۱۲ واقعیت سلامت قلب که می‌تواند زندگی شمارا نجات دهد

راهکاری حفظ سلامت قلب چیست؟ چگونه قلب سالم تری داشته باشیم؟

0 460

۱۲ واقعیت سلامت قلب که می‌تواند زندگی شمارا نجات دهد

به گفته CDC بیماری قلبی عامل اصلی مرگ‌ومیر در زنان است. و فقط نیمی از زنان این را می‌دانند. این‌یک حقیقت ناخوشایند است، اما یک نکته مثبت وجود دارد که با انجام دادن کارهای زیادی می‌توانید از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

این ۱۲ واقعیت می‌توانند دانش شمارا برای تقویت قلب افزایش دهد و حتی ممکن است جان شمارا نجات دهد.

سلامت قلب

 • هر مقدار سیگار به قلب آسیب می‌رساند.

موسسه ملی قلب، ریه و خون می‌گوید سیگار تقریباً به تمام اعضای بدن ازجمله قلب آسیب می‌زند. متخصصان قلب و عروق، می‌گویند مصرف سیگار و پیپ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی شمارا نیز افزایش می‌دهد. و پینگ برای قلب، ریه‌ها و مغز مضر است. زمانی که پیپ می کشید خطر سکته مغزی ۷۱ درصد و خطر حمله قلبی ۵۹ درصد بیشتر است.

این کار را انجام دهید: اگر سیگار می‌کشید، برای ترک آن هر کاری که می‌توانید انجام دهید. با صحبت با پزشک خود شروع کنید، که می‌تواند شمارا به برنامه‌ها و داروهای احتمالی که می‌تواند در ترک سیگار کمک کند راهنمایی کند. همچنین بدانید که حتی دود سیگار برای اطرافیان کسی که سیگار می‌کشد نیز خطر ابتلا به بیماری را نیز افزایش می‌دهد، بنابراین هر سیگاری را به حیاط بفرستید!

 

۱۷ غذای مناسب برای داشتن قلبی سالم

 

 • نشستن زیاد قلب شمارا در معرض خطر قرار می‌دهد.

در مطالعات نشان داده‌شده است که نشستن طولانی چه پشت میز و چه روی مبل و حتی زمین باعث افزایش فشارخون و قند خون، و درنتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. به این دلیل است: وقتی می‌نشینیم یا دراز می‌کشیم، ماهیچه‌های پاهایمان (بزرگ‌ترین بدن) منقبض نمی‌شوند و بنابراین کار معمول خود را که گرفتن قند از جریان خون و یا به تجزیه اسیدهای چرب در خون است را انجام نمی‌دهند.

این کار را انجام دهید: از صندلی خود خارج شوید. حرکت زیادی برای مقابله با این امر لازم نیست: یک مطالعه کوچک اخیر نشان داد که هر ۳۰ دقیقه بلند شدن و حرکت به مدت کمتر از سه دقیقه ممکن است کمک‌کننده باشد. یک ایده برای تغییر محل سکونت در خانه این است که مثلاً برای خود یک لیست پخش با آهنگ‌های شادی‌آور موردعلاقه که حدوداً سه دقیقه طول می‌کشد بسازید و هر نیم ساعت یک‌بار برای نواختن و یا پخش آن از صندلی بلند شوید.

در دفتر و یا محل کار؟ از صندلی بلند شوید کمی راه بروید و یا چند پله بالا و پایین بروید.

 

آریتمی قلبی چیست؟ ۸ روش خانگی برای غلبه بر آریتمی قلبی

 

 • التهاب یک نشانه واضح از خطر قلبی است.

همه التهاب‌ها بد نیستند – این‌یک روش طبیعی است که بدن ما با تروما و آسیب مبارزه می‌کند. اما زمانی که مزمن باشد، در سراسر بدن آویزان می‌شود، تجمع می‌یابد و تأثیر منفی بر سلامت شما می‌گذارد. دکتران می‌گویند این قطعاً یک نشانگر خطر برای بیماری قلبی است. بیماری‌های خود ایمنی – مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک و سندرم شوگرن – با التهاب مرتبط هستند. چاقی نیز همین‌طور است.

این کار را انجام دهید: به چگونگی کاهش التهاب فکر کنید. ورزش هوازی منظم و کاهش وزن در صورت نیاز می‌تواند التهاب را کاهش دهد. این امر به‌ویژه برای افراد مبتلابه یک بیماری خود ایمنی مهم است. علت اصلی مرگ‌ومیر در افراد مبتلابه بیماری خود ایمنی بیماری قلبی است، بنابراین آن‌ها باید به عوامل خطر بیماری قلبی و قلبی توجه کنند. برای اندازه‌گیری التهاب، آزمایش خون پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا می‌تواند توسط پزشک تجویز شود.

سلامت قلب
سلامت قلب
 • کاهش استرس یک تقویت‌کننده بزرگ برای سلامت قلب است.

مطالعات نشان داد که استرس روانی یک عامل خطر بالقوه قلبی قوی است. دلیل: واکنش جنگ یا گریز که همراه با استرس است، هورمون‌هایی را آزاد می‌کند که باعث تغییراتی در بدن می‌شود (مثلاً افزایش فشارخون و چربی بدن در طول زمان). استرس همچنین باعث التهاب بیشتر در شریان‌ها می‌شود.

این کار را انجام دهید: مقداری آرامش به زندگی خود اضافه کنید. به‌طورجدی در مورد مسیر شخصی شما برای رسیدن به یک زندگی آرام تر فکر کنید، مثل دانلود یک برنامه مدیتیشن (و اختصاص زمان برای استفاده از آن!)، مطمئن شوید که بار ذهنی زیادی را در خانه‌به‌دوش نمی‌کشید. هرروز با خواندن یک رمان جذاب، یا هرروز بعدازظهر یک استراحت پیاده‌روی ذهن آگاهی می‌تواند مؤثر باشد.

۶ مزیت سلامتی سرکه سیب که ازنظر علمی تأییدشده است
 • یک برنامه غذایی سالم می‌تواند برای قلب شما معجزه کند.

یک رژیم غذایی سالم برای قلب می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. و قطعاً می‌تواند خوشمزه باشد به‌گونه‌ای که از شما محافظت کند!

این کار را انجام دهید: این پنج مرحله را در نظر بگیرید

 • غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.
 • مقدار نمکی که می‌خورید را کاهش دهید (مرحله ۱ کمک زیادی به آن خواهد کرد!)
 • . مصرف کربوهیدرات‌های ساده (مانند برنج سفید، نان، پاستا و شکر) را کاهش دهید.
 • برای افزودن فیبر و مواد مغذی مهم، میوه و سبزی‌ها بیشتری بخورید، حداقل ۵ وعده در روز.
 • کمتر چربی اشباع‌شده (مانند گوشت‌های چرب و لبنیات پرچرب) مصرف کنید.
 • رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دنبال کنید که ثابت‌شده است خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.
 • هم تمرینات قلبی و هم تمرینات قدرتی برای سلامت قلب مهم هستند.

طبق گفته‌های جانز هاپکینز، ورزش یک تقویت‌کننده قلب عالی است. می‌تواند فشارخون شمارا کنترل کند، هورمون‌های استرس را کاهش دهد و به ماهیچه‌ها کمک کند تا اکسیژن را از خون خارج کنند، ازجمله موارد دیگر. به‌طورکلی، انجام ورزش منظم – ترکیبی از ورزش هوازی و تمرین مقاومتی – خطر حمله قلبی ناگهانی و سایر حوادث قلبی بالقوه کشنده را کاهش می‌دهد.

این کار را انجام دهید: برای سلامتی مطلوب قلب، “هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی داشته باشید.” و دو یا سه بار در هفته چند تمرین قدرتی بالا و پایین انجام دهید.

 • خوردن بیش‌ازحد قند خطر مرگ براثر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

افراد زیادی قند اضافه‌شده بسیار زیادی مصرف می‌کنند (یعنی شکری که در پردازش شرکت‌های مواد غذایی اضافه می‌شود، نه شکر طبیعی موجود در میوه‌ها). بر اساس مطالعات منتشرشده، ارتباط مستقیم و قابل‌توجهی بین مصرف قند زیاد و خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارد.

این کار را انجام دهید: شکر اضافه‌شده را کاهش دهید. از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل استفاده نمایید. چای خود را با کشمش، توت و خرما بنوشید.

سلامت قلب
سلامت قلب
 • دانستن تاریخچه سلامت قلب بستگانتان بسیار مهم است.

داشتن اعضای خانواده با مشکلات قلبی، احتمال خطر شمارا افزایش می‌دهد، به‌خصوص وقتی صحبت از والدین و خواهر و برادران شما باشد. آگاهی در این مورد به شما کمک می‌کند تا در برابر ایجاد مشکلات مربوط به خود مبارزه کنید.

این کار را انجام دهید: تاریخچه سلامت خانواده خود را بررسی کنید و تصور نکنید که همه‌چیز را در مورد سلامت والدین خود می‌دانید! مستقیماً از آن‌ها بپرسید، و در حین انجام کار، در مورد سایر اقوام نیز (خواهر و برادر آن‌ها، پدربزرگ و مادربزرگتان و غیره) بپرسید. حتی ایده هوشمندانه‌ای است که ترسیم یک درخت سلامت قلب خانوادگی را شروع کنید تا بتوانید اطلاعات را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

 • چربی شکم به‌ویژه برای قلب شما خطرناک است.

درست است: بعد از یک سن خاص، هورمون‌های زنان پیامی را به بدنشان می‌فرستند که شروع به ذخیره چربی در شکم کنند. این چربی شکم برای قلب شما خطرناک است. مطالعات نشان داده‌اند که این چربی، چربی احشایی نامیده می‌شود که در عمق حفره شکمی قرار دارد. این چربی حتی اگر وزن کلی شما در سطح “سالم” باشد،‌ هم ممکن است وجود داشته باشد.

این کار را انجام دهید: مراقب چربی شکم باشید. هیچ ورزش یا رژیم غذایی خاصی وجود ندارد که چربی شکم (یا هر چربی) را هدف قرار دهد. کاهش چربی‌ها یک افسانه است. اما اگر فعالیت بدنی داشته باشید (۱۵۰ دقیقه در هفته)، این می‌تواند با موفقیت چربی شکم را کاهش دهد.

 • دیابت می‌تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی شود.

دیابت نوع ۲، اگر کنترل نشود، می‌تواند احتمال بیماری قلبی را افزایش دهد، به شریان‌های شما آسیب برساند و خطر سکته را افزایش دهد.

این کار را انجام دهید: اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به دیابت انجام دهید. کدرهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ انجام دهید، ازجمله: رسیدن به وزن مناسب (طبق گفته‌ها، کاهش فقط ۵ تا ۷ درصد وزن بدن می‌تواند به پیشگیری یا به تعویق انداختن دیابت کمک کند)، حداقل ۵ روز در هفته نیم ساعت ورزش کنید و بیشتر اوقات غذاهای سالم را انتخاب کنید.

 • فشارخون بالا خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

فشارخون بالا به‌عنوان “قاتل خاموش” نامیده می‌شود، زیرا معمولاً هیچ علامتی ندارد. به همین دلیل است که یک مرحله کلیدی برای سلامت قلب این است که فشارخون را به‌طور منظم چک کنید. اگر HBP شناسایی یا کنترل نشود، می‌تواند رگ‌های خونی، قلب، مغز، چشم و کلیه‌ها را تخریب کند.

این کار را انجام دهید: فشارخون خود را به‌طور منظم چک کنید. با پزشک خود در مورد اینکه چند وقت یک‌بار باید نظارت شود صحبت کنید. اگر معلوم شد که فشارخون شما در سطح بالایی قرار دارد، هوشمندانه‌ترین تغییرات را برای شما مطرح کنید تا آن را به سطح سالمی برسانید. تغذیه سالم، مراقبت از وزن و چربی شکم، کاهش استرس و ورزش منظم. می‌تواند در کاهش فشارخون مؤثر باشد. مراقب سطح سدیم خود باشید و مصرف الکل را رعایت کنید.

سلامت قلب
سلامت قلب
 • سطح سالم کلسترول می‌تواند از انسداد عروق شما جلوگیری کند.

همه افراد بالای ۲۰ سال هر ۴ تا ۶ سال یک‌بار کلسترول خود را بررسی کنند و اگر فاکتورهای خطر قلبی دارید یا قبلاً بیماری قلبی دارید، بیشتر از آن اندازه‌گیری شود. سطوح بالای کلسترول LDL می‌تواند منجر به تجمع چربی در شریان‌های شما شود. سطوح پایین کلسترول HDL که به انتقال کلسترول از شریان‌های شما کمک می‌کند نیز ناسالم است. سطح‌تری گلیسیرید شما نیز بررسی خواهد شد. اگر این سطح بالا باشد و دو سطح دیگر ضعیف باشد، خطر حمله قلبی و سکته مغزی بیشتر است.

این کار را انجام دهید: کلسترول خود را چک کنید. اگر نیاز به بهبود سطح کلسترول خوددارید، پزشک در مورد تغذیه سالم‌تر، اهمیت ورزش و احتمالاً دارو با شما صحبت خواهد کرد.

رعایت نکات بالا برای سلامتی قلب اهمیت ویژه‌ای دارد. با رعایت این نکات زندگی سالم‌تر خواهید داشت.

شما برای قلب سالم خود چه کردید؟ روش شما چیست؟

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.