چرا خروپف می‌کنیم و ۶ راه حل برای درمان خروپف

چرا خروپف می‌کنیم؟

0 411

آیا خروپف درمان دارد؟

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

دانستن اصول اولیه در مورد خروپف – چه چیزی باعث آن می‌شود، چه زمانی خطرناک است، چگونه آن را درمان کنید، و چگونه با آن کنار بیایید – می‌تواند سلامتی بهتر را تسهیل کند و علت شایع شکایات خواب را از بین ببرد.

چه چیزی باعث خروپف می‌شود؟

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

خروپف (Snoring) در اثر لرزش و ارتعاش بافت‌ها در نزدیکی راه هوایی در پشت گلو ایجاد می‌شود. در هنگام خواب، ماهیچه‌ها شل می‌شوند و راه هوایی باریک می‌شوند و با دم و بازدم، هوای متحرک باعث می‌شود بافت به اهتزاز در آید و مانند پرچم در نسیم صدا ایجاد کند.

 • خروپف در اثر لرزش و ارتعاش بافت‌ها در نزدیکی راه هوایی در پشت گلو ایجاد می‌شود. در هنگام خواب، ماهیچه‌ها شل می‌شوند و راه هوایی باریک می‌شوند و با دم و بازدم، هوای متحرک باعث می‌شود بافت به اهتزاز در آید و مانند پرچم در نسیم صدا ایجاد کند.
 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استفاده از داروهای آرام‌بخش
 • گرفتگی مزمن بینی
 • لوزه‌های بزرگ،
 • زبان یا کام نرم
 • انحراف تیغه ۵ یا پولیپ بینی
 • فک کوچک یا عقب‌افتاده
 • بارداری

اگرچه افراد در هر سنی، از جمله کودکان، می توانند خروپف  کنند، اما در افراد مسن شایع تر است. مردان بیشتر از زنان خروپف  می کنند.

تفاوت بین خروپف  و آپنه خواب چیست؟

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

آپنه انسدادی خواب (OSA) یک اختلال تنفسی است که در آن راه هوایی در حین خواب مسدود یا جمع می‌شود و باعث وقفه‌های تنفسی مکرر می‌شود.

خروپف  یکی از شایع ترین علائم OSA6 است، اما همه افرادی که خروپف  می کنند به OSA مبتلا نیستند. خروپف  مربوط به OSA معمولاً بلند و صدا است به گونه ای که گویی فرد در حال خفگی، خروپف  یا نفس نفس زدن است.

خروپف  خواب را مختل می کند و اغلب تعادل اکسیژن و دی اکسید کربن را در بدن مختل می کند. خروپف  خفیف تر، که اغلب خروپف  اولیه نامیده می شود، اغلب رخ می دهد اما این اثرات دیگر را تحریک نمی کند.

آیا خروپف  خطرناک است؟

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

خطرناک بودن خروپف  به نوع، شدت و فراوانی آن بستگی دارد.

خروپف  سبک و نادر طبیعی است و نیازی به آزمایش یا درمان پزشکی ندارد. تأثیر اصلی آن بر روی شریک یا هم اتاقی تخت است که ممکن است از سر و صدای گاه به گاه آزارش دهد. خروپف  اولیه بیش از سه شب در هفته رخ می دهد. به دلیل فراوانی آن، بیشتر برای شرکای تختخواب اختلال ایجاد می کند. با این حال، معمولاً به عنوان یک نگرانی برای سلامتی دیده نمی شود، مگر اینکه نشانه هایی از اختلالات خواب یا آپنه خواب وجود داشته باشد، که در این صورت ممکن است آزمایش های تشخیصی لازم باشد.

خروپف  مرتبط با OSA از دیدگاه سلامتی نگران‌کننده‌تر است. اگر OSA بدون درمان از بین برود، می تواند پیامدهای مهمی برای خواب و سلامت کلی فرد داشته باشد. OSA کنترل نشده با خواب آلودگی خطرناک در طول روز و شرایط سلامتی جدی از جمله مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت، سکته مغزی و افسردگی مرتبط است.

چه زمانی در مورد خروپف  باید به پزشک مراجعه کرد؟

خروپف
چرا خروپف می‌کنیم

بسیاری از موارد خروپف  خوش‌خیم هستند، اما در صورت وجود علائم احتمالی آپنه خواب (Sleep apnea)، مهم است که با پزشک صحبت کنید:

 • خروپف  که سه بار یا بیشتر در هفته رخ می‌دهد
 • خروپف  بسیار بلند یا آزاردهنده
 • خروپف  همراه با صداهای نفس‌نفس‌زدن، خفگی یا خرخر کردن
 • چاقی یا افزایش وزن اخیر
 • خواب‌آلودگی در طول روز
 • عدم تمرکز یا وضوح ذهنی
 • سردرد صبحگاهی و احتقان
 • فشارخون بالا
 • دندان‌قروچه شبانه (براکسیسم)
 • تکرر ادرار شبانه (شب ادراری)

اگر متوجه هر یک از این علائم شده‌اید، مهم است که با یک پزشک که می‌تواند تشخیص دهد که آیا آزمایش یا درمان اضافی لازم است، مشکل را حل کنید.

چگونه بفهمم وقتی تنها می‌خوابم خروپف  می‌کنم؟

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

بیشتر افرادی که خروپف  می‌کنند از آن آگاه نیستند، مگر اینکه شخص دیگری به آنها بگوید، و این بخشی از علت عدم تشخیص آپنه خواب است.

اگر تنها می‌خوابید، بهترین گزینه این است که یک دستگاه ضبط تنظیم کنید. این می تواند یک ضبط صوت قدیمی یا یکی از بسیاری از برنامه های گوشی های هوشمند باشد، اما برنامه ها مزیت تجزیه و تحلیل الگوهای صدا را برای شناسایی قسمت های احتمالی خروپف  دارند. بهتر است برای چندین شب ضبط کنید زیرا ممکن است هر شب خروپف  رخ ندهد. همانطور که گفته شد، برنامه ها به تشخیص OSA کمک نمی کنند.

اگر ضبط در کارت نیست، مراقب علائم قرمز دیگری باشید که مربوط به اختلال خواب هستند، مانند خواب‌آلودگی قابل‌توجه در طول روز، خستگی، مشکلات توجه یا تفکر، یا تغییرات خلقی غیرقابل‌توضیح.

چه درمان‌هایی می‌توانند به توقف خروپف  کمک کنند؟

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

درمان خروپف بستگی به ماهیت خروپف  و انواع مشکلات ناشی از آن دارد.

برای افراد مبتلا به خروپف  نادر یا اولیه، درمان ممکن است ضروری نباشد مگر اینکه خواب فرد یا خواب شخصی که با او زندگی می‌کند مختل شود. در این موارد، درمان ها ساده تر و کم تهاجمی تر هستند. افراد مبتلا به آپنه خواب معمولاً نیاز به درمان بیشتر دارند.

انواع درمان ها شامل تغییر سبک زندگی، دهان گیرهای ضد خروپف ، ورزش های دهان، دستگاه های فشار مثبت راه هوایی مداوم، خودکار یا دو سطحی (CPAP، APAP  یا BiPAP ) و جراحی است. پزشک یک فرد در بهترین موقعیت برای توصیف مزایا و معایب هر روش درمانی در مورد خاص خود است.

۱- تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی می‌تواند به توقف خروپف  کمک کند و در برخی موارد، درمان‌های دیگری ممکن است ضروری نباشد. حتی زمانی که سایر درمان‌ها تجویز می‌شوند، تغییر سبک زندگی اغلب توصیه می‌شود. نمونه‌هایی از این تغییرات عبارت‌اند از:

 • حفظ وزن سالم: اضافه‌وزن یا چاقی عوامل خطر حیاتی برای خروپف و آپنه خواب هستند، بنابراین حفظ وزن سالم می‌تواند گام مهمی در برابر خروپف  باشد.
 • محدودکردن استفاده از الکل و آرام‌بخش‌ها: الکل یک محرک مکرر خروپف است و داروهای آرام‌بخش نیز می‌توانند باعث خروپف  شوند.
 • تنظیم وضعیت خوابیدن: خوابیدن به پشت باعث می‌شود راه هوایی شما راحت‌تر مسدود شود. عادت کردن به یک موقعیت متفاوت ممکن است زمان ببرد، اما می‌تواند یک تغییر مفید باشد. دستگاه‌های تخصصی ممکن است کمک کنند ۹، یا برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند یک توپ تنیس را در پشت پیراهن بدوزید تا نتوانید به پشت بخوابید.
 • بالابردن سر تخت: بالابردن قسمت بالایی تخت با استفاده از بالابر، بالش گوه‌ای یا یک قاب قابل تنظیم ممکن است خروپف را کاهش دهد. برای اینکه این کار مؤثر باشد، مهم است که کل تشک را بلند کنید و فقط از بالش‌های بیشتری استفاده نکنید.

۲- کاهش گرفتگی بینی: انجام اقداماتی برای ازبین‌بردن آلرژی یا سایر منابع احتقان بینی می‌تواند با خروپف  مقابله کند. نوارهای تنفسی که از روی بینی عبور می‌کنند ممکن است به باز کردن مجرای بینی در طول شب و همچنین گشادکننده‌های داخلی بینی کمک کنند.

۳- دهان گیرهای ضد خروپف

 • یک دهانی ضد خروپف کمک می کند زبان یا فک شما را در یک موقعیت ثابت نگه دارد تا نتواند راه هوایی شما را هنگام خواب مسدود کند. دو نوع اصلی دهانی ضد خروپف  وجود دارد.
 • دستگاه های پیشرفت فک پایین: این دستگاه ها با جلو بردن فک پایین عمل می کنند. بسیاری از آنها قابل تنظیم هستند تا بتوانید تناسب راحت و موثرتری پیدا کنید.
 • دستگاه‌های نگهدارنده زبان: این قطعات دهانی به نگه‌داشتن زبان در جای خود کمک می‌کند تا به سمت گلوی شما نلغزد.

CPAP هنوز به عنوان درمان استاندارد طلایی برای آپنه خواب در نظر گرفته می شود. با این حال، در حالی که برخی از افراد می‌توانند به راحتی از CPAP استفاده کنند، برخی دیگر دستگاه را آزاردهنده می‌دانند، به خصوص اگر صدای دستگاه بلند باشد، یا اگر ماسک ضعیف باشد. دستگاه های دهانی سفارشی اغلب جایگزین خوبی برای بیماران OSA هستند که نمی توانند CPAP10 را تحمل کنند. نشان داده شده است که دستگاه های پیشرفت فک پایین نه تنها در خروپف ، بلکه در OSA خفیف تا متوسط نیز موثر هستند.

۴- تمرینات دهان

شل شدن ماهیچه های اطراف راه هوایی احتمال خروپف  را برای فرد افزایش می دهد. ورزش‌هایی که برای تقویت دهان، زبان و گلو انجام می‌شوند، می‌توانند با این کار مقابله کنند و تون عضلانی را برای کاهش خروپف  ایجاد کنند.

تمرینات ضد خروپف  دهان بیشترین تأثیر را در افراد مبتلا به خروپف  خفیف نشان داده است و معمولاً باید روزانه در یک دوره دو یا سه‌ماهه انجام شوند.

۵- دستگاه‌های فشار مثبت راه هوایی

دستگاه های فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یکی از رایج ترین درمان ها برای آپنه خواب در بزرگسالان است. آنها هوا را از طریق یک شیلنگ و یک ماسک به داخل راه هوایی پمپ می کنند و از انسداد آن جلوگیری می کنند. دستگاه های Bi-PAP مشابه هستند اما سطوح فشار متفاوتی برای دم و بازدم دارند. ماشین‌های APAP ماشین‌های هوشمندی هستند که فشار را در صورت نیاز تغییر می‌دهند.

استفاده از ماسک PAP ممکن است در ابتدا ناراحت‌کننده باشد، اما اکثر مردم به آن عادت می‌کنند و متوجه می‌شوند که استفاده از این دستگاه به طور قابل‌توجهی خروپف  را کاهش می‌دهد و خواب را بهبود می‌بخشد.

۶- عمل جراحی

در بزرگسالان، جراحی به‌ندرت اولین درمان برای خروپف  یا آپنه خواب است، اما اگر روش‌های دیگر مؤثر نباشد، ممکن است یک گزینه باشد.

چرا خروپف می‌کنیم
چرا خروپف می‌کنیم

کلام آخر

یکی از بزرگترین تأثیرات خروپف  بر روی شخصی است که با فرد خروپف  کننده در یک تخت یا اتاق‌خواب مشترک است. خروپف  مزمن ممکن است خواب آنها را مختل کند و به طور بالقوه باعث ایجاد تنش در خانواده شود.

واضح است که توقف خروپف  فوری‌ترین راه‌حل است، اما همیشه به‌راحتی به دست نمی‌آید. در این صورت، استفاده از گوش‌گیر ممکن است به شریک رختخواب کمک کند تا با خروپف  کنار بیاید. یک دستگاه نویز سفید، برنامه نویز سفید یا حتی یک فن ممکن است به ازبین‌بردن صدای خروپف  خفیف کمک کند.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.