گولاچ دسر خوشمزه ترکی

برگه گولاچ چیست

0 829

دسر گولاچ ترکیه

غذاهای ترکی به خاطر دسرهای شیری لذیذش معروف است و گولاچ یکی از آن‌هاست. گولاچ یک دسر سنتی ماه مبارک رمضان است که قدمت آن به دوران عثمانی می‌رسد. این دسر خوشمزه در ماه رمضان بسیار پرطرفدار است زیرا بسیار سبک و آسان است.

شما نمی‌توانید آن را در هیچ جای دیگری به‌جز این ماه ببینید. به همین دلیل خاص است.

گولاچ دسر خوشمزه ترکی
گولاچ دسر خوشمزه ترکی

کلمه Güllaç از ترکیب کلمات “Güllü” و “Aş” در ترکی گرفته‌شده است. کلمه “Gül” به معنای “رز” و “Aş” به معنای غذا در انگلیسی است؛ بنابراین اساساً، ممکن است مانند غذا با گل رز به نظر برسد. کلمه Güllü-Aş درنهایت در آن سال‌ها به کلمه Güllaç تبدیل می‌شود. ممکن است در مورد رابطه گل رز با این دسر کنجکاو باشید. این خود گل رز نیست، اما گلاب با این دسر ارتباط دارد.

در فرهنگ عثمانی گلاب از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است زیرا در باورهای اسلامی بوی خوش اهمیت دارد. به همین دلیل استفاده از گلاب به‌عنوان معطر و به‌عنوان شیرین‌کننده غذا در کاخ عثمانی بسیار رایج بود. بااین‌حال، امروزه برخی از مردم در این دسر از گلاب استفاده نمی‌کنند.

مواد لازم برای گولاچ

  • ۱۰ ورق گولاک
  • ۲ لیتر شیر
  • شکر ۵۰۰ گرم
  •  ۱۰ عدد توت‌فرنگی برش خورده و یا دانه‌های انار برای تزئین
  •  ۲۰۰ گرم گردو درشت خردشده
  •  ۲۰۰ گرم پسته درشت خردشده

 

 

گولاچ

    گولاچ

دستور پخت گولاچ

 

شیر و شکر را در قابلمه بریزید و حرارت را ملایم کنید و مخلوط را هم بزنید تا شکر حل شود. حرارت را خاموش‌کنید و بگذارید مخلوط در دمای اتاق خنک شود.

گولاچ
گولاچ

پس از خنک شدن مخلوط، یک ورقه گولاچ را در سینی سایز متوسط قرار دهید و روی آن شیر بپاشید. سپس صبر کنید تا شیر خیس بخورد و همین مراحل را با چهار ورقه دیگر گولاچ تکرار کنید.

گولاچ
گولاچ

گردو و پسته خردشده را روی لایه پنجم به‌طور یکنواخت پخش‌کنید؛ و همین کار را با پنج لایه دیگر ورق گولاچ مانند پنج لایه اول تکرار کنید.

زمانی که گولاچ یک ساعت خنک شد، آن را به قطعات مربعی شکل برش دهید و روی آن را پسته، توت‌فرنگی یا انار و گردو بپاشید.

گولاچ
گولاچ

در دهه ۱۴۰۰ این دسر خوشمزه با مخلوط کردن نشاسته ذرت با آب تهیه می‌شد. زنان عثمانی در حال مخلوط کردن نشاسته ذرت و آب برای ساختن ورق‌های نازک کاغذ گولاچ بودند. هنگامی‌که مخلوط با هوا برخورد می‌کند، به‌سرعت خشک می‌شود و به‌راحتی روی‌هم چیده و ذخیره می‌شود. وقتی می‌خواستند از این ورقه‌های نازک کاغذ استفاده کنند، آن‌ها را در شیر و شکر فرومی‌کردند و می‌خوردند.

طرز تهیه مشکوفی دسر مازندرانی

گولاچ

امروزه هیچ‌کس این ورق‌های گولاچ را در خانه درست نمی‌کند. شرکت‌هایی هستند که این ورق‌ها را با تولید انبوه ساخته و در سراسر کشور و جهان توزیع می‌کنند.

اگر در ماه رمضان به ترکیه سفر کردید حتماً این دسر شیر خوشمزه را میل کنید. در ماه رمضان، بیشتر شیرینی فروشی‌ها دسر گولاچ را در منوی غذایی خود قرار می‌دهند.

طرز تهیه فرنی آرد برنج مخصوص ماه رمضان

 

ویدئو آموزشی شیرینی گولاچ ترکیه مخصوص ماه رمضان

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.