۱۲ راهکار برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

علت استرس قبل از عروسی چه می تواند باشد؟

0 656

۱۲ راهکار برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

مهم نیست که چقدر آرام هستید یا برنامه‌هایتان چقدر ساده است، تقریباً هر زوجی در آستانه‌ی عروسی، دچار استرس و اضطراب قبل از عروسی خواهند شد بنابراین اگر شما نیز فردی هستید که به طور منظم با اضطراب دست به گریبانید، استرس و اضطراب قبل از عروسی به‌راحتی می‌تواند بر شما غلبه کند.

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسیبه طور معمول در گیرودار برگزاری عروسی که دیگران به شما خواهند گفت: “استرس نداشته باشید، همه چیز در نهایت درست می‌شود”، (البته که همه چیز درست می‌شود!)، اما وقتی خودتان درگیر برنامه‌ریزی عروسی هستید، بازهم درگیر استرس و اضطراب قبل از عروسی خواهید شد!

امروز در تینامو، راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی، برنامه‌ریزی‌کردن بدون استرس، در روز بزرگ را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

داشتن حس اضطراب یا استرس بخشی طبیعی از زندگی است، اما اگر اضطراب شما (به هر طریقی) ناتوان‌کننده شده است، یا حملات پانیک را تجربه می‌کنید، قطعاً باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

در اینجا راهکارهایی برای کاهش استرس مراسم ازدواج به شما ارائه خواهیم کرد که درواقع فهرستی واقع‌بینانه از مکانیسم‌ها، ابزارها و نکاتی است که شما را در فرایند برنامه‌ریزی، با هر سطحی از اضطراب که تجربه می‌کنید، ببینید.راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسیکمک‌گرفتن از برنامه‌ریزان عروسی – که معروف به تشریفات عروسی هستند و همه موارد را از ابتدا تا انتها انجام می‌دهند – به کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی کمک بسیاری می‌کند.

۱۲ راهکار برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی که باید بدانید:

۱- مواردی که  باعث اضطراب شما می‌شوند را پیش بینی کنید.

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

لحظاتی را که در آن روز به‌احتمال زیاد دچار اضطراب می‌شوید را پیش‌بینی کنید و آنها را به طور کامل نادیده بگیرید یا راه‌هایی بیابید که آنها را برای خودتان قابل‌کنترل‌تر کنید و بتوانید برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی خود چاره‌ای بیندیشید.

اتاقی پر از جمعیت در عروسی شما، فکر اولین رقصتان، یا ایده‌ی سخنرانی، اینها مواردی است که شما را عصبی و مضطرب خواهد کرد و کاملاً طبیعی است اما اگر فکر می‌کنید این لحظات ممکن است روز شما را به هم بریزد یا به شما استرس وارد کند، راه‌هایی برای کنارگذاشتن آنها بیابید.

۲- مصمم باشید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

تعیین‌کننده بودن در برنامه‌ریزی عروسی از اهمیت زیادی برخوردار است. مطمئناً همیشه باید گزینه‌ها را با هم مقایسه کنید و تصمیم‌های سنجیده بگیرید، اما وقتی نوبت به مواردی مانند جمله‌بندی دعوت، طرح‌های میز یا انتخاب منو می‌رسد، می‌توانید هفته‌ها در دایره‌های دور هم بچرخید و در این فرایند مورد هجوم استرس بیشتری قرار بگیرید. مهلت تصمیم گیری هفتگی را تعیین کنید، قاطعانه و مصمم تصمیم بگیرید و به ترتیب سراغ کار بعدی در لیست خود بروید!

به یاد داشته باشید مقایسه، دشمن شادی است

۳- عروسی خود را با دیگران مقایسه نکنید.

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

چه دختر مدرسه ای باشد و چه زوجی از اینستاگرام، قرار دادن عروسی خود در مقابل دیگری تمرینی بیهوده است. اجازه ندهید هیچ کس دیگری هم در مورد روزعروسی شما این کار را انجام دهد. یک احتمال گسترده تنظیم کنید

یکی از بزرگترین منابع استرس و اضطراب قبل از عروسی برای زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند، پول است.

به یاد داشته باشید که تنها چیزی که برای ازدواج “باید” داشته باشید، تخمین هزینه‌ی مناسب برای عروسی موردنظرتان با بودجه‌ی شما است.

با تعیین یک احتمال بزرگ – حداقل ۱۵٪ – بیش از آنچه که انتظار دارید محاسبه و خرج کنید – واقع‌بین باشید و برای عروسی برنامه‌ریزی نکنید که می‌دانید توانایی پرداخت آن را ندارید.

۴- برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی، برای مدت زمانی از برنامه‌ریزی دور کنید.

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

مراقبت از خود بسیار مهم و حیاتی است. قرار ملاقات معمولی و با کمترین صحبت از جانب شما با مدیر عروسی‌تان داشته باشید، حمام طولانی بروید، پادکست مورد علاقه‌تان را گوش دهید، کلاس‌های ورزشی یا بازی‌های رومیزی انجام دهید، به ایمیل‌ها پاسخ ندهید، سؤالاتی را مطرح نکنید و صدایی را که می‌گوید برنامه‌ریزی عروسی باید کار تمام‌وقت شما باشد را در ذهن خود خاموش کنید.

۵- وانمود کنید که یک ماه زودتر ازدواج می‌کنید!

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

طوری برنامه‌ریزی کنید که انگار قرار است یک ماه قبل از روز عروسی با هم ازدواج می‌کنید؛ این بدان معناست که حتی جزئیات نهایی مانند دفترچه‌های مراسم، طرح میز، تزئینات سفره‌ی عقد و حتی سبد حمام، همه از قبل انجام شوند. طبعاً با این کار می‌توانید چند هفته قبل عروسی را با آرامش، به تفریح بگذرانید.

۶- مواردی را برای مهمانان خود شفاف سازی کنید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

مهمانانی که سؤالات زیادی می پرسند برای همه زوج هایی که ازدواج می کنند مشکل ساز هستند و به راحتی می توانند به عامل استرس و اضطراب قبل از عروسی تبدیل شوند.

مطمئناً شما خوشحال هستید که در مورد روز بزرگ خود صحبت کنید، اما وقتی این صحبت یک هفته قبل از عروسی شماانجام شود و از شما در مورد هزینه ی عروسی، ساعت شروع  دقیق مراسم، دعوت شدن یا نشدن بچه ها سوال پرسیده می‌شود؛ می تواند طاقت فرسا باشد.

این کاربه طور کامل همه چیز را حل نمی کنداما شفاف سازی کردن مهمانان با اطلاعات واضح تا حد ممکن به کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی کمک خواهد کرد.

من دریافتم که داشتن یک وب ‌سایت عروسی یا پیج اینستاگرام و یا گروه های خانوادگی برای قرار دادن تمام سؤالات متداول در یک مکان و ارائه ی هرگونه سؤال به آن، بسیار ارزشمند است.

۷- مطمین باشید که مانند یک ملکه ی زیبا می‌درخشید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

یکی دیگر از منابع بزرگ استرس و اضطراب قبل از عروسی، برای عروس و دامادها این است که چگونه در روز عروسی خود به نظر می رسند.

همهی  ما می خواهیم کارهایی را انجام دهیم که در داشتن بهترین احساس نسبت به خود؛به ما کمک کند (لطفاً مژه های مصنوعی را دو برابر کنید!)، اما بهتراست بدانید که لازم نیست نگران بدن، پوست یا موهای خود باشید.

تنها چیزی که در مورد درخشش روز عروسی مهم است  این است که برای همه –عروس و داماد- را شبیه عاشقان بزرگ جلوه می دهد!

۸- درگیر نمایش و درام نشوید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

دو نفر از دوستان شما یک لباس را خریده اند و هر دو از پس دادن آن امتناع می ورزند، ساقدوش های شما نمی توانند برای عکس العمل مناسب هنگام  گل ریزی بروی سر عروس و دادمادبه توافق برسند،  عمو از آمدن به عروسی امتناع می کند مگر اینکه بتواند سخنرانی کند و مادرشوهر شما به فکر برگزاری مراسم در فضای باز نیست.

نادیده گرفتن این مسائل سخت خواهد بود، اما سعی کنید در “مسئولیتهایی که دیگران در عروسی شما به عهده دارند یا با آن درگیرند” حساس نشوید.

بله، شما باید با ملاحظه باشید، مودبانه به پیشنهادات پاسخ دهید و تمام تلاش خود را برای برآوردن امور خاص انجام دهید، اما پس از پایان کار این شما و نیمه ی دیگرتان هستبد که ازدواج خواهید کرد – و باقی فقط تماشاگر خواهند بود- پس ادامه دهید و سعی کنید روز خوبی داشته باشید.

در این مدت برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی ، کافی است به عقب برگردید و اجازه دهید افراد خودشان با مسائل خود، برخورد کنند.

۹- تصمیمی را بگیرید که از آن لذت می برید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما گاهی اوقات به عنوان یک عروس یا داماد، احساس می کنید که باید در مورد عروسی خود مضطرب باشید یا اگر استرس نداشته باشید، فکر می کنید این کار را به درستی انجام نداده اید!

گاهی اوقات باید به طور جدی تصمیم بگیرید که از برنامه ریزی عروسیتان لذت ببرید و در غیرقابل پیش بینی بودن امور غوطه ور شوید.

روز قبل از عروسی و روز عروسی شما، بهترین وشادترین روز برای شما خواهد بود.

۱۰ – سعی کنید روی جزئیات وسواس پیدا نکنید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

به جزئیات توجه نکرده و وسواس به خرج ندهید. اینکه دستمال کاغذی کجای میز پذیرایی قرار گیرد و یا شمع ها همه بر سر میز روشن بمانند، باعث اضطراب بیشتر می‌شود.

به یاد داشته باشید که اگرچه جزئیات دوست داشتنی هستند، اما وقتی روز بعد از عروسی با همسرتان از خواب بیدار شوید دیگر هیچ یک از آنها اهمیتی نخواهد داشت!

۱۱- برای برنامه ریزی یک عروسی به دو نفر نیاز است

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

بسیاری از اضطراب های قبل از عروسی از آنجا ناشی می شود که یک نفر احساس می کند سنگینی برنامه ریزی عروسی  تنها بر دوش اوست.

لیستی بی پایان از کارهایی که باید انجام دهید، ایمیل ها، پرسش ها و نظرات  و… همه بسیار خسته کننده هستند.

مطمئن شوید که شما و نیمه دیگرتان نقشی برابر در برنامه ریزی و تصمیم گیری ایفا می کنید. فقط وظایف را مانند یک مدیر به هم محول نکنید. موارد را با توجه به شرایط همدیگر تقسیم بندی و اجرا کنید.

۱۲- اشکالی ندارد که دچار بحران شوید

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

هر عروسی که من می شناسم – و بسیاری از دامادها نیز – کمی قبل از عروسی دچار بحران شده اند.

بحران ممکن است به شکل یک ناهنجاری در میان دوستان، تماس همراه با هق هق با والدینتان، یک مشاجره با نیمه ی دیگرتان، یا یک وحشتزدگی باشد.

این اتفاقات قطعاً خوشایند نیستند، اما هیچ چیز بدتر از این نیست که احساس غرق شدن کنید و کسی را نداشته باشید که با او صحبت کنید.

ترسی که ممکن است داشته باشید را بازگو کنید و بپذیرید، کمی اشک بریزید و احساس بهتری نسبت به آن داشته باشید،  با دوست یا پدر مادر خود صحبت کنید.

 

نکته آخر…

برنامه ریزی عروسی قرار است سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد. بله، استرس و اضطراب قبل از عروسی ،اجتناب ناپذیر بوده و وجود دارد، اما شما در حال برگزاری یک مهمانی بزرگ برای خودهستید، بنابراین پیشروی باید لذت بخش باشد.

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

اگردر ایدهی برنامه ریزی عروسی کاملاً غرق شده اید یا اصلاً از این روند لذت نمی برید، به این فکر کنید که آیا ارزش آن را دارد یا خیر.

برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی خود راه کارهایی برا بکار ببندید.

فراموش نکنید، شما همیشه می توانید دوشاخه را بکشید یا فرار کنید! – تنها چیزی که برای ازدواج نیاز دارید یک دفتر ثبت احوال و دو شاهد است-  بنابراین نگران ناامید کردن یکی یا حتی همهی بستگان یا موارد مالی نباشید، سلامتی شما بسیار مهمتر است!

با آرزوی بهترین ها برای شما

خوشبخت باشید…

راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب قبل از عروسی

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.