کاربرد روغن میخک و خواص آن

روغن میخک چه کاربرد و خواصی دارد؟

0 463

خواص روغن میخک برای پوست و دندان

میخک درختی همیشه‌سبز که در آسیا و آمریکای جنوبی می‌روید، ادویه‌ای است که در آشپزی استفاده می‌شود. میخک سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و در طب سنتی چینی و طب آیورودا برای تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهاب و کمک به هضم غذا به‌صورت مقوی استفاده می‌شود.

روغن میخک برای از بین بردن انگل‌ها و دفع حشرات استفاده می‌شود زیرا حاوی اوژنول، یک میکروب‌کش قوی، و همچنین کاریوفیلن است که دارای خواص ضد میکروبی است.

کاربرد روغن میخک و خواص آن
کاربرد روغن میخک و خواص آن

روغن میخک برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

میخک بیشتر به‌عنوان یک ادویه مورداستفاده برای پخت‌وپز شناخته می‌شود، اما قرن‌هاست که برای درمان نگرانی‌های مختلف سلامتی نیز استفاده می‌شود. برخی از این مزایای بالقوه توسط تحقیقات اثبات‌شده است.

  • تغذیه

به‌عنوان یک ادویه، میخک فواید تغذیه‌ای قابل‌توجهی دارد. بر اساس داده‌های تغذیه‌ای، یک قاشق چای‌خوری میخک آسیاب شده حاوی ۳۰ درصد از RDI معدنی منگنز، ۴ درصد از RDI ویتامین K، ۳ درصد از RDI ویتامین C، و مقادیر کمی از کلسیم، منیزیم و ویتامین E است. همچنین منبع خوبی از فیبر است.

ویتامین C و اوژنول هر دو آنتی‌اکسیدانی هستند که می‌توانند به کند کردن پیشرفت بیماری مزمن کمک کنند. منگنز برای سلامت استخوان‌ها مهم است.

خواص گیاه میخک
  • دندان‌درد

بسیاری از مزایای سلامتی روغن میخک ناشی از اثرات ضد درد، ضدالتهابی و ضد باکتریایی آن است.

روغن میخک به‌عنوان دارویی برای دندان‌درد و دندان‌درد شناخته‌شده است. به‌عنوان‌مثال، در یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ روی ۷۳ بزرگ‌سال، محققان دریافتند که ژل مبتنی بر میخک ازنظر توانایی آن در کاهش درد ناشی از تزریق در دهان با بنزوکائین (یک بی‌حس‌کننده موضعی) قابل‌مقایسه است

خواص ضد باکتریایی میخک ممکن است به کاهش باکتری‌های دهان کمک کند که می‌تواند منجر به ایجاد طاعون، التهاب لثه و حفره شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد میخک ممکن است برای افراد مبتلابه دیابت یا پیش دیابت مفید باشد. این بر اساس تحقیقاتی است که نشان می‌دهد میخک ممکن است به کاهش قند خون (گلوکز) قبل و بعد از خوردن غذا کمک کند.

طبق مطالعه آزمایشی سال ۲۰۱۹، کاهش قابل‌توجهی در سطح گلوکز داوطلبان سالمی که عصاره میخک پلی فنولی را مصرف کردند، مشاهده شد که نتایج امیدوارکننده‌ای را در مطالعات پیش بالینی در مورد تأثیر میخک در کمک به تنظیم قند خون ایجاد کرد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا می‌توان همین اثر را در افراد مبتلابه دیابت به دست آورد یا خیر، موردنیاز است.

  • آکنه

اگرچه روغن درخت چای (روغن ضروری مورداستفاده در رایحه‌درمانی) به‌عنوان یک درمان طبیعی لکه‌های آکنه شناخته می‌شود، روغن میخک گاهی اوقات برای جوش ها نیز استفاده می‌شود.

طبق یک تحقیق و آزمایش، عصاره اتانولی میخک حاوی اوژنول فعالیت باکتری P. acnes را سرکوب کرده و پاسخ التهابی مرتبط را در مدل موش کاهش داد.

ازآنجایی‌که P. acnes با آکنه مرتبط است، این امر از انجام تحقیقات بیشتر در مورد اینکه آیا روغن میخک می‌تواند درمان مؤثری برای جوش باشد یا خیر حمایت می‌کند.

۱۰ درمان خانگی شوره سر برای خلاص شدن از شر شوره سر به‌طور طبیعی
  • پیشگیری از مسمومیت غذایی

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۸، روغن میخک، و به‌طور خاص اوژنول سازنده، ازنظر فعالیت ضد میکروبی، ایمنی و عطر نسبت به سوربات پتاسیم، بنزوات سدیم و سایر نگه‌دارنده‌های شیمیایی مواد غذایی دارای مزایایی است که آن را به‌عنوان یک نگهدارندِ غذایی جایگزین می‌کند.

مشخص‌شده است که روغن میخک بر روی باکتری‌های گرم منفی منبع غذایی رایج مانند سودوموناس آئروژینوزا، سالمونلا، E.coli و همچنین باکتری‌های گرم مثبت مانند استرپتوکوک و استافیلوکوک اثر ضد باکتریایی دارد.

در آزمایش‌های آزمایشگاهی منتشرشده در سال ۲۰۰۹، دانشمندان دریافتند که روغن جوانه میخک (و همچنین روغن‌های ضروری دارچین و فلفل دلمه‌ای) همچنین به سرکوب رشد لیستریا، یکی دیگر از باکتری‌های رایج شناخته‌شده برای ایجاد بیماری‌های منتقله از طریق غذا کمک می‌کند، که نشان می‌دهد روغن میخک ممکن است برای درمان و محافظت در برابر مسمومیت غذایی مفید باشد.

کاربرد روغن میخک و خواص آن
کاربرد روغن میخک و خواص آن

عوارض جانبی احتمالی میخک

درحالی‌که به‌طورکلی برای استفاده موضعی ایمن شناخته می‌شود، روغن میخک به دلیل حساسیت حتی برخی از باکتری‌های مفید در بیوم روده به اوژنول، همان‌طور که در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داده شد، بر تنوع میکروب یوتای روده تأثیر می‌گذارد.

به‌طورکلی توصیه می‌شود که روغن میخک را به مقدار زیاد مصرف نکنید. در صورت بلعیده شدن، میخک ممکن است باعث احساس سوزش شود. به‌جای آن استفاده از روغن میخک روی پوست یا لثه‌ها یا استفاده از آن به‌عنوان دهان‌شوی توصیه می‌شود.

برای جلوگیری از قورت دادن روغن میخک توسط نوزادان و کودکان توجه ویژه‌ای داشته باشید. در سال ۱۹۹۲ گزارش موردی وجود داشت که به جزئیات کودکی اشاره کرد که روغن میخک را خورده و انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) و نکروز سلولی کبدی را تجربه کرده بود. گزارش مورد دیگری از سال ۱۹۹۱ افسردگی سیستم عصبی مرکزی را در نوزادی که روغن میخک را بلعیده بود توصیف می‌کند.

درحالی‌که ارتباط مستقیمی بین استفاده از روغن میخک و این مسائل قطعی نیست، بهتر است که ایمن باشید تا متأسف باشید. به دلیل تحقیقات ناکافی در مورد تأثیرات آن بر بارداری و شیردهی، بهتر است در این دوره‌ها از مصرف میخک پرهیز شود.

کاربرد روغن میخک و خواص آن
کاربرد روغن میخک و خواص آن

موارد منع مصرف میخک

اوژنول لخته شدن خون را کند می‌کند و می‌تواند منجر به افزایش خطر خونریزی شود. افراد مبتلابه اختلالات خونریزی، افرادی که برای جراحی برنامه‌ریزی‌شده‌اند و افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌کنند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

نشان داده‌شده است که میخک منجر به کاهش سطح قند خون می‌شود و افرادی که هیپوگلیسمی دارند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

روغن میخک در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی سالم و سوپر مارکت ها موجود است. هنگام تهیه داروهای روغن میخک برای کودکان کوچک‌تر، بریدن روغن میخک با روغن حامل مانند روغن بادام یا روغن‌زیتون به کاهش هرگونه اثرات تحریک‌کننده کمک می‌کند.

با توجه به بررسی روی میخک در مونوگراف های کمیسیون E، با جزئیات آماده‌سازی‌های تأییدشده توسط مقامات آلمانی از روغن میخک، محلول‌های اسانس ۱٪ تا ۵٪ برای دهان‌شوی‌ها و روغن رقیق نشده برای استفاده رسمی دندانپزشکی توصیه می‌شود.

میخک به‌عنوان یک ادویه، سابقه‌ای به‌عنوان یک افزودنی شفابخش در طب آیورودا دارد که گفته می‌شود کافا دوشا را متعادل می‌کند. جوانه‌های میخک که تمیز، آسیاب شده و به‌صورت پودر ریز درآیند و در ظروف دربسته در دمای اتاق نگهداری شده بودند، پس از اضافه شدن به امولسیون گوشت در سطح ۰.۱ درصد، فعالیت ضد میکروبی قابل‌توجهی نشان دادند.

چرخه قاعدگی زنانه چه علائم و ویژگی‌هایی دارد؟

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.