۱۰ مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

فواید زردچوبه را می دانید؟

0 490

۱۰ مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

ادویه معروف به زردچوبه ممکن است مؤثرترین مکمل غذایی موجود باشد. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که زردچوبه فواید عمده‌ای برای بدن و مغز شما دارد. بسیاری از این فواید از ماده اصلی فعال آن یعنی کورکومین ناشی می‌شود. آنچه در ادامه گفته می‌شود نظرات علمی در مورد زردچوبه و کورکومین و همچنین فواید آن‌ها می‌گوید.

فواید زردچوبه
فواید زردچوبه

زردچوبه و کورکومین چیست؟

زردچوبه ادویه‌ای زردرنگ است که هزاران سال که در هند به‌عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می‌شود. اخیراً، علم شروع به تأیید ادعاهای سنتی کرده است که زردچوبه حاوی ترکیباتی با خواص دارویی است.

این ترکیبات کورکومینوئید نامیده می‌شوند. مهم‌ترین آن‌ها کورکومین است. کورکومین ماده اصلی فعال زردچوبه است. اثرات ضدالتهابی قوی دارد و یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است.

در اینجا ۱۰ مزیت برتر سلامتی مبتنی بر شواهد در مورد زردچوبه و کورکومین آورده شده است

  1. زردچوبه حاوی ترکیبات زیست فعال با خواص دارویی است

محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست. این حدود ۳٪ از وزن آدوز آن معمولاً بیش از ۱ گرم در روز است می‌باشد. اکثر مطالعات روی این گیاه از عصاره زردچوبه استفاده می‌کنند که بیشتر حاوی کورکومین است و. رسیدن به این سطوح تنها با استفاده از زردچوبه به‌عنوان ادویه در غذاها بسیار دشوار خواهد بود.

به همین دلیل است که برخی افراد استفاده از مکمل‌ها را انتخاب می‌کنند. بااین‌حال، کورکومین در جریان خون شما جذب ضعیفی دارد. برای اینکه بتوانید اثرات کامل کورکومین را تجربه کنید، دسترسی زیستی آن (سرعتی که بدن شما یک ماده را جذب می‌کند) باید بهبود یابد.

مصرف آن با فلفل سیاه که حاوی پیپرین است کمک می‌کند. پیپرین یک ماده طبیعی است که جذب کورکومین را تا ۲۰۰۰ درصد افزایش می‌دهد. درواقع، بهترین مکمل‌های کورکومین حاوی پیپرین هستند و این باعث می‌شود که آن‌ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای مؤثرتر باشند.

کورکومین همچنین محلول در چربی است، به این معنی که تجزیه می‌شود و در چربی یا روغن حل می‌شود. به همین دلیل ممکن است ایده خوبی باشد که مکمل‌های کورکومین را همراه با یک وعده غذایی سرشار از چربی مصرف کنید.

زردچوبه حاوی کورکومین است، ماده‌ای با خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی.

  1. کورکومین یک ترکیب طبیعی ضدالتهابی است

التهاب فوق‌العاده مهم است. زردچوبه به مبارزه با مهاجمان خارجی کمک می‌کند و در ترمیم آسیب در بدن شما نقش دارد. اگرچه التهاب کوتاه‌مدت و حاد مفید است، اما اگر مزمن شود و به بافت های بدن شما حمله کند، می‌تواند نگران‌کننده باشد.

اکنون دانشمندان بر این باورند که التهاب مزمن سطح پایین می‌تواند در برخی از بیماری‌ها نقش داشته باشد. این شامل بیماری قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، بیماری آلزایمر و شرایط مختلف دژنراتیو است.

به همین دلیل است که هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند به‌طور بالقوه در پیشگیری و کمک به درمان این شرایط مهم است.

10 مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی
۱۰ مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

درحالی‌که موضوع التهاب چندلایه است و احتمالاً هیچ پاسخ ساده‌ای وجود ندارد، نکته کلیدی در مورد کورکومین این است که این ماده زیست فعالی است که می‌تواند با التهاب مبارزه کند. بااین‌حال، دوزهای بسیار بالایی برای ایجاد نتایج دارویی موردنیاز است

التهاب مزمن به برخی از بیماری‌های شایع سلامت کمک می‌کند. کورکومین می‌تواند بسیاری از مولکول‌های شناخته‌شده را که نقش اصلی در التهاب دارند سرکوب کند، اما فراهمی زیستی آن باید افزایش یابد.

  1. زردچوبه می‌تواند ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بدن را افزایش دهد

اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم‌های پیری و بسیاری از بیماری‌ها است. این شامل رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های بسیار واکنش‌پذیر با الکترون‌های جفت نشده است. رادیکال‌های آزاد تمایل به واکنش با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب، پروتئین‌ها یا DNA دارند.

دلیل اصلی مفید بودن آنتی‌اکسیدان‌ها این است که از بدن شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. کورکومین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند

علاوه بر این، مطالعات حیوانی و سلولی نشان می‌دهد که کورکومین ممکن است عملکرد رادیکال‌های آزاد را مسدود کند و ممکن است عملکرد آنتی‌اکسیدان‌های دیگر را تحریک کند. برای تأیید این مزایا، مطالعات بالینی بیشتری در انسان موردنیاز است

  1. کورکومین می‌تواند عامل نوروتروفیک مشتق از مغز را تقویت کند

قبل از اینکه دانشمندان درک بهتری از نورون‌ها داشته باشند، اعتقاد بر این بود که آن‌ها پس از اوایل کودکی قادر به تقسیم و تکثیر نیستند. بااین‌حال، آن‌ها اکنون می‌دانند که این‌طور نیست. نورون‌ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند و در مناطق خاصی از مغز می‌توانند تکثیر شوند و تعدادشان افزایش یابد.

یکی از محرک‌های اصلی این فرآیند فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است. این ژنی است که در ساخت پروتئینی که مسئول ارتقاء حیات نورون‌ها است نقش دارد. پروتئین BDNF در حافظه و یادگیری نقش دارد و می‌توان آن را در مناطقی از مغز که مسئول خوردن، نوشیدن و وزن بدن هستند، یافت.

10 مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی
۱۰ مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

بسیاری از اختلالات مغزی رایج با کاهش سطح پروتئین BDNF ازجمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط است. جالب‌توجه است، مطالعات حیوانی نشان داده است که کورکومین ممکن است سطح BDNF مغز را افزایش دهد

با انجام این کار، ممکن است در به تأخیر انداختن یا حتی معکوس کردن بسیاری از بیماری‌های مغزی و کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن مؤثر باشد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که این مطالعات بر روی حیوانات انجام‌شده است، نمی‌توان گفت که نتایج برای انسان چه معنایی دارد همچنین ممکن است به بهبود حافظه و توجه کمک کند که با توجه به اثرات آن بر سطوح BDNF منطقی به نظر می‌رسد. بااین‌حال، مطالعات بیشتری برای تأیید این موضوع موردنیاز است

کورکومین سطح هورمون مغزی BDNF را افزایش می‌دهد که رشد نورون‌های جدید را افزایش می‌دهد و ممکن است به مبارزه با فرآیندهای دژنراتیو مختلف در مغز شما کمک کند.

  1. کورکومین ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

بیماری قلبی اولین علت مرگ‌ومیر در جهان است. محققان چندین دهه آن را مطالعه کرده‌اند و چیزهای زیادی در مورد علت وقوع آن آموخته‌اند. جای تعجب نیست که بیماری قلبی بسیار پیچیده است و چیزهای مختلفی در ایجاد آن نقش دارند. کورکومین ممکن است به معکوس کردن بسیاری از مراحل درروند بیماری قلبی کمک کند

شاید مزیت اصلی کورکومین در مورد بیماری قلبی، بهبود عملکرد اندوتلیوم، پوشش رگ‌های خونی باشد. اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری قلبی است. این‌زمانی است که اندوتلیوم شما قادر به تنظیم فشارخون، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر نیست

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند به بهبود سلامت قلب منجر شود. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که به‌اندازه ورزش در زنان یائسه مؤثر است. علاوه بر این، کورکومین می‌تواند به کاهش التهاب و اکسیداسیون کمک کند که می‌تواند در بیماری قلبی نقش داشته باشد.

در یک مطالعه روی ۱۲۱ نفر که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار می‌گرفتند، چند روز قبل و بعد از جراحی، محققان به آن‌ها دارونما یا ۴ گرم کورکومین در روز دادند. گروه کورکومین ۶۵ درصد کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در بیمارستان را داشتند کورکومین اثرات مفیدی بر عوامل متعددی دارد که در بیماری قلبی نقش دارند. به‌علاوه، یک عامل ضدالتهاب و آنتی‌اکسیدان است.

  1. زردچوبه ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

سرطان یک بیماری است که با رشد کنترل نشده سلول مشخص می‌شود. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که به نظر می‌رسد توسط مکمل‌های کورکومین تحت تأثیر قرار می‌گیرند کورکومین به‌عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان موردمطالعه قرارگرفته است و مشخص‌شده است که بر رشد و توسعه سرطان تأثیر می‌گذارد

مطالعات نشان داده است که می‌تواند

به مرگ سلول‌های سرطانی کمک می‌کند

کاهش آنژیوژنز (رشد عروق خونی جدید در تومورها)

کاهش متاستاز (گسترش سرطان)

اینکه آیا کورکومین با دوز بالا – ترجیحاً با تقویت‌کننده جذب مانند پیپرین – می‌تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند، هنوز به‌درستی موردمطالعه قرار نگرفته است.

بااین‌حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است در وهله اول از بروز سرطان، به‌ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش مانند سرطان کولورکتال جلوگیری کند. در یک مطالعه ۳۰ روزه روی ۴۴ مرد با ضایعات در روده بزرگ که گاهی سرطانی می‌شوند، ۴ گرم کورکومین در روز تعداد ضایعات را تا ۴۰ درصد کاهش داد.

کورکومین منجر به تغییرات متعددی در سطح مولکولی می‌شود که ممکن است به پیشگیری و شاید حتی درمان سرطان کمک کند.

  1. کورکومین ممکن است در درمان بیماری آلزایمر مفید باشد

بیماری آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل است و ممکن است در ۷۰ درصد موارد زوال عقل نقش داشته باشد. درحالی‌که درمان برای برخی از علائم آن پایان می‌یابد، هنوز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. به همین دلیل جلوگیری از وقوع آن در وهله اول بسیار مهم است. ممکن است خبرهای خوبی در افق وجود داشته باشد زیرا نشان داده‌شده است که کورکومین از سد خونی مغزی عبور می‌کند.

شناخته‌شده است که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین اثرات مفیدی روی هر دو دارد. علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های کلیدی بیماری آلزایمر، انباشته شدن توده‌های پروتئینی به نام پلاک‌های آمیلوئید است. مطالعات نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند به پاک‌سازی این پلاک‌ها کمک کند.

اینکه کورکومین می‌تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را در افراد کند یا حتی معکوس کند، در حال حاضر ناشناخته است و نیاز به مطالعه دارد.

کورکومین می‌تواند از سد خونی مغزی عبور کند و نشان داده‌شده است که منجر به بهبودهای مختلفی درروند پاتولوژیک بیماری آلزایمر می‌شود.

10 مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی
۱۰ مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی
  1. بیماران آرتریت به‌خوبی به مکمل‌های کورکومین پاسخ می‌دهند

آرتروز یک مشکل رایج در کشورهای غربی است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که بیشتر آن‌ها با التهاب در مفاصل همراه هستند. با توجه به اینکه کورکومین یک ترکیب ضدالتهابی قوی است، منطقی است که ممکن است به آرتریت کمک کند. درواقع، چندین مطالعه نشان می‌دهد که یک ارتباط وجود دارد.

در یک مطالعه بر روی افراد مبتلابه آرتریت روماتوئید، کورکومین حتی از یک داروی ضدالتهابی مؤثرتر بود. ممکن است مطالعات دیگری به اثرات کورکومین بر آرتریت و بهبود علائم مختلف اشاره‌کرده باشند.

آرتریت یک اختلال شایع است که با التهاب مفاصل مشخص می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که کورکومین می‌تواند به درمان علائم آرتریت کمک کند و در برخی موارد مؤثرتر از داروهای ضدالتهابی است.

افسردگی چیست ۱۲ راه درمان افسردگی

  1. کورکومین در برابر افسردگی فواید دارد

کورکومین در درمان افسردگی نویدبخش است.

در یک کار آزمایی کنترل‌شده، ۶۰ نفر از افراد مبتلابه افسردگی به‌طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. یک گروه پروزاک، گروه دیگر ۱ گرم کورکومین و گروه سوم هم پروزاک و هم کورکومین مصرف کردند. پس از ۶ هفته، کورکومین به بهبودهایی مشابه با پروزاک منجر شد. گروهی که هم پروزاک و هم کورکومین مصرف کردند بهترین عملکرد را داشتند. طبق این مطالعه کوچک، کورکومین به‌اندازه یک داروی ضدافسردگی مؤثر است.

افسردگی همچنین با کاهش سطح BDNF و کوچک شدن هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز که در یادگیری و حافظه نقش دارد، مرتبط است. کورکومین می‌تواند به افزایش سطح BDNF کمک کند و به‌طور بالقوه برخی از این تغییرات را معکوس کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کورکومین می‌تواند انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز سروتونین و دوپامین را تقویت کند.

یک مطالعه روی ۶۰ فرد مبتلابه افسردگی نشان داد که کورکومین به‌اندازه پروزاک در کاهش علائم این بیماری مؤثر است.

 

۹ خواص زنجبیل برای سلامتی که باید بدانید

  1. . کورکومین ممکن است به تأخیر در پیری و مبارزه با بیماری‌های مزمن مرتبط با افزایش سن کمک کند

اگر کورکومین واقعاً می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلبی، سرطان و آلزایمر کمک کند، ممکن است برای طول عمر نیز فوایدی داشته باشد. این نشان می‌دهد که کورکومین ممکن است به‌عنوان یک مکمل ضد پیری پتانسیل داشته باشد.

با توجه به اینکه اعتقاد بر این است که اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند، کورکومین ممکن است اثراتی فراتر از پیشگیری از بیماری داشته باشد.

10 مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی
۱۰ مزیت ثابت‌شده از فواید زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

کورکومین به دلیل اثرات مثبت فراوانی که بر سلامتی دارد، مانند پتانسیل پیشگیری از بیماری قلبی، آلزایمر و سرطان، ممکن است به طول عمر کمک کند.

جوش صورت چیست و ۵ راه‌حل درمانی برای خلاصی از جوش صورت

زردچوبه و به‌خصوص فعال‌ترین ترکیب آن، کورکومین دارای بسیاری از مزایای سلامتی ثابت‌شده علمی، مانند پتانسیل بهبود سلامت قلب و پیشگیری از آلزایمر و سرطان است.

این‌یک ضدالتهاب و آنتی‌اکسیدان قوی است. همچنین ممکن است به بهبود علائم افسردگی و آرتریت کمک کند. درحالی‌که این مزایا، در حال حاضر به دلیل فراهمی زیستی کمیاب کورکومین محدود هستند و تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

شما از زردچوبه برای چه کاری بیشتر استفاده می کنید؟ با ما درمیان بگذارید

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.