۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان

برای کاهش سرطان چه غذاهایی مصرف کنیم؟

0 455

غذاهایی که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

آنچه می‌خورید می‌تواند به‌شدت بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی شما تأثیر بگذارد، ازجمله خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان. نشان داده‌شده است که رشد سرطان، به‌ویژه، به‌شدت تحت تأثیر رژیم غذایی شما قرار دارد.

بسیاری از غذاها حاوی ترکیبات مفیدی هستند که می‌توانند به کاهش رشد سرطان کمک کنند. همچنین چندین مطالعه وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف بیشتر برخی غذاها می‌تواند با کاهش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط باشد.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان

این مقاله به تحقیق و بررسی ۱۳ ماده غذایی می‌پردازد که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۵ غذای سرطان‌زا که باید از آن ها اجتناب کنید

بروکلی حاوی سولفورافان است، یک ترکیب گیاهی موجود در سبزی‌ها چلیپایی که ممکن است خواص ضد سرطانی قوی داشته باشد. یک مطالعه در لوله‌آزمایش نشان داد که سولفورافان اندازه و تعداد سلول‌های سرطان سینه را تا ۷۵ درصد کاهش می‌دهد.

به‌طور مشابه، یک مطالعه حیوانی نشان داد که درمان موش‌ها با سولفورافان به از بین بردن سلول‌های سرطان پروستات و کاهش حجم تومور تا بیش از ۵۰ درصد کمک کرد. برخی مطالعات همچنین نشان داده‌اند که مصرف بیشتر سبزی‌ها چلیپایی مانند بروکلی ممکن است با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط باشد.

یک تجزیه‌وتحلیل از ۳۵ مطالعه نشان داد که مصرف بیشتر سبزی‌ها چلیپایی با خطر کمتر سرطان روده بزرگ و روده بزرگ مرتبط است. ازجمله کلم بروکلی با چند وعده غذایی در هفته ممکن است فوایدی برای مبارزه با سرطان داشته باشد.

بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که تحقیقات موجود به‌طور مستقیم به چگونگی تأثیر کلم بروکلی بر سرطان در انسان توجه نکرده است. در عوض، به مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و مشاهده‌ای محدودشده است که یا اثرات سبزی‌ها چلیپایی یا اثرات یک ترکیب خاص در کلم بروکلی را بررسی می‌کنند؛ بنابراین، مطالعات بیشتری موردنیاز است.

بروکلی حاوی سولفورافان است ترکیبی که نشان داده‌شده است باعث مرگ سلول‌های تومور و کاهش اندازه تومور می‌شود مطالعات لوله‌آزمایش و حیوانات مصرف بیشتر سبزی‌ها چلیپایی ممکن است همچنین با خطر کمتر سرطان روده بزرگ مرتبط است.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان

چندین مطالعه نشان داده‌اند که خوردن هویج بیشتر با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط است. به‌عنوان‌مثال، یک تجزیه‌وتحلیل نتایج پنج مطالعه را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که خوردن هویج ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را تا ۲۶٪ کاهش دهد. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بیشتر هویج با ۱۸ درصد کمتر احتمال ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

یک مطالعه رژیم غذایی ۱۲۶۶ شرکت‌کننده با و بدون سرطان ریه را مورد تجزیه‌وتحلیل قرارداد. این نشان داد که سیگاری‌های فعلی که هویج نمی‌خورند، سه برابر بیشتر از کسانی که بیش از یک‌بار در هفته هویج می‌خورند، به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

سعی کنید فقط چند بار در هفته هویج را به‌عنوان یک میان وعده سالم یا غذای جانبی خوشمزه در رژیم غذایی خود بگنجانید تا میزان مصرف خود را افزایش داده و احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهید.

بااین‌حال، به یاد داشته باشید که این مطالعات ارتباط بین مصرف هویج و سرطان را نشان می‌دهند، اما عوامل دیگری را که ممکن است در آن نقش دارند، در نظر نگیرید.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
سرطان سینه (Breast cancer) و ۹ علامت هشدار دهنده‌ی آن
  • لوبیا

لوبیا سرشار از فیبر است که برخی مطالعات نشان داده‌اند ممکن است به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند. یک مطالعه ۱۹۰۵ نفر را باسابقه تومورهای روده بزرگ موردبررسی قرارداد و نشان داد که افرادی که بیشتر از لوبیاهای پخته و خشک مصرف می‌کردند، خطر عود تومور کاهش می‌یابد.

یک مطالعه حیوانی همچنین نشان داد که تغذیه موش‌ها با لوبیا سیاه یا لوبیا دریایی و سپس ایجاد سرطان روده بزرگ، رشد سلول‌های سرطانی را تا ۷۵ درصد مسدود می‌کند. بر اساس این نتایج، خوردن چند وعده لوبیا در هفته ممکن است مصرف فیبر شمارا افزایش دهد و به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

بااین‌حال، تحقیقات فعلی محدود به مطالعات حیوانی و مطالعاتی است که ارتباط را نشان می‌دهند، اما علت را نشان نمی‌دهند. مطالعات بیشتری برای بررسی این موضوع به‌ویژه در انسان موردنیاز است.

لوبیا سرشار از فیبر است که ممکن است در برابر سرطان روده بزرگ محافظت کند. مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده است که مصرف بیشتر لوبیا می‌تواند خطر ابتلا به تومورهای روده بزرگ و سرطان روده را کاهش دهد.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان

  • توت‌ها

توت‌ها سرشار از آنتوسیانین هستند، رنگ‌دانه‌های گیاهی که خواص آنتی‌اکسیدانی دارند و ممکن است با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط باشند. در یک مطالعه انسانی، ۲۵ فرد مبتلابه سرطان روده بزرگ به مدت هفت روز با عصاره زغال‌اخته تحت درمان قرار گرفتند که رشد سلول‌های سرطانی را تا ۷ درصد کاهش داد.

مطالعه کوچک دیگری تمشک سیاه خشک‌شده یخ‌زده را به بیماران مبتلابه سرطان دهان داد و نشان داد که سطح برخی از نشانگرهای مرتبط با پیشرفت سرطان را کاهش می‌دهد. یک مطالعه حیوانی نشان داد که دادن تمشک سیاه منجمد شده به موش‌ها باعث کاهش بروز تومور مری تا ۵۴ درصد و کاهش تعداد تومورها تا ۶۲ درصد می‌شود.

به‌طور مشابه، مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که دادن عصاره توت به موش‌ها، چندین نشانگر زیستی سرطان را مهار می‌کند. بر اساس این یافته‌ها، گنجاندن یک یا دو وعده توت در رژیم غذایی شما در هرروز ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند.

به خاطر داشته باشید که این‌ها مطالعات حیوانی و مشاهده‌ای هستند که اثرات دوز متمرکز عصاره توت را بررسی می‌کنند و تحقیقات انسانی بیشتری موردنیاز است.

به خاطر داشته باشید که این‌ها مطالعات حیوانی و مشاهده‌ای هستند که اثرات دوز متمرکز عصاره توت را بررسی می‌کنند و تحقیقات انسانی بیشتری موردنیاز است.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • دارچین

دارچین به دلیل فواید سلامتی خود ازجمله توانایی آن در کاهش قند خون و کاهش التهاب شناخته‌شده است. علاوه بر این، برخی از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که دارچین ممکن است به جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطانی کمک کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره دارچین می‌تواند گسترش سلول‌های سرطانی را کاهش داده و باعث مرگ آن‌ها شود. مطالعه دیگری در لوله‌آزمایش نشان داد که اسانس دارچین رشد سلول‌های سرطانی سر و گردن را سرکوب می‌کند و همچنین اندازه تومور را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

یک مطالعه حیوانی همچنین نشان داد که عصاره دارچین باعث مرگ سلولی در سلول‌های تومور می‌شود و همچنین میزان رشد و گسترش تومورها را کاهش می‌دهد. گنجاندن ۱/۲ تا ۱ قاشق چای‌خوری (۲ تا ۴ گرم) دارچین در رژیم غذایی شما در روز ممکن است برای پیشگیری از سرطان مفید باشد و ممکن است فواید دیگری مانند کاهش قند خون و کاهش التهاب را نیز به همراه داشته باشد.

بااین‌حال، برای درک اینکه چگونه دارچین ممکن است بر رشد سرطان در انسان تأثیر بگذارد، به مطالعات بیشتری نیاز است.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که عصاره دارچین ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد و به کاهش رشد و گسترش تومورها کمک کند. تحقیقات بیشتری در مورد انسان موردنیاز است.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • آجیل و خشکبار

تحقیقات نشان داده است که خوردن آجیل ممکن است با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط باشد. به‌عنوان‌مثال، یک مطالعه روی رژیم غذایی ۱۹۳۸۶ نفر موردبررسی قرار گرفت و دریافت که خوردن مقدار بیشتری آجیل با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان مرتبط است.

مطالعه دیگری روی ۳۰۷۰۸ شرکت‌کننده به مدت ۳۰ سال موردبررسی قرار گرفت و نشان داد که مصرف منظم آجیل با کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های کولورکتال، پانکراس و آندومتر مرتبط است. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که انواع خاصی از آجیل ممکن است با کاهش خطر سرطان مرتبط باشد.

به‌عنوان‌مثال، آجیل برزیلی سرشار از سلنیوم است که ممکن است به محافظت در برابر سرطان ریه در افرادی که سطح سلنیوم کمی دارند کمک کند. به‌طور مشابه، یک مطالعه حیوانی نشان داد که تغذیه موش‌ها با گردو سرعت رشد سلول‌های سرطان سینه را تا ۸۰ درصد کاهش داده و تعداد تومورها را تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد.

این نتایج نشان می‌دهد که افزودن یک وعده آجیل به رژیم غذایی شما در هرروز ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در آینده کاهش دهد. بااین‌حال، مطالعات بیشتری در انسان موردنیاز است تا مشخص شود که آیا آجیل مسئول این ارتباط است یا اینکه آیا عوامل دیگری دخیل هستند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افزایش مصرف آجیل ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از انواع خاص مانند آجیل برزیلی و گردو نیز ممکن است با خطر کمتر سرطان مرتبط باشند.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • روغن‌زیتون

روغن‌زیتون سرشار از فواید سلامتی است، بنابراین جای تعجب نیست که یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی مدیترانه‌ای است. چندین مطالعه حتی نشان داده‌اند که مصرف بیشتر روغن‌زیتون ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کند.

یک بررسی گسترده متشکل از ۱۹ مطالعه نشان داد که افرادی که بیشترین مقدار روغن‌زیتون را مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که کمترین میزان روغن‌زیتون را مصرف می‌کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان دستگاه گوارش هستند.

مطالعه دیگری به نرخ سرطان در ۲۸ کشور در سراسر جهان پرداخت و نشان داد که مناطقی که روغن‌زیتون بیشتری مصرف می‌کنند، میزان سرطان روده بزرگ را کاهش داده‌اند. تعویض روغن‌های دیگر در رژیم غذایی با روغن‌زیتون راهی ساده برای استفاده از مزایای سلامتی آن است. می‌توانید آن را روی سالاد و سبزی‌ها پخته بریزید یا سعی کنید از آن در مارینادهای گوشت، ماهی یا مرغ استفاده کنید.

اگرچه این مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است بین مصرف روغن‌زیتون و سرطان ارتباط وجود داشته باشد، احتمالاً عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند. مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات مستقیم روغن‌زیتون بر سرطان در افراد موردنیاز است.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف بیشتر روغن‌زیتون ممکن است با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط باشد.

 

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان

 

زردچوبه ادویه‌ای است که به دلیل خواص تقویت‌کننده سلامتی‌اش شناخته‌شده است. کورکومین، ماده فعال آن، یک ماده شیمیایی با اثرات ضد التهابی، آنتی‌اکسیدانی و حتی ضد سرطانی است. یک مطالعه به بررسی اثرات کورکومین بر روی ۴۴ بیمار مبتلابه ضایعات در روده بزرگ که ممکن است سرطانی شوند، پرداخت. پس از ۳۰ روز، ۴ گرم کورکومین در روز تعداد ضایعات موجود را تا ۴۰ درصد کاهش داد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، کورکومین همچنین با هدف قراردادن یک آنزیم خاص مرتبط با رشد سرطان، گسترش سلول‌های سرطانی روده بزرگ را کاهش می‌دهد. مطالعه دیگری در لوله‌آزمایش نشان داد که کورکومین به از بین بردن سلول‌های سرطانی سر و گردن کمک می‌کند. همچنین در سایر مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌شده است که کورکومین در کاهش رشد سلول‌های سرطانی ریه، سینه و پروستات مؤثر است.

برای بهترین نتایج، حداقل ۱/۲-۳ قاشق چای‌خوری (۱-۳ گرم) زردچوبه آسیاب شده در روز را هدف قرار دهید. از آن به‌عنوان ادویه آسیاب شده برای طعم دادن به غذاها استفاده کنید و آن را با فلفل سیاه ترکیب کنید تا جذب آن را افزایش دهید.

زردچوبه حاوی کورکومین است، یک ماده شیمیایی که در مطالعات آزمایشگاهی و انسانی نشان داده است که رشد بسیاری از انواع سرطان و ضایعات را کاهش می‌دهد.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
حتما بخوانید  ۱۰ماده غذایی که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند
  • میوه‌های خانواده مرکبات

مصرف مرکبات مانند لیمو، لیموترش، گریپ فروت و پرتقال در برخی مطالعات با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. یک مطالعه بزرگ نشان داد شرکت‌کنندگانی که مقدار بیشتری مرکبات مصرف می‌کردند کمتر در معرض ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی فوقانی بودند.

مروری بر ۹ مطالعه نیز نشان داد که مصرف بیشتر مرکبات با کاهش خطر ابتلا به سرطان پانکراس مرتبط است. در نهایت، بررسی ۱۴ مطالعه نشان داد که مصرف زیاد مرکبات، یا حداقل سه وعده در هفته، خطر ابتلا به سرطان معده را تا ۲۸ درصد کاهش می‌دهد. این مطالعات نشان می‌دهد که گنجاندن چند وعده مرکبات در رژیم غذایی در هر هفته ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را کاهش دهد.

به خاطر داشته باشید که این مطالعات عوامل دیگری را که ممکن است دخیل باشند در نظر نمی‌گیرند. مطالعات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر مرکبات به‌طور خاص بر رشد سرطان موردنیاز است.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • بذر کتان

دانه کتان سرشار از فیبر و همچنین چربی‌های مفید برای قلب است و می‌تواند افزودنی سالم به رژیم غذایی شما باشد. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که حتی ممکن است به کاهش رشد سرطان و از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک کند. در یک مطالعه، ۳۲ زن مبتلابه سرطان سینه روزانه یک مافین بذر کتان یا دارونما برای بیش از یک ماه دریافت کردند.

در پایان مطالعه، گروه بذر کتان سطوح نشانگرهای خاصی را که رشد تومور را اندازه‌گیری می‌کنند و همچنین افزایش مرگ سلول‌های سرطانی را کاهش داد. در مطالعه دیگری، ۱۶۱ مرد مبتلابه سرطان پروستات با دانه کتان تحت درمان قرار گرفتند که رشد و گسترش سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد. بذر کتان سرشار از فیبر است که سایر مطالعات نشان داده‌اند که از آن در برابر سرطان روده بزرگ محافظت می‌کند.

سعی کنید هرروز یک قاشق غذاخوری (۱۰ گرم) دانه کتان آسیاب شده را با مخلوط کردن آن در اسموتی ها، پاشیدن آن روی غلات و ماست یا اضافه کردن آن به محصولات پخته‌شده مورد علاقه خود به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • گوجه‌فرنگی

لیکوپن ترکیبی است که در گوجه‌فرنگی یافت می‌شود و مسئول رنگ قرمز پر جنب‌وجوش و همچنین خواص ضد سرطانی آن است. چندین مطالعه نشان داده‌اند که افزایش مصرف لیکوپن و گوجه‌فرنگی می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود.

بررسی ۱۷ مطالعه همچنین نشان داد که مصرف بیشتر گوجه‌فرنگی خام، گوجه‌فرنگی پخته‌شده و لیکوپن همگی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. مطالعه دیگری روی ۴۷۳۶۵ نفر نشان داد که مصرف بیشتر سس گوجه‌فرنگی به‌ویژه با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

برای کمک به افزایش مصرف، روزانه یک یا دو وعده گوجه‌فرنگی را با افزودن آن‌ها به ساندویچ، سالاد، سس یا غذاهای پاستا در رژیم غذایی خود بگنجانید. بااین‌حال، به یاد داشته باشید که این مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است بین خوردن گوجه‌فرنگی و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط وجود داشته باشد، اما آن‌ها عوامل دیگری را که می‌توانند دخیل باشند، در نظر نمی‌گیرند.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • سیر

جزء فعال سیر آلیسین است، ترکیبی که در مطالعات متعدد لوله‌آزمایش نشان داده است که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. چندین مطالعه ارتباط بین مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را نشان داده‌اند.

یک مطالعه روی ۵۴۳۲۲۰ شرکت‌کننده نشان داد کسانی که مقدار زیادی سبزی‌ها آلیوم مانند سیر، پیاز، تره‌فرنگی و موسیر مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که به ندرت آن‌ها را مصرف می‌کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان معده هستند. مطالعه روی ۴۷۱ مرد نشان داد که مصرف بیشتر سیر با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

مطالعه دیگری نشان داد شرکت‌کنندگانی که مقدار زیادی سیر و همچنین میوه، سبزی‌ها زرد تیره، سبزی‌ها سبز تیره و پیاز مصرف می‌کردند، کمتر در معرض ابتلا به تومورهای روده بزرگ بودند. بااین‌حال، این مطالعه اثرات سیر را جدا نکرد.

بر اساس این یافته‌ها، گنجاندن ۲ تا ۵ گرم (تقریباً یک حبه) سیر تازه در رژیم غذایی‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا از خواص آن برای ارتقای سلامت استفاده کنید. بااین‌حال، علی‌رغم نتایج امیدوارکننده‌ای که نشان‌دهنده ارتباط بین سیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان است، مطالعات بیشتری برای بررسی اینکه آیا عوامل دیگر نقشی دارند یا خیر، موردنیاز است.

۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
۱۳ توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان
  • ماهی چرب

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که گنجاندن چند وعده ماهی در رژیم غذایی در هر هفته ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. یک مطالعه بزرگ نشان داد که مصرف بیشتر ماهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش مرتبط است.

مطالعه دیگری که روی ۴۷۸۰۴۰ بزرگ‌سال انجام شد نشان داد که خوردن ماهی بیشتر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد، در حالی که گوشت قرمز و فرآوری شده در واقع این خطر را افزایش می‌دهد.

به‌طور خاص، ماهی‌های چرب مانند سالمون، ماهی خال‌مخالی و آنچوی حاوی مواد مغذی مهمی مانند ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. به‌عنوان‌مثال، اعتقاد بر این است که داشتن سطوح کافی ویتامین D از سرطان محافظت می‌کند و خطر ابتلا به آن را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، تصور می‌شود که اسیدهای چرب امگا ۳ مانع از پیشرفت این بیماری می‌شوند. دو وعده ماهی چرب در هفته را هدف قرار دهید تا دوز مناسبی از اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D دریافت کنید و فواید بالقوه این مواد مغذی را برای سلامتی به حداکثر برسانید.

بااین‌حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه مصرف ماهی چرب ممکن است مستقیماً بر خطر سرطان در انسان تأثیر بگذارد، موردنیاز است.

همانطور که تحقیقات جدید همچنان در حال ظهور است، به‌طور فزاینده‌ای مشخص‌شده است که رژیم غذایی شما می‌تواند تأثیر زیادی بر خطر ابتلا به سرطان داشته باشد. اگرچه غذاهای زیادی وجود دارند که پتانسیل کاهش گسترش و رشد سلول‌های سرطانی رادارند، تحقیقات فعلی محدود به مطالعات آزمایشگاهی، حیوانات و مشاهده است.

برای درک اینکه چگونه این غذاها ممکن است مستقیماً بر رشد سرطان در انسان تأثیر بگذارند، به مطالعات بیشتری نیاز است. در این میان، این یک شرط مطمئن است که یک رژیم غذایی غنی از غذاهای کامل، همراه با یک سبک زندگی سالم، بسیاری از جنبه‌های سلامتی شمارا بهبود می‌بخشد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.