گوش درد نوزادان و کودکان و راه‌های درمانی

علت و علائم گوش درد نوزادان چیست و راه های درمان آن کدامند؟

0 801

گوش درد نوزادان و علل آن

گوش درد نوزادان از شایع ترین علل گریۀ نوزادانِ زیر سه سال است که معمولاً به خاطر عفونت گوش میانی یا اوتیت مدیا، رخ می دهد اما ممکن است علل دیگری چون وجود جسم خارجی و عفونت کردن گوش خارجی، پارگیِ پردۀ گوش، ضربه و غیره نیز از دلایل گوش درد نوزادان باشند.

یکی از مهمترین دوران رشد کودک، دوران نوزادی است. در این سن کودک به دلیل نداشتن توانایی ارتباط کلامی، نمی تواند مشکل و درد خود را بیان کند به همین خاطر دقت به علائم، نشانه‌ها، اظهارات و رفتار کودک توسط خانواده بخصوص مادر، بسیار حائز اهمیت است.

شنوایی کودک از پنج ماهگی جنین کامل می شود و در سه ماهگی بعد از تولد، این توانایی به بلوغ میرسد. دراین بین غربالگری هایی که از بدو تولد و سه ماهگی  انجام می‌شوند، می‌توانند ما را از سلامت کامل شنوایی کودک مطمئن کنند. این غربالگری‌ها شامل تست OAE  در بدو تولد و تست ABR در پایان سه ماهگی است. با استفاده ازین تستها هم سلامتی شنوایی نوزاد مشخص می شود و هم وجود عفونت در گوش او تشخیص داده می شود.

با تینامو همراه باشید

عفونت گوش میانی

عفونت گوش میانی، یک عفونت باکتریایی است و شایع‌ترین علت درد گوش در نوزادان می باشد. برای درمان این عفونت حتما باید به پزشک متخصص اطفال یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده و داروهای تجویز شدۀ مربوط به آن را به موقع مصرف کرد.

گوش درد نوزادان

 چگونه بفهمم نوزادم گوش درد دارد

از علائم مهمی که کودک هنگام دچارشدن به عفونت گوش میانی از خود نشان می‌دهد، می‌توان به گریه های مکرر، تب، بی تابی، کشیدن گوش ها بخاطردرد داشتن، سرخ شدن گوش، بی خواب شدن و در بعضی از موارد تغییر رنگ مدفوع نوزاد از رنگ طبیعی به رنگ سبز اشاره کرد.

به طور معمول بدون هیچ درمان خاصی گوش درد خود به خود بهبود می‌یابد، اما در صورتی که این درد بهبود نیابد و حتی علائم جدی دیگری نیز داشته باشد، نیاز است که حتماً به پزشک مراجعه کنید.

رایج ترین علت گوش درد کودکان، عفونت گوش است.

قبل از هرگونه اقدام خودسرانه و استفادۀ سرخود از آنتی بیوتیکها، حتماً باید متخصص شنوایی و یا رادیولوژیست گوش کودک را معاینه کرده و از وجود عفونت در آن اطمینان حاصل کند و پس از تشخیص صحیح، می توان از آنتی‌بیوتیک و داروهای موضعی استفاده کرد و تا پایان بیماری استفاده از آنها را ادامه داد.

آزمون های مهمی که توسط آنها میتوان عفونت گوش میانی را تشخیص داد: تست امپدانس آکوستیک (تمپانومتری، رفلکس آکوستیک)، تست OAE وتست ABR هستند.

جلوگیری از عفونت کردن گوش نوزادان

برای جلوگیری ازعفونت کردن و گوش درد نوزادان مادران باید نکاتی را رعایت کنند: به صورت خوابیده به نوزاد شیر ندهید! زاویه ی قرارگرفتن کودک هنگام شیردهی باید ۳۰ تا ۴۰ درجه نسبت به خط افق باشد؛ به این دلیل که در نوزادان شیپور استاش به صورت افقی قرار دارد.

بخشی از شیپور استاش که در بزرگسالی استخوانی می شود، در دوران کودکی حالت غضروفی دارد و همین امر منجر می شود که شیر به راحتی وارد فضای گوش میانی شده و عفونت ایجاد کند. مصرف پستانک، خوردن شیشه ی شیر خالی، مکیدن انگشت و نخوردن شیر مادر (شیر مادر حاوی آنتی‌بادی هایی است که از بدن کودک در برابر حمله ی باکتری ها و ویروس ها محافظت می کند)، همه باعث ایجاد عفونت در گوش کودکان می‌شود.

گوش درد نوزادان

حتما بخوانید  عوارض پوستی در دوران بارداری، علت و راه‌های درمانی آن

چه کودکانی درمعرض گوش درد ناشی از عفونت هستند

کودکانی که لوزه های بزرگ یا لوزۀ سوم دارند، کودکانی که در معرض دود سیگار هستند و یا کودکانی که در مهد کودک نگهداری می شود اینها کودکانی هستند که بیشتر در معرض سرماخوردگی قراردارند و سرماخوردگی خود، موجب عفونت گوش و گوش درد نوزادان و کودکان می‌شود.

بعداز تشخیص گوش دردِ ناشی از عفونت چه اقداماتی باید برای رفع گوش درد نوزادان، انجام داد

بعد از تشخیص صحیح وجود عفونت، مادر باید به صورت دقیق و منظم داروها و آنتی بیوتیک ها را به خوردِ کودک داده تا دورۀ درمان به طورکامل طی شود. زودتر از موعد مقرر و با تکیه به اینکه علائم رفع  شده است، دارو را سرخود قطع نکنید زیرا با این کار باعث برگشت و عود کردن عفونت و بیماری می شوید.

برای کاهش تب کودکان معمولاً از شربت استامینوفن و شربت ایبوپروفن کودکان استفاده می‌شود اما بهتر است که قبل از مصرف با پزشک در این باره مشورت نمایید. استفاده از آنتی بیوتیکها بدون دستور پزشک جایز نیست و توصیه نمی‌شود زیرا تشخیص اینکه منشاء بیماری و دلیل گوش درد باکتریایی است یا ویروسی، در انتخاب و تجویز داروی مناسب برای رفع گوش درد نوزادان نقش بسیار مهمی دارد.

کودکم مکرر دچار عفونت گوش میشود، چه باید بکنم؟

اگر فرزندمان در سال، بالای ۵ مرتبه به گوش درد مبتلا می شود یا عفونت گوش می گیرد، بدین معناس که به گوش درد مزمن دچار است. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پردۀ گوش و جلوگیری از آسیب های جدی دیگر، به صورت موقت در پرده ی گوش لوله ی تهویه یا VT قرار داده می‌شود تا عفونت تخلیه شده و تب و درد و بی قراری کودک قطع شود.

در بعضی از مواقع،  لوزه ها علت گوش درد نوزادان و عفونت در نوزادان هستند دراین موارد بهتر است تا بزرگ شدن نوزاد کمی صبر کرد چون با رشد جمجمه و بزرگ شدن سر، لوزه ها فضای بیشتری پیدا می کنند و اگر کودک در معرض مواد آلرژی زا مانند گرده ی گلها، اسپری، عطر و.. قرارنگیرد دچار عفونت نمی شود.

مادر باید از مصرف کردن مواد غذایی حساسیت زا مثل بعضی از ادویه جات نظیر فلفل، اجتناب نماید زیرا این مواد از طریق شیر مادر به کودک می‌رسند و سبب ایجاد تورم در لوزه ها و سپس عفونت گوش و گوش درد نوزادان می شوند.

همانطور که گفته شد اگر در یک سال بالای ۵ مرتبه کودک به عفونت دچار شد، بهتر است علاوه بر جاسازی VT، برای جراحی آدنوییدکتومی (در آوردن لوزه ها) اقدام کرد و از آسیب‌های بیشتری که ممکن است کودک به آن دچار شود جلوگیری به عمل آورد.

آیا درمان های خانگی مانند استفاده از دود سیگار، در رفع عفونت و گوش درد نوزادان اثربخش هستند؟

برای درمان گوش درد نوزادان، به هیچ وجه درمانهای سنتی و خانگی توصیه نمی شود. استفاده از دود سیگار، استعمال انواع روغنها (مانند روغن زیتون) فقط علائم گوش درد را حذف می‌کند اما باعث درمان نمی‌شود. تنها کمپرس آب گرم (پارچه کتانی تمیز و کمی مرطوب) آن هم در بعضی موارد برای گوش درد می تواند کمک کننده باشد.

آیا گوش درد نوزادان ناشی از عفونت است؟

بله، گوش درد نوزادان به دلیل بروز عفونت های آنی و یا وخیم تر شدن عفونت های قدیمی ایجاد میشود.

دود سیگار و کم شنوایی در کودکان

مطالعات نشان داده است که ابتلا به کم شنوایی در کودکانی که در دوران جنینی و نوزادی در معرض دود تنباکو بوده اند دو برابر بیشتر از کودکانی است که در معرض این دود نبوده اند. مطالعاتی که در شهر کوبۀ ژاپن ازسال ۲۰۰۴ تا۲۰۱۰  برروی ۵۰۷۳۴ کودک صورت گرفته، نشان میدهد: کودکانی که از دوران جنینی در معرض دود سیگار بوده اند در ۳ سالگی،  ۶۸ درصد بیشتر از سایر کودکان مستعد ابتلا به کم شنوایی بوده‌ و کودکانی که از  دوران نوزادی در معرض دود سیگار بوده اند ۳۰ درصد بیشتر از دیگر کودکان، مستعد ابتلا به کم شنوایی بوده اند.

سیگار کشیدن مادر باردار ممکن است باعث آسیب رساندن به روند  رشد مغز جنین و ایجاد اختلال درعملکرد شناختی سیستم شنوایی جنین شود.

عدم استعمال دخانیات در دوران بارداری مادر بسیار مهم است.

در طی مطالعات مختلف، تاثیر سیگار کشیدن در ابتلای بزرگسالان به کم شنوایی نیز به تائید رسیده است.

گوش درد در بزرگسالان

بسیاری از افراد گوش دردِ موقتی و یا کاهش خفیف شنوایی را دراثر مسافرت کردن با هواپیما، سوار شدن آسانسور، تغییرات آب و هوایی و … را تجربه کرده اند که با جویدن آدامس به سرعت بهبود یافته است.

وجود جرم زیاد در کانال گوش هم میتواند باعث گوش درد شود که البته جای نگرانی ندارد.

پارگی پردۀ گوش که به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد، با گوش درد همراه است.

گاهی اوقات قسمت های مختلف بدن علت گوش درد هستند مثل دندان، گلو، حلق و فَک. به این نوع گوش درد، “گوش درد راجعه” گفته می‌شود؛ یعنی گوش دردی که منشاء آن گوش نیست اما در گوش احساس می‌شود.

راههای درمانی گوش درد، به علت آن بستگی دارد. این درمان ممکن است شامل استفاده از داروها و مسکن هایی متناسب با سن فرد مانند آسپرین یا ایبوپروفن برای درد باشد و یا ممکن است شامل استفاده از کیسه ی آب گرم و استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) و یا استفاده ی کوتاه مدت از داروهای تسکین‌دهنده باشد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.