شما برخورد کرده و باعث شود آزردگی خاطر شما شود.

ایجاد هر ناراحتی حتی کوچک به زمان و انرژی مضاعفی نیاز دارد تا شما را به حالت اولیه برگرداند پس هر چیزی که احتمال دارد به شما آسیب جسمانی برساند را از خود دور کنید.

اصول فنگ‌شویی اتاق کار به شما می‌گوید هرگونه لبه‌ی برّنده برای جسم و روان شما خطرآفرین است.

 

۳- هرگز روبه‌روی دیوار ننشینید

اصول فنگ‌شویی اتاق کارچشم‌انداز مقابل شما تأثیر مستقیمی بر روی عملکردتان خواهد گذاشت. زمانی که برای استراحت و تمدد اعصاب دقایقی سرخود را ازروی میز کار بلند می‌کنید مطمئناً دوست ندارید اولین چیزی که می‌بینید یک دیواره بی‌روح و خالی باشد.

به یاد داشته باشید تمام صحنه‌هایی که در طول ساعات کاری مشاهده می‌کنید، تقویت‌کننده یا تضعیف‌کننده‌ی روحیه و احوالات شما خواهند بود.

 

 

۴- وسایل خراب را تعمیر کنید

آیا در محل کار خود ساعتی دارید که ازکارافتاده یا وسیله‌ای نیم‌سوز و یا یک شیر آب خراب که مدام چکه می‌کند؟

اصول فنگ‌شویی اتاق کار با هرگونه خرابی و اتلاف انرژی مخالف است.

وسایل ناسالم انرژی جریان یافته در محیط کار را شما هدر می‌دهد – چکه کردن شیر آب نشانه‌ی ازدست‌رفتن نیروی حیاتی و ازکارافتادن ساعت اتاق سمبل اتلاف زمان است – بنابراین اگر در محیط کار خود وسیله‌ای دارید که از کارافتاده، پس سریع‌تر یا اقدام به تعمیر آن کنید و یا آن را دور بیندازید.

 

۵ – استفاده از ۵ عنصر حیاتی را فراموش نکنید

اصول فنگ‌شویی اتاق کاردر علم فنگ‌شویی عناصر طبیعت نقشی اساسی را دارند.

این عناصر که چوب، خاک، فلز، آب‌وآتش هستند، بایستی در تعادل با یکدیگر در فضا استفاده شوند تا به طرز بهتری با انرژی‌های تیره و منفی مقابله کنند.

 

 

 

 

 

 

۶- از نقشه باگوا در چیدمان محیط کاری‌تان کمک بگیرید!

اصول فنگ‌شویی اتاق کارزمین دارای چهار جهت اصلی (شمال، شرق، جنوب و غرب) و چهار جهت فرعی (شمال شرقی، جنوب شرقی، شمال غربی و جنوب غربی) است که به جهت‌های هشت‌گانه معروف هستند. هر جهت جغرافیایی نشان‌دهنده‌ی یکی از عناصر پنج‌گانه فنگ‌شویی، فرم و قدرت انرژی چی در آن قسمت است. در فنگ‌شویی برای نشان‌دادن جهت‌های هشت‌گانه، از هشت ضلعی یا نقشه‌ی باگوآ استفاده می‌شود.

باگوا، نقشه‌ی انرژی فنگ‌شویی است و یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزارها، در فنگ‌شویی کردن فضا به‌حساب می‌آید. نقشه باگوآ برای تهیه نقشه از اتاق یا فضا (خانه، دفتر کار، ویلا، فروشگاه و…) تا مشخص‌کردن ارتباط بین بخش‌های مختلف فضا با جنبه‌های مختلف زندگی در فنگ‌شویی، استفاده می‌شود.

بخش‌های مختلف فضا را می‌توان به جنبه‌های مختلف زندگی یعنی شهرت، رابطه / ازدواج، فرزندان / باروری، سفر، شغل، دانش درونی، خانواده / سلامت / پیشینیان، و ثروت / برکت تقسیم کرد. در این روش، نقشه را بر روی کف زمین، خانه، اتاق یا میز کار شخص می‌گذارند تا بتوانند بخش‌های بدون انرژی چی را پیدا کرده و بخش‌هایی را که نیاز به بهبود و تقویت دارند را پیدا کنند.

شما می‌توانید با کمک نقشه‌ی باگوا، محیط کارتان را به ۹ قسمت تقسیم کنید و عناصر تأثیرگذار هر بخش را برای به‌دست‌آوردن، ثروت، شهرت، روابط کاری و … را در آن‌ها قرار دهید.

برای این کار جلو ورودی دفتر کارتان بایستید و بر اساس نقشه‌ی زیر محیط کارتان را بخش‌بندی کنید:

نقشه باگوا برای فنگ‌شویی محل کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کار

– رشد و کار گروهی:

در این منطقه از محیط کاری‌تان می‌توانید با قراردادن تصاویر اعضای گروه، چارت سازمانی، گیاه و یا تصویر گیاه، کار تیمی و ارتباط بین اعضای گروهتان را تقویت کنید.

– ثروت و فراوانی:

این منطقه مربوط به ثروت و سرمایه شغل یا شرکت شما است. پس در آن از نمادهای ثروت، مانند کشتی ثروت و یا جعبه مخصوص سکه استفاده کنید.

– شهرت و خوشنامی:

برای این که به خوشنامی برندتان کمک کنید، پیشنهاد می‌کنم که در این قسمت، لوگو، افتخارات و مدارکی که کسب کرده‌اید را قرار دهید و آن‌ها را به‌خوبی نورپردازی کنید

– روابط کلیدی کاری:

این بخش مختص شرکای کاری کلیدی و مهمتان است. پس در آن نماد و سمبل قراردادهای با ارزشتان را بگذارید و اسناد و قراردادهای کاری‌تان را در آن نگه‌داری کنید.

– بازدهی و خلاقیت:

خلاقیت و بهره‌وری، ۲ رکن مهم پیشرفت و موفقیت کاری هر سازمانی است. پس برای تقویت آن‌ها می‌توانید در این بخش از محیط کاری‌تان، نمادهایی مثل تخته چشم‌اندازها که آینده شرکت را تصویرسازی می‌کند را قرار دهید.

– سفر و اشخاص سودمند:

این بخش، جایگاه شبکه‌سازی شغلی‌تان است. این افراد یا شرکت‌ها می‌توانند راهنما و مربیان، کارفرما و مشتریان وفادارتان باشند. پس از نماد و سمبل آن‌ها در این قسمت استفاده کنید.

– مسیر رشد شغلی:

هر کسب‌وکار و شرکتی، آرزو دارد که در مسیر مشخصی رشد و پیشرفت کند و هیچ‌وقت درجا نزند. پس عنصر آب را با تابلویی که آن در آب وجود دارد و یا آب‌نما در این بخش قرار دهید و مأموریت سازمانی خود را روی دیوار آن نصب کنید.

– علم و تخصص:

کتابخانه تخصصی و یا محوطه رشد و توسعه کاری برای این قسمت از محیط کاری‌تان مناسب است تا به کمک آن علم و تخصص را در شرکتتان افزایش دهید.

– سلامت کاری:

و بخش آخر که مربوط به‌سلامت کاری‌تان است. توجه داشته باشید، بهتر است که این قسمت را خلوت و بدون درهم‌ریختگی چیدمان کنید تا انرژی چی، از مرکز محل کارتان به تمام قسمت‌ها، بدون مانع در جریان باشد.

۷- بهترین مکان برای میز کارتان را پیدا کنید

اصول فنگ‌شویی اتاق کارمیز کار در محیط کار باید به‌گونه‌ای قرار بگیرد که نه پشت به در ورودی باشد و نه پشت به پنجره اتاق کار باشد زیرا این کار باعث می‌شود از ورود انرژی جلوگیری کنید. طبق اصول فنگ‌شویی اتاق کار، اگر میز کار روبروی در اتاق باشد این‌گونه از ورود و خروج افراد آگاه می‌شوید و موفقیت را به اتاق کار خود راه می‌دهید پس توجه نمایید میزی متناسب با ابعاد اتاق کار انتخاب نمایید تا بتوانید آن را در محل مناسب خود قرار دهید.

سعی کنید که جنس میز کارتان از چوب باشد زیرا چوب یکی از عناصر ۵ گانه فنگ‌شویی است که با حضورش در فضا با خود انرژی می‌آورد.

قراردادن میز کار شما در هرکجای اتاق می‌تواند یکسری جهت‌ها را تقویت و یکسری جهت‌ها را تضعیف کند. برای پیداکردن محل دلخواه خود بهتر است از قانون باگوا استفاده کنید.

طبق اصل زیر برای میز کارتان بهترین مکان‌یابی را انجام بدهید.

شمال: در اختیار داشتن حرفه‌ای بهتر

جنوب: شهرت

شرق: سلامتی خانواده

غرب: تقویت خلاقیت

شمال شرق: دستیابی به دانش و تحصیلات

شمال غرب: مددرسانی

جنوب شرق: ثروت‌آفرینی

جنوب غرب: برقراری ارتباطات بهتر

روی میز کارتان عکس‌های زیبا و بامزه‌ای از اعضای خانواده و یا دوستانتان قرار دهید. حتی عکس‌هایی از طبیعت حیوانات باعث می‌شود تا خستگی‌تان دررفته و احساس هیجان بیشتری داشته باشید. عکس افرادی که برای شما مهم هستند، یادآور یک انگیزه برای کارکردن و موفقیت شما می‌شوند.

 

۸- پشتی صندلی کارتان بهتر است بلند باشد

اصول فنگ‌شویی اتاق کاردر فنگ‌شویی اتاق کار می‌توانیم از هر وسیله‌ای استفاده کنیم تا راحتی و آسایش خیال خود را فراهم کنیم.

شاید فکر کنید بلند بودن یا نبودن ارتفاع پشتی صندلی شما فاکتوری غیرمبهم و بسیار جزئی است، اما باید بدانید که پشتی بلند در تمام روز به شما احساس پشتیبانی و فراغ خاطر می‌دهد.

استفاده از صندلی‌های بادوام و ارگونومیک بهترین گزینه است.

 

 

 

۹- نور طبیعی را وارد اتاق کار کنید

اصول فنگ‌شویی اتاق کارنور بخصوص نور طبیعی از جمله آیتم‌هایی است که به شما انرژی می‌دهد. طبق اصول فنگ‌شویی اتاق کار بهتر است اتاقی را به‌عنوان اتاق کار خود انتخاب کنید که حداقل به یک پنجره دسترسی داشته باشد تا علاوه بر نور طبیعی هوای تازه‌وارد اتاق شود هر روز صبح به مدت ۲۰ دقیقه پنجره را باز گذاشته تا هوای اتاق عوض شده و اکسیژن کافی برای انجام کار در روز را داشته باشید.

این دو عامل – هوای تازه و نور طبیعی – در کنار یکدیگر باعث جریان انرژی در محیط کار شما می‌شوند. اگر مقدار نور طبیعی به اتاقتان کم است سعی کنید کمبود آن را به کمک نورهای مصنوعی مناسب جبران کنید.

حتی اگر تعداد لامپ‌ها و روشنایی موجود در اتاق کار شما زیاد باشد و نیازی به نور طبیعی نداشته باشید باید به این نکته توجه کنید که نور طبیعی خورشید باعث انرژی بیشتر به کار شما می‌شود.

انعکاس نور طبیعی در اتاق و جریان داشتن هوای آزاد در محیط باعث جریان انرژی مثبت در اتاقتان می‌شود

. اگر در اتاق کارتان پنجره ندارید و از نور آفتاب برخوردار نیستید بهتر است از نور گرم و مصنوعی استفاده کنید تا به‌نوعی تابش آفتاب را شبیه‌سازی کرده باشید، بنابراین نور فلورسنت مهتابی را کنار بگذارید و نور زرد را امتحان کنید.

 

۱۰- نورپردازی در اصول فنگ‌شویی اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کارنورپردازی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در فنگ‌شویی اتاق کار است.

اگر اتاق کاری شما، تاریک باشد، ممکن است، شما احساس خستگی بیشتری در فضای کاری داشته باشید، اما اگر این اتاق روشن باشد، سطح انرژی افزایش پیدا کرده و احساس خواب‌آلودگی از بین خواهد رفت.

سعی کنید برای زیباتر شدن از ترکیب نور سفید و زرد استفاده کنید. نورپردازی حتی در زیبایی بصری اتاق و رنگ‌آمیزی آن تأثیرگذار است.

 

 

۱۱- وجود تعادل در اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کارتعادل، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین و حساس‌ترین نکات اصول فنگ‌شویی در اتاق کار است. داشتن تعادل در تمامی فضاها باعث ایجاد حس امنیت و راحتی می‌شود.

در واقع تعادل تضادی بین دو عنصر «یین و یانگ» در فنگ‌شویی ایجاد می‌کند و با ایجاد تعادل در اتاق کار می‌توانید انرژی را بیش‌ازپیش در فضا به گردش دربیاورید .

تعادل بین لوازم اداری، محیط و دکوراسیون اتاق باعث به‌وجودآمدن جریان بیشتر انرژی خوب در محیط کار می‌شود.

 

۱۲- طراحی ورودی جداگانه برای اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کارطراحی هوشمندانه ورودی اتاق یکی از آیتم‌های اولیه برای فنگ‌شویی اتاق کار است.

اتاق کار باید از اتاق‌خواب جدا باشد زیرا اتاق کار در طول روز نیاز به انرژی فراوان دارد اما اتاق‌خواب در طول شبانه‌روز انرژی ملایم و آرام‌تری برای استراحت دارد که این دو در تناقض هستند پس بهتر است از یکدیگر دور باشند.

شما می‌توانید اتاقی که در انتهای یک راهرو وجود دارد را برای اتاق کار انتخاب کنید و یا اتاقی را انتخاب نمایید که در گوشه‌ای باشد و دارای درب ورودی جداگانه باشد و به اتاق‌ها و فضاهای دیگر راه و در نداشته باشد اما اگر امکان این کار را ندارید، بهتر است به کمک عناصر دکوری مانند پارتیشن و مبلمان برای اتاق کار، ورودی خاصی طراحی کنید.

 

۱۳- از تابلوهای هنری در دکوراسیون استفاده کنید.

اصول فنگ‌شویی اتاق کاربسیاری از طراحان بزرگ علاوه بر اصول فنگ‌شویی توصیه می‌کنند که در اتاق کارتان از تابلوهای هنری استفاده کنید و برای کسب آرامش و ایجاد روحیه برای ادامه کار از تابلوهای دیواری با طرح منظره، کوه، دریا و طرح‌های زیبای دلخواه خود استفاده نمایید تا زمانی که به آن خیره می‌شوید انرژی و آرامش بگیرید.

داشتن تابلوهایی با این طرح‌ها به اتاقتان انرژی مثبت می‌دهد و به انگیزه و موفقیت شما در کارتان کمک می‌کند البته اتاق کار شما نیز باید با بعضی از سبک‌های دکوراسیون هماهنگی لازم را داشته باشد. مثلاً اگر سبک دکور شما مدرن است، به‌جای استفاده از یک تابلو منظره، از تابلوهایی با سبک کلاسیک و رئالیسم استفاده کرده و در دفترهایی با طراحی داخلی معاصر از نقاشی‌هایی که در سبک‌های سمبولیسم و سورئال هستند می‌تواند استفاده نمایید.

 

۱۴- از رنگ مناسب در اصول فنگ‌شویی اتاق کار استفاده کنید

اصول فنگ‌شویی اتاق کاردر هر فضایی که باشید رنگ‌ها از عناصر مهمی محسوب می‌شوند که در هر فضایی بسیار تأثیرگذار بوده و اثرات فراوانی روی انسان، رفتار او و انرژی او خواهند داشت پس باید علاوه بر اتاق کار خود در هر فضایی، از رنگ درست و اصولی استفاده کنید.

رنگ در فنگ‌شویی به‌گونه‌ای است که استفاده درست و صحیح از آن انرژی مثبت می‌دهد و استفاده نادرست از آن باعث انتقال انرژی منفی به فضا می‌شود.

در اینجا رنگ‌هایی را به شما معرفی کنیم که تأثیری مثبتی بر رونق کسب‌وکار شما دارند.

 

رنگ قرمز

با اینکه رنگ قرمز تمرکز را کاهش می‌دهد اما درعین‌حال تأثیر بسیاری روی افراد می‌گذارد. اگر به رنگ قرمز علاقه دارید سعی کنید بیشتر از آن صرفاً برای تاکید بر روی وسایل و مبلمان خاص و تک و لوازم کوچک استفاده نمایید.

رنگ سفید

رنگ سفید نماد شروعی تازه و خلوصی بی‌نظیر در هنگام انجام کار است. استفاده از رنگ سفید باعث ایجاد طراوت در محیط می‌شود ولی استفاده‌ی بیش از حد از آن می‌تواند حس سردی و بی‌روحی را نیز انتقال دهد.

رنگ آبی

رنگ آبی، نماد صلح بوده و با معنویت، رمز و راز و صبوری همراه است. رنگ آبی همیشه و در تمامی محیط‌ها نشانه آرامش است و برای داشتن محیطی ملایم و مملو از آرامش می‌توانید این رنگ را انتخاب نمایید.

رنگ آبی آرامش خاصی را به انسان انتقال می‌دهد.

رنگ زرد

رنگ زرد همراه خود نور و هوشمندی می‌آورد. از رنگ زرد استفاده کنید زیرا زرد، به دلیل اینکه نماد نور و خورشید است و در معرض این رنگ قرارگرفتن باعث می‌شود انسان با حالتی خوش‌بینانه، منطقی و درست تصمیم بگیرد.

رنگ سبز

رنگ سبز بر رشد، باروری و هماهنگی دلالت دارد، روح و روان آدمی را نوازش می‌دهد و حس خوش‌بینی، آزادی و تعادل را به محیط کار ارمغان می‌آورد. رنگ سبز به دلیل اینکه رنگ طبیعت است باعث رشد و موفقیت بیشتر می‌شود.

رنگ صورتی

رنگ صورتی یک رنگ شاد است، حس عاشقانه را در آدمی تقویت و تشویق می‌کند و باعث ایجاد حس هیجان را در انسان می‌شود. اگر دوست دارید محیط کار شما هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی باشد می‌توانید از رنگ صورتی – ملایم – استفاده نمایید.

رنگ قهوه‌ای

آخرین رنگی که به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده کنید، رنگ قهوه‌ای است. این رنگ در عین ظرافت احساس ایمنی را به مخاطب و محیط القا می‌کند. رنگ قهوه‌ای تنظیم‌کننده وزن محیط و ثبات انرژی است. در نهایت در بیشتر محیط‌های اداری از مبلمان و دکوراسیون با رنگ قهوه‌ای استفاده می‌شود زیرا این رنگ حس امنیت را در محیط پراکنده می‌نماید.

 

۱۵- استفاده از وسایل تزئینی در فنگ‌شویی اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کاراستفاده از یک شیء تزئینی با رنگ‌های نارنجی و بنفش و قرمز می‌تواند جریان انرژی سطح اتاق کار شما را بیشتر کند.

سعی کنید این وسایل دکوری زیاد بزرگ نبوده و با شغل شما هماهنگی لازم را داشته باشد.

 

 

۱۶- گیاهان جادو می‌کنند

اصول فنگ‌شویی اتاق کاربا آنکه گل‌وگیاه در فنگ‌شویی اتاق‌خواب توصیه نمی‌شود، اما بلعکس وجودش در اتاق کار از واجبات است!

واردکردن انواع گل و گیاهان آپارتمانی به محیط کارتان انرژی مثبتی را در اتاق کارتان به جریان می‌اندازد تا انرژی‌های منفی از محیط کاری شما دور شود.

بسیاری از گیاهان جریان هوای داخل اتاق را تصفیه کرده و برای شما محیطی پاکیزه فراهم می‌کنند.

رشد سریع‌السیر گیاه به افراد داخل اتاق حس انگیزه و پیشرفت و تحرک روبه‌جلو می‌دهد.

همچنین ازآنجایی‌که در محیط‌های کاری از سیستم‌های الکتریکی مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ و وسایل دیگر استفاده می‌شود، گل‌وگیاه انرژی منفی این وسایل را خنثی می‌کند

در فنگ‌شویی اتاق کار گیاهانی مانند سوسن صلح، ارکیده پروانه‌ای و بامبو از گیاهان آرامش‌بخش و ثروت ساز هستند.

 

۱۷- انتخاب فرش در فنگ‌شویی اتاق کار

اصول فنگ‌شویی اتاق کارمعمولاً مسئله‌ی انتخاب فرش زمانی به وجود می‌آید که شما مسئولیت مدیریتی یک شرکت را داشته و باید از مهمان‌های زیادی در شرکت و اتاق خود پذیرایی کنید، در غیر این صورت لازم نیست.

اگر تمایل به استفاده فرش و قالیچه در فضای کاری خود دارید، باید اندازه‌ی اتاق کار و نوع دکوراسیون اتاق را در نظر بگیرید، تا باهم هماهنگ باشند.

از فرش‌های مدرن و تک‌رنگ استفاده کنید تا فضای کاری شما را شلوغ نکند.

اگر دوست دارید از یک قالیچه‌ی کوچک وسط اتاق کارتان استفاده کنید، باید مراقب باشید که انتخاب‌های محدودی پیش رویتان است.

سعی کنید قالیچه را متناسب با دکوراسیون رنگ اتاق و با طراحی ساده و رنگ‌های محدود و ترجیحاً تک‌رنگ انتخاب کنید. در غیر این صورت با اتاق کاری شلوغ و مملو از طرح‌های مختلف روبه‌رو خواهید شد که نه‌تنها زیبایی خاصی ندارد بلکه موجب آشفتگی و عدم آرامش شما حین کار می‌شود.

 

۱۸- از شر انرژی‌های منفی خلاص شوید

اصول فنگ‌شویی اتاق کارباید این نکته را در نظر داشته باشید که هر اتفاقی که در فضایی که در آن کار می‌کنید به‌نوعی متأثر از دیوارها و اشیا و مبلمان آن فضا می‌باشد پس برای موفقیت و اتفاق‌های خوب باید محیط اتاق کارتان مملو از انرژی مثبت باشد و از بروز احساسات منفی جلوگیری کرد.

پس از پاک‌سازی این انرژی‌های منفی محیط روحی تازه‌ای گرفته و به نظر روشن می‌شود و انرژی مثبت آزادانه می‌تواند عمل کند.

سعی کنید وسایل قدیمی را بازیافت کنید. وسایل قدیمی انرژی را راکد کرده و باعث ایجاد احساس غم و ناراحتی و اندوه در افراد می‌شوند بخصوص وقتی که شما از این وسایل خاطره‌ی خوبی هم نداشته باشید هنگام مشاهده‌ی این وسایل تمام خاطرات بد جلوی چشمان شما حضور پیدا خواهند کرد.

 

۱۹- هوای داخل محیط اتاق کارتان را به جریان بیندازید!

اصول فنگ‌شویی اتاق کاریکی از عواملی که انرژی خوب فنگ‌شویی را وارد اتاق می‌کند و آن را به حرکت درمی‌آورد، جریان هواست.

زمانی که هوا مطلوب است، پنجره را باز کنید تا جریان هوای پاکیزه وارد محیط شود و هوای راکد از آن خارج شود.

اگر اتاقتان پنجره ندارد، حتماً از دستگاه‌های تصفیه و یا تهویه‌ی هوا استفاده کنید و هوای پاک و تازه استشمام کنید.

 

 

۲۰- در نهایت، به صدای احساس خود گوش کنید

اصول فنگ‌شویی اتاق کاردر آخرین مرحله دقایقی دست نگه دارید و به اطرافتان خوب نگاه کنید.

اتاق کار شما چه چیزی کم دارد؟ آیا دوست دارید رنگ‌های بیشتری به آن اضافه کنید؟ فکر می‌کنید چسباندن جملات انگیزشی به دیوار اتاق، محیط را دلگرم‌تر خواهد کرد؟ فکر می‌کنید اگر پرده‌ها را کنار بزنید حس بهتری به شما دست می‌دهد؟ شاید پخش کردن موسیقی موردعلاقه‌تان در اتاق کار پیشنهاد جالبی باشد.

اگر احساس می‌کنید چیزی وجود دارد که حالتان را خوب می‌کند معطل نکنید و به دنبال غریزه‌ی خود بروید و در آخرین مرحله ایده‌ها و خلاقیت‌های دلخواهتان را اجرایی کنید.

 

♦ سخن آخر

دفاتر کاری که بر اساس اصول فنگ‌شویی طراحی شده‌اند، مکان‌هایی دلپذیر هستند و باعث افزایش سطح بهره‌وری کارمندان می‌گردند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه مسیر موفقیت را برای خود هموار کنید تمامی نکات گفته شده در باره‌ی اصول فنگ‌شویی اتاق کار را در محل کار خود رعایت کنید اما اگر این امکان را ندارید، سعی کنید حداقل یکی دو مرود از این موارد را در اتاق کار یا محیط کارتان استفاده کنید زیرا حتی یک نکته نیز آرامش را همراه باانرژی در محیط کارتان به جریان می‌اندازد و باعث موفقیت و پیشرفت شما می‌شود.

اصول فنگ‌شویی اتاق کار

چیدمان هوشمندانه اتاق کار شما باعث می‌شود هم خودتان انگیزه و انرژی زیادی داشته باشید و هم باعث تقویت روابط سالم میان همکارانتان می‌شود. فنگ‌شویی اتاق کار با هماهنگی میان عناصر و انرژی، سرعت و خلاقیت شما را در محیط کار بالا برده و به سطح بهره‌وری شما کمک می‌کند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.