۱۵ غذای سرطان‌زا که باید از آن ها اجتناب کنید

غذاهایی که احتمال سرطان را افزایش می‌دهد.

0 480

غذاهای سرطان‌زا که باید از آن‌ها اجتناب کنید

به‌احتمال‌زیاد، شما هنوز نمی‌دانید که برخی از غذاهایی که ما هرروز می‌خوریم واقعاً می‌توانند باعث سرطان شوند. بااین‌وجود، بین پیشگیری از سرطان و غذا ارتباط وجود دارد. تحقیقات زیادی در مورد پیشگیری از سرطان انجام‌شده است زیرا سرطان به بیماری روزگار ما تبدیل‌شده است.

با توجه به اخبار فراوان در مورد مواد غذایی و پیشگیری از سرطان، ما می‌خواهیم شمارا در مورد غذاهای سرطان‌زا آموزش دهیم. هدف اصلی پرهیز از مصرف این‌گونه مواد غذایی است، توصیه‌های دیگری در مورد پیشگیری نیز مطرح خواهد شد. در اینجا ۱۵ غذای سرطان‌زا که باید از آن‌ها اجتناب کنید آورده شده است:

کنسرو گوجه‌فرنگی

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

کنسرو کردن گوجه‌فرنگی‌ها به دلیل اینکه اسیدی هستند بسیار بد است، زیرا باعث آزاد شدن ماده شیمیایی بیسفنول (BPA) از آستر داخل گوجه‌فرنگی‌ها در حال کنسرو شدن می‌شود. علاوه بر این، به این سبزی پرمدعا به‌اندازه‌ای که بسیاری فکر کنید آفت‌کش پاشیده می‌شود که سالم نیست. گوجه‌فرنگی باپوست نازک و جاذب یکی از غذاهایی است که فقط باید آن‌ها ارگانیک بخریم. برخلاف گوجه‌فرنگی تازه ارگانیک که به بدن در مبارزه با عفونت‌ها و پیشگیری از سرطان کمک می‌کند، گوجه‌فرنگی کنسرو شده غذایی سرطان‌زا است. آستر قوطی‌های غذا حاوی بیسفنول A (BPA) است که توسط انجمن سرطان کانادا به‌عنوان یک ماده خطرناک اعلام می‌شود.

 

نوشابه‌های گازدار

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

نوشابه‌ها اصلاً خوب نیستند. مقدار زیادی فسفات، شکر سفید و مواد شیمیایی دارد. آن‌ها بدون زحمت از مواد مغذی بدن استفاده می‌کنند که منجر به چاقی و افزایش وزن می‌شود. حاوی طعم‌دهنده‌های غیرطبیعی، رنگ‌های ساخته‌شده و شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که همه این‌ها مواد سرطان‌زا هستند.

ساخارین بیشترین نگرانی در میان شیرین‌کننده‌های مصنوعی است. برخی از مطالعات نشان دادند که ساخارین آغازگر و محرک سرطان در حیوانات آلوده به سرطان در آزمایشگاه است. یکی دیگر از شیرین‌کننده‌های مصنوعی، آسپارتام است که معمولاً در نوشابه‌ها استفاده می‌شود. مطالعات تحقیقاتی بیشتر نشان داد که باعث ایجاد تومور مغزی در حیوانات آزمایش‌شده می‌شود. افزایش سطح آلومینیوم در بافت مغز باعث ایجاد بیماری آلزایمر و همچنین تضعیف مجرای گوارشی می‌شود. این اتفاق در نوشابه‌هایی که در آلومینیوم بسته‌بندی می‌شوند، رخ می‌دهد که مقدار زیادی آلومینیوم در آن نشت می‌کند.

ماهی پرورشی

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

ماهی قزل‌آلا و سایر ماهی‌های آب سرد سرشار از امگا ۳ هستند و خوردن آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید است. ازآنجایی‌که ماهی‌های آب‌شور از ماهی‌های کوچک‌تر و پلانکتون‌های آب‌های عمیق تغذیه می‌شوند، منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ هستند. برخلاف ماهی‌های آب سرد، ماهی‌های پرورش‌یافته در مزرعه منبع کمی از امگا ۳ دارند زیرا ماهی‌های پرورش‌یافته در مزرعه با رژیم غذایی غیرمعمول تغذیه می‌شوند.

این ماهی پرورشی با آنتی‌بیوتیک‌ها، مواد شیمیایی آفت‌کش‌ها و سایر عناصر و ترکیبات سرطان‌زا ناشناخته آلوده است. برای اینکه یک ماهی رنگ صورتی خود را بگیرد، برخی از رنگ‌دانه مصنوعی (کانتاکسانتین) استفاده می‌کنند درحالی‌که برای ماهی‌هایی که به‌طور طبیعی رشد می‌کنند، این امر به‌صورت ذاتی اتفاق می‌افتد. امروزه، اگرچه ماهی صیدشده وحشی به مواد شیمیایی مانند جیوه آلوده است، اما همچنان بهترین انتخاب برای خوردن است.

 

گوشت فرآوری شده

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

ژامبون، گوشت گاو، هات‌داگ، سوسیس‌های گوشت اغذیه‌فروشی و بیکن، گوشت‌های خوشمزه اما فرآوری شده هستند. این محصولات غذایی برای تغییر طعم یا نگهداری با روش‌های فرآوری مانند پخت، دود کردن، افزودن نمک و نگهداری تغییریافته‌اند. اخیراً آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که خوردن گوشت‌های فرآوری شده سرطان‌زا است.

کارشناس مطالعات را برای دستیابی به نتایج خود دوباره بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که مصرف ۵۰ گرم گوشت فرآوری شده در هر ۲۴ ساعت خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ۱۸ درصد افزایش می‌دهد، که معادل حدود چهار نوار بیکن یا یک هات‌داگ است. در طی روش فرآوری گوشت، مواد شیمیایی که باعث سرطان می‌شوند مانند ترکیبات N-nitroso و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای تشکیل می‌شوند.

پاپ کورن

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

باید توجه داشته باشیم که پاپ کورن مخصوصاً تهیه‌شده با ماکروویو تأثیر منفی بر سلامتی ما دارد. این به دلیل ترکیب خطرناکی به نام اسید پرفلوروکتانوئیک است که در طی تجزیه پوشش تفلون تولید می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که PFOA کبد، سیستم ایمنی بدن را مسموم می‌کند و بر هورمون‌ها و همچنین تغییر سطح هورمون تیروئید تأثیر می‌گذارد.

این ترکیب خطرناک با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها ازجمله سرطان کبد، مثانه، کلیه و پروستات مرتبط است. پاپ کورن اگر به روش درست تهیه شود (بدون طعم مصنوعی اضافه، مقدار زیاد شکر و نمک و چربی‌های ناسالم) یک میان وعده راحت و سالم است. محصول ارگانیک غیر GMO (اصلاح‌شده ژنتیکی) با هوای بیرون زده (نه ماکروویو)، منبع خوبی از فیبر است و کالری کمی دارد.

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

روغن‌های هیدروژنه

هنگامی‌که روغن با هیدروژن بیشتری آغشته می‌شود، چربی‌های اشباع‌نشده به چربی‌های اشباع تبدیل می‌شوند. این تغییرات باعث ایجاد چربی نیمه جامد می‌شود (بیشتر مارگارین، روغن‌های گیاهی و روغن‌ها حفظ می‌شوند). این کارها برای کسب‌وکار سودآور بسیار کارآمد است، اما برای سلامتی هزینه دارد. در فرآیند هیدروژناسیون، برخی از اسیدهای چرب غیراشباع به چربی ترانس تبدیل می‌شوند که باعث افزایش تصلب شرایین (سخت شدن عروق) و افزایش سطح کلسترول خون می‌شود.

همچنین، آن‌ها می‌توانند رادیکال‌های آزاد تشکیل دهند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان را افزایش می‌دهند. محصولات پخته‌شده مانند کراکر و کلوچه، روغن‌های گیاهی، چیپس و مارگارین محصولات جانبی روغن‌های هیدروژنه هستند. برای جلوگیری از این روغن‌های سرطان‌زا، مارک‌های مواد غذایی طبیعی را انتخاب کنید

چیپس سیب‌زمینی

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

چیپس سیب‌زمینی، اسنک‌های ارزان، خوشمزه و بسیار راحت، هستند. بااین‌حال، آن‌ها حاوی طعم و رنگ مصنوعی و مواد نگهدارندِ بی‌شماری هستند. چیپس سیب‌زمینی بسیار شور است و محتوای سدیم بالای آن می‌تواند عوارض جانبی فشارخون بالا را برای برخی افراد به همراه داشته باشد. علاوه بر این، چیپس سیب‌زمینی به دلیل چربی و کالری بالایی که دارد، می‌تواند منجر به چاقی شود.

آن‌ها همچنین سرشار از چربی ترانس هستند که برای سلامتی مضر است و می‌تواند باعث کلسترول بالا در بسیاری از افراد شود زیرا فرآیند تولید چیپس سیب‌زمینی در دمای بالایی انجام می‌شود. این پدیده باعث ایجاد آکریل آمید، یک ماده شیمیایی سرطان‌زا می‌شود. آزمایش در آزمایشگاه با حیوانات نشان می‌دهد که آکریل آمید می‌تواند DNA را از بین ببرد و انواع خاصی از سرطان را ایجاد کند. به‌جای خوردن چیپس سیب‌زمینی، گزینه‌های سالم چیپس موز یا سیب استفاده کنید.

الکل

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

طبق گفته انجمن سرطان کانادا، مصرف بیش‌ازحد الکل شمارا به انواع مختلفی از سرطان، ازجمله سرطان سینه، کولون، رکتوم، حنجره، کبد، دهان، مری و حلق سوق می‌دهد. علاوه بر این، زمانی که الکل با کشیدن سیگار همراه شود، خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.. الکل در بدن ما به یک ماده شیمیایی سمی سرطان‌زا به نام استالدئید تبدیل می‌شود. DNA آسیب‌پذیر می‌شود و سلول‌ها برای ترمیم این آسیب متوقف می‌شوند. نوشیدن گاه‌به‌گاه، اگرچه مفید است و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد، اما مصرف بیش‌ازحد آن تأثیر خطرناکی بر سلامتی شما دارد.

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا
شیرین‌کننده‌های مصنوعی

تحقیقات نشان می‌دهد که شیرین‌کننده‌های مصنوعی در بسیاری از افراد باعث افزایش قند خون می‌شود.. شیرین‌کننده‌های مصنوعی شمارا تشنه قند بیشتری نیز می‌کند. رایج‌ترین شیرین‌کننده‌های مصنوعی مصنوعی آسپارتام (Nutrasweet) است. مطالعات تحقیقاتی روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داد که به دلیل مصرف آسپارتام، خطر ابتلا به تومورهای مغزی و سردرد میگرنی بیشتر است. یک انتخاب برای این شیرین‌کننده‌های مصنوعی، شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل، شربت افرا، ملاس و استویا است، اما فقط به مقدار متوسط.

آرد سفید تصفیه‌شده

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

امروزه اکثر مردم می‌دانند که آرد سفید برای سلامتی شما خطرناک است. این می‌تواند منجر به افزایش وزن و علت شماره یک چاقی در صورت پرخوری شود. فرآیند تصفیه غلات و آرد باعث از بین رفتن مواد مغذی و کاهش محتوای فیبر می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد انواع مشکلات گوارشی مانند یبوست شود. چیزی که برای سلامتی فرد مضر است آلوکسان موجود در آرد است. این آلوکسان آلاینده‌ای است که باعث دیابت می‌شود.

در آزمایشگاه، حیوانات سالم از طریق این آلوکسان به دیابت مبتلا می‌شوند تا دارویی برای دیابت ایجاد شود. سلول‌های سرطانی بیشتر از قندهای موجود در جریان خون تغذیه می‌کنند. برای جلوگیری از رشد سرطان در بدن، باید از آرد سفید تصفیه‌شده و شکر سفید اجتناب کرد. به‌عنوان یک گزینه سالم، در حال حاضر محصولی ازجمله غلات، نان، ماکارونی، کلوچه و کراکر موجود است که محصولی خوش‌طعم و لذیذ غلات کامل فرآوری نشده است.

شکر تصفیه‌شده

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

مصرف بیش‌ازحد قند در بدن ما عوارض جانبی زیادی دارد. سیستم ایمنی بدن ما را کوچک می‌کند، تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می‌زند، باعث بیش فعالی، اضطراب، خستگی، افزایش وزن، افسردگی و آرتریت می‌شود. اگر سیستم ایمنی بدن ما ضعیف باشد، خطر ابتلا به سرطان بیشتر است.

این قندها مخمرهای مضر روده، ارگانیسم‌های سمی، قارچ‌ها و همه انواع سرطان سلولی را تغذیه می‌کنند. مغز ما و هر سلولی برای انجام وظایف و عملکردهای خود به گلوکز نیاز دارد. کارشناسان می‌گویند شکر با توجه به شکر سفید تصفیه‌شده، سرطان‌ها را تغذیه می‌کند و مضر است. از شکر طبیعی مانند عسل، شربت افرا خالص یا شیرین‌کننده با میوه‌ها به‌عنوان یک جایگزین سالم اما فقط به مقدار تنظیم‌شده استفاده کنید.

غذای ترشی یا نمکی
غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

مواد غذایی با محتوای نیترات و نیتریت بالا، ترش و شور هستند که ممکن است بر معده و گوارش تأثیر بگذارد. نیترات‌ها و نیتریت‌ها ممکن است به نیتروزامین های سرطان‌زا تبدیل شوند که به سلول‌های DNA آسیب می‌رسانند. برخی از مطالعات نشان داد افرادی که رژیم غذایی معمولی آن‌ها حاوی مقدار زیادی غذاهای شور یا ترشی است، بیشتر در معرض سرطان معده و نازوفارنکس هستند. می‌توانید غذاهای ترشی را در خانه تهیه کنید که میزان نمک مصرفی خود را تنظیم می‌کند.

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا
محصولات غذایی اصلاح‌شده ژنتیکی (GMO)

با واردکردن DNA از گونه‌های دیگر، محصولات اصلاح‌شده ژنتیکی ایجاد می‌شود. با این کار ویژگی‌های موردنظر یک محصول بهبود می‌یابد. به‌عنوان‌مثال، برخی از ژن‌های پروتئین به کدوسبز برای محافظت در برابر ویروس‌ها اضافه می‌شود. گوجه‌فرنگی برای افزایش ماندگاری و مقاومت در برابر آفات اصلاح ژنتیکی می‌شود.

مطالعات تحقیقاتی GMO ها را با سرطان، آسیب کبد و کلیه و تجزیه شدید هورمونی مرتبط می‌کند. بااین‌حال، بحث در مورد این موضوع هنوز ادامه دارد. متأسفانه، هیچ شرطی برای بیان اصلاح ژنتیکی بودن محصول بر روی برچسب غذایی در ایالات‌متحده و کانادا وجود ندارد. بااین‌حال، بهترین انتخاب، تهیه گوشت از حیواناتی است که با علف تازه و سبزی‌ها ارگانیک رشد کرده‌اند. هنگام خرید در بازارها، سعی کنید به دنبال برچسب‌های غیر GMO یا بدون GMO روی محصولات باشید.

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

سبزی‌ها و میوه‌های آغشته به آفت‌کش‌ها

سبزی‌ها و میوه‌های ناخالص آن‌هایی هستند که به آفت‌کش‌ها آلوده‌شده‌اند. تحقیقات انجمن سرطان کانادا به ارتباط آفت‌کش‌ها با سرطان‌هایی مانند مولتیپل میلوما، لنفوم، پروستات، لوسمی لنفوسیتی مزمن، پانکراس، ریه، سرطان‌های پوست غیر ملانوم و بیضه اشاره می‌کند. همچنین، مطالعات نشان داده است مصرف مواد غذایی آغشته به آفت‌کش‌ها و سرطان در دوران کودکی احتمال ارتباط با لنفوم و سرطان خون را دارد.

 

گوشت پرورش‌یافته با هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها

غذاهای سرطان‌زا
غذاهای سرطان‌زا

بسیاری از هورمون‌ها برای اصلاح حیوانات استفاده می‌شوند و آنتی‌بیوتیک‌ها به‌عنوان درمانی برای شرایط بد و جلوگیری از هرگونه بیماری استفاده می‌شوند. استفاده از هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات تولیدکننده غذا، نگرانی‌های زیادی را در مورد نتایج آن‌ها بر سلامت انسان برانگیخته است.

تحقیقات قابل قبولی وجود دارد که می‌گوید هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های موجود در گوشت برای مصرف بی‌خطر نیستند. اتحادیه اروپا در سال ۱۹۸۹ فروش گوشت ایالات‌متحده که تحت درمان با هورمون بود را در کشورهای عضو ممنوع کرد. بالاتر از آن، بیشتر هورمون‌های استروژن در انسان، به‌ویژه در زنان، سرطان‌زا هستند.

جایگزین خوب در اینجا مصرف گوشت ارگانیک با علف یا گوشت پرورش‌یافته است. مصرف گوشت ارگانیک خطر ابتلا به سرطان را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها و هورمون‌های مصنوعی که به‌طور غیرطبیعی حیوانات را پرورش می‌دهند، کاهش می‌دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض سموم ناشی از آفت‌کش‌هایی را که ممکن است در چربی حیوانی انباشته می‌شوند، کاهش می‌دهد.

تغذیه خوب همیشه ضروری است، اما باید توجه داشته باشیم که برخی عوامل دیگر ممکن است منجر به بیماری شوند. عوامل محیطی، روانی، اجتماعی، عاطفی نیز بسیار مهم هستند. بسیار مهم است که از طریق ورزش و نگرش مثبت خود را ازنظر جسمی و روحی آماده نگه‌داریم. ورزش روزانه نگرش را بهبود می‌بخشد و به زندگی انرژی می‌بخشد و همچنین سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می‌کند. مدیریت خوب استرس، آرامش، و سیستم ایمنی قوی و سالم از اهمیت بالایی در پیشگیری از این بیماری‌هاست.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.