۱۰ راه‌حل برای رشد خود و رسیدن به هدف ها

10 راه‌حل برای رشد خود و رسیدن به هدف ها

0 683

۱۰ راه‌حل برای اینکه بهترینِ خود باشیم  

رسیدن به-هدف

قدم قدم تا رشد و پیشرفت فردی

بر همه آشکار است که تربیت و رشد فردی و شخصیتی انسان در خانواده و محیطی که در آن زندگی می‌کند شکل‌گرفته و پرورش می‌یابد. به بیانی دیگر آینده‌ی یک فرد ریشه در کودکی او دارد و از آن نشات می‌گیرد.

اگر رشد فردی با آگاهی همراه باشد سرعت و پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت.

“سلستین چاو” از افرادی است که معتقد است: هدف از زندگی رشید فردی و هر روز بهترشدن است. به عقیده‌ی او سفر برای رشد فردی هیچگاه پایان نمی‌یابد. همیشه چیزی در مورد ما وجود دارد که قادریم آن را بهتر کنیم پس هیچ‌وقت به نقطه‌ای نخواهیم رسید که بگوییم دیگر هیچ رشدی امکان‌پذیر نیست.

گرفتن مدارک مختلف بدون داشتن رشد فردی به هیچ دردی نخواهد خورد. زندگی فرصت‌های زیادی در اختیار ما می‌گذارد و این به ما بستگی دارد که چگونه از این فرصت‌ها استفاده کنیم یا آنها را از دست بدهیم.

میلیون‌ها انسان روی این کره‌ی خاکی زندگی می‌کنند که بدون داشتن هیچ نتیجه‌ی مثبتی در زندگی خود دست‌وپا می‌زنند و صبح را به شب می‌رسانند.

در موفقیت به روی همه‌ی ما باز است اما باید بدانید که تنها با اعتمادبه‌نفس است که می‌توان به آن ورود پیدا کرد. آگاهی و جاه‌طلبی، نقش مهمی در کمک به درک افراد از فرصت‌ها و یادگیری از اشتباهاتشان ایفا می‌کند. رشد و تکامل فردی کاری بسیار دشوار است.

می دانیم که راه رسیدن به خوشبختی و موفقیت چندان آسان نیست؛ تنها ویژگی مشترک بعد از هر موفقیت، قدم‌به‌قدم پیش رفتن است.

گاهی احساس مفید بودن نمی‌کنید یا حس می‌کنید که بهره‌وری کافی ندارید اما این لزوماً به این معنا نیست که شما تنبل هستید یا عادات نادرستی دارید بلکه به این دلیل است که شما روی پروژه‌ی اشتباهی کار می‌کنید که از درون برای شما انگیزه‌بخش و معنادار نیست.

طبق مطالعات آمار تصمیمات، تنها بین ۱۲ تا ۳۹ درصد از تصمیم‌گیرندگان موفق می‌شوند و نرخ موفقیت با افزایش سن ما به‌شدت کاهش می‌یابد. چرا این اتفاقی می‌افتد؟

اکثر ما فقط یک تصمیم می‌گیریم باعث تغییر و دگرگونی زندگی ما می‌شود می ما یک کار داریم و در تمام طول سال باید تلاش کنیم تا آن را با موفقیت انجام دهیم اما بیشتر ما در روز هفدهم متوقف می‌شویم.

 

 

۴ دلیل که باعث شکست  در رسیدن به اهداف (تصمیمات) ما می‌شوند:

موانع رسیدن به هدف ها

۱- این اهداف (تصمیمات) خیلی بزرگ هستند

برای مثال حل کردن جدول متقاطع در سطح آسان برای شما لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است اما نمونه‌ی همین سرگرمی برای شما چالش‌برانگیز بوده و شما را از انجام آن بازمی‌دارد طوری که آن را کنار می‌گذارید!

نقطه‌ی مطلوب انسان‌ها در روبه‌روشدن با چالش‌ها همین است؛ اگر چیزی خیلی آسان باشد به آن علاقه نشان خواهیم داد و اگر خیلی سخت باشد ما را متوقف خواهد کرد و قبول می‌کنیم که بیشتر از آن نمی‌توانیم پیش برویم.

برای مثال فردی که خواهان کم کردن ۲۰ کیلو از وزن بدنش است اما اصول اولیه‌ی تغذیه را هنوز نمی‌داند و رفتن به باشگاه برای او کاری طاقت‌فرسا و سخت محسوب می‌شود.

اهداف درست اهدافی هستند که در منطقه‌ی تعادل قرار دارند و نه خیلی آسان هستند و نه خیلی سخت بلکه کاملاً متعادل هستند.

۲- اهداف خیلی مبهم هستند

پس‌اندازکردن یک هدف بسیار مهم و قابل‌تقدیر راست که اکثر افراد تصمیم به انجام آن دارند؛ اما مشخص نبودن اینکه این چقدر می‌خواهید پس‌انداز کنید، چگونه می‌خواهید پس‌انداز کنید و یا در چه بازه زمانی به مطلوب خود دست پیدا خواهید کرد، قابل‌اندازه‌گیری نیست.

وقتی زمان موردنیاز برای رسیدن و دستیابی به آن را برای خود مشخص کنید هدف شما دیگر مبهم نخواهد بود.

اهداف خوب، مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل دستیابی، واقعی و دارای محدودیت زمانی هستند.

۳- این تصمیمات، اهداف دیگران هستند

اگر شما بخواهید نسبت به برادرتان پول بیشتری در بیاورید، در مسابقات قهرمانی ورزشی برنده شوید یا با بالاترین نمرات فارغ‌التحصیل شوید؛ ممکن است به نظر برسد شما دنباله‌روی سالمی را در پیش گرفته‌اید اما تازمانیکه که اهداف شما با دیگران سنجیده شود، شما با آنچه که جامعه از شما می‌خواهد برانگیخته می‌شوید نه با خواسته‌های واقعی خودتان.

این اشتباه را نکنید! زیرا وقتی به پایان زندگی خود برسید می‌فهمید که در مسابقه‌ی فرد دیگری بوده‌اید و به اهداف شخص دیگری رسیده‌اید نه اهداف خودتان.

بهترین اهداف به طور مستقیم از بالاترین مقام می‌آیند: هسته درونی شما.

۴- همین حالا منتظر تغییر هستیم

صبر و شکیبایی ما به طور قابل‌توجهی از بین رفته است. به راه‌رفتن یک کودک نوپا دقت کنید. اگر بعد از چند قدم راه‌رفتن و زمین‌خوردن بگوید من نمی‌توانم از پس این کار بربیایم، مطمئنا تغییر بزرگی که همان راه رفت است حاصل نمی‌شود. تغییرات بزرگ به این معنی است که ما چگونه از عهده‌ی تصمیم‌گیری‌هایمان برمی‌آییم.

تغییر هنگام اتفاق خواهد افتاد که تصمیمی قاطع و غیرقابل‌تغییر (برای کاهش وزن، ترک سیگار و…) بگیریم و برایمان مهم نباشد که چقدر زمان و تلاش برای رسیدن به این هدف نیاز است اما باید این تغییر همیشگی و غیرقابل‌بازگشت به حالت قبل باشد.

عادت‌ها چگونه کار می‌کنند

هدف 098

سرمایه‌گذاری برای رشد خود مزایای زیادی دارد. هرگز برای تغییر زندگی دیر نیست.

با تینامو همراه باشید تا چند نکته‌ی مهم دربارۀ رشد فردی (برای یک تغییر بهتر) را یاد بگیریم:

۱. پذیرش، برنامه‌ریزی و یادگیری پایدار

 • پذیرش

همه‌ی انسان‌ها منحصربه‌فرد هستند. با شناسایی نقاط قوت و ضعف خود زمینه را بری موفقیت خود آماده کنید.

 • برنامه‌ریزی

با شکست خوردن انگیزۀ خود را از دست ندهید بلکه سعی کنید با شکست به طور مثبت رفتار کنید و برنامۀ عملی خود را بارهاوبارها بررسی کنید. برای همه چیز، از آموزش گرفته تا تجربه و اجرا، تمرکز کرده و برنامه‌ریزی کنید.

 • یادگیری پایدار

ثبات داشتن در یادگیری، حتی برای افرادی با موفقیت بالا ضروری است. جهان امروز در حال رقابتی‌تر شدن است پس نیاز مبرمی به ارتباط برقرار کردن با متخصصان احساس می‌شود. گوش‌دادن به پادکست‌های آن‌ها، خواندن بلاگ‌ها پیروی از آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی و شرکت در سمینارها چند راه مفید برای یادگیری پایدار است. ​

۲. انضباط، اثربخشی و تمرکز

 • انضباط

نظم و انضباط ویژگی ضروری رشد شخصیت است؛ داشتن نظم و انضباط به معنای انجام اقدامات درست در زمان مناسب و برای رسیدن به موفقیت مطلوب است. ​

 • اثربخشی

کسب حداکثر خروجی با حداقل منابع یعنی اثربخشی؛ مثلاً اگر شما زمان و انرژی محدودی داشته باشید، اما بتوانید طوری برنامه‌ریزی کنید از ین منابع بازهم بیشتر به دست آورید.

برای بهتر انجام شدن این کار لیستی از آن‌هایی که اولویت بالاتری دارند را دارند تهیه کنید. ​

 • تمرکز

بهتر است بدانید موفقیت بدون تمرکز ممکن نخواهد شد؛ بااین‌حال، داشتن وقفه – برای باز شدن ذهن و تمرکز در طول ساعات کار – الزامی است.

نکته: اعلان‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی را قطع کنید. شما همچنین می‌توانید فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و سایر برنامه‌های اجتماعی را از گوشی خود حذف کنید.

۳. اهداف، ساعات و نقص

 • اهداف

اهداف خود را برای هر جنبه از زندگی‌تان اعم از فردی، اجتماعی، آموزشی و یا سلامتی تعیین کنید. با مشخص‌کردن اهداف خود، برنامه‌های انتزاعی را به اهداف واقعی تبدیل می‌کنید؛ و با این کار این اهداف را دست‌یافتنی‌تر می‌کنید. با کمک شما در مسیر خود باقی می‌مانید. ​ ​

 • ساعات

هر شبانه‌روز ۲۴ ساعت در اختیار افراد قرار می‌دهد اما می‌بینیم که بعضی از افراد از این ۲۴ ساعت بیشتر استفاده کرده و بیشتر کار می‌کنند، چطور ممکن است؟ جواب ساده است؛ افراد موفق با برنامه‌ریزی برای انجام وظایف خود در زمان معین – باتوجه‌به ضرورت و اهمیت آنها – روی آنها تمرکز می‌کنند.

به‌جای اینکه انرژی خود را صرف کارهای بی‌اهمیت بکنید روی کارهای مهم تمرکز کنید. تقویم خود را جدول‌بندی کرده و اولویت را بر انجام کارهای مهم قرار دهید.

 • نقص

هرگز از خود انتظار کامل بودن نداشته باشید. در این دنیا هیچ کسی بی‌عیب‌ونقص نیست. برای موفقیت لازم است که نقص‌های خود را درک کرده و آنها را بپذیرید. هنگامی که ما به دنبال کمال هستیم، به هیچ چیزی دست نمی‌یابیم.

هدف 987

۴. شرح‌حال، مثبت گرایی، میراث

 • شرح‌حال

دربارۀ زندگی خود یک شرح داشته باشید. اینکه تا الان چه‌کار کرده‌اید؟ برنامه‌های شما چه هستند؟ چالش یا چالش‌های فعلی زندگی شما چه هستند؟ با یادداشت کردن این نکات به خودتان کمک خواهید کرد تا خودآگاهی به دست آورید. درک آنچه که باید انجام شود با این یادداشت‌ها، آسان‌تر خواهد بود. ​ ​

 • مثبت گرایی

با مثبت‌نگری خود را احاطه کنید. با افراد مثبت و الهام‌بخش ملاقات کنید، داستان‌های انگیزشی بخوانید، در سمینارهای تغییر در نگرش شرکت کنید و به پادکست‌های خوب، گوش دهید.

 • میراث

در روز زمانی را صرف فکرکردن در این مورد بکنید که دوست دارید چگونه از شما یاد بشود؟ آیندگان از شما چگونه یاد می‌کنند؟ چه اثری از شما باقی خود ماند؟

این کار برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهید به دست آورید به شما انگیزه می‌دهد. ​

۵. تسلط، مذاکره و چشم‌پوشی

 • تسلط

در حرفۀ خودتان تبدیل به یک استاد شوید. اگرچه این فرایندی بلندمدت است و به تلاش‌های طولانی نیز نیاز دارد، اما ارزش انجام آن را دارد. چگونه در چیزی استاد شویم؟ با ادامۀ یادگیری و با پشتکار. اجازه ندهید که شکست‌های کوچک شما را بترسانند؛ در عوض از آن‌ها برای یادگیری و رشد استفاده کنید. علاوه بر این، به کسب دانش جدید ادامه دهید و خیلی به اطلاعات قدیمی وابسته نشوید. ​

 • مذاکره

مذاکره یک نوع مهارت است و تنها تعداد کمی از مردم از این مهارت بهره‌مند هستند. داشتن برخی مهارت‌های مذاکره همیشه یک مزیت بشمار می‌آید – مهم نیست که در چه سطحی از حرفه‌ی خود هستید-

به افرادی که در مذاکره خوب هستند توجه کنید و سعی کنید از آن‌ها تقلید کنید تا جلوتر بروید. ​

 • چشم‌پوشی

لزومی ندارد در هر کاری استاد شوید! چشم‌پوشی از برخی مهارت‌های خاص ایده‌ی بدی هم نیست. با چشم‌پوشی، شما برخی از مهارت‌ها را به شخص دیگری محول می‌کنید تا بتوانید تمام تمرکز خود را بر روی مهارت‌های اصلی حفظ کنید و وقت خود را با کار بر روی مهارت‌هایی که برای شما ضروری نیستند تلف نکنید.

۶. پایداری، رهاسازی و مسئولیت‌پذیری

 • پایداری

اینکه شما در همان بار اول به نتایج مطلوب برسید امری نادر و گاه ناممکن است. اما نباید هرگز اجازه بدهید که شکست شما را بی‌انگیزه کند. بعضی از مردم به‌راحتی تسلیم می‌شوند. شما باید در تلاش‌هایتان مداومت و اصرار داشته باشید. روی مأموریت خود تمرکز کنید و برای رسیدن به آن بسیار تلاش کنید.

 • رهاسازی

همیشه یک تغییر ناگهانی سخت است؛ بسیاری از ما نمی‌خواهیم یک تغییر هرچند مثبت را بپذیریم. مثلاً یادگیری زبان فرانسه ممکن است زمانی که زبان مادری شما نباشد ناامیدکننده باشد و ترک آن ممکن است شما را راحت کند. هرگز چیزی را فقط به این خاطر که شما را به‌زحمت می‌اندازد رها نکنید. ​

 • مسئولیت‌پذیری

مسئولیت و مالکیت اعمال خود را به عهده بگیرید، به دستاوردهای خود افتخار کنید و از اشتباهاتتان درس بگیرید. عملکرد خود را یادداشت کنید و برای رسیدن به اهداف به خودتان پاداش دهید.

۷. خدمات، آموزش‌پذیری

 • خدمات

همیشه سعی کنید نسبت به آنچه که موردنیاز است، خدمات بیشتری ارائه دهید. این کار شما را از دیگران جدا خواهد کرد و در شما ایجاد احساس رضایت بیشتری خواهد کرد. ​

 • آموزش‌پذیری

با خودتان به‌عنوان یک مبتدی رفتار کنید و آماده شوید تا حداکثر دانش را جذب کنید. اعتماد بیش از حد قاتل موفقیت است. همیشه سعی کنید در حال یادگیری چیزهای مختلف از متخصصان باتجربه باشید. ​

۸. بی‌مانندی و بصیرت

 • بی‌مانندی

نقاط قوت منحصربه‌فرد خود را پیدا کنید و سعی کنید بر روی آن کار کنید. یک استراتژی عالی برای موفقیت، منحصربه‌فرد کردن خودتان است. برای مثال، اگر یک مهارت نادر را می‌دانید، آن را به کمال برسانید و خواهید دید که با این کار موفقیت شما تضمین شده است. ​

 • بصیرت

شما باید بدانید می‌خواهید چه‌کار کنید، باید چشم‌انداز زندگی‌تان را پیش روی خود قرار دهید. این بدین معنی است که می‌توانید برنامه‌هایی برای رسیدن به اهداف خود تهیه کنید. ​

۹. سخت‌کوشی و برتری

 • سخت‌کوشی

همیشه سخت‌کار کنید. این تجربه‌ی سخت‌کوش بودن برای موفقیت شما ضروری است زیرا هر بار چیز جدیدی یاد می‌گیرید. آخر هفته‌ها استراحت و تفریح کنید.

سخت‌کوشی همیشه جواب می‌دهد.

 • برتری

بیشترین و بهترین تلاش خود را بکنید و سعی کنید در هر کاری عالی باشید. حتی اگر در اولین قدم به هم هدفتان نرسیدید، بازهم خوشحال خواهید شد.

۱۰.اشتیاق و جان‌فشانی

 • اشتیاق

زمان یکه شما تمایل زیادی به انجام کاری معنادار در زندگی خود داشته باشید، روی چیزهایی که بیشتر از همه می‌خواهید تمرکز می‌کنید. همیشه نتیجه را به‌خاطر داشته باشید، این‌گونه برای آن کاری که می‌کنید، احساس انگیزه پیدا خواهید کرد. ​

 • جان‌فشانی

کارکردن برای هدفی که از آن هیجان‌زده نیستید، هیچ فایده‌ای ندارد. اشتیاق برای رسیدن به اهداف زندگی ضروری است. همیشه بر روی چیزهایی تمرکز کنید که برای آن‌ها شور و اشتیاق زیادی دارید. ​

هدف 765

کلام آخر

​ شاید خودشناسی مهم‌ترین کاری است که باید در طول زندگی خود انجام دهیم؛ این که کی هستیم، از کجا آمده‌ایم، نقطه قوت و ضعف ما چیست و در چه‌کارهایی توانمندی بیشتری داریم، علاقه ما کجاست؟ کجا حس بهتری داریم و … اگر مرحله‌ی خودشناسی به‌خوبی انجام شود در آینده با یک احساس و انرژی بالا به زندگی و علاقه‌ی خود خواهیم پرداخت.

هدف- خود شناسی

​​​​​​​​

​​

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.