۱۶ علت استرس در محل کار و نحوه جلوگیری از اثرات آن

16 علت استرس در محل کار و نحوه جلوگیری از اثرات آن

0 885

۱۶ علت استرس در محل کار و نحوه جلوگیری از اثرات آن

استرس در کار
استرس در حین کار

شما با خواندن این مقاله با ۱۶ علت استرس در محل کار و راه‌های جلوگیری از آن‌ها آشنا خواهید شد و با به‌دست‌آوردن اطلاعات در باره‌ی علت استرس در محل کار خواهید توانست تا در کمال سلامتی، بهترین عملکرد کاری را داشته باشید

با تینامو همراه باشید تا با این ۱۶ علت استرس در محل کار آشنا شوید

 

علت استرس در محل کار4

استرس یک واکنش طبیعی است که هر فرد در زمان‌های مختلف متوجه آن می‌شود، اما گاهی اوقات میزان استرس افزایش پیدا می‌کند که این موضوع می‌تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد.

محیط کار یکی از محیط‌هایی است که اکثر افراد در آن دچار استرس می‌شوند. از همین رو در این مقاله ۱۶ علت استرس در محل کار و راه‌های مقابله با آن را بررسی می‌کنیم تا بتوانید با کنترل شرایط بهترین عملکرد را از خود نشان دهید.

 

 

۱۶ علت استرس در محل کار و نحوه جلوگیری از اثرات آن

علت استرس در محل کار1

۱- عدم امنیت شغلی

منظور از امنیت شغلی یا Job Security این است که شما شغل مناسبی دارید و نگران آینده نیستید. عوامل مختلفی مانند شرایط اقتصادی، عملکرد شخصی و عملکرد مدیر روی امنیت شخصی تأثیرگذار هستند و اگر هر یک از این موارد شرایط خوبی نداشته باشند، شما امنیت شغلی نخواهید داشت و دچار استرس خواهید شد.

توصیه می‌شود پیش از انتخاب یک شغل، تمام شرایط را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که از طریق آن شغل به اهداف خود می‌رسید که دیگر دچار استرس نشوید.

۲- ساعت کاری طولانی و بهم خوردن تعادل زندگی

ساعت کاری طولانی دومین علت استرس در محل کار است.

مسلماً اگر شما مدت‌زمان طولانی مشغول به کار باشید، از انجام بسیاری از کارها عقب خواهید افتاد؛ بنابراین دائم نگران انجام شدن کارهای عقب‌افتاده خود هستید. در نتیجه برای دور بودن از استرس، باید ساعت مشخصی را به کارکردن اختصاص دهید تا بتوانید به تمام‌کارهای خود برسید.

۳- حقوق و دستمزد کم

اگر از دسته افرادی هستید که به‌سختی کار می‌کنید، اما حقوق کافی دریافت نمی‌کنید، ممکن است پس از مدتی کارکردن دچار ناراحتی و استرس شوید. از همین رو باید در هنگام انتخاب شغل به موضوع حقوق توجه کافی داشته باشید و مطمئن شوید که در قبال کاری که انجام می‌دهید، دستمزد کافی می‌گیرید.

۴- داشتن همکاران نامناسب

از دیگر مسائلی که علت استرس در محل کار هستند، وجود همکاران نامناسب است. اگر در محل کار شما افرادی مشغول به فعالیت هستند که موجب آزار شما می‌شوند، می‌توانند به‌مرورزمان با صحبت و رفتارشان موجب استرس شما شوند. پس تا جایی که ممکن است از این افراد دور بمانید تا در کارتان آرامش داشته باشید.

۵- افزایش تقاضای کار

اگر به هر دلیلی تقاضای افزایش کار دارید، باید بدانید که این موضوع می‌تواند علت استرس در محل کار شما باشد و کیفیت کار را نیز پایین آورد؛ بنابراین در حد توانتان کار کنید تا دچار استرس نشوید.

۶- عدم رعایت احترام

حضور در جایی که احترامتان نگه‌داشته نشود، می‌تواند دیگر علت استرس در محل کار باشد. برخی از مدیران برای تحریک کارمندان به آن‌ها احترام نمی‌گذارند که این موضوع تأثیرات منفی از جمله استرس را برای فرد به همراه دارد؛ بنابراین اگر در محیط کار از شما بیش‌ازحد انتقاد می‌شود، بهتر است که از انجام آن کار صرف‌نظر کنید.

۷- بالابردن انتظارات از خود

کار را دقیقاً آن‌گونه که به شما گفته شده است انجام دهید، زیرا اگرچند بار بهتر ظاهر شوید، انتظارات از شما بالا خواهد رفت و این موضوع خود می‌تواند علت استرس در محل کار شما را به همراه داشته باشد.

۸- برقراری ارتباط ضعیف

اگر نمی‌توانید با افراد و محیط ارتباط برقرار کنید، دچار اضطراب خواهید شد و بسیاری از برنامه‌ها نیز بهم خواهد خورد؛ بنابراین سعی کنید ارتباط خود با دیگر کارمندان را بهبود بخشید تا فشار محیط کار به حداقل برسد.

۹- ترس ازدست‌دادن شغل

ویرانگرترین علت استرس در محل کار، ترس از دست دادن شغل است. این استرس می‌تواند روی روند فعالیت شما نیز تاثیر منفی بگذارد.

توصیه می‌شود در چنین مواقعی مرتب به خودتان بگویید که چنین اتفاقی نمیفتد و سازمان و شرکت از شما در هر شرایط پشتیبانی می‌کند.

۱۰- عدم کنترل زمان

گاهی اوقات به‌دلیل عدم کنترل زمان دچار استرس خواهید شد. شما می‌توانید برای حل این مشکل از نرم‌افزارهای مدیریت زمان استفاده کنید.

۱۱- تعارض شغلی

اگر در محیط کار با وظایف و نیازهایی روبرو شوید که تصوری از آن‌ها نداشته‌اید و انجام آن‌ها برای شما سخت باشد، دچار استرس خواهید شد. در این حالت سعی کنید با شرایط به‌درستی کنار بیایید، اما اگر نمی‌توانید، شغل خود را عوض کنید و این علت استرس در محل کار خود را برطرف کنید.

۱۲- عدم اطلاعات کافی از شغل و ظایف

عدم اطلاعات کافی از وظایف، از دیگر علت استرس در محل کار است. پیش از شروع فعالیت، به‌طورکامل با وظایفی که بر عهده شما گذاشته خواهد شد آشنا شوید تا بدون نگرانی آن‌ها را بپذیرید و انجام دهید.

۱۳- عدم برنامه‌ریزی

اگر شما برنامه مشخصی داشته باشید و طبق آن عمل کنید، هیچگاه دچار استرس نخواهید شد. هر آنچه باید انجام شود را روی کاغذ بیاورید و خود را موظف بدانید که به برنامه عمل کنید.

۱۴- عدم اولویت‌بندی کارها

همه کارهایی که دارید را باهم انجام ندهید، بلکه آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. با این کار فعالیت‌های مهم‌تر انجام خواهند شد و احتمال استرس نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

۱۵- چند وظیفه را باهم قبول نکنید

در صورتی که کارفرما از شما درخواست انجام چند کار را داشت، در صورت عدم توانایی آن‌ها را قبول نکنید، زیرا با پذیرش چند وظیفه حس استرس در وجود شما شکل خواهد گرفت.

۱۶- عدم کنترل حواس‌پرتی‌ها

آخرین علت استرس در محل کار که به آن اشاره خواهیم کرد، عدم کنترل حواس‌پرتی‌ها است. شما باید هر آنچه که موجب پرت شدن حواستان در زمان کار می‌شود را کنار بگذارید. برای مثال چک کردن تلفن‌همراه، اخبار و … را به پایان ساعت کاری موکول کنید.

علت استرس در محل کار 09

 

راه‌های رفع علت استرس در محل کار

۱. استفاده از دوستی‌ها و روابط سالم و مثبت

۲. ورزش کردن و داشتن تغذیه‌ی مناسب برای مراقبت از سلامتی خود

۳. خواب کافی داشته باشید

۴. کنارگذاشتن عادت‌های بد که علت استرس در محل کار هستند

۵. انتظارات و وظایف شغلی خود را روشن کنید

۶. به دنبال رضایت و معنی در کار خود باشید

۷. ایجاد برنامه‌ای متعادل بین کار و دیگر امور زندگی

۸. روزتان را درست شروع کنید

۹. داشتن احساس راحتی در محیط کار

16 علت استرس در محل کار و نحوه جلوگیری از اثرات آن

سخن آخر

استرس شغلی در نیروی انسانی عملکرد و سوددهی شرکت را دچار نقصان می‌کند. در سال‌های اخیر مدیران به اهمیت یافتن و رفع علت استرس در محل کار پی برده‌اند و برنامه‌ریزی دقیق و منظمی را برای جلوگیری از این آسیب در محیط کار در نظر گرفته‌اند.

استرس آثار مخرب و جبران‌ناپذیری بر زندگی هر فرد خواهد داشت، بنابراین اگر نتوانید این ۱۶ علت استرس در محل کار را به‌درستی کنترل کنید، در آینده مشکلات بسیاری برای شما پیش خواهد آمد بنابراین کاهش استرس در محل کار را جدی بگیرید.

کاهش-استرس-شغلی-علت استرس در محل کار در-محیط-کار

 

 

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.