پوکی‌استخوان و ۵ داروی گیاهی برای پوکی‌استخوان

پوکی‌استخوان و 5 داروی گیاهی برای پوکی‌استخوان

0 1,215

پوکی‌استخوان و ۵ داروی گیاهی برای پوکی‌استخوان

قوی‌ترین درمان گیاهی پوکی‌استخوان

بهترین روش‌های درمان خانگی و گیاهی پوکی‌استخوان

درمان پوکی‌استخوان با راهکارهای طلایی طب سنتی

بهترین داروهای گیاهی برای پوکی‌استخوان

داروهای گیاهی برای پوکی‌استخوان

پوکی‌استخوان

بهترین گیاهان برای پوکی‌استخوان

پوکی‌استخوان (Osteoporosis) وضعیتی است که منجر به ایجاد استخوان‌هایی ضعیف، شکننده و مستعد شکستگی می‌شود.

با افزایش سن، کاهش هورمون‌های محافظ استخوان می‌تواند باعث ضعیف شدن استخوان‌ها شود، در نتیجه، زنان یائسه و مردان مسن به‌احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سایر عواملی که خطر پوکی‌استخوان را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از : اندازه بدن، قومیت، سابقه خانوادگی، رژیم غذایی، شرایط پزشکی، داروها، عدم تحرک، سیگارکشیدن و مصرف زیاد الکل.

اغلب هیچ علامتی وجود ندارد. به همین دلیل است که از آن به‌عنوان یک بیماری “خاموش” یاد می‌شود.

پوکی‌استخوان عارضه‌ای است که اغلب تا زمانی که شکستگی یا فروپاشی مهره‌ها رخ ندهد، کشف نمی‌شود. تأخیر در تشخیص به‌علاوه صدمات بعدی می‌تواند منجر به کمردرد، ازدست‌دادن قد و یا حالت خمیده شود.

درحالی‌که داروها می‌توانند پوکی‌استخوان را درمان کنند، گیاهان دارویی به یک درمان محبوب برای کسانی که از این بیماری رنج می‌برند تبدیل شده است. این مقاله به بررسی تحقیقات پشت این درمان‌های طبیعی می‌پردازد و اینکه آیا آنها می‌توانند ازدست‌دادن استخوان و پوکی‌استخوان را بهبود بخشند یا خیر.

چه کسانی در معرض ابتلا به پوکی‌استخوان هستند؟

حدود ۵۴ میلیون نفر از پوکی‌استخوان و توده استخوانی کم رنج می‌برند که آنها را مستعد ابتلا به این بیماری می‌کند. این وضعیت در هر سنی رخ می‌دهد، اما بزرگسالان ۵۰ سال و بالاتر بیشتر در معرض خطر هستند.

گیاهان طبیعی که برای درمان پوکی‌استخوان مفیدند

بسیاری از گیاهان طبیعی برای پوکی‌استخوان توصیه می‌شود. آنها ممکن است در آشپزی استفاده شوند یا به‌عنوان مکمل به شکل قرص، پودر یا چای مصرف شوند.

در اینجا لیستی از گیاهانی وجود دارد که ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشند و به‌عنوان یک درمان جایگزین برای پوکی‌استخوان عمل کنند:

  • مریم قرمز
  • شبدر قرمز
  • دم اسب
  • آویشن
  • زردچوبه

در مورداستفاده از گیاهان و مکمل‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

اگر قصد مصرف یک گیاه دارویی را به‌عنوان مکمل طولانی‌مدت دارید، همیشه با پزشک خود مشورت کنید. برخی از گیاهان، از جمله موارد ذکر شده در این مقاله، ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند. اگر شرایط سلامتی دارید و یا دارو مصرف می‌کنید، بهتر است قبل از مصرف مکمل جدید از پزشک خود سؤال کنید.

مریم قرمز

پوکی استخوان

 

مریم‌گلی قرمز ( Salvia officinalis) گیاهی است که در طب گیاهی چینی استفاده می‌شود و با بهبود پوکی‌استخوان همراه بوده است. مروری بر ۳۶ کارآزمایی بالینی نشان داد که مریم‌گلی قرمز بیش از ۸۰ درصد موارد پوکی‌استخوان را درمان کرده و بهبود بخشیده است. بااین‌حال، بیشتر تحقیقات فقط شامل مطالعات کوچک و کوتاه‌مدت بوده است.

اسید سالویانولیک، تانشینون ها (گیاه سالویا) و لیتوسپرمات منیزیم B ترکیباتی در مریم‌گلی قرمز هستند که ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشند.

اسید سالویانولیک دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که از التهاب و تولید رادیکال‌های آزاد مرتبط با تجزیه استخوان جلوگیری می‌کند. این ترکیبات همچنین می‌توانند به رشد استخوان کمک کنند.

مریم‌گلی قرمز همچنین منبع خوبی از ویتامین K است که برای سلامت استخوان‌ها موردنیاز است.

این گیاه به‌صورت کپسول یا تنتور است و می‌توان آن را به‌صورت چای درست کرد.

مریم‌گلی قرمز به دلیل نگرانی‌های ایمنی در استفاده طولانی‌مدت باید فقط برای مدت کوتاهی استفاده شود. این گیاه همچنین ممکن است عوارض جانبی و تداخلات دارویی ایجاد کند و در دوران بارداری و استفاده با داروهای رقیق‌کننده خون منع مصرف دارد.

برای یافتن دوز مناسب برای پوکی‌استخوان باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

شبدر قرمز

پوکی استخوان 1

شبدر قرمز (Trifolium pratense) گیاهی چندساله از خانواده حبوبات است.

از لحاظ تاریخی، از آن به‌عنوان یک درمان مکمل برای علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی، و همچنین انواع بیماری‌ها، از جمله سرطان، مشکلات تنفسی، و بیماری‌های پوستی استفاده شده است.

تحقیقات در مورد شبدر قرمز و پوکی‌استخوان متفاوت است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ روی ۶۰ زن یائسه انجام شد که ۱۵۰ میلی‌گرم شبدر قرمز را به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند و نتایج با گروهی که دارونما مصرف کردند (ماده ای که ارزش درمانی نداشت) مقایسه شد. محققان دریافتند که تراکم مواد معدنی استخوان در زنانی که شبدر قرمز مصرف کرده‌اند بهبود یافته است.

شبدر قرمز را می‌توان به‌عنوان یک عنصر در چای گیاهی و همچنین از طریق کپسول، تنتور (مخلوطی از آب و الکل یا آب و سرکه که حاوی نوعی ترکیب دارویی، گیاه دارویی یا داروی سنتی است)، عصاره و به‌عنوان یک درمان موضعی مصرف کرد.

 

دم اسب

پوکی استخوان4..

دم اسب (Equisetum arvense) یک گیاه چندساله بزرگ و درخت‌مانند است که در بخش‌هایی از اروپا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای شمالی یافت می‌شود.

این گیاه دارویی است که قدمت آن به روم و یونان باستان می‌رسد. از دم اسب برای درمان زخم، سل و مشکلات کلیوی استفاده شده است.

کوئرستین، اسید اولئانولیک و اسید اورسولیک آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که در دم اسب یافت می‌شوند. این ترکیبات ممکن است سطح کلسیم را بهبود بخشد و رشد استخوان را افزایش دهد؛ دم اسب همچنین حاوی ترکیب سیلیس است.

مکمل‌های ساخته شده از سیلیس با بهبود تراکم مواد معدنی و استحکام استخوان مرتبط هستند.

اگرچه برخی از مزایا با دم اسب همراه بوده است، اما هنوز ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد. دریافت کلسیم کافی ممکن است برای سلامت استخوان مفیدتر باشد.

در مطالعه‌ای که بر روی ۱۲۲ زن یائسه انجام شد، مصرف مکمل کلسیم به مدت یک سال، تراکم استخوان را بهتر از دم اسب بهبود بخشید.

هشدارها برای مصرف دم اسب

استفاده طولانی‌مدت از دم اسب توصیه نمی شود.

این گیاه می‌تواند سطح تیامین B1 را کاهش دهد و ممکن است باعث کمبود این ویتامین شود.

دم اسب می‌تواند برای زنان باردار و مبتلایان به دیابت، نقرس، مشکلات قلبی و مشکلات کلیوی مضر باشد.

 

آویشن

پوکی استخوان4.

آویشن (Thymus vulgaris) گیاهی از خانواده نعناع( Lamiaceae )بومی مدیترانه است.

این درختچه کوچک و کم رشد یک ادویه محبوب برای استفاده در آشپزی است. همچنین این گیاه دارویی است که قدمت آن به دوران باستان بازمی‌گردد.

آویشن برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی و درمان بیماری‌های تنفسی، عصبی و قلبی استفاده شده است.

یک مطالعه بررسی کرد که چگونه مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم آویشن به مدت شش ماه روی ۴۰ زن یائسه تأثیر می‌گذارد.

محققان دریافتند که مصرف منظم آویشن تراکم استخوان را بهتر از مکمل کلسیم/ویتامین D3 بهبود می‌بخشد.

زمانی که آویشن همراه با مریم‌گلی و رزماری استفاده شود، ممکن است بیشترین تأثیر را داشته باشد. سطح تراکم مواد معدنی استخوان با این ترکیب بیشتر از آویشن تنها بود.

ویتامین‌های موجود در آویشن

آویشن همچنین منبع خوبی از کلسیم، ویتامین K، منیزیم، منگنز و روی است. این مواد مغذی می‌توانند سلامت استخوان‌ها را بهبود بخشند.

آویشن را می‌توانید به‌عنوان یک گیاه تازه و خشک پیدا کنید. عصاره روغنی آویشن به‌صورت مایع و کپسولی نیز موجود است.

دوزهای زیاد این گیاه با عوارض جانبی همراه بوده است. آویشن ممکن است برای افرادی که دارای اختلالات خونریزی و شرایط حساس به هورمون هستند مضر باشد. ۱ همچنین می‌تواند در افرادی که به گیاهان دیگر Lamiaceae مانند پونه کوهی، مریم‌گلی و اسطوخودوس حساسیت دارند، آلرژی ایجاد کند. این گیاه به‌عنوان یک درمان برای پوکی‌استخوان امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای دانستن اینکه چگونه می‌تواند به استخوان‌ها در درازمدت کمک کند، موردنیاز است.

 

زردچوبه

پوکی استخوان4.

زردچوبه (Curcuma longa) یک ریشه زردرنگ و چندساله متعلق به خانواده زنجبیل (Zingiberaceae)  و بومی جنوب آسیا است.

خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی آن باعث شده است که در ۴۰۰۰ سال گذشته به طب گیاهی اهمیت داده شود. زردچوبه برای درمان علائم قاعدگی، آرتریت، و مشکلات گوارشی استفاده شده است.

کورکومین، ماده فعال زردچوبه، ممکن است به کاهش تراکم استخوان کمک کند. یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف مکمل کورکومین به مدت شش ماه، بهبود قابل‌توجهی را در ۵۷ فرد با تراکم استخوان پایین نشان داد.

زردچوبه به‌صورت پودر خشک شده است که می‌تواند در آشپزی استفاده شود. همچنین به‌صورت تنتور، مایع یا کپسول موجود است.

عوارض جانبی در هنگام استفاده از دوزهای زیاد یا مصرف زردچوبه به مدت بیش از ۱۲ ماه، دیده شده است.

زردچوبه همچنین ممکن است در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، دیابت و مشکلات کیسه صفرا باعث آلرژی و عوارض شود.

مطالعات طولانی‌تر باید ایمنی و اثربخشی کلی زردچوبه و کورکومین را برای درمان پوکی‌استخوان تأیید کند.

هنگام استفاده از این گیاه باید احتیاط کرد.

کلام آخر

پوکی استخوانداروهای گیاهی به‌عنوان یک جایگزین طبیعی برای داروهای پوکی استخوان در نظر گرفته شده‌اند.

این گیاهان حاوی ترکیبات تقویت‌کننده استخوان هستند که ممکن است رشد استخوان را بهبود بخشند.

این تحقیقات امیدوارکننده است، اما برای یافتن اثرات بلندمدت آن به مطالعات گسترده‌تری نیاز داریم.

هنوز چیزهای زیادی در مورد این گیاهان و اثرات آنها بر پوکی‌استخوان نمی دانیم.

اگر به دنبال کمک برای درمان پوکی‌استخوان خود هستید، این گیاهان – بسته به وضعیت سلامتی شما – ممکن است مکمل خوبی برای درمان پزشکی شما باشند.

قبل از افزودن هرگونه مکملی به برنامه مراقبتی خود، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.