۱۰ مورد از غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن کدام‌اند

0 430

آشنایی با غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

غذاهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن
غذاهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن

رژیم غذایی شما بر احساس شما و عملکرد بدن شما تأثیر می‌گذارد.

درحالی‌که یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و خوب، سیستم ایمنی بدن شما را قوی می‌کند؛ رژیم غذایی کم مواد مغذی و غذاهای فوق فراوری شده، عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کند.

غذاهایی که می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کنند

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

در این مقاله از تینامو ۱۰ ماده غذایی که ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کنند، فهرست شده است.

۱- شکر اضافه شده

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

شکی وجود ندارد که محدودکردن میزان مصرف قند اضافه شده در مواد غذایی، سلامت کلی و عملکرد سیستم ایمنی شما را ارتقا می‌دهد.

غذاهایی که قند خون را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهند – مانند آنهایی که قندهای افزوده بالایی دارند – تولید پروتئین‌های التهابی مانند آلفا نکروز تومور (TNF-α)، پروتئین واکنشی C (CRP) و اینترلوکین -۶ (IL-6) را افزایش می‌دهند که روی عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی می‌گذارد.

این امر به‌ویژه در افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است، زیرا سطح قند خون آنها برای مدت طولانی تری – نسبت به افرادی که سطح قند خون آنها به‌خوبی تنظیم شده است – بالا رفته و افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر این، داشتن سطح قند خون بالا ممکن است از پاسخ نوتروفیل‌ها و فاگوسیت‌ها (دو نوع سلول ایمنی که به محافظت در برابر عفونت کمک می‌کنند) جلوگیری کند.

همچنین، نشان‌داده‌شده است که سطوح بالای قند خون ممکن است به عملکرد روده آسیب برساند و باعث عدم تعادل باکتری‌های روده شود که می‌تواند پاسخ ایمنی شما را تغییر داده و بدن شما را مستعد عفونت کند.

علاوه بر این، رژیم‌های غذایی حاوی قند افزوده بالا ممکن است حساسیت به برخی از بیماری‌های خودایمنی، از جمله آرتریت روماتوئید را در برخی موارد افزایش دهد.

محدودکردن مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند افزوده بالا، از جمله بستنی، کیک، آب‌نبات و نوشیدنی‌های شیرین، می‌تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد و عملکرد سالم سیستم ایمنی را تقویت کند.

مطالعات سطوح بالای قند خون را با اختلال در پاسخ ایمنی مرتبط می دانند. محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند مدیریت بهتر قند خون و پاسخ ایمنی را افزایش دهد.

۲- غذاهای شور

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

غذاهای شور مانند چیپس، غذاهای فوری منجمد و فست‌فود ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را مختل کنند، زیرا رژیم‌های غذایی بانمک زیاد می‌توانند باعث التهاب بافتی و افزایش خطر بیماری‌های خودایمنی شود.

نمک همچنین می‌تواند عملکرد طبیعی ایمنی را مهار کند، پاسخ ضدالتهابی را سرکوب کند، باکتری‌های روده را تغییر دهد، و تولید سلول‌های ایمنی را که در پاتوژنز بیماری‌های خودایمنی دخیل هستند را تقویت کند.

در واقع، محققان بر این باورند که مصرف بیش از حد نمک ممکن است با افزایش بیماری‌های خودایمنی در کشورهای غربی مرتبط باشد.

علاوه بر این، مصرف بیش از حد نمک باعث بدتر شدن بیماری‌های خودایمنی موجود مانند کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، آرتریت روماتوئید و لوپوس می‌شود.

بنابراین، کاهش مصرف نمک خوراکی و غذاهای پرنمک می‌تواند به عملکرد سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زیاد نمک ممکن است عملکرد طبیعی ایمنی بدن را مختل کند، التهاب را تقویت کند و حساسیت شما را به بیماری‌های خودایمنی افزایش دهد.

۳- غذاهای سرشار از چربی امگا ۶

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

بدن شما برای عملکرد بهتر به هر دو چربی امگا ۶ و امگا ۳ نیاز دارد.

رژیم‌های غذایی غربی معمولاً دارای چربی‌های امگا ۶ بالا و امگا ۳ کمی هستند. این عدم تعادل با افزایش خطر بیماری و احتمالاً اختلال در عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است.

به نظر می‌رسد رژیم‌های غذایی سرشار از چربی‌های امگا ۶ باعث افزایش حالت پروتئین‌های پیش التهابی می‌شوند که ممکن است پاسخ ایمنی را تضعیف کنند، درحالی‌که رژیم‌های غذایی حاوی چربی‌های امگا ۳ تولید این پروتئین‌ها را کاهش می‌دهند و عملکرد ایمنی را تقویت می‌کنند.

علاوه بر این، مطالعات روی افراد چاق نشان می‌دهد که مصرف زیاد چربی‌های امگا ۶ در رژیم غذایی ممکن است منجر به اختلال عملکرد سیستم ایمنی شود و خطر برخی بیماری‌ها مانند آسم و رینیت آلرژیک را افزایش دهد.

بااین‌حال، رابطه بین چربی‌های امگا ۶ و پاسخ ایمنی پیچیده است و تحقیقات انسانی بیشتری موردنیاز است.

صرف‌نظر از این، محققان توصیه می‌کنند که تعادل سالمی از چربی‌های امگا ۶۶ تا امگا ۳ را حفظ کنید که در حدود ۱:۱ تا ۴:۱ در نظر گرفته می‌شود تا سلامت کلی را ارتقا دهید.

این بدان معناست که بیشتر غذاهای حاوی امگا ۳  مانند سالمون، ماهی خال‌مخالی، ساردین، گردو و دانه چیا  و کمتر غذاهای حاوی امگا ۶ مانند روغن کانولا آفتاب‌گردان، روغن ذرت و روغن سویا بخورید.

به‌طورکلی خوردن بیشتر غذاهای غنی از امگا ۳ و غذاهای غنی از امگا ۶ کمتر، می‌تواند عملکرد مطلوب ایمنی را تقویت کند.

۴- غذاهای سرخ شده

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

غذاهای سرخ شده در گروهی از مولکول‌ها به نام محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) زیاد هستند.

این AGEها زمانی تشکیل می‌شوند که قندها با پروتئین‌ها یا چربی‌ها در طول پخت‌وپز در دمای بالا، مانند هنگام سرخ کردن، واکنش نشان دهند.

اگر سطوح این مواد در بدن شما خیلی زیاد شود، AGEها می‌توانند به التهاب و آسیب سلولی کمک کنند.

تصور می‌شود که AGE به طرق مختلفی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، از جمله با ترویج التهاب، کاهش مکانیسم‌های آنتی‌اکسیدانی بدن، القای اختلال عملکرد سلولی و تأثیر منفی بر باکتری‌های روده.

به‌این‌ترتیب، محققان بر این باورند که یک رژیم غذایی با مقادیر بالای AGE ممکن است حساسیت به بیماری‌هایی مانند مالاریا را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سندرم متابولیک، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

کاهش مصرف غذاهای سرخ شده مانند سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده، چیپس سیب‌زمینی، مرغ سرخ شده، استیک ماهی تابه‌ای، بیکن سرخ شده و ماهی سرخ شده مصرف AGE را کاهش می‌دهد.

غذاهای سرخ شده کلاً برای سلامت بدن خوب نیستند و ممکن است باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن شوند.

۵- گوشت‌های فراوری شده، سوخته شده و ذغالی شده

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

مانند غذاهای سرخ شده، گوشت‌های فراوری شده و ذغالی شده دارای AGE بالایی هستند.

گوشت های فرآوری شده نیز سرشار از چربی های اشباع شده هستند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی با چربی های اشباع شده و چربی های اشباع نشده کم ممکن است به اختلال عملکرد سیستم ایمنی کمک کنند.

بعلاوه، رژیم‌های غذایی سرشار از چربی اشباع شده ممکن است به التهاب سیستمیک کمک کرده و به عملکرد سیستم ایمنی بدن آسیب برساند.

مصرف زیاد گوشت‌های فراوری شده و گوشت ذغالی شده با بیماری‌های مختلف از جمله سرطان روده بزرگ مرتبط است.

۶- فست‌فود

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

فست‌فود پیامدهای منفی بسیاری برای سلامتی دارد و خوردن زیاد آن نیز ممکن است بر سلامت سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد.

خوردن زیاد از فست‌فود و غذاهای بسیار فراوری شده ممکن است باعث التهاب، افزایش نفوذپذیری روده و عدم تعادل باکتری‌ها در روده شوند که همگی می‌توانند بر سلامت سیستم ایمنی شما تأثیر منفی بگذارند.

آنها همچنین ممکن است تولید پروتئین‌های التهابی را افزایش دهند که می‌تواند پاسخ ایمنی شما را به پاتوژن‌ها تضعیف کند و باعث اختلال در تنظیم ایمنی شود.

مصرف فست‌فود ممکن است تنوع باکتری‌های روده را کاهش دهند که می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی بگذارد.

مصرف فست‌فود را به حداقل برسانید! خوردن بیش از حد آن با خطرات سلامتی همراه است و ممکن است به سیستم ایمنی بدن شما آسیب برساند.

۷- غذاهایی که حاوی مواد افزودنی خاصی هستند

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

بسیاری از مواد غذایی، به‌ویژه غذاهای فوق فراوری شده، حاوی مواد افزودنی برای بهبود ماندگاری، بافت و طعم هستند. برخی از اینها ممکن است بر سیستم ایمنی شما تأثیر منفی بگذارد.

به‌عنوان‌مثال، برخی از امولسیفایرها که برای بهبود بافت و ماندگاری به غذاهای فراوری شده اضافه می‌شوند، می‌توانند باکتری‌های روده را تغییر دهند، به پوشش روده شما آسیب برسانند و باعث التهاب شوند که همگی می‌توانند باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی شوند.

به طور مشابه، مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده است که برخی افزودنی‌های رایج ممکن است باعث التهاب روده و مهار پاسخ ایمنی شود، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک بهتر این اثرات موردنیاز است.

در نهایت، شربت ذرت، نمک، شیرین‌کننده‌های مصنوعی و افزودنی طبیعی مواد غذایی سیترات نیز ممکن است بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی بگذارد.

غذاهای فوق فراوری شده حاوی افزودنی‌هایی مانند امولسیفایرها، غلیظ کننده‌ها و شیرین‌کننده‌ها هستند که ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر بگذارند.

۸- کربوهیدرات‌های بسیار تصفیه شده

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

خوردن کربوهیدرات‌های بسیار تصفیه شده مانند نان سفید و محصولات شیرین به‌دفعات، ممکن است به سیستم ایمنی بدن شما آسیب برساند.

این غذاها گلیمی بالایی دارند که باعث افزایش سطح قند خون و انسولین می‌شوند و به طور بالقوه منجر به افزایش تولید رادیکال‌های آزاد و پروتئین‌های التهابی مانند CRP می‌شوند.

به‌علاوه، یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات‌های تصفیه شده ممکن است باکتری‌های روده را تغییر دهد که می‌تواند بر سیستم ایمنی شما تأثیر منفی بگذارد.

انتخاب منابع کربوهیدرات مغذی با فیبر بالا مانند سبزیجات نشاسته‌ای، جو، میوه‌ها و حبوبات به‌جای کربوهیدرات‌های تصفیه شده برای حمایت از سلامت سیستم ایمنی هوشمندانه است.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه شده ممکن است بر سیستم ایمنی شما تأثیر منفی بگذارد.

انتخاب منابع کربوهیدرات مغذی تر مانند میوه‌ها و سبزیجات نشاسته‌ای انتخاب بهتری برای سلامت کلی شما است.

۹- برخی از غذاهای پرچرب

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع شده و چربی‌های اشباع نشده کم با اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند.

مصرف زیاد چربی‌های اشباع شده می‌تواند مسیرهای سیگنالینگ خاصی را فعال کند که التهاب را تحریک می‌کند، بنابراین عملکرد سیستم ایمنی را مهار می‌کند.

رژیم‌های غذایی پرچرب نیز ممکن است با سرکوب سیستم ایمنی و عملکرد گلبول‌های سفید، مستعد ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

محققان هنوز در حال بررسی چگونگی تأثیر اسیدهای چرب مختلف بر سیستم ایمنی هستند و مطالعات انسانی بیشتری موردنیاز است.

بااین‌حال، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از فیبر و منابع چربی سالم احتمالاً راه خوبی برای حمایت از سلامت سیستم ایمنی است.

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع شده ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را مختل کند.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و پر فیبر احتمالاً راه خوبی برای حمایت از سلامت سیستم ایمنی است.

۱۰- غذاها و نوشیدنی‌هایی که به طور مصنوعی شیرین شده‌اند

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن

برخی از شیرین‌کننده‌های مصنوعی با تغییر ترکیب باکتری‌های روده، افزایش التهاب در روده و کاهش پاسخ ایمنی مرتبط هستند.

شواهد فزاینده نشان می‌دهد که شیرین‌کننده‌های مصنوعی، از جمله سوکرالوز و ساخارین، ممکن است باعث عدم تعادل باکتری‌های روده شوند.

برخی از محققان معتقدند که استفاده بیش از حد از شیرین‌کننده‌های مصنوعی ممکن است برای سلامت سیستم ایمنی بدن مضر باشد.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی با تغییراتی در باکتری‌های روده که ممکن است به عملکرد سیستم ایمنی آسیب برساند مرتبط است.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف زیاد ممکن است به پیشرفت بیماری‌های خودایمنی کمک کند.

کلام آخر

غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی بدن
غذا‌های تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی ب

شما می توانید با داشتن یک سبک زندگی سالم ، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

این به معنای محدودکردن غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند و نمک، گوشت‌های فراوری‌شده و غذاهای سرخ‌شده است که همگی ممکن است اثرات نامطلوبی بر عملکرد ایمنی بدن داشته باشند.

برای محافظت از سیستم ایمنی خود، بهتر است از یک رژیم غذایی متعادل و غنی از غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی پیروی کنید و مصرف غذاهای فوق‌العاده فراوری شده را تاحدامکان محدود کنید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.