۱۰ تکنیک غلبه بر اضطراب، عصبانیت و تنش

غلبه بر اضطراب, غلبه بر عصبانیت ناشی از اضطراب, چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم, جلوگیری از اضطراب, راهکارهای عصبانی نشدن غلبه بر اضطراب, غلبه بر عصبانیت ناشی از اضطراب, چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم, جلوگیری از اضطراب, راهکارهای عصبانی نشدن

0 920

غلبه بر اضطراب، عصبانیت و تنش

عصبی بودن ممکن است شمارا از دستیابی به اهدافتان بازدارد. درحالی‌که برای همه ما طبیعی است که در مقطعی از زندگی خود احساس تنش کنیم و به دنبال آن دست‌های عرق کرده، پیشانی و زیر بغل‌ها به‌شدت عرق می‌کنند، برای برخی این به یک امر عادی تبدیل‌شده است.

پس باید با این واقعیت کنار بیایید که بله، شرایطی وجود دارد که بر شما تأثیر می‌گذارد و تمام تلاش شمارا در زمینه‌هایی که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید، از بین می‌برد. حتی بر کوچک‌ترین چیزها مانند تلاش برای مکالمه باکسی یا تلاش برای سخنرانی نیز تأثیر دارد. با غلبه و از بین بردن عصبانیت و تنش از شخصیت خود، آن را کنترل کنید. سعی کنید از این ۱۰ نکته ساده و درعین‌حال مؤثر که در زیر آورده شده است پیروی کنید و به‌آرامی متوجه تغییری خواهید شد.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

ورزش و مدیتیشن کنید

شما بی‌نهایت به خودتان فشار می‌آورید و ذهن خود را با انواع و اقسام نگرانی‌ها از اینکه اوضاع بد پیش می‌رود، مشغول می‌کنید. آنچه شما نیاز دارید آرامش است تا مغزتان بتواند در آرامش کار کند. تمرینات تنفسی یا مدیتیشن را هرروز صبح، چه برای مدت ناچیز پانزده دقیقه، امتحان کنید. این کار ضربان قلب فوق‌العاده سریع شمارا کاهش می‌دهد و لحظه‌ای از آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد که به‌شدت به آن نیاز دارید.

یوگا و مدیتیشن به‌آسانی توانایی شمارا برای کاهش استرس و اضطراب بالا می‌برد و تعادل ذهنی و فیزیکی را به شما بازمی‌گرداند.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

فن تمرین در آینه

ممکن است شما نیاز به صحبت با افراد خاص،‌ سخنرانی در یک همایش یا شرکت در جلسه کاری داشته باشید. اضطراب صحبت در میان جمع ممکن است باعث تهوع و سرگیجه می‌شود. شما نمی‌توانید صبر کنید، فردا ممکن است از شما بخواهند که یک پاورپوینت بسیار مهم ارائه دهید. سپس شما می‌خواهید چه‌کار کنید؟

مخفی شدن در کمد چاره کار نیست. جلوی آینه بایستید و بارها و بارها سخنرانی را که قرار است انجام دهید تکرار کنید. به‌این‌ترتیب شما اعتمادبه‌نفس خود را افزایش می‌دهید و از کاری که باید انجام دهید مطمئن خواهید شد. دانش‌آموزانی که برای آزمون خود تجدیدنظر می‌کنند، می‌توانند مفاهیم را در مقابل آینه برای خود توضیح دهند. فن آینه یک نجات‌دهنده مطمئن است.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

بارها و بارها به آن فکر می‌کنم

برای غلبه بر ترس و تنش موقعیت‌هایی که ممکن است در آن قرار گیرید می‌توانید بارها به آن فکر کنید. در ابتدا این ممکن است تا حدودی یک تمرین ناتوان‌کننده باشد. اما، ایده این است که شمارا در برابر موقعیت‌هایی که باعث تحریک عصبی در شما می‌شود، مقاوم کند. فکر کردن به یک موقعیت ترسناک بارها و بارها باعث می‌شود که به‌تدریج ترس از آن را از دست بدهید.

فکر کردن به آن باعث می‌شود که خیلی به سناریویی که در ذهن هست عادت کنید. این تمرین تا حدودی مترادف با مثال تکرار یک کلمه برای مدتی است تا زمانی که درک معنای واقعی آن را از دست بدهید. این فرآیند به‌عنوان اشباع معنایی نامیده می‌شود.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

بر اساس تمرین ذهنی خود عمل کنید

پس از اتمام تمرین ذهنی، ادامه دهید و خود را در موقعیت واقعی قرار دهید. یک‌قدم به جلو بردارید و با آن شخصی که مدت‌ها بود می‌خواستید با او صحبت کنید، صحبت کنید. در کانون توجه قرار بگیرید و سخنرانی کنید. این احساس منفی و ترس است که شمارا عقب نگه‌داشته است.

اما، به یاد داشته باشید که شما سهم خود را از تکالیف انجام داده‌اید و زمان آن فرارسیده است که خودتان را امتحان کنید. سعی کنید نسبت به عملکرد خود خیلی انتقادی و سختگیر نباشید زیرا اولین قدم واقعی شماست. این واقعیت که شما مشکلات خود را تصدیق کرده‌اید و برای ریشه‌کنی آن اقداماتی انجام داده‌اید، مهم است. باید به مرحله عمل گام بردارید و تمام توجه خود را به از پس آن برآمدن داشته باشید.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

انتقاد را مثبت بپذیرید

ممکن است رئیس یا معلم شما در حال حاضر فقط به این دلیل از شما انتقاد می‌کنند که در شما استعداد شگفت‌انگیزی پیدا می‌کنند و از شما می‌خواهند که برای برتری تلاش کنید. درحالی‌که در ظاهر ممکن است برای شما خشن به نظر برسد، اما بدانید که آن‌ها سعی دارند شمارا از منطقه راحتی خود بیرون بیاورند. حتی اگر در شرایط سالم مورد قدردانی قرار نگیرید، به یک خرابکاری عصبی برنگردید. به آن بازخوردها گوش دهید و به‌طور مؤثر بر اساس آن‌ها عمل کنید. در اینجا چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، فقط به دست آوردن مهم است. انتقادها و پذیرش آن کمک بسیاری بر کاهش تنش شما دارد.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

یکی از افکار درگیر کننده خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و به آن بپردازید

یک پروژه به خود اختصاص دهید. بله، بنشینید و در مورد آنچه واقعاً آن نسخه درمانده شمارا تحریک می‌کند فکر کنید. این وضعیت نیست که شمارا به وحشت انداخته است، بلکه ترس از تحقیر و توهین عمومی است. شاید این لکنت است که به یک مانع بزرگ در زندگی اجتماعی شما تبدیل‌شده است. کمک گرفتن از یک گفتار درمانگر شرم‌آور نیست، زیرا در غیر این صورت این شما هستید که باید رنج را تحمل‌کنید. هر آنچه شمارا در تنگنا قرار می‌دهد را بررسی و راهکاری برای حل آن بیابید.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب
خواب باکیفیتی داشته باشید

کاملاً ثابت‌شده است که کمبود خواب باعث بی‌حالی و خستگی در روز بعد می‌شود. این بر عملکرد کاری شما تأثیر می‌گذارد و این‌یکی از دلایل اضطراب و عصبی بودن، ترس از محکومیت کاهش عملکرد کاری می‌شود. این‌یک معادله کاملاً واضح است که در اینجا به آن نیاز داریم.
زمانی که فردی کمتر از مقدار معمول بخوابد انرژی کافی از رخدادهای مثبت در طول روزدریافت نخواهد کرد. داشتن خواب کافی و طولانی باعث می‌شود فرد در طول روز احساس بهتری داشته باشد، استرس روزانه فرد کم شود و وقایع مثبتی که در روز رخ می‌دهد را بیشتر درک و حس کند و آر آن لذت بیشتری ببرد.

 

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

یک دفترچه یادداشت داشته باشید.

آنچه را که از سر گذرانده‌اید با نوشتن آن بیان کنید. در بیان خود به‌اندازه کافی شفاف باشید. این فعالیت را هر شب قبل از خواب انجام دهید. با انجام این کار به‌تدریج تمام ترس و تنشی را که با خود حمل می‌کردید از خود جدا خواهید کرد. بعد از ماه‌ها می‌توانید برگردید و آن صفحات را بخوانید. این به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که بار سنگینی را از بین برده‌اید.

با یادداشت کردن بهترین روش را برای بهبود فردی خود داشته باشید و با آن عملکرد بیشتری ازنظر جسمی، ذهنی و هوشیاری خواهید داشت.

ثبت وقایع به‌طور قابل چشمگیری عملکرد شمارا افزایش می‌دهد و باعث می‌شود شما به آنچه در ذهن خود تصور کردید، برسید.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

تا می‌توانید بخندید

اگر آن اخم را با یک لبخند درخشان جایگزین کنید، چهره شما بسیار بهتر به نظر می‌رسد. وقتی احساس عصبی یا سرگیجه می‌کنید، سعی کنید دوست‌داشتنی‌ترین و شادترین لحظات زندگی خود را مرور کنید. این سعادتی خواهد بود که به خودت خواهی داد بخند! به یکی از آن جلسات خنده بپیوندید که جوان‌کننده و لذت‌بخش خواهد بود. بخند، بخند، لبخند بزن، شادباش. ممکن است برای خیلی‌ها دیوانه کننده به نظر برسد، اما چرا باید اهمیت دهید که واقعاً بعد از مدت‌ها احساس خوبی به شما می‌دهد.

غلبه بر اضطراب
غلبه بر اضطراب

در کیسه‌های کاغذی فریاد بزنید

وقتی شما یک رویداد بسیار مهم را در انتظار دارید، لرزش پاها، دست‌ها، پیشانی عرق کرده، کف دست‌های خیس شمارا رها نمی‌کنند. در چنین شرایط هشداردهنده، کیسه‌های کاغذی همیشه مفید هستند. تمام اضطراب‌ها و ترس های خود را جمع‌آوری کنید، به بدترین اتفاقی که ممکن است برای شما رخ دهد فکر کنید، همه آن‌ها را در صدای خود جمع کنید و آن را در یک کیسه کاغذی منفجر کنید و سپس ترکش کنید. هرچند که به‌طور موقت کمک خواهد کرد.

شما باید به‌تنهایی با این ضعف مبارزه کنید و اجازه ندهید که روی شما برتری داشته باشد. این تجربه بدون شک می‌تواند ناتوان‌کننده باشد، اما چرا اجازه دهید شمارا در یک پیله قرار دهد. با راهکارهای ساده می‌توانید تغییرات بزرگ خلق کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.