کاهش استرس به روش ژاپنی

روش هایی برای کاهش استرس به سبک ژاپنی

0 451

تمرین ها و تکنیک های ژاپنی برای کاهش استرس و آرامش

همه ما روزانه به دلیل مشکلات، دویدن، اضطراب و غیره دچار استرس می شویم. ژاپنی ها راه های مختلفی برای تسکین استرس دارند که در این مقاله با شما در میان می گذاریم.

یک تکنیک ژاپنی وجود دارد که شامل درک این است که هر انگشت نشان دهنده احساس و نگرش متفاوتی است. این تکنیک ژاپنی قادر است تعادل انرژی را به بدن بازگرداند و دردهای جسمی و روحی را تسکین دهد.

کاهش استرس

وقتی می دانیم هر انگشت چه چیزی را نشان می دهد، می توانیم روزی ۲ تا ۵ دقیقه وقت بگذاریم و هر انگشت را با دست مخالف بگیریم و به آنها فشار بیاوریم و در نتیجه روی احساساتی که می خواهیم از بین ببریم کار کنیم. با دست راست شروع کنید و با دست چپ تکرار کنید. همچنین می توانید نقاط دست خود را ماساژ دهید.

  • انگشت شست: به مبارزه با نگرانی، عصبی بودن و اضطراب کمک می کند.
  • شاخص: به مبارزه با ترس کمک می کند.
  • انگشت میانی: به کنترل خشم و عصبانیت کمک می کند.
  • حلقه: به تصمیم گیری و مبارزه با غم و افسردگی کمک می کند.
  • انگشت کوچک: به کاهش استرس کمک می کند و خوش بینی و عزت نفس شما را افزایش می دهد.

این تکنیک ساده از چندین مفهوم طب سنتی شرقی استفاده می کند، اما آنها را به روشی آسان ادغام می کند تا هرکسی بتواند آن را بدون مشکل در خانه انجام دهد. این بر اساس یک هنر شرقی به نام “جین شین جیوتسو” هنر شادی است.

دست های ما به بدن ما متصل می شوند

ممکن است این یک چیز معنوی به نظر برسد، اما در واقع هر انگشت روی بدن ما به چیزی در بدن ما متصل می شود که بر احساسات و عواطف خاصی تأثیر می گذارد. در حقیقت، این تکنیک‌ها حتی می‌توانند به حل مشکلات سلامتی خاص یا پیشگیری از آنها کمک کنند:

  • انگشت شست: معده و طحال، سردرد، مشکلات معده و اختلالات پوستی.
  • انگشت اشاره: کلیه ها و مثانه، درد عضلانی و مشکلات گوارشی.
  • انگشت میانی: کیسه صفرا و کبد، درد یا سردرد قاعدگی، مشکلات بینایی، مشکلات گردش خون و خستگی.
  • انگشت حلقه: روده بزرگ و ریه ها، مشکلات گوارشی یا سیستم تنفسی (به ویژه آسم)؛
  • انگشت کوچک: قلب و روده، مشکلات استخوانی.

چندین تکنیک شامل نقاطی در بدن ما وجود دارد که به کاهش استرس و حل مشکلات سلامتی کمک می کند.

روشهای دیگری نیز در ژاپن برای کاهش استرس وجود دارد.

اگرچه مقدار معینی از استرس در زندگی ما طبیعی و حتی ضروری است، اما استرس بیش از حد می تواند در فعالیت های عادی روزانه اختلال ایجاد کند و بر زندگی شخصی و سلامت ما تأثیر بگذارد. شایان ذکر است که تمام تکنیک ها و نکات ذکر شده در این مقاله ۱۰۰% منشاء ژاپنی ندارند.

مدیتیشن ذن (zazen )– مدیتیشن ذن از نظر معنوی در کاهش فشار و استرس روزانه موثر است. چشمانتان را ببندید، خوب نفس بکشید و سعی کنید به چیزی فکر نکنید. شما می توانید ذهن خود را خالی کنید و استرس را از هر جایی دور کنید. شما می توانید مدیتیشن سنتی را در معابد ژاپنی با نام zazen پیدا کنید.

بخور درمانی – سوزاندن این بوها و احساس آنها به شما کمک می کند آرام بمانید و استرس خود را از بین ببرید. بو ذهن شما را آرام می کند، تماشای سوختن آن نیز می تواند شما را آرام کند. رایحه های مختلفی مانند اسطوخودوس، ساکورا، چوب، ساندای و مخلوط های دیگر برای مدیتیشن وجود دارد.

سونا  و حمام – بیشتر ژاپنی ها برای استراحت به سراغ آب گرم می روند. برخی هر روز بعد از کار برای پایان دادن به استرس و احساس شادابی به سونا و حمام می روند. این مکان ها مملو از گزینه هایی برای استراحت هستند، علاوه بر استخرهای متعدد، سونا، ماساژ، صندلی ماساژ و حتی یک کتاب خوب برای خواندن پیدا خواهید کرد.

حمام پای ژاپنی- تمرین رایج در شهرهای دارای  حمام پای ، شامل آبگرم است. یک وان حمام را با آب گرم پر کنید، عطر و نمک حمام را اضافه کنید، پاهای خود را بالا بگذارید و از آرامش لذت ببرید.

حمام پای ژاپنی

به آهنگ ها گوش دهید مسیرهای ژاپنی معمولاً لذت و آرامش را به همراه دارند، چندین مسیر طبیعی، سنتی یا حتی مدرن را در اینترنت برای گوش دادن و استراحت خواهید یافت.

چای سبز درست کنید سعی کنید خودتان چای سبز را به روش سنتی درست کنید و پودر آن را با چاسن ورز دهید. هم نوشیدن چای و هم نوشیدن آن می تواند آرامش بخش باشد و فواید سلامتی و احساسات منفی بسیاری را به همراه داشته باشد.

بازدید از مکان های آرامش بخش – شهرهای ژاپن مملو از سرسبزی، دیدنی ها، پارک ها، باغ هایی هستند که می توانید برای استراحت و لذت بردن از طبیعت از آنها دیدن کنید. اگر چیزی رادیکال می خواهید، از یک قهوه گربه دیدن کنید و با ظرافت فراوان استراحت کنید. حیوانات خانگی می توانند آرامش بخش باشند.

آکیدو – برخلاف کاراته یا تکواندو، این هنر باعث آرامش روحی و احترام به دیگران می شود و در عین حال خشونت را رد می کند. این حرکات معمولاً دایره ای هستند و می توانند توانایی شما را برای تمرکز بهبود بخشند و در عین حال ذهن شما را متعادل کنند، استرس را از بین ببرند و ماهیچه های شما را تقویت کنند.

شیاتسو – در اینجا شما به چندین نقطه خاص روی بدن مربوط به سیستم عصبی و اندام های حیاتی فشار وارد می کنید. شیاتسو می تواند تنش را کاهش دهد، انرژی بدهد، سموم را از بین ببرد، فشار را تنظیم کند، اضطراب و اختلالات خواب را از بین ببرد.

با پای برهنه راه بروید – این تکنیک به شینرین یوکو معروف است، جایی که باید در پارک یا جنگل با پای برهنه راه بروید. اعتقاد بر این است که این عمل باعث بهبود خلق و خو، سطح خلاقیت و سلامت شما می شود. با توجه به مطالعات، این همچنین فشار خون، سطح کورتیزول (هورمون استرس) و اضطراب را کاهش می دهد. علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود عملکرد شناختی.

ریکی – درمانی که برای تحریک نقاط خاصی از بدن عمل می‌کند و به هدایت انرژی مثبت کمک می‌کند.

روش‌های دیگری که منشأ آن ژاپن نیست، می‌تواند به شما در انجام تمرینات ورزشی، تای چی و یوگا کمک کند. انجام کارهای دیگر مانند نفس عمیق کشیدن، خندیدن و استراحت دادن به چشمان برای کاهش استرس مفید است.

اگر شما نیز روش هایی برای کاهش استرس دارید با ما در میان بگذارید.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.