۱۰ درمان خانگی شوره سر برای خلاص شدن از شر شوره سر به‌طور طبیعی

شما هم دچار شوره سر شده اید؟ چه روش هایی رو امتحان کرده اید؟

0 520

۱۰ درمان خانگی برای خلاص شدن از شر شوره سر به‌طور طبیعی

شوره سر که با خارش و پوسته‌های سفیدپوست روی پوست سر شما مشخص می‌شود، می‌تواند ناراحت‌کننده و خجالت‌آور باشد. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند لکه‌های چرب روی پوست سر و سوزن سوزن شدن پوست ایجاد کند.

بااین‌حال، درمان آن آسان و نسبتاً رایج است، برخی گزارش‌ها تخمین می‌زنند که این وضعیت تا ۴۲ درصد از نوزادان و ۱ تا ۳ درصد از بزرگ‌سالان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

شوره سر ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد، ازجمله پوست خشک، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ که روی پوست سر شما زندگی می‌کند.

در اینجا ۱۰ درمان خانگی ساده برای خلاص شدن از شر شوره سر به‌طور طبیعی آورده شده است.

روش های رفع شوره سر

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

روغن درخت چای برای درمان خانگی شوره سر

ازلحاظ تاریخی، روغن درخت چای برای درمان بیماری‌هایی مانند آکنه و پسوریازیس استفاده می‌شده است.

همچنین ثابت‌شده است که دارای خواص ضد میکروبی و ضدالتهابی قدرتمندی است که ممکن است به کاهش علائم شوره سر کمک کند.

درواقع، طبق یک بررسی قدیمی‌تر، روغن درخت چای در مبارزه با گونه خاصی از قارچ که می‌تواند باعث درماتیت سبورئیک و شوره سر شود، مؤثر است.

مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از بافت جفت آغشته به روغن درخت چای بر روی پوست مؤثرتر از یک درمان ضد قارچی تجویزی در بهبود ضایعات ناشی از این قارچ است.

علاوه بر این، در یک مطالعه قدیمی‌تر، ۱۲۶ فرد مبتلابه شوره سر روزانه از شامپوی حاوی ۵ درصد روغن درخت چای یا دارونما استفاده کردند. پس از ۴ هفته، روغن درخت چای در مقایسه با دارونما، شدت علائم را تا ۴۱ درصد کاهش داد و چربی و خارش را بهبود بخشید.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

بااین‌حال، تحقیقات باکیفیت بالا بیشتری موردنیاز است.

علاوه بر این، روغن درخت چای ممکن است در افرادی که پوست حساس دارند باعث تحریک شود؛ بنابراین، بهتر است آن را با اضافه کردن چند قطره به روغن حامل مانند روغن نارگیل قبل از استفاده مستقیم روی پوست رقیق کنید.

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضدالتهابی است که ممکن است به کاهش شدت و علائم شوره سر کمک کند.

روغن نارگیل برای درمان خانگی شوره سر

روغن نارگیل که به دلیل فواید متعدد سلامتی خود مشهور است، به‌عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر نیز استفاده می‌شود. ممکن است با بهبود آب‌رسانی پوست و جلوگیری از خشکی که می‌تواند شوره سر را بدتر کند، عمل کند.

بر اساس برخی تحقیقات، روغن نارگیل ممکن است به‌اندازه روغن معدنی در بهبود آب‌رسانی پوست به‌عنوان مرطوب‌کننده مؤثر باشد.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که روغن نارگیل به درمان اگزما، یک بیماری پوستی که ممکن است به شوره سر کمک کند، کمک می‌کند. یک مطالعه قدیمی‌تر و ۸ هفته‌ای نشان داد که استفاده از روغن نارگیل روی پوست علائم درماتیت آتوپیک – نوعی اگزما که با خارش و التهاب مشخص می‌شود – را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

در یک مطالعه ۱۲ هفته‌ای بر روی ۱۴۰ زن، استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر منجر به بهبود قابل‌توجهی در میکروبیوم پوست سر و نشانگرهای خاصی از شوره سر شد.

خواص گیاه میخک

روغن نارگیل و ترکیبات آن نیز در برخی از مطالعات لوله‌آزمایش خاصیت ضد میکروبی دارند، اگرچه محققان هنوز اثرات آن را بر روی سویه خاصی از قارچ که باعث شوره سر می‌شود، بررسی نکرده‌اند.

روغن نارگیل ممکن است رطوبت پوست را بهبود بخشد و خشکی را کاهش دهد و درنتیجه با علائم اگزما و شوره سر مقابله کند.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

آلوئه ورا

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که اغلب به پمادهای پوستی، لوازم‌آرایشی و لوسیون ها اضافه می‌شود. هنگامی‌که روی پوست استفاده می‌شود، ممکن است به درمان بیماری‌های پوستی مانند سوختگی، پسوریازیس و تب‌خال کمک کند.

۴ روش کاهش وزن با تغییر سبک زندگی در تغذیه

طبق یک بررسی، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا ممکن است در برابر شوره سر نیز محافظت کند.

به‌طور مشابه، چندین مطالعه در لوله‌آزمایش نشان می‌دهد که آلوئه ورا ممکن است در برابر چندین گونه قارچ مؤثر باشد و ممکن است به کنترل برخی عفونت‌های قارچی کمک کند. مطالعات لوله‌آزمایش همچنین نشان داده است که آلوئه ورا می‌تواند التهاب را کاهش دهد که ممکن است علائم را تسکین دهد.

آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که ممکن است التهاب را کاهش دهد و علائم شوره سر را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

استرس ممکن است سیستم ایمنی شمارا تضعیف کند و توانایی بدن شمارا برای مبارزه با عفونت‌هایی که باعث شوره سر می‌شوند کاهش دهد. علاوه بر این، استرس اغلب قبل از دوره‌های درماتیت سبورئیک، یکی از شایع‌ترین علل شوره سر، رخ می‌دهد.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

سرکه سیب

سرکه سیب با انواع فواید سلامتی مرتبط بوده و اغلب به‌عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر استفاده می‌شود. این به این دلیل است که اعتقاد بر این است که اسیدیته سرکه به تحریک ریزش سلول‌های مرده پوست روی پوست سر کمک می‌کند.

همچنین گفته می‌شود که سرکه سیب PH پوست شمارا متعادل می‌کند تا رشد قارچ‌ها را کاهش دهد و درنتیجه با شوره سر مبارزه کند.

بااین‌حال، مطالعات لوله‌آزمایش نشان می‌دهد که سرکه سیب و ترکیبات آن ممکن است از رشد انواع خاصی از قارچ جلوگیری کند.

اگر می‌خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با روغن‌های ضروری ترکیب کنید و مستقیماً روی موهای خود اسپری کنید.

درحالی‌که هیچ تحقیقی این ادعاها را تأیید نمی‌کند، سرکه سیب به‌طور حکایتی گفته می‌شود که سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و pH پوست سر را متعادل می‌کند تا شوره سر را کاهش دهد.

 

آسپرین

اسید سالیسیلیک یکی از ترکیبات اولیه موجود در آسپرین است که مسئول خواص ضدالتهابی آن است.

این اسید همچنین جزء بسیاری از شامپوهای ضد شوره است. این کار با کمک به خلاص شدن از شر پوسته‌پوسته شدن پوست و شل شدن پوسته‌ها به‌طوری‌که می‌توان آن‌ها را از بین برد عمل می‌کند.

در یک مطالعه قدیمی‌تر، ۴ هفته‌ای، ۱۹ فرد مبتلابه شوره سر از دو شامپو حاوی پیروکتون اولامین و اسید سالیسیلیک یا پیریتیون روی استفاده کردند. هر دو شامپو شوره سر را کاهش دادند، اما شامپو حاوی اسید سالیسیلیک در کاهش شدت پوسته‌پوسته شدن مؤثرتر بود.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که شامپو حاوی اسید سالیسیلیک – همراه با مواد دیگر مانند اسید گلیکولیک و اوره – به‌طور قابل‌توجهی تحریک و خارش را در ۱۰ نفر مبتلابه التهاب پوست سر بهبود بخشید.

برای درمان آسان شوره سر، سعی کنید دو قرص آسپرین را له کرده و قبل از شستن موهایتان پودر آن را به شامپوی خود اضافه کنید.

آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است، ماده‌ای که در بسیاری از شامپوهای ضد شوره یافت می‌شود. این اسید در درمان درماتیت سبورئیک و شوره سر مؤثر است.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ نقش مهمی در بدن شما دارند.

آن‌ها نه‌تنها غشاهای سلولی را می‌سازند که سلول‌های شمارا احاطه کرده‌اند، بلکه برای عملکرد قلب، سیستم ایمنی و ریه‌های شما نیز بسیار مهم هستند.

به‌علاوه، امگا ۳ برای سلامت پوست حیاتی است. آن‌ها به مدیریت تولید روغن و هیدراتاسیون، بهبود زخم و جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کنند

کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند باعث مجموعه‌ای از علائم ازجمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر شود. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است التهاب را کاهش دهند که به‌نوبه خود ممکن است تحریک و علائم شوره سر را تسکین دهد.

ماهی‌های چرب مانند سالمون، قزل‌آلا و ماهی خال‌مخالی منابع عالی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. همچنین می‌توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید یا مصرف سایر غذاهای غنی از امگا ۳ مانند دانه کتان، دانه چیا و گردو را افزایش دهید.

اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت پوست مهم هستند و ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. کمبود آن می‌تواند باعث خشکی پوست، خشکی مو و شوره سر شود.

۱۷ غذای مناسب برای داشتن قلبی سالم

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری‌های مفیدی هستند که با فواید سلامتی متعددی ازجمله محافظت در برابر آلرژی، کاهش سطح کلسترول و افزایش کاهش وزن مرتبط هستند. این باکتری‌ها همچنین ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کنند که ممکن است به بدن شما کمک کند با عفونت‌های قارچی که باعث شوره سر می‌شوند مبارزه کند.

درواقع، یک مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها به مدت ۵۶ روز به‌طور قابل‌توجهی شدت شوره سر را در ۶۰ نفر کاهش داد. همچنین نشان داده‌شده است که پروبیوتیک ها به درمان و پیشگیری از بیماری‌های پوستی مانند اگزما و درماتیت، به‌ویژه در نوزادان و کودکان کمک می‌کنند.

پروبیوتیک ها به‌طور گسترده به شکل مکمل برای دوز سریع و راحت در دسترس هستند. آن‌ها همچنین در بسیاری از غذاهای تخمیر شده مانند کومبوچا، کیمچی، تمپه، کلم ترش و ناتو یافت می‌شوند.

پروبیوتیک ها ممکن است به تقویت عملکرد ایمنی کمک کنند و نشان داده‌شده است که شدت شوره سر را کاهش می‌دهند.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

جوش‌شیرین

جوش‌شیرین یک درمان سریع، راحت و در دسترس برای شوره سر است. اعتقاد بر این است که به‌عنوان یک‌لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست و کاهش پوسته‌پوسته شدن و خارش عمل می‌کند. همچنین دارای خواص ضد قارچی است که ممکن است برای درمان شوره سر مفید باشد.

یک مطالعه قدیمی‌تر در لوله‌آزمایش، اثرات ضد قارچی جوش‌شیرین را بر روی برخی از رایج‌ترین گونه‌های قارچی که باعث عفونت‌های پوستی می‌شوند اندازه‌گیری کرد و نشان داد که رشد قارچ‌ها را در ۷۹ درصد نمونه‌ها پس از ۷ روز کاملاً مهار می‌کند.

مطالعه قدیمی دیگری به بررسی اثرات جوش‌شیرین بر روی ۳۱ فرد مبتلابه پسوریازیس پرداخت. درمان با حمام جوش‌شیرین به‌طور قابل‌توجهی خارش و سوزش را پس از تنها ۳ هفته کاهش داد. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری موردنیاز است، زیرا یک مطالعه نشان داد که جوش‌شیرین تأثیری بر پسوریازیس، هیدراتاسیون پوست یا قرمزی پوست ندارد.

برای بهترین نتیجه، جوش‌شیرین را مستقیماً روی موهای خیس بمالید و آن را روی پوست سرخود ماساژ دهید. اجازه دهید ۱ تا ۲ دقیقه بماند و سپس طبق معمول به شامپو زدن موهای خود ادامه دهید.

جوش‌شیرین دارای خواص ضد قارچی است و ممکن است به تسکین خارش و تحریک پوست کمک کند. بااین‌حال، مطالعات بیشتری موردنیاز است.

از غذاهای خاص خودداری کنید

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد رابطه بین رژیم غذایی و شوره سر موردنیاز است، برخی افراد ممکن است متوجه شوند که محدود کردن مصرف برخی غذاها التهاب را تسکین می‌دهد که ممکن است به بهبود سلامت پوست سر کمک کند. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می‌دهند که اصلاحات رژیم غذایی با کنترل رشد مخمر و بهبود میکروبیوم روده از عفونت‌های قارچی جلوگیری می‌کند که ممکن است به درمان شوره سر کمک کند.

برخی از غذاهایی که ممکن است بخواهید آن‌ها را محدود کنید عبارت‌اند از:

  • کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مانند نان سفید، ماکارونی سفید، تورتیلا و کراکر
  • گوشت قرمز
  • غذاهای فراوری‌شده
  • غذاهای سرخ‌شده
  • غذاها و نوشیدنی‌های شیرین

علاوه بر این، برخی غذاها ممکن است باعث تشدید بیماری‌های پوستی مانند اگزما شوند که ممکن است به شوره سر کمک کند. درحالی‌که غذاهای محرک خاص از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از رایج‌ترین آن‌ها آرد سفید، محصولات حاوی گلوتن و گل‌های شبانه مانند بادمجان، فلفل و گوجه‌فرنگی هستند.

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است التهاب را کاهش دهد و از عفونت قارچی جلوگیری کند که ممکن است به درمان شوره سر کمک کند. برخی از غذاها همچنین ممکن است علائم اگزما را تحریک کنند که ممکن است باعث خارش پوست و شوره سر شود.

درمان خانگی شوره سر
درمان خانگی شوره سر

سطوح استرس را به حداقل برسانید

اعتقاد بر این است که استرس بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی و تندرستی تأثیر می‌گذارد و بر همه‌چیز از شرایط مزمن گرفته تا سلامت روان تأثیر می‌گذارد.

درحالی‌که استرس به‌خودی‌خود باعث شوره سر نمی‌شود، ممکن است علائمی مانند خشکی و خارش را بدتر کند.

سطوح استرس بالا در درازمدت ممکن است فعالیت سیستم ایمنی شمارا تغییر داده یا سرکوب کند که ممکن است توانایی بدن شمارا برای مبارزه با برخی عفونت‌های قارچی و بیماری‌های پوستی که به شوره سر کمک می‌کنند، مختل کند.

درواقع، در مطالعه‌ای بر روی ۱۶۶ نفر مبتلابه درماتیت سبورئیک – یکی از شایع‌ترین علل شوره سر – تقریباً ۲۸٪ گزارش کردند که استرس یک محرک برای علائم درماتیت است.

برای کنترل سطح استرس، می‌توانید تکنیک‌های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه‌درمانی را امتحان کنید.

 

اگر درمان‌های خانگی مؤثر نبودند

اگرچه بسیاری از درمان‌های خانگی برای شوره سر موجود است، اما در برخی موارد ممکن است درمان اضافی لازم باشد. بسیاری از شامپوهای دارویی OTC و درمان‌های پوست سر حاوی مواد ضد قارچی یا ضد باکتریایی هستند که برای کاهش شوره سر براحی‌شده‌اند.

اگر این محصولات بعد از ۲ تا ۳ هفته اثر نکردند، ممکن است بخواهید با یک متخصص پوست مشورت کنید تا مشخص شود که آیا شامپوها یا داروهای تجویزی دیگر مفید هستند یا خیر. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اغلب داروهای ضد قارچ موضعی، کورتیکواستروئیدها و تعدیل‌کننده‌های ایمنی را برای درمان شوره سر و سایر بیماری‌های پوستی، مانند پسوریازیس و درماتیت تجویز می‌کنند.

درحالی‌که درمان‌های خانگی اغلب مفید هستند، ممکن است برای درمان شوره سر به داروهای موضعی یا شامپو نیاز داشته باشید.

اگرچه مقابله با شوره سر می‌تواند مشکلی دشوار باشد، اما انواع داروهای طبیعی ممکن است علائم را کاهش داده و تسکین دهند. اگر این درمان‌ها جواب نداد، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا دریابید که آیا گزینه‌های درمانی دیگری ممکن است برای تسکین طولانی‌مدت لازم باشد یا خیر.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.