کاشت زیبای ۵سبزه عید

چگونه یک سبزه عید زیبا بکاریم؟

0 857
کاشت زیبای سبزه عید
کاشت زیبای سبزه عید

کاشت زیبای سبزه عید

ایرانیان از زمان باستان تاکنون به مناسبت‌های جشن‌های آیینی سفره‌ای پهن می‌کردند. فلسفهٔ پهن کردن سفره هم شکرگزاری برای داشتن نعمت‌ها و داشته‌ها است. نوروز مهم‌ترین جشن باستانی ایرانیان است؛ آیینی که شادمانه شروع فصل بهار و سال نو را جشن می‌گیرند. سفره نوروز هم‌سفره هفت‌سین است؛ سفره‌ای که در آن هفت نعمت مهم در زندگی را می‌چینند. هرکدام از سین‌ها نماد مفهومی در ادبیات ایرانیان است. سبزه هفت‌سین یکی از اعضای این سفره زیبا است که نماد زایش، شکوفایی و سرزندگی است. در اینجا طرز تهیه سبزه عید و نحوه گذاشتن آن را شرح می‌دهیم:

برای سبزه عید خود می‌توانید از بذرهای مختلفی استفاده کرد. سبزه‌های گندم، جو، ماش و عدس از سبزه‌های متداول و زیبا در سفره هفت‌سین است. فقط طول مدت جوانه زدن و سبز شدن آن‌ها با یکدیگر فرق دارد.

شاهی، خاکشیر، تخمه آفتابگردان و ذرت نیز برای سبزه سفره هفت‌سین رواج دارد. درصورتی‌که مایل به سبز کردن این بذرها هستید، بهتر است عجله نکنید و یک هفته پیش از عید برای درست کردن آن‌ها وقت بگذارید؛ زیرا این بذرها زودتر از بقیه سبز می‌شوند.

مواد و لوازم موردنیاز برای درست کردن سبزه عید

  • بذر به مقدار لازم (یک استکان برای یک ظرف متوسط سبزه مناسب است)
  • ظرف برای خیساندن و مرطوب نگه‌داشتن
  • ظرف سبزه عید
  • پارچه نخی در اندازه مناسب
کاشت زیبای سبزه عید
کاشت زیبای سبزه عید

سبزه عید گندم

زمان کاشت ۱۵ اسفند

۱۵ روز پیش از عید، گندم‌ها را به مدت ۴۸ ساعت خیس کنید. در این مدت باید چند بار آب داخل ظرف را تعویض کنید تا گندم‌ترش و به‌اصطلاح گندیده نشود.

پس‌ازاینکه گندم‌ها جوانه زدند آن‌ها را از آب خارج کرده و درون پارچه نخی نم‌دار قرار دهید. نباید پارچه‌ای بسیار نازک و یا بیش‌ازاندازه ضخیم را برای نگهداری انتخاب کنید.

گندم‌های جوانه‌زده را کاملاً با پارچه بپوشانید و هرچند ساعت یک‌بار با اسپری آب، آن‌ها را نم‌دار کنید. اگر پارچه خشک باشد، ممکن است خراب شوند. همچنین خیس بودن بیش‌ازاندازه به رشد زودهنگام بذرها کمکی نمی‌کند. پس تعادل را در آب‌رسانی رعایت کنید.

پس از چند روز جوانه‌های ریز و سفیدرنگ، سبز می‌شوند. این یعنی مراحل را درست انجام داده‌اید. حالا باید گندم‌های جوانه‌زده را به ظرفی که برای سبزه انتخاب کرده‌اید، منتقل کنید. ظرف سفالی بهترین گزینه برای این کار است.

پس از انتقال ۲۴ ساعت پارچه را نمدار بروی سبزه قرار می‌دهید و پس‌ازآن پارچه را بردارید.

ازاین‌پس باید رشد سبزه باشید. به آب دادن و مرطوب نگه‌داشتن آن ادامه دهید.

سبزه عدس
سبزه عدس

سبزه عدس

زمان کاشت ۱۰ اسفند

دانه‌های عدس را در ظرفی گود ریخته و روی آن‌ها آب بریزید. آب باید کاملاً دانه‌های عدس را بپوشاند. عدس باید ۱ روز خیس بخورد. حواستان باشد که عدس آب را به خودش می‌کشد، بنابراین باید مرتب به ظرفتان آب اضافه کنید.

اگر متوجه شدید آب حباب‌دار یا کف دار شده است، سریع آن را عوض کنید. این نشانه گندیدگی آب است و بذرهایتان را خراب می‌کند.

پس‌ازاین مدت، دانه‌های عدس را در ظرفی پهن بگذارید و روی آن‌ها را با پارچه نخی نم‌دار بپوشانید. ظرف را در مکانی نورگیر بگذارید و حواستان باشد پارچه همیشه نم‌دار باشد.

پس از ۲ تا ۳ روز عدس‌ها جوانه می‌زنند. حالا پارچه را بردارید و اگر ظرف سبزه عید جداگانه‌ای دارید، عدس‌های جوانه‌زده را به‌آرامی به آن منتقل کنید.

اکنون باید دانه‌های عدس را به حال خود بگذارید. در طول روز آن‌قدر به آن‌ها آب دهید که جذب جوانه‌ها شود، طوری که وقتی ظرف را کج می‌کنید آب سرازیر نشود.

پس از ۱۰ تا ۱۲ روز عدس‌ها ۶ تا ۷ سانتی‌متر رشد می‌کنند. سبزه عید شما آماده است.

قرار دادن سبزه عدس در برابر نور مستقیم، سرعت رشد آن را بیشتر می‌کند.

کاشت زیبای سبزه عید
کاشت زیبای سبزه عید

سبزه عید ماش

زمان کاشت ۱۰ اسفند

۲۰ روز پیش از عید، دانه‌های ماش را برای یک‌شب خیس کنید.

روز بعد آب ظرف را خالی کنید و ماش‌ها را در ظرفی پهن قرار دهید. روی آن‌ها را با پارچه بپوشانید و آن را مرطوب نگه‌دارید

پس‌ازاینکه ماش‌ها جوانه زدند و در اندازه تقریبی یک‌سانتی‌متری سبز شدند، پارچه را بردارید. می‌توانید جوانه‌های ماش را به ظرف دیگری منتقل کنید. در طول روز به‌اندازه‌ای به آن‌ها آب دهید که جذب جوانه‌ها شود، طوری که آب اضافه در ظرف باقی نماند.

آب دادن به جوانه‌ها را آن‌قدر ادامه دهید تا ارتفاع سبزه به‌اندازه دلخواهتان شود. معمولاً بعد از ۷ تا ۱۰ روز سبزه‌ها به قد مناسبی می‌رسند.

میزان گرمای محیط در سرعت رشد سبزه مؤثر است. اگر رشد سبزه به نظرتان زیادی سریع یا کند است، جای آن را عوض کنید.

سبزه نارنج
سبزه نارنج

سبزه عید نارنج

زمان کاشت اول بهمن

دانه‌های مرکبات را به‌خوبی شسته تا مواد چسبنده روی آن شسته شود.

ظرف مناسب برای سبزه را از خاک پرکرده و سپس بذرها را بروی آن به‌صورت متراکم ریخته و صاف می‌چینیم.

سپس لایه‌نازکی از خاک را روی بذرها می‌ریزیم.

بهتر است ۸ الی سانتی‌متر بالای گلدان خالی باشد تا پس از سبز شدن بذرها و رشد ساقه، ساقه مشخص نباید و برگ‌ها شکل زیباتری به سبزه بدهد.

پس از آب دادن خاک برای سبز شدن سریع و بهتر بذر مرکبات روی آن را پلاستیک بکشید و در مکانی قرار دهید که به‌طور غیرمستقیم نور داشته باشد قرار دهید. خاک آن بایستی همیشه نم‌دار و مرطوب بوده بنابراین تا زمانی که دانه‌ها جوانه می‌زنند توجه زیادی به شرایط خاک داشته باشید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

سبزه عید
سبزه عید

بهترین ظرف برای این کار ظروف سفالی هستند؛ اما اگر ظرف سفالی ندارید، ظرف چینی جایگزین خوبی است. ظرف چوبی هم گزینه خوبی است؛ اما برای درست کردن سبزه از ظروف فلزی استفاده نکنید.

پس از جوانه‌زده باید سبزه را در مکان نورگیر قرار دهید. نور غیرمستقیم هم کافی است. نور مستقیم سرعت رشد سبزه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر زمان کمی دارید، سبزه را در معرض نور مستقیم خورشید بگذارید.

آبیاری زیاد سبزه‌ها باعث پوسیدگی و بوی بد خواهد شد. توجه داشته باشید که آبیاری سبزه مناسب باشد.

 

سبزه عید
سبزه عید

 

 

شما امسال چه سبزه عیدی می خواهید بکارید؟

 

۶ طرز تهیه دسر یلدایی شیک و خوشمزه

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.