پوست چرب چیست؟ ۱۳ روش برای بهبود چربی پوست؟ ماسکهای مناسب پوست چرب

پوست چرب، ویژگی ها و نحوۀ مراقبت از پوست چرب

0 1,127

اگر پوستتان برق می‌زند باید بدانید که نوع پوست شما چرب است. شاید این درخشان بودن پوست مورد خوشایند شما نباشد، باید بدانید این چربی، پوست را مرطوب نگه می‌دارد و از ایجاد چین‌وچروک روی پوست شما جلوگیری می‌کند؛ اما اگر بدن چربی زیادی تولید کند باعث ایجاد آکنه روی پوست می‌شود.

گاهی اوقات ترشح زیاد چربی پوست آزاردهنده است؛ اینکه صورت روغنی یا براق داشته باشیم و یا آرایش صورت زود پاک شود هم کلافه‌کننده و عذاب آور است.

مراقبت از پوست چرب اهمیت زیادی دارد چون این نوع پوست، آلودگی را به‌آسانی از محیط، جذب خود می‌کند و مستعد بروز جوش و آکنه می‌شود. ترشح اضافی چربی، توجه بیشتری را می‌طلبد تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید.

اما آیا پوست چرب مزایایی هم دارد؟

چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم؟

روش‌های مراقبتی از پوست چرب کدام‌اند؟

با هم جواب تمام این پرسش‌ها را در تینامو دنبال می‌کنیم.

 

فهرست مطالب

 پوست چرب چیست؟

پوست چرب

پوست بدن انسان ترکیب عجیب و پیچیده‌ای دارد و نقش مهمی در سلامتی انسان و پیشگیری از انواع بیماری‌ها را عهده‌دار است. پوست اولین راه ارتباطی اندام‌های انسانی با محیط خارج است. پوست – که بزرگ‌ترین ارگان بدن محسوب می‌شود – از سه‌لایه تشکیل شده است:
– لایۀ اپیدرم یا روپوست که به لایۀ نازک خارجی اطلاق می‌شود.
– لایۀ درم که به لایۀ ضخیم‌تر و داخلی گفته می‌شود.
– لایۀ هیپودرم که داخلی‌ترین لایه از پوست است و آن را به ماهیچه‌ها متصل می‌کند.

غدد چربی پوست در آخرین لایه پوست یعنی هیپودرم قرار دارند.

فواید غدد چربی پوست

وجود چربی در پوست نه‌تنها عامل بدی محسوب نمی‌شود، بلکه فواید زیادی نیز برای سلامت و زیبایی پوست و حتی مو‌ها نیز به دنبال خواهد داشت.

مهم‌ترین فواید چربی پوست شامل موارد زیر است:

 • جلوگیری از خشکی پوست و مو
 • نرمی و لطافت پوست
 • درخشندگی و سلامت مو‌ها
 • حفظ رطوبت پوست
 • و به‌طورکلی مراقبت از پوست

 

ویژگی‌های پوست‌های چرب

از ویژگی‌های پوست چرب این است که:

 • پوست خود را بیش از دو دفعه در روز می‏‌شویید
 • . پوست خیلی چرب هرگز خشک نمی‏‌شود.
 • این پوست در تابستان و زمستان چرب است.
 • این نوع پوست پس از اینکه کاملاً پاک‌سازی شد، خشک می‏‌شود.
 • این نوع پوست همیشه براق به نظر می‏رسد و منافذ آن معمولاً بسیار بزرگ و قابل‌مشاهده‌اند (منافذ زیادی دارد مثل پوست پرتقال)
 • با زدن مرطوب‌کننده بر پوست خود احساس سنگینی می‌‏کنید.
 • این پوست‌ها به‌راحتی مستعد جوش، دانه‏‌های سرسیاه و لکه‌‏های سیاه هستند (اگر این نوع پوست مستعد جوش باشد، در تمام طول سال این روند یکسان است.)

 

 چه چیزی برای پوست‌‏های چرب مشکل ایجاد می‏کند؟

پوست - چرباستفاده از محصولات مراقبت از پوست، پوست را بیش از حد خشک می‏کند. اگر پوست چرب بیش از حد خشک شود چربی بیشتری تولید می‏‌کند.

شستشوی بیش از حد یا مالش، باعث تحریک و افزایش تولید چربی می‏‌شود.

غذاهای چرب نیز وضعیت پوست را بدتر می‌کنند. روغن یا چربی از طریق منافذ به سطح پوست می‏‌آیند و پوست چرب را بدتر می‏کنند.

استفاده از مرطوب‌کننده هنگامی‌که پوست بیش از حد چرب است، استفاده از رژیم غذایی مناسب پوست‏‌های خشک، رژیم غذایی نامناسب، استرس، هورمون همه می توانند برای پوست چرب مشکل ایجاد کنند.

 ۵ عامل اساسی برای داشتن پوست چرب

آیا بدون نظر گرفتن اینکه چقدر صورتتان را می‌شویید، پوستتان با درخشندگی نامطلوبی چرب به نظر می‌رسد؟ مشکل چیست؟ با نظر گرفتن عوامل زیر می‌توانید اتفاقی را که رخ می‌دهد، بهتر درک کنید. هر چه پوستتان را بیشتر بشناسید، راحت‌تر می‌توانید برای درمان پوست چرب صورت خود راه‌حل پیدا کنید.

 • صورتتان را بیش از اندازه می‌شویید.

این روند را در نظر بگیرید: صبح و شب صورتتان را می‌شویید، اما متوجه می‌شوید حتی قبل از ظهر، صورتتان دوباره چرب می‌شود، پس می‌خواهید در اولین فرصت دوباره صورتتان را بشویید؛ اما همین‌جا دست نگه دارید!

هرچقدر هم که بخواهید صورتتان را به امید خلاص شدن از درخشندگی نامطلوب آن بشویید، زمانی که بیش از اندازه این کار را انجام دهید، عملاً دارید پوستتان را تحریک می‌کنید تا چربی اضافه ترشح کند.

اگر برای درمان پوست چرب صورت، پوستتان را بیش از حد می‌شویید، پوست شما برای جبران چربی بیشتری تولید می‌کند و این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت.

شویندۀ صورت خود را چگونه انتخاب کنیم؟

همیشه از یک پاک‌کنندهٔ پوست صورت مناسب استفاده کنید که حاوی عناصر آب‌رسان باشد. پیش‌ازاین گفتیم که بیشتر از دو بار در روز صورتتان را نشویید، اما ورزش‌کردن شامل این قانون نمی‌شود. به‌خاطر داشته باشید، بعد از تعریق زیاد حتماً صورت خود را بشویید.

برای سریع‌تر کردن روند پاک‌سازی صورت خود می‌توانید، یک پنبۀ آغشته به پاک‌کنندهٔ میسلار واتر را روی صورتتان بکشید تا هرگونه عرق و آلودگی را که ممکن است با آرایشتان ترکیب شده باشد، پاک کنید. پس از آن، می‌توانید پاک‌سازی عادی شبانه‌تان را ادامه دهید.

 • از محصولات مراقبت پوست نامناسب استفاده می‌کنید.

محصولات مراقبت از پوست زیادی در بازار وجود دارند که نتایج شگفت انگیزی را تضمین می‌کنند، اما راز واقعی دستیابی به پوستی شاداب و سالم این است که محصولی را انتخاب کنید که مخصوص نوع پوستتان طراحی شده است.

بنابراین برای پوست‌های چرب شما باید به دنبال محصولاتی باشید که بدون چربی بوده و اگر پوستتان مستعد آکنه است یا زیاد جوش می‌زند، محصولی استفاده کنید که روی آن غیر کو مدون زا (non-comedogenic) درج شده باشد. همچنین بهتر است به غلظت فرمول آن‌ها نیز توجه کنید.

هرچه پوستتان چرب‌تر باشد، می‌توانید از محصولات سبک‌تری استفاده کنید؛ در عوض، هرچه پوستتان خشک‌تر باشد، از محصولات سنگین‌تر (با پایۀ چرب‌تر) استفاده کنید.

 • به‌اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشید.

شما می‌توانید با نوشیدن مقدار مناسب در طول روز و همچنین استفادۀ روزانه از کرم مرطوب‌کننده، آبرسانی لازم برای بدنتان را تأمین کنید. اگر به‌اندازه‌ی کافی آب به بدنتان نرسد، بدن فکر می‌کند باید با افزایش ترشح چربی، این فقدان رطوبت را جبران کند! برای جلوگیری از این افزایش ترشح چربی، مطمئن شوید که حتماً میزان زیادی آب نوشیده و از کرم مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید و این‌گونه تشنگی پوستتان را برطرف می‌کنید. با این راه درمان پوست چرب صورت خود را ادامه دهید.

 • از مرطوب‌کنندهٔ مناسبی استفاده نمی‌کنید.

اکثر افراد به‌اشتباه فکر می‌کنند که اگر پوستشان چرب است، باید به مقدار کم و حتی شاید اصلاً از مرطوب‌کننده استفاده نکنند که این یک باور اشتباه است. اگر عادت صحیح استفاده از مرطوب‌کننده نداشته باشید، در واقع می‌توانید پوستتان را تحریک کنید که چربی بیشتری تولید کند. به همین دلیل، پیداکردن مرطوب‌کنندۀ مناسب پوستتان اهمیت زیادی دارد.

به‌جای استفاده از هر محصولی، به دنبال پیداکردن مرطوب‌کنندهٔ سبک و بدون چربی باشید که بدون اینکه افزایش‌دهندهٔ براقی پوست شما باشد، آن را مرطوب کند؛ مرطوب‌کننده‌هایی بدون چربی – غیر کو مدون زا – (non-comedigenic) و مات کنندۀ پوست صورت که درخشندگی و چربی پوست را کاهش می‌دهند و باعث بهبود ظاهر منافذ بزرگ شده، چربی بیش از اندازۀ پوست را از بین می‌برند.

 • استرس

دلیل استرس هرچه که باشد اثرات آن ممکن است روی صورتتان نمود پیدا کند. به هنگام استرس، بدنتان “کورتیزول” ترشح می‌کند. کوتیزول علاوه بر تنظیم کردن سوخت‌وساز و پاسخ‌دادن به سیستم ایمنی، در پاسخ به استرس هم نقش دارد و باعث می‌شود پوست چربی بیشتری تولید کند.

برای مقابله با استرستان و درمان پوست چرب صورت خود یک شمع روشن کرده، یک بمب حمام در وان انداخته و سپس در آن بنشینید تا اعصابتان آرام شده و بعد از یک روز طولانی، استراحت کنید. اگر علاقه‌ی زیادی به حمام ندارید، در کلاس یوگا ثبت‌نام کنید یا در خانه‌، مدیتیشن کنید تا ذهنتان خالی شده و تنش و فشاری که احساس می‌کنید، از میان برود. این کار در ظاهر پوستتان تأثیر بسزایی دارد!

 

مشکلاتی که در اثر افزایش ترشحات چربی پوست به وجود می‌آید چیست؟

oily-skin

وجود چربی در پوست امری حیاتی و لازم به شمار می‌آید، اما گاهی وجود بیش از اندازۀ چربی می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

افزایش بیش از حد چربی پوست در اثر ترشح زیاد غدد چربی به وجود می‌آید و مشکلاتی را نظیر موارد زیر برای فرد خواهد داشت:

 • ایجاد جوش صورت و آکنه در پوست
 • بسته شده منافذ پوست
 • براق شدن سطح پوست
 • احساس سنگینی بعد از استفاده از لوازم‌آرایش

 

حتما بخوانید   معجزۀ روتین مراقبت از پوست

علت چرب بودن پوست

افرادی که پوستی چرب دارند نمی‌دانند چه چیزی باعث چربی پوست آنها می‏شود. بهتر است بدانند که چربی پوست یک مشکل ژنتیکی است.

اگر پوستی چرب دارید به این دلیل است که پدر یا مادرتان (یا هردو) نیز پوست چربی دارند. ممکن است رژیم غذایی آکنه را بدتر کند ولی باعث چربی پوست نمی‏‌شود، ولی با تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی، می‌توان چربی پوست را کنترل کرد.

خارجی‌ترین لایۀ پوست (استراتوم کونئوم) از پوست مرده و چربی تشکیل شده است و با چرب کردن پوست، باعث حفظ رطوبت آن شده و از سلول‌های زندۀ زیرپوست محافظت می‌کند. حدود ۱ میلیون منفذ در هر مترمربع (چیزی در حدود ۶،۵ منفذ در هر سانتی‌متر مربع) از پوست وجود دارد. این منافذ پوستی عرق ترشح شده را به سطح پوست آورده، چربی پوست را حفظ می‌کنند و دمای بدن را – با عرق کردن – متعادل می‌کنند.

چربی (سبوم) توسط غدد سبابه ترشح شده و در منافذ پوستی باقی می‌مانند که اگر این روند ترشح چربی آرام انجام گیرد پوست شما چرب نمی‌شود و سلول‌های مرده را از بین می‌برد. اگر پوست سوم زیادی تولید کند، منافذ پوست بسته شده و در نتیجه جوش‌های سرسیاه به وجود می‌آیند. پس اگر منافذ بزرگی دارید احتمالاً نوع پوست شما چرب است و این منافذ پوست بزرگ اغلب چربی بیشتری تولید می‌کنند شما نمی‌توانید اندازۀ منافذ پوست خود را تغییر دهید اما می‌توانید کاری کنید که کمتر به چشم بیایند.

 

 دلایل چربی پوست

 • ژنتیک

نقش ژنتیک در داشتن پوست چرب حائز اهمیت است و به‌طورکلی اگر یکی از والدین شما دارای پوستی چرب باشد، احتمالاً شما نیز شاهد ترشحات چربی بیشتر توسط غدد چربی ساز پوستتان هستید و پوستی چرب خواهید داشت.

در بیشتر بیماران دارای آکنه، واکنش به تغییرات هورمونی؛ به ژنتیک و هورمون‌ها بستگی دارد. مراحل مختلف زندگی مانند بلوغ یا بارداری می‌تواند منجر به نوسانات هورمونی شود، و ژنتیک و عوامل ارثی می‌توانند چگونگی واکنش پوست شما به این نوسانات هورمون را تعیین کنند.

 • نوسانات هورمونی

اگر چرب شدن پوست شما به طور مقطعی است دلیل ژنتیکی آن کمتر است و بیشتر به‌خاطر تغییرات هورمونی است. هورمون آندروژن یکی از دلایل مهم چربی پوست محسوب می‌شود زیرا ترشح چربی را افزایش می‌دهد؛ افزایش ترشح این هورمون در دوران بلوغ تأثیرات خاصی بر بدن می‌گذارد؛ مثلاً صدا کلفت می‏شود، در موها تغییراتی به وجود می‌آید و پوست نیز چربی بیشتری تولید می‏کند که باعث مسدود شدن منافذ می‏شود. آندروژن‌ها هورمون‌های مردانه‌ای هستند که هم در مردان و هم در خانم‌ها وجود دارد و نشانۀ بلوغ غدد چربی پوست است. با رشد این غدد، تولید چربی افزایش می‌یابد.

استفاده از قرص‏‌های بارداری، میزان هورمون‏‌ها را تغییر می‌دهد – میزان آندروژن در زنان درست قبل از پریودی، بارداری و یائسگی افزایش می‏‌یابد – و باعث ترشح بیشتر چربی می‌شود؛ چربی پوست یکی از عوارض مصرف استروئید است. استرس نیز باعث ترشح بیشتر چربی پوست می‌شود. وقتی عصبی هستید بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‏کند که تولید چربی پوست را افزایش می‏دهد.

هنگامی‌که آندروژن بیشتری وجود داشته باشد، سبوم بیشتری به منافذ پوست تخلیه می‌شود، سپس روی سطح پوست قرار می‌گیرد و در نهایت باعث ایجاد ظاهری براق و درخشان می‌شود. هنگامی‌که چربی اضافی پوست در منافذ به دام افتاد، با سلول‌های مرده پوست و باکتری‌های موجود در سطح و داخل منافذ پوست ترکیب می‌شود و منجر به جوش؛ از جمله جوش‌های سرسیاه و مشکلات دیگر می‌شود.

استروئیدهای آنابولیک که معمولاً توسط بدنسازان استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث آکنه نیز شوند.

بیماری‌هایی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک PCO نیز – به دلیل اختلالات هورمونی که ایجاد می‌کند – می‌تواند یکی از دلایل آکنه باشد.

 • سن

در سنین جوانی مقدار تولید سبوم در پوست به صورت طبیعی بیشتر است و با افزایش سن، پوست؛ سبوم کمتری تولید می‌کند و به‌مرورزمان، پروتئینی مانند کلاژن را از دست می‌دهد و فعالیت غدد چربی ساز کند می‌شود به همین دلیل  اغلب افراد با سن بالا، پوستی خشک و پرچین و چروک دارند.

همین‌طور بسیاری از افرادی که پوست پیری دارند، دارای پوست خشک هستند و در این حالت به دلیل کمبود کلاژن و سبوم، خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها بیشتر خودشان را نشان می‌دهند.

یکی از مزایای پوست چرب این است که شما ممکن است به‌اندازهٔ هم‌سن‌وسال‌هایتان که پوست خشک دارند، علائم پیری را نشان ندهید یا دیرتر نشان دهید.

پوست خود را هرچند مدت با افزایش سن مورد ارزیابی قرار دهید. ممکن است، جنس پوست افراد در دهۀ ۳۰ ، مشابه سن نوجوانی و ۲۰ سالگی آنها نباشد. یک متخصص زیبایی می‌تواند هرچند سال یکبار به ارزیابی نوع پوست شما کمک کند تا ببیند آیا شما نیاز به تغییر در روتین مراقبت از پوست خود دارید یا خیر.

 • نوع آب‌وهوا و زمان‌های مختلف سال ومنطقۀ زندگی شما

درست است که ژنتیک و سن علل اساسی ایجاد پوست چرب هستند؛ اما جایی که در آن زندگی می‌کنید و زمان سال نیز می‌تواند در نوع پوست شما تغییراتی ایجاد کند.

افراد در آب‌وهوای گرم و مرطوب دارای پوستی چرب هستند. همچنین احتمال دارد در طول تابستان بیشتر از زمان پاییز یا زمستان، چربی روی پوست خود احساس می‌کنند.

می‌توانید روتین مراقبت از پوست خود را در روزهای گرم و مرطوب به‌گونه‌ای متناسب در جهت کنترل چربی آن تنظیم کنید.

 • منافذ بازشدهٔ پوست

گاهی اوقات منافذ پوست شما به دلیل افزایش سن و نوسانات وزن، بازتر می‌شوند. منافذ بازتر نیز تمایل به تولید چربی بیشتر دارند. شما نمی‌توانید منافذ خود را کوچک کنید، اما می‌توانید در طول روز برای قسمت‌هایی از صورتتان که منافذ بزرگ دارند محصولات مراقبتی کوچک کنندۀ منافذ استفاده کنید.

 • استفاده از محصولات نادرست مراقبت از پوست

گاهی اوقات دلیل ایجاد پوست چرب، استفاده از محصولات نادرست مراقبت از پوست است. برخی پوست مختلط را با پوست چرب اشتباه می‌گیرند و ممکن است از کرم‌های خیلی قوی استفاده کنند.

اگر در ماه‌های زمستان پوستتان خشک می‌شود، ممکن است نیاز به تغییر برنامۀ مراقبت از پوست خود داشته باشید به طور مثال برای فصل بهار و تابستان از مرطوب‌کننده‌های سبک و از ژل‌های شستشو به‌جای شوینده‌های قوی استفاده کنید.

استفاده از محصولات صحیح مراقبت از پوست می‌تواند تفاوت زیادی در چربی پوستتان ایجاد کند.

 • استفاده بیش از حد از محصولات مراقبتی پوست

شستن یا لایه‌برداری بیش از حد صورت اغلب می‌تواند پوست شما را چرب کند، درحالی‌که هدف از شستشو و لایه‌برداری، کاهش چربی پوست است. این کار باعث ازبین‌بردن بیش از حد چربی پوست شده و غدد سبابه پوست در وضعیت اضطراری قرار می‌گیرند و چربی بیشتری تولید می‌کنند تا این کمبود را جبران نمایند.

شما فقط باید دو بار در روز پوست خود را بشویید تا چربی اضافی پوست را از بین ببرید.

 • عدم استفاده از مرطوب‌کننده یا آب‌رسان

این یک تصور غلط است که مرطوب‌کننده باعث ایجاد پوست چرب می‌شود. در حقیقت، اگر از محصولات درمانی آکنه مانند سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید استفاده می‌کنید، مطمئناً به مرطوب‌کنندهٔ مناسبی برای جلوگیری از خشک شدن پوست خود نیاز دارید. بدون مرطوب‌کننده، هر نوع پوستی خشک می‌شود.

بنابراین به‌جای عدم استفاده از مرطوب‌کننده، به دنبال یافتن مرطوب‌کنندهٔ مناسب با پوست خود باشید. مرطوب‌کننده‌های سبک، بر پایۀ آب، فاقد چربی و non comedogenic  برای پوست‌های چرب بسیار مناسب هستند. به‌خاطر داشته باشید که استفاده از مرطوب‌کننده را در آخرین مرحلۀ روتین مراقبتی از پوست خود بعد از پاک‌سازی و تونینگ قرار دهید.

 

ویژگی‌های پوست چرب

 

ویژگی‌های پوست چرب:

 • براق بودن
 • چین‌وچروک کمتر روی پوست
 • منافذ پوستی بزرگ و قابل‌مشاهده
 • ازبین‌رفتن آرایش به‌راحتی
 • رنگ پوست تا حدودی کدر
 • ممکن است پوست چرب دارای جوش‌های سرسیاه و سرسفید و لکه‌های پوستی باشد
 • باوجودآنکه تصور این است که پوست چرب در دوران بلوغ ایجاد می‌شود، اما باید بدانید که پوست چرب را در هر سنی می‌توان مشاهده کرد.

پوست چرب ---

آیا پوست چرب مزایایی هم دارد؟

باید بدانید که داشتن پوست چرب یک نعمت بزرگ است.

ممکن است شما از ظاهر براق، لک‌ها، آکنه و جوش‌های صورت و بدن خود احساس نارضایتی داشته باشید و یا از اینکه آرایش بر روی صورتتان دوام ندارد ناراضی باشید، اما داشتن پوست چرب مزایایی هم دارد.

سبوم (چربی) حاوی ویتامین E است، نوعی آنتی‌اکسیدان که می‌تواند به جلوگیری از بیماری عروق خونی کمک کند. مقادیر بالای سبوم همچنین می‌تواند به محافظت از پوست در برابر عفونت و تقویت دفاع آنتی‌اکسیدانی بدن کمک کند.

علاوه بر این، درحالی‌که بسیاری از افراد در طول زمستان از خشکی پوست و عوارض ناخوشایند آن رنج می‌برند، افرادی که پوست چرب دارند، همیشه یک‌لایه چربی گاهی کمتر و گاهی بیشتر روی پوست خود احساس می‌کنند و در واقع کمتر احتمال دارد این علائم ناخوشایند فصلی را تجربه کنند.

شاید در حال حاضر از شرایط موجود لذت نبرید، اما با مراقبت مناسب از پوست، می‌توانید سبوم پوست خود را کاهش داده درعین‌حال که از منافع وجود آن برای پوستتان نیز بهره می‌برید.

مزایای داشتن پوست چرب

 

مرطوب و نرم ماندن پوست:

چربی پوست نوعی رطوبت را برای پوست ایجاد می‌کند که باعث می‌شود پوست به طور طبیعی نرم و لطیف باقی بماند. افرادی که پوست چرب دارند شاید اصلاً مثل یک فرد دارای پوست خشک، نیاز به مرطوب‌کننده نداشته باشد. این مسئله در مراحل روتین مراقبت از پوست چرب بسیار مهم است و این خودش یک مزیت عالی است.

کاهش روند پیری پوست:

چربی به دلیل آنکه پوست را مرطوب و لطیف نگه می‌دارد، باعث می‌شود که روند پیری پوست کند شود و همین چربی ایجاد خطوط روی پوست را نیز کاهش می‌دهد. اکثر متخصصان مراقبت از پوست این موضوع را تصدیق می‌کنند که افرادی که دارای انواع پوست چرب یا مختلط هستند، اغلب دیرتر پیر می‌شوند چراکه چربی پوست از ایجاد خطوط و چین‌وچروک جلوگیری می‌کند و یک ویژگی بسیار عالی برای ازبین‌بردن بسیار التهاب‌ها و البته چین‌وچروک است.

بنابراین دیگر نیازی به هزینه‌های زیاد بابت کرم‌های جوان‌سازی و آب‌رسان نیست و این یک مزیت فوق‌العاده عالی است.

حفظ پوست در برابر محیط:

اولین لایۀ محافظتی بدن در برابر عوامل خارجی، پوست است. چربی پوست مثل یک سپر دفاعی در برابر آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا و موارد مضر مانند تشعشع نور خورشید عمل می‌کند. این لایۀ محافظتی، پوست را در محیط‌ها و شرایط خشکی (مثل فصول سرد که هوا سرد و خشک است) محافظت می‌کند.

محافظت در برابر آفتاب:

همه می‌دانیم که ضدآفتاب‌ها یک عامل کمکی بزرگ برای انواع پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب هستند، اما باید گفت که پوست چرب خود یک‌لایه محافظتی در برابر نور خورشید است.

البته استفاده از ضدآفتاب‌های مناسب برای پوست چرب ضروری است.

 

معایب پوست چرب:

در کنار مزایای گفته شده، پوست چرب معایبی هم دارد:

بسته شدن منافذ پوست:

بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که ممکن است پوست چرب دچار آن شود، البته رعایت نکات مراقبی از پوست می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

براق بودن چهره:

برخی از درخشش طبیعی پوست خود به دلیل چرب بودن پوست خوششان می‌آید؛ اما برخی از افراد ممکن است به دلیل اینکه این چربی آرایش صورت آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد احساس خوبی نداشته باشند.

شستشوی زیاد صورت:

شستشوی صورت به طور منظم مهم است زیرا از تجمع چربی و بسته شدن منافذ و ایجاد جوش جلوگیری می‌کند؛ اما گاهی شستشوی زیاد پوست چرب واقعاً خسته‌کننده می‌شود.

 

حتما بخوانید  عوارض پوستی در دوران بارداری، علت و راه‌های درمانی آن

 

چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم؟

چگونه - پوست چرب خود- مراقبت کنیم

بعد از اینکه متوجه شدید نوع پوستتان چرب است، باید بدانیم چگونه از پوست خود مراقبت کنیم.

برای مراقبت از پوست‌های چرب، به موارد زیر توجه داشته باشید:

محصولات پاک‌کنندۀ مناسب پوستتان خریداری کنید و باتوجه‌به میزان چربی پوست، چند بار آلودگی‏‌ها و گردوغبار را از منافذ پوست پاک کنید. از مواد پاک‌کنندۀ حاوی سولفات استفاده نکنید زیرا بعد از پاک‌سازی پوست با این محصولات، پوست چربی بیشتری ترشح می‏کند.

۲ تا ۳ بار در هفته پوستتان را لایه‌برداری کنید تا جوش نزند. لایه‌بردار مناسب نه‌تنها پوست را به‌آرامی لایه‌برداری می‏کند؛ بلکه اسید سالیسیلیک موجود در این محصولات، بروز آکنه را کنترل می‌کند.

برای کمک به کنترل ماهیانه جوش و آکنه از تونیک ضد جوش استفاده کنید. تونیک‌ها معمولاً الکل ندارند و به حفظ تعادل PH پوست بعد از پاک‌سازی کمک می‏‎کنند.

به‌جای استفاده از مرطوب‌کننده، برای آب‌رسانی پوست خود، از سرم استفاده کنید. اگر پوستتان خیلی چرب است فقط شب‌‏ها از سرم استفاده کنید، اگر پوستتان کمی چرب است، دو بار در روز استفاده کنید.

از ضدآفتاب با SPF ۳۰ یا بیشتر استفاده کنید. از کرم‏‌های ضدآفتاب چندکاره که حاوی مرطوب‌کننده نیز هستند، استفاده نکنید.

هرگز صورت خود را با آب داغ نشویید. یک‌بار در هفته، به‌خصوص شب‌ها، پوست خود را بخور بدهید.

از رژیم غذایی مناسب پوست‏‌های چرب استفاده کنید. در رژیم غذایی، باید غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان‌‏ها و اسیدهای چرب ضروری گنجانده شود.

 • غذاهای چرب نخورید.
 • آب فراوانی بنوشید.
 • کافئین را در حد اعتدال مصرف کنید.
 • ورزش کنید.

پوست چرب برخلاف پوست خشک نسبتاً ضخیم بوده و دارای منافذ فراوان و باز است. غده‌های چربی پوست بسیار فعال‌اند و بیش از حد معمول چربی ترشح می‌کنند و اکثراً به دلیل لایه چربی که روی پوست دیده می‌شود، براق به نظر می‌رسد. این پوست مقاوم‌تر از پوست خشک است و دیرتر دچار چین‌وچروک می‌شود، اما به دلیل اینکه پوست‌های چرب مستعد جذب گردوغبار هستند، زودتر کثیف می‌شوند و باید چندین مرتبه در طول روز پاک گردند.

 

آیا پوست چرب به‌خودی‌خود درمان می‌شود؟  

دو دلیل اصلی هورمونی پوست چرب؛ بلوغ و بزرگسالی است. در برخی از افراد، پوست چرب با گذشت زمان به‌خصوص بعد از بلوغ به طور کامل و یا تا حدودی درمان می‌شود. اما متأسفانه، برای همه این‌گونه نیست.

به دلایل ژنتیکی، تولید بیش از حد سبوم ممکن است امری ذاتی برای فرایندهایی پوستی و بدن شما باشد و این بدان معناست که بعضی از ما هرگز از این وضعیت رهایی پیدا نمی‌کنیم اما راه‌هایی برای کنترل آن وجود دارد.

 

اما اولین پرسش این است که پوست شما چرب است یا مختلط؟

خشک یا مختلط

یک روش آسان برای شناخت نوع پوست شما وجود دارد.

در مراحل روتین مراقبت از پوست چرب، برای تشخیص جنس پوست کافی است که ابتدا صورت خود را با یک شویندۀ ملایم مثل شامپو بچه شسته و آرام آن را خشک نمایید. بعد از چند ساعت به پوست خودتان دقت کنید. اگر پوست براق باشد، پوست شما چرب است.

به منطقۀ T صورت که شامل گونه‌ها، پیشانی، بینی و چانه است دقت کنید. اگر این مناطق چرب و براق بود ولی بقیۀ صورت خشک بود، احتمال دارد که پوست شما ترکیبی باشد.

 

پیداکردن دلیل چرب بودن پوست شما و یا فهمیدن اینکه آکنۀ شما از چه نوعی است؛ برای پیداکردن درمان پوست و انتخاب محصولات متناسب روتین مراقبت از پوست ضروری است؛ بنابراین ابتدا باید نوع پوست خود را تشخیص دهید

نوع پوست چرب

افرادی دارای پوست چرب؛ اغلب چهره‌ای براق دارند و ممکن است به طور مرتب با جوش و آکنه مواجه شوند و معمولاً منافذ بزرگ دارند. در پوست چرب شاهد انسداد منافذ و جوشهای سر سیاه هستیم. علائم پوست چرب و شدت آن بین افراد متفاوت است و به شرایطی که قبلاً گفته شد بستگی دارد.

نوع پوست مختلط

نوع پوست مختلط، رایج‌ترین نوع پوست است. پوست مختلط دو نوع پوست را بر روی صورت نشان می‌دهد. به‌طوری‌که منطقه T-zone شما غالباً چرب بوده درحالی‌که گونه‌ها و نواحی دیگر صورت ممکن است خشک باشد.

حال که نوع پوستتان را تشخیص دادید، می‌توانید برای کنترل پوست چرب خود اقدام کنید. در بعضی موارد، به‌آسانی می‌توان با ایجاد تغییرات کوچک در رژیم غذایی و عادات خواب پوست چرب را کنترل کرد اما برخی دیگر نیاز به تغییرات اساسی در روتین مراقبتی پوست خود دارند.

۱۳ روش برای کاهش چربی پوست و بهبود مشکلات پوست چرب:

 برای مراقبت از پوست های چرب موارد زیر را رعایت کنید.

 

 1. پاک‌سازی مداوم پوست

پاکسازی

اصول اولیۀ پاک‌سازی پوست؛ روزانه با پاک‌کنندهٔ ملایمی که حاوی ترکیبات مؤثر در درمان آکنه است صورت خود را تمیز کنید، این کارمی تواند به شما در کاهش تولید چربی کمک کند. توصیه می‌شود از شوینده‌هایی بر پایۀ اسید میوه استفاده کنید.

مهم است که پوست‌های چرب یا مختلط را یک‌بار صبح و یک‌بار قبل از خواب بشویید. باقی‌ماندهٔ آرایش و سلول‌های مردۀ پوست از شایع‌ترین دلایل پوست چرب هستند، پس باید مطمئن شوید که به طور کامل – اما به‌آرامی – ازروی پوست پاک‌سازی شده‌اند.

تعریق نیز نقش عمده‌ای در مشکلات پوست چرب دارد. اگر ورزشی انجام می‌دهید که منجر به تعریق شدید می‌شود، حتماً بلافاصله بعد از آن حمام کنید تا عرق روی پوستتان نماند. همچنین لباس‌های آغشته به عرق می‌توانند باعث ایجاد جوش و آکنه بر روی بدن شوند؛ پس حتماً لباس خود را بعد از ورزش یا فعالیت زیاد که باعث تعریق می‌شود، تعویض کنید.

کسانی که پوست چربی دارند ممکن است متوجه این مسئله شده باشند که موهای چربی نیز دارند که می‌توان با شستشوی منظم و استفاده از شامپوهای مخصوص چربی آن را درمان کرد. پرهیزکردن از استفادۀ محصولات چرب کنندۀ مو مانند پمادها و واکس مو نیز حائز اهمیت است زیرا می‌توانند پوست سر را تحریک کرده و منافذ را مسدود کنند و باعث ایجاد پوست و موهای چرب شوند.

 1. استفاده از شوینده‌های مناسب

شوینده های پوست چربهمۀ شوینده‌های پوست مانند هم نیستند در واقع، بعضی از آنها به‌جای بهبود پوست شما حتی می‌توانند منجر به ایجاد مشکلات دیگری شوند به‌خصوص برای افرادی که پوست حساسی دارند.

برخی از درمان‌های آکنه ممکن است حاوی موادی مانند بنزوئیل پراکسید باشند، اما ثابت شده است که این ترکیب خشن باعث ایجاد قرمزی و سوزش زیاد و همچنین خشکی بیش از حد و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. افراد دارای پوست چرب باید از پاک‌کننده‌های بر پایۀ روغن یا الکل خودداری کنند.

توصیه می‌شود، از فوم‌های شستشوی صورت – به‌آرامی – برای تمیزکردن پوست استفاده شود.

استفاده از محصولاتی حاوی اسید گلیکولیک ، بتا هیدروکسی اسید، بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک برای درمان آکنه همیشه موضوعی بحث برانگیز بوده است اما مطالعات نشان داده اند که شوینده های حاوی اسید سالیسیلیک انتخاب بهتری هستند .

انتخاب دیگر شما برای کاهش آکنه می تواند شوینده های حاوی ویتامین A باشد . تحقیقات نشان داده است که ویتامین A می تواند درمان مؤثری برای پوست های چرب باشد زیرا می تواند تولید سبوم را کاهش دهد. در هر صورت توصیه می شود مشکل خود را با متخصص پوست خود در میان بگذارید تا شویندۀ مناسب پوست خود را انتخاب کنید .

و اما نکته‌ای مهم این است که هنگام خشک‌کردن صورت پس از شستشو، باید به‌آرامی پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنید.

 1. استفاده از یک محصول بی‌خطر برای لایه‌برداری پوست و درمان آکنه

پوست چرب-09

گاهی اوقات به‌خاطر رها شدن از آزار براق بودن پوست و جوش‌های زیاد، ممکن است به استفاده بیش از حد محصولات و لایه‌بردارهای قوی روی بیاورید یا حتی متوسل به استفاده از محصولاتی مانند خمیردندان یا سایر داروهای خانگی شوید اما مراقب باشید! زیرا این محصولات با خشک‌کردن پوست شما می‌توانند آسیب بیشتری به آن وارد کنند.

برای محافظت از پوست خود و جلوگیری از تولید بیشتر چربی و درمان مؤثر مشکلات پوستی، باید از محصولات تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو استفاده کنید که درعین‌حال رطوبت پوست شما را نیز حفظ کنند.

سالیسیلیک اسید یک بتا هیدروکسی اسید است که کراتین را حل می‌کند، به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند و سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند منافذ را مسدود کرده و باعث لکه‌های پوستی شوند را از بین می‌برد.

 1. از تونر مناسب استفاده کنید

پوست چرب4تونرها درگذشته، محلول‌هایی حاوی الکل بودند که از آنها برای کمک به ازبین‌بردن چربی اضافی پوست استفاده می‌شد. اما این تعریف در سال‌های اخیر تغییر کرده است. جدیدترین نسل تونرها فاقد الکل هستند و حتی ممکن است حاوی مواد ضد پیری باشند.

تونرها، باقی‌ماندهٔ آلودگی‌ها و محصولات آرایشی را که می‌توانند منافذ پوست را مسدود کند، از بین می‌برند و باتوجه‌به نوع و مواد به‌کاررفته در آنها تأثیرات مختلفی دارند؛ به طور مثال بعضی از آنها می‌توانند منافذ را کوچک‌تر کنند. تونرهای حاوی الکل باعث خشک شدن پوست می‌شوند. سعی کنید از تونرهای طبیعی استفاده کنید.

اگر پوست مختلط دارید، ممکن است فقط در نواحی خاصی از صورت شما- T-zone  – چرب باشد پس باید از تونری استفاده کنید که  باعث شود بدون خشک کردن مناطقی که کمتر چرب تر هستند، تأثیر لازم را بگذارد .

افراد دارای پوست چرب باید به دنبال موادی مانند سالیسیلیک اسید (بتا هیدروکسی اسیدی که در روغن محلول است که می تواند به از بین بردن سبوم اضافی از صورت کمک کند) و همچنین اسید ماندلیک ) اسید آلفا هیدروکسی اسید حاصل از بادام که خاصیت ضد میکروبی دارد ) استفاده کنند.

استفاده از تونر حاوی گلیکولیک اسید توصیه می شود، که می تواند از بین بردن چربی از T-zone کمک کند و همینطور مناطق خشک تر پوست مانند گونه ها نیز مفید است. اغلب اوقات، تونرها اسیدهای مختلف آلفا و بتا هیدروکسی را در غلظت های پایین تر ترکیب می کنند، که باعث می شود موثرتر عمل کنند در حالیکه تحریکات احتمالی پوست را نیز به حداقل می رسانند .

با همۀ این توصیفات، ممکن است این محصولات برای همه تأثیر یکسانی نداشته باشد. ممکن است برخی افراد هنگام استفاده از تونرهای قوی احساس خارش کنند. این اتفاق، ممکن است نشانۀ تحریک پوستی باشد که می‌تواند منجر به تولید بیشتر چربی می‌شود.

برای جلوگیری از تحریک احتمالی باید هر تونر جدید را روی یک قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید.

 1. استفادۀ روزانه از آب‌رسان و مرطوب‌کننده

مرطوب کننده -پوست چرباستفادۀ منظم از مرطوب‌کننده، حتی برای افرادی که دارای انواع پوست چرب و مختلط هستند، بسیار مهم است. بدون مرطوب‌کننده پوست شما ممکن است خشک شود که در واقع می‌تواند باعث شود غدد سبابه، سبوم بیشتری تولید کرده و در نتیجه چربی پوست نیز بیشتر می‌شود.

در حقیقت، مرطوب‌کننده به آبرسانی و متعادل کردن پوست شما کمک می‌کند.

باید روزانه از مرطوب‌کننده استفاده کرد اما مرطوب‌کنندهٔ خود را با دقت انتخاب کنید. مانند تمیزکنندۀ خود، سراغ ژل مرطوب‌کنندهٔ سبک، فاقد چربی و Non-comedogenic  بروید. در صورت داشتن پوستی مستعد به آکنه، از مرطوب‌کنندهٔ سنگین استفاده نکنید

اگر پوست شما مختلط است، ممکن است لازم باشد از دو نوع مرطوب‌کننده استفاده کنید تا بتوانید به بهترین نحو نواحی مختلف صورت خود را درمان کنید. برای به‌دست‌آوردن بهترین نتیجه، از یک مرطوب‌کنندهٔ Non-comedogenic ، فاقد چربی برای منطقۀ T-zone خود و یک مرطوب‌کنندهٔ قوی‌تر برای مناطق خشک استفاده کنید.

 1. استفادۀ همیشگی از ضدآفتاب

ضدآفتاب- پوست چربممکن است تصور کنید که ضدآفتاب منافذ را مسدود می‌کند و به همین خاطر وسوسه شوید که از ضدآفتاب را از روتین خود حذف کنید، اما بهتر است بدانید که مهم نیست نوع پوست شما چیست، مهم این است که برای محافظت از پوست و پیشگیری از بسیاری از عوارض باید از SPF به‌صورت روزانه استفاده کنید.

قرارگرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بدون استفاده کردن از ضدآفتاب در واقع می‌تواند تولید سبوم را تحریک کند و باعث ایجاد جوش و آکنه شود به‌علاوه، اگر داروهای ضد آکنه مصرف می‌کنید، ممکن است حساسیت شما به نور ماوراء بنفش افزایش یابد و شما را در معرض خطر بیشتر آسیب‌های پوستی قرار دهد.

اگر پوست مختلط یا چرب دارید، برای جلوگیری از عوارض جانبی نامطلوب باید به نوع ضدآفتاب مورداستفادهٔ خود نگاهی بیندازید. به دنبال ژل‌های ضدآفتاب باشید که دارای برچسب فاقد چربی باشند. همچنین می‌توانید از کرم‌پودرهای سبک که حاوی SPF هستند – تحت عنوان bb cream – ولی محافظت کمتری نسبت به ضدآفتاب ایجاد می‌کند، استفاده کنید.

 

 1. انتخاب لوازم‌آرایش مناسب

لوازم آرایش - پوست چرببه‌خاطر داشتن پوست چرب ممکن است که شما پوست خود را با آرایش سنگین بپوشانید اما باید بدانید این کار می‌تواند مشکلات پوستی شما را افزایش دهد. آرایش کردن لزوماً باعث ایجاد آکنه نمی‌شود، اما مصرف بیش از حد لوازم آرایشی، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات پوستی شود.

به دنبال محصولات آرایشی Non-comedogenic  باشید و همیشه آرایش سبک انجام دهید.

از استفادۀ مواد آرایشی حاوی عطر و اسانس که می‌تواند باعث تحریک پوستی و آکنه شود و همچنین محصولات حاوی الکل که باعث ایجاد شدن لکه‌های خشک و پوسته‌پوسته می‌شود، خودداری کنید.

می‌توانید از اسپری تنظیم‌کنندهٔ چربی یا مات کنندۀ پوست قبل و بعد از آرایش و کرم یا پرایمر تنظیم‌کنندهٔ چربی یا مات کنندۀ پوست قبل از آرایش استفاده کنید؛ این کار که به ماندگاری آرایش شما کمک می‌کند، بدین ترتیب لازم نیست از کرم‌پودرهای سنگین استفاده کنید.

استفاده از Loos powder  به‌جای پودر فشرده که حاوی چربی است، نیز توصیه می‌شود.

حتماً در اولین فرصت و قبل از خواب، آرایش خود را به‌آرامی پاک کنید. شستن مرتب براش های آرایشی را فراموش نکنید زیرا می‌تواند از بروز آکنه و جوش جلوگیری کند – چربی و مواد آرایشی می توانند در طول زمان در داخل موهای براش جمع شوند و رشد باکتری‌هایی را تقویت کنند-

 1. استفاده از کاغذ جاذب چربی برای به‌حداقل‌رساندن درخشش پوست

چرببه‌غیراز پاک‌سازی مداوم، چند روش برای مقابله با برق زدن پوست در طول روز وجود دارد، کاغذ جاذب؛ چربی را به‌آرامی بر نواحی چرب پوست صورتتان که در طول روز برق می‌افتد، قرار دهید.

اگر از  Blotting sheet استفاده می‌کنید ، احتیاط کنید. این برگه ها را برای چند ثانیه در محل نگه دارید تا روغن را جذب کند اما به آرامی ، زیرا کشیدن آن روی پوست می تواند باعث تحریک پوست شود و وضعیت آکنه شما را وخیم تر کند.

همچنین از استفادۀ هرگونه کرم که حاوی لوسیون یا رایحه است، خودداری کنید، زیرا این ترکیبات می‌توانند پوست حساس را تحریک کنند.

 1. داشتن خواب کافی و تمیزکردن بالشت و ملافۀ خود

شستن بالشت و ملحفهداشتن استراحت مناسب و کافی در هر شب نه‌تنها برای سلامتی بدن بسیار مهم است، بلکه می ظاهر پوست را به میزان قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار می‌دهد. کمبود خواب می‌تواند باعث مقاومت به انسولین شود. افزایش انسولین می‌تواند منجر به ایجاد IGF-1 شود (هورمونی که باعث افزایش تولید سبوم می‌شود)

اطمینان حاصل کنید که مرتباً ملافۀ خود را شسته‌اید زیرا چربی، گردوغبار و مواد آرایشی می‌توانند به مشکلات پوستی شما اضافه شوند و به تشدید آن کمک کنند، حتی اگر قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.

گاهی که هیچ علتی برای آکنه و جوش صورتتان پیدا نمی‌کنید و حتی فقط در یک طرف صورتتان آکنه مشاهده می‌کنید علت آن آلودگی‌های گوشی موبایل و یا آلودگی روبالشتی شماست. در حالت ایدئال، باید کل ملافۀ خواب خود را یک‌بار در هفته بشویید، اما اگر وقت کافی ندارید، حتماً حداقل روبالشتی خود را به‌صورت هفتگی بشویید.

 1. کنترل کردن استرس

ریلکساسترس خود را مدیریت کنید. مطالعاتشان داده است که استرس باعث ایجاد مقاومت به انسولین و وخیم‌تر شدن جوش و آکنه منجر می‌شود. در بسیاری از افراد، سطح استرس بالا باعث ایجاد آکنه می‌شود.

طبق تحقیقات اخیر، بین استرس و آکنه یک پیوند دوطرفه قرار دارد. آکنۀ شدید نیز با افزایش خطر اضطراب و افسردگی همراه است.

برای کاهش استرس، مرتب ورزش کنید، مدیتیشن کنید و یا در صورت احساس ناراحتی با یک دوست یا اعضای خانواده خود صحبت کنید.

 

 1. داشتن رژیم غذایی سالم

رژیم-غذایی-سالم-تغذیه سالم سلامت کلی بدن شما را بهبود می‌بخشد و همین‌طور به رفع مشکلات پوستی شما نیز کمک می‌کند؛ زیرا برخی از غذاهایی که می‌خورید ممکن است در ایجاد پوست چرب و آکنه تأثیرگذار باشند. اگر از چربی زیاد پوست خود خسته شده‌اید، مصرف غذاهای ضد آکنه می‌تواند شروع خوبی برای بهبود پوست چرب شما باشد. این غذاها شامل:

 • اسیدهای چرب امگا ۳
 • آنتی‌اکسیدان‌ها
 • چای سبز
 • پروبیوتیک‌ها

رژیم غذایی با قند پایین نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. قبل از ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیۀ خود مشورت کنید تا از پیش‌آمدن سایر مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

 

 1. خودداری‌کردن از لمس صورت در طول روز

صورتدر طی روز، دستان شما با آلرژی‌ها، میکروب‌ها و باکتری‌هایی که برای سلامتی و پوست شما مضر هستند در تماس هستند. لمس صورت یک عامل اصلی در ایجاد چربی پوست است!

اگرچه دست نزدن به‌صورت کار سختی است ولی مهم است که بیشتر مراقب باشید زیرا می‌توانید چربی، آلودگی و باکتری‌ها را به‌راحتی ازروی دستان خود به‌صورت خود منتقل کنید. این مورد برای دست کاری آکنه یا جوش‌هایی صورت شما نیز صدق می‌کند که می‌تواند عفونت را گسترش داده و مشکلات پوستی شما را بدتر کند.

سعی کنید همیشه دست‌های خود را قبل از لمس صورت خود بشویید. این امر همچنین برای هر چیز دیگری که با چهره شما در تماس باشد نیز صدق می‌کند. برای محدودکردن باکتری‌ها و جلوگیری از بدتر شدن پوست چرب و سایر مشکلات پوستی، باید عینک، هدبند و موهای خود را نیز به طور مرتب تمیز کنید.

 1. درمان دارویی

داروی پوست چرباگر چربی پوست شما ناشی از اختلالات هورمونی و بیماری خاصی است می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص مشکل خود را حل کنید. به‌عنوان‌مثال داروهای ضدبارداری و درمان‌های جایگزینی هورمونی می‌توانند هورمون‌ها را متعادل کرده و باعث کاهش چربی پوست و آکنه شوند.

برای مثال، اسپیرونولاکتون بسیار رایج است که در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی به خانم‌ها تجویز می‌شود. داروی رایج دیگر ایزوترتینوئین است که معمولاً برای هر دو گروه سنی نوجوانان و بزرگسالان تجویز می‌شود.

 

 

بهترین نتیجه‌ها با مراقبت مداوم و چندجانبه به دست می‌آید

باید بدانیم که درمان پوست چرب، لک‌های پوستی و آکنه یک‌شبه امکان‌پذیر نیست بلکه انتخاب روش‌های مراقبتی مناسب و تداوم انجام آن می‌تواند منجر به به‌دست‌آمدن نتیجۀ دلخواه شود. ایجاد یک تغییر کوچک ممکن است به طور موقت پوست چرب را بهبود بخشد اما به طور معمول، برای دستیابی به پوستی کاملاً شفاف، باید در روش معمول مراقبت از پوست و سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

 

حتما بخوانید  روتین مراقبت از پوست خشک و ۱۵ راه درمان خانگی برای رفع خشکی پوست

 

باورهای غلط دربارۀ پوست چرب

ممکن است چربی پوست شما آزاردهنده باشد و بخواهید هرچه سریع‌تر آن را کنترل کنید اما باید دربارۀ پوست چرب خود حقایقی را بدانید.

شاید برایتان سؤال باشد که از اسکراب استفاده کنید یا نه؟ مرطوب‌کننده بزنید یا نه؟ و این فهرست سؤال همین‌طور ادامه داشته باشد. برای یافتن پاسخ‌های خود با تینامو همراه باشید.

و اما باورهای غلط دربارۀ پوست چرب:
۱. برای کنترل چربی اضافی، باید پوست چرب را بیش از دو بار در روز بشویید

درست است که هر پوستی باید تمیز شود اما فرق زیادی بین پاک‌سازی پوست از آلودگی‌ها با ازبین‌بردن تهاجمی چربی طبیعی پوست وجود دارد؛ حالت دوم، چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد و در نتیجه، پوست خشک شده و ازدست‌دادن چربی خود را با تولید چربی بیشتر جبران می‌کند!

چگونه پوست چرب خود را پاک‌سازی کنیم؟

غدد چربی پوست (غدد سبابه) به تولید چربی بیشتر تحریک نکنید، یک برنامه‌ی مراقبت روزانه برای خودتان بریزید و صبح و شب پوست را با یک شویندۀ ملایم و غیر کومدون‌زا (non-comedogenic) پاک‌سازی کنید.

سعی کنید هر هفته با یک اسکراب ملایم پوست خود را لایه‌برداری کنید. با این کار، سلول‌های مردۀ سطح پوست بدون آسیب، کشیدگی یا پارگی از پوستتان پاک می‌شوند. شما می‌توانید در خانه هم پاک‌سازی پوست (فیشیال) را انجام دهید.

۲- پوست چرب به مرطوب‌کننده نیازی ندارد

ممکن است این تصور که پوست چرب نیازی به لایۀ دیگری از رطوبت روزانه ندارد، به نظر منطقی اما این مسئله خیلی از واقعیت دور است! همۀ پوست‌ها به آبرسانی نیاز دارند؛ حتی پوست چرب یا پوست پوشیده از لک و جوش.

یادتان باشد پاک‌سازی، استفاده از ضدآفتاب و مرطوب‌سازی سه بخش ضروری برنامۀ مراقبت از پوست برای همه است و هیچ‌کس هم از آن مستثنا نیست.

چگونگی انتخاب مرطوب‌کنندهٔ مناسب برای پوست چرب

اگر در بازار به دنبال مرطوب‌کننده‌ای برای پوست چرب خود هستید، محصولی را انتخاب کنید که آبرسانی روزانه انجام دهد، برق پوست را کاهش دهد و به بهبود ظاهر منافذ آن کمک کند. می‌توانید کرم مرطوب‌کنندهٔ خود را زیر آرایشتان استفاده کنید تا ظاهر پوستتان براق نباشد.

۳. پوست چرب ناشی از مصرف چربی و غذای سرخ‌کرده است

گاهی اوقات شنیده‌ایم که رژیم غذایی پرچرب عامل ایجاد پوست چرب است؛ ولی تحقیقات کافی برای اثبات این ادعا انجام نشده است. این خبر ممکن است خبر خوبی برای افرادی که عاشق پیتزا و فست‌فودها هستند، باشد. لحظه‌ای دست نگه دارید!

نمی‌توان تأثیر غذاهای چرب بر روی سلامت پوست را نادیده گرفت. اگر متوجه شدید پوستتان خوب به نظر نمی‌رسد و به‌تازگی مقدار زیادی خوراکی قندی یا غذای چرب مصرف کرده‌اید، پس بهتر است با پزشک مشورت کنید. داشتن سبک زندگی سالم و مصرف بیشتر میوه و سبزی‌ها، کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید و هم باعث می‌شود پوستتان از این سبک زندگی سود ببرد.

۴. کرم ضدآفتاب، تأثیر بدی بر روی پوست چرب دارد

شاید باور نادرستی در مورد ضدآفتاب‌ها رایج شده است. تصور می‌شود که با استفاده از ضدآفتاب یک‌لایهٔ سنگین و روغنی روی پوست ایجاد می‌شود و این برای پوست چرب فاجعه است؛ ولی حقیقت این است که بسیاری از ضدآفتاب‌های امروزی دقیقاً برعکس هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که چربی و سنگینی روی پوست ایجاد نکنند پس ضدآفتاب مناسب پوست خود را تهیه کنید.

چگونه ضدآفتاب مناسب انتخاب کنیم؟

باید بدانید که کرم ضدآفتاب باید در تمام سال استفاده شود، پس ضد آفتابی پیدا کنید که با پوست چرب شما سازگار باشد. با استفاده از یک کرم ضدآفتاب مناسب، پوست شما به‌اندازهٔ کافی در برابر نور آفتاب محافظت می‌شود، اشعه‌ی فرابنفش آفتاب باعث پیری زودرس می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان‌های پوست را نیز افزایش می‌دهد.

۵. پوست چرب به دنبال خود آکنه ایجاد می‌کند

از جهتی، پوست چرب و آکنه همراه هم هستند. دلیلش هم این است که اگر چربی اضافۀ پوست با آلودگی‌ها، سلول‌های مرده و ناخالصی‌ها ترکیب شود احتمال بسته شدن منافذ پوست و رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد.

اینکه پوست شما چرب است صرفاً به این معنا نیست که قطعاً مستعد آکنه یا جوش زدن باشد. عوامل زیادی مثل تغییرات هورمونی، فشار، استرس و تماس انگشتان کثیف دست به پوست، در بروز آکنه دخیل‌اند پیشنهاد می‌شود، برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه از محصولات فاقد چربی (oil free) و مواد کومدوژن (noncomedogenic) استفاده کنید.

۶. برای شفاف شدن پوست باید مرتب لایه‌برداری کرد

بیش از حد لایه‌برداری کردن؛ چربی‌های ضروری پوست را از بین می‌برد و باعث پخش باکتری‌ها می‌شود. به‌جای اسکراب کردن روزانه، از یک‌لایه بردار خیلی ملایم برای حفظ کیفیت پوست خود استفاده کنید. درست است که اسکراب سلول‌های مردۀ پوست را از بین می‌برد، اما اگر به‌صورت روزانه مصرف شود، ممکن است مضر باشد.

۷. پوست چرب به‌اندازهٔ پوست خشک پیر نمی‌شود

حقیقت این است که هر پوستی بعد از گذشت مدت زمانی مشخص، پیر می‌شود و اگر به‌خوبی از پوست مراقبت نکنید، این اتفاق زودتر از وقت طبیعی‌اش رخ خواهد داد. شاید تنها دلیلی که مردم احساس می‌کنند پوست خشک زودتر پیر می‌شود، این است که در پوست خشک، چین‌وچروک واضح‌تر دیده می‌شود.

پوست چرب هم همان خط‌های اخم و چین‌وچروک را دارد. ولی، به دلیل وجود چربی به آن وضوح دیده نمی‌شود. پس، درهرحال باید به‌خوبی از پوستتان محافظت کنید تا از بروز علائم پیری جلوگیری کنید.

 

برای کاهش چربی پوست چه بخوریم؟

 

غذاهای مفید برای پوست چرب

رژیم غذایی مناسب برای نگهداری و محافظت پوست چرب: سبزیجات برگ سبز، آجیل و نعنا و… از جمله مواد غذایی مفید برای پوست‌های چربند. مراقبت کردن از پوست فقط مربوط به استفاده از مواد آرایشی بهداشتی نیست. شما باید از یک رژیم غذایی مناسب هم برای پوست چرب دنبال کنید.

چند غذا که باعث می‌شود پوست چربت سالم باقی بماند و چربی بیش از اندازه تولید نکند:

۱- خیار

خیار علاوه بر اینکه فیبر زیادی دارد، مقادیر بالایی آب نیز در خود دارد و یک آب‌رسان عالی برای بدن و پوست محسوب می‌شود.

مصرف کردن خیار به‌عنوان خوراکی یا قراردادن برش‌های آن روی پوست بسیار عالی و مفید است.

۲- آجیل

ویتامین E می‌تواند روند بهبود جای زخم را سرعت بخشد اگر از جای آکنه بر روی پوستتان شکایت دارید ویتامین E مصرف کنید همچنین این ویتامین باعث تقویت غشاهای سلولی می‌شود.
اگر هنوز جای آکنه‌ها تازه است و در روند درمان قرار دارید بهتر است مصرف ویتامین E را افزایش دهید. آجیل‌ها منبع خوب ویتامین E هستند که شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌سازند. آجیل‌ها جزء چربی‌های سالم غذایی هستند و دوست پوست چرب محسوب می‌شوند.

البته باید بدانید که مصرف زیاد آنها می‌تواند باعث ایجاد جوش در صورت شود.

۳- سبزیجات پهن برگ

این سبزیجات علاوه بر اینکه به دلیل فیبر بسیار بالا برای کاهش وزن بدن بسیار مهم هستند، باعث پاک‌سازی بدن و پوست هم می‌شوند.

برای افرادی که پوست چربی دارند سبزیجات برگ سبز فوق‌العاده مفید هستند. اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز ویتامین C تولید می‌کنند که مانع از فعالیت اکسیدان‌ها می‌شود. تاحدی‌که می‌توانید هر روز از این سبزیجات در سالادها و غذاهایتان استفاده کنید.

۴- مرکبات

در مراحل روتین مراقبت از پوست چرب، استفاده از مرکبات به‌خصوص پرتقال و لیمو و همین‌طور لیموترش که علاوه بر پاک‌سازی بدن، کار سم‌زدایی بدن را هم انجام می‌دهند بسیار مهم هستند.

سم‌زدایی بدن خود یکی از مهم‌ترین کارها برای آن است که پوست سالم و شفاف شود.

۵- غلات

غلات به‌خاطر فیبر بالایی که دارند باعث سلامت بدن شده و به هضم غذا کمک می‌کنند و چربی پوست را نیز کنترل می‌کنند.

۶- ماهی

ماهی یک گزینۀ فوق‌العاده برای مراقبت از پوست چرب است. ماهی مانند آجیل حاوی امگا ۳ است و برای درمان ترشح چربی پوست بسیار عالی است.

۷- کلم بروکلی

کلم بروکلی جزو سبزیجاتی است که ویتامین  C بسیار زیادی دارد که به‌راحتی توسط بدن انسان جذب می‌شود. این ویتامین کنترل‌کنندهٔ چربی پوست و باعث دور کردن پوست از آکنه می‌شود.

۸- شکلات تلخ

شکلات تلخ علامه بر طعم فوق‌العاده‌ای که دارد، کنترل‌کنندهٔ تولید چربی پوست نیز هست.

شکلات تلخ حاوی مقادیر قابل‌توجه آنتی‌اکسیدان است که از التهاب پوست شما جلوگیری می‌کند.

۹- موز

موز به دلیل داشتن ویتامین E، فسفات و پتاسیم سلامت پوست را تضمین می‌کند.

موز تا حدودی کار سم‌زدایی را نیز انجام می‌دهد و در کاهش منافذ پوستی نقش مهمی ایفا می‌کند که بسیار برای پوست چرب مهم است.

 

غذاهای مضر برای پوست چرب

۱- نمک

مصرف مقادیر زیاد نمک می‌تواند باعث کمبود آب و احتباس آب (جمع‌شدن آب زیرپوست) شده و ترشح چربی پوست را نیز افزایش دهد.

این موارد باعث می‌شود پوست شما تبدیل به یک‌پوست تیره، کدر و مرده شود.

۲- گوشت قرمز

مصرف گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس می‌توانند باعث افزایش التهاب در پوست شده و این التهابات می‌تواند باعث افزایش تولید چربی در پوست شود.

بهترین گزینه؛ تغییر سبک غذایی از گوشت قرمز به استفاده از گوشت مرغ و ماهی است.

۳- قند

تحقیقات نشان داده که مصرف قند زیاد می‌تواند میزان سبوم یا چربی پوست را به مقدار زیادی افزایش دهد. در روتین مراقبت از پوست چرب، قند گزینۀ فوق‌العاده نامناسبی است.

سعی کنید اگر می‌خواهید غذای شیرینی را مصرف کنید، آن را در وسط روز و به‌عنوان یک میان وعده استفاده کنید نه یک غذای کامل.

۴- کربوهیدرات‌های تصفیه شده

غذاهای پر کربوهیدرات و کربوهیدرات‌های تصفیه شده مثل نان، ماکارونی و برنج می‌توانند میزان چربی پوست را افزایش دهند.

 

چه ماسک‌هایی برای پوست چرب مناسب‌اند؟

پوست چرب 909

کسانی که پوست چرب دارند، بیشتر اوقات از دردسرهایی گله می‌کنند که این چربی برای آنها و پوستشان ایجاد می‌کند. از آکنه و جوش بگیرید تا جذب آلودگی‌های محیطی، همه‌وهمه از این دردسرهاست.

استفاده از ماسک‌های صورت نیز می‌تواند یکی از مراحل روتین مراقبت از پوست چرب باشد. شما هم می‌توانید از ماسک‌های آماده موجود در بازار استفاده کنید و هم ماسک خانگی سازگار با پوست خود را در منزل و با مواد اولیه مقرون‌به‌صرفه بسازید. این ماسک‌ها را می‌توانید هر هفته استفاده کنید و شاهد تأثیر باورنکردنی آن‌ها را بر پوست خود باشید.

ماسک‌های خانگی صورت، می‌توانند مشکلات بسیاری را درمان کنند که توسط پوست چرب ایجاد می‌شوند. این مشکلات شامل آکنه، لکه، جوش سرسیاه و خطوط چربی هستند. اگرچه این درمان‌های طبیعی، برخلاف دیگر درمان‌های زیبایی، به‌صورت تدریجی نتیجه می‌دهند اما درعین‌حال این درمان‌ها غیرشیمیایی هستند و اثر ملایمی روی پوست شما دارند.

معمولاً برای ساخت ماسک‌های خانگی مخصوص پوست‌های چرب از موادی مانند آلوئه‌ورا، خیار، عسل، بابونه، گلاب، خاک رس و سایر مواد طبیعی که با پوست سازگارند، استفاده کنید.

در اینجا طرز تهیۀ چند ماسک خانگی برای پوست چرب را به شما آموزش می‌دهیم.

افراد با پوست چرب حتماً از محصولات فاقد روغن (Oil Free) و بر پایه آب استفاده کنند

ماسک زردچوبه و عسل

ماسک پوست-چرب-زردچوبه-عسل

یک و نیم قاشق سوپ‌خوری عسل و نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با یکدیگر مخلوط نمایید. مخلوط حاصل را روی پوست صورت پخش کنید و ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید. بعد از ۱۰ دقیقه ماسک را با آب گرم از صورت پاک کنید. ماسک زردچوبه و عسل برای پوست‌های چرب مفید است و می‌تواند در روتین مراقبت پوست چرب استفاده شود.

 

 

 

ماسک آب‌لیمو و موز  

ماسک آب‌لیمو و موزیک عدد موز را به همراه ۱۰ قطره آب‌لیمو و یک قاشق سوپ‌خوری روغن زیتون برداشته؛ موز را له کرده و به آن آب‌لیمو و روغن زیتون را اضافه کنید. سپس مواد را به‌خوبی با هم مخلوط کنید تا مخلوطی یکدست حاصل شود. ماسک به‌دست‌آمده را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود بگذارید و سپس آن را با آب گرم بشویید.

جالب است بدانید که موز چربی پوست را جذب می‌کند و لیمو هم توانایی پاک‌سازی منافذ پوست را دارد. به همین دلیل ماسک آب‌لیمو و موز به افرادی که پوست چرب دارند، بسیار توصیه می‌شود.

 

ماسک عسل، بابونه، سفیده تخم‌مرغ و لیمو

ماسک عسل، بابونه، سفیده تخم‌مرغ و لیمو

یک قاشق سوپ‌خوری عسل، یک قاشق سوپ‌خوری بابونۀ خشک، یک قاشق سوپ‌خوری آب‌لیمو (ترجیحاً آب‌لیموی تازه) و یک عدد سفیده تخم‌مرغ را بردارید. بابونه را به مدت ۲۰ دقیقه با آب داغ بگذارید تا دم بکشد. سپس تمام مواد را با بابونۀ دم کشیده مخلوط کنید.

ماسک حاصل را روی صورت خود گذاشته و اجازه دهید تا حدود ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند. پس از گذشت این مدت‌زمان، صورت خود را با آب سرد بشویید.

این ماسک کاملاً با پوست‌های چرب سازگار بوده و برای درمان جوش صورت استفاده می‌شود. به همین جهت هم در مراحل روتین پوست چرب قرار گرفته است.

 

 

 

ماسک خاک رس و بابونه

ماسک خاک رسیکی از بهترین ماسک‌های خانگی برای روتین پوست‌های چرب ماسک خاک رس است. این ماسک به کاهش چربی پوست و درمان آکنه کمک می‌کند. برای تهیه این ماسک یک قاشق سوپ‌خوری بابونه خشک شده، یک قاشق سوپ‌خوری خاک رس و دو قاشق سوپ‌خوری آب را با یکدیگر مخلوط کنید.

مخلوط حاصل را روی پوست خود بزنید و ۲۰ دقیقه صبر کنید. پس از گذشت زمان موردنظر، ماسک را با آب گرم بشویید. شما می‌توانید این ماسک را روی گردن خود هم استفاده نمایید.

ماسک خاک رس می‌تواند در روتین پوست چرب قرار بگیرد.

 

ماسک آووکادو و تخم‌مرغ

ماسک آووکادو و تخم‌مرغماسک آووکادو و تخم‌مرغ یکی از ماسک‌های خانگی مخصوص روتین پوست چرب است. این ماسک به چربی پوست کمک می‌کند و در درمان آکنه تأثیر دارد. برای ساخت این ماسک، نصف یک عدد آووکادوی رسیده، یک عدد سفیدۀ تخم‌مرغ و یک قاشق‌چای‌خوری آب‌لیمو را بردارید. آووکادو را با چنگال له کرده سفیده تخم‌مرغ را با آووکادوی له شده مخلوط کنید.

پس از آن آب‌لیمو را به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. مخلوط حاصل را با دقت روی صورت خود بزنید – طوری که ماسک با چشم‌ها تماس نداشته باشد – بعد از ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید.

 

توجه کنید که این ماسک را نباید بیشتر از یک‌بار در هفته استفاده شود؛ چراکه می‌تواند باعث خشکی شدید پوست شود.

 

 مخلوط گلاب، گلیسیرین و لیمو

ماسک-گلاب، گلیسیرین و لیمویک قاشق سوپ‌خوری گلاب را با یک قاشق سوپ‌خوری گلیسیرین و یک قاشق سوپ‌خوری آب‌لیمو مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی صورتتان بگذارید. سپس آن را با آب گرم بشویید.

لیمو خاصیت ضدباکتریایی دارد و کمک می‌کند پوست شما خشک و محکم شود. گلاب نیز یک ضدعفونی‌کننده، تونر و پاک‌کنندۀ عالی است که به شما پوستی پاک و باطراوت می‌دهد. گلیسیرین نیز پوست شما را آب‌رسانی خواهد کرد.

این مخلوط، یک ماسک کامل صورت، برای ازبین‌بردن جوش و جای جوش است. شما باید قبل از مصرف این ماسک صورت برای پوست چرب خود، آزمون حساسیت را انجام دهید تا متوجه شوید که آیا این ماسک برای پوست شما مناسب است یا خیر.

ماسک جو دوسر و جوش شیرین

 

جو دوسردو قاشق چای‌خوری بلغور جو دوسر و یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. به طور آهسته چند قطره آب اضافه کنید تا یک خمیر درست شود سپس به‌آرامی خمیر را روی صورت خود ماساژ دهید و اجازه دهید خشک شود. آن را با آب گرم بشویید و از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

این ماسک صورت به‌خاطر داشتن بلغور جو دوسر و جوش شیرین که خاصیت لایه‌برداری دارند؛ می‌تواند سلول‌های مرده پوست و انسداد منافذ را از بین ببرد.

 

مخلوط بلغور جو دوسر، خیار، آلوئه‌ورا و سفیده تخم‌مرغ

ماسک جو دوسر- پوست چربیک خیار بردارید و دو برش بزنید و در مخلوط‌کن قرار دهید و یک پوره نرم درست کنید. پوره را در کاسه قرار دهید و بلغور جو دوسر و ژل آلوئه‌ورا را به آن اضافه کنید و آن را کاملاً مخلوط کنید. اکنون به‌آرامی یک سفیده تخم‌مرغ را به مخلوط اضافه کنید و با چنگال هم بزنید.

آن را روی صورت و گردن تمیز خود قرار دهید و اجازه دهید این ترکیب خشک شود؛ سپس آن را بشویید.

بلغور جو دوسر، برای پاک‌سازی و لایه‌برداری ملایم پوست بسیار عالی است. خیار و آلوئه‌ورا را نیز با خاصیت خنک‌سازی و ضدالتهاب بودنشان می‌شناسند.

 

 آرد برنج و چای سبز

ماسک آرد برنج و چای سبزدو قاشق سوپ‌خوری آرد برنج را با یک قاشق سوپ‌خوری برگ چای سبز به همراه یک قاشق سوپ‌خوری آب‌لیمو را تا زمانی که یک مخلوط نرم به دست بیاید با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی صورت خود قرار دهید. (از نزدیک کردن بیش از حد آن به چشم‌ها و دهان خودداری کنید.)

به مدت تقریباً ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که این ماسک خشک شود آن را روی پوستتان باقی بگذارید. سپس آن را با آب سرد بشویید و صورت خود را به‌آرامی خشک کنید.

اسید موجود در لیمو به کنترل تولید چربی طبیعی پوست کمک می‌کند و درعین‌حال با آکنه مبارزه کرده و می‌تواند در رفع تدریجی لکه‌های پوست مؤثر باشد.

از طرف دیگر، این ماسک صورت حاوی آرد برنج است که خاصیت جذب چربی بالایی دارد و یک لایه‌بردار عالی برای پوست‌های چرب است.

 

ماسک گوجه‌فرنگی:

ماسک گوجه فرنگیبرای تهیه ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست چرب، یک گوجه‌فرنگی را رنده کرده و آن را با ۱ قاشق غذاخوری شکر مخلوط کنید و این ترکیب را روی پوست صورت بمالید و اجازه دهید ۵ دقیقه روی صورت بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید.

شما همین‌طور می‌توانید گوجه‌فرنگی رنده شده را به‌صورت خالص و بدون ترکیب با مادۀ دیگری روی صورت استفاده کنید.

گوجه حاوی اسید سالیسیلیک است که یک درمان خانگی برای جوش‌های صورت است.

 

اسیدهای موجود گوجه‌فرنگی، چربی اضافه پوست را جذب می‎کنند و منافذ پوست را رفع می‌کنند.

ماسک پوست چرب با ماسک لیمو و ماست:

ماستبرای درست‌کردن این ماسک، ۲ قاشق ماست را با ۲ قاشق آبلیمو تازه مخلوط کنید و آن را روی پوست بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه صورت را با آب گرم بشویید بعدازاین کار از یک مرطوب‌کننده روی پوست استفاده کنید.

این ماسک را هفته‌ای یکبار امتحان کنید.

لیمو حاوی اسیدسیتریک است که می‌تواند ترشحات چربی پوست را کنترل کند.

این ماسک هم حاوی اسیدلاکتیک است که یک پاک‌کنندهٔ طبیعی به‌حساب می‌آید و برای ازبین‌بردن سلول‌های مرده پوست بسیار خوب است.

 

ماسک پوست چرب با سرکه سیب:

ماسک - سرکه سیباز سرکه سیب به‌تنهایی می‌توان روی پوست استفاده کرد.

برای درست‌کردن ماسک صورت سرکۀ سیب، آن را به یک پنبه آغشته کنید و روی پوست بمالید و بعد از خشک شدن پوست را بشویید.

همچنین می‌توانید آن را با جوش شیرین که خاصیت لایه‌برداری دارد مخلوط کنید و به‌صورت ماسک استفاده نمایید. سرکه سیب، ضد باکتری و ضدعفونی‌کننده طبیعی است که برای پوست چرب و به‌خصوص جوش‌دار بسیار خوب است.

 

ماسک پوست چرب با شیر:

ماسک-شیر-پوست-چربماساژ شیر روی صورت و پوست، چربی پوست را کاهش می‌دهد و پوست شما را سفت می‌کند.

این کار باعث مرطوب شدن پوست شما نیز می‌شود.

 

 

 

ماسک-خیار-پوست-چربماسک پوست خیار:

پوست خیار کم‌هزینه‌ترین راه برای کاهش چربی پوست صورت است. فقط کافی است که یک خیار تازه را بردارید و پوست آن را بکنید و له کنید و آن را روی صورت بمالید.

این کار هم باعث تغذیه پوست شده هم باعث کاهش و رفع جوش و آبرسانی به پوست می‌شود.

 

 

ماسک سفیدۀ تخم‌مرغ:

ماسک-سفیده تخم مرغ- پوست چربکمی سفیده تخم‌مرغ را با یک قاشق عسل مخلوط کرده و کمی آرد به آن اضافه کنید و این خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی صورت بگذارید تا خشک شود و بعد از آن با آب گرم صورت را کامل شستشو دهید.

 

 

نعنا؛ بهترین داروی گیاهی برای پوست چرب

نعنا-پوست چرببرای روشن‌سازی پوست چرب از نعناع استفاده کنید. نعناع گیاهی است که برای پوست‌های چرب گزینۀ بسیار مناسبی است. هنگامی‌که به‌صورت موضعی استفاده می‌شود، اثر عصبی، تسکین‌دهنده و خنک‌کننده‌ای را برای پوست به دنبال دارد.

این گیاه این قدرت را دارد تا عاملی مؤثر برای احیای مجدد پوست باشد. نعناع قرمزی پوست را کاهش داده و به پوست برای مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کند، همچنین نعنا بروز چربی را کنترل کرده و یک روش مناسب برای روشن‌سازی پوست است.

 

حتما بخوانید   ویژگی های پوست نرمال و معرفی ۴ ماسک مناسب برای پوست نرمال

 

بایدها و نبایدهای ماسک‌های خانگی

بایدها و نبایدهایی برای افزایش تأثیرات ماسک‌های صورت برای شما:

بایدها

ماسک را به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. این کار به مواد تشکیل‌دهنده ماسک اجازه می‌دهد تا در پوست شما نفوذ کند. بهتر است ماسک را قبل از دوش گرفتن و رفتن به حمام استفاده کنید.

قبل از استفاده از ماسک، صورت خود را با آب و یک پاک‌کنندۀ ملایم بشویید. این کار به ماسک کمک می‌کند تا بهتر در پوست شما نفوذ کند.

بعد از شستن ماسک، از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

یک ماسک صورت که مخصوص نوع پوستتان است را انتخاب کنید. اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، یک ماسک فاقد چربی انتخاب کنید تا منافذ را مسدود نکند.

پس از برداشتن ماسک، روی صورت خود آب سرد بپاشید این کار باعث می‌شود منافذ باز پوست، بسته شوند.

 

نبایدها

اگر تحریک پوستی یا واکنش‌های حساسیتی (قرمزی پوست، خارش یا بثورات پوستی) را تجربه کردید، از ماسک استفاده نکنید.

ماسک را هر شب استفاده نکنید؛ فقط یک یا دو بار در هفته از آن استفاده کنید.

ماسک را برای مدت طولانی روی پوست قرار ندهید؛ در غیر این صورت، با این کار باعث تحریک پوستتان می‌شوید.

هنگامی‌که ماسک را می‌شویید پوست خود را نمالید؛ این کار باعث تحریک و قرمزی پوستتان می‌شود.

 

 

روغن‌های گیاهی مناسب پوست چرب و حساس

روغن بادام:

روغن بادام مانند دیگر روغن‌ها بسیار برای پوست و مو بسیار مفید است. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که ۲ یا ۳ قطره روغن بادام را روی پوست صورت خود ماساژ دهید و آن را بعد از یک ساعت بشوید البته نیازی نیست که هر روز آن را انجام دهید بلکه این کار را هر ۲ هفته یک‌بار تکرار کنید فراموش نکنید که فواید این روغن بسیار زیاد است.

روغن رزماری:

این روغن نیز مانند دیگر روغن‌های گیاهی مناسب پوست چرب دارای مزایای مفیدی برای پوست‌های چرب و حساس می‌باشد.

روغن نارگیل:

طریقه استفاده از این روغن بسیار راحت می‌شود که شما می‌توانید یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را کمی گرم نمایید و سپس به روش دایره‌ای آن‌ها را به‌صورت و گردن خود بمالید و بعد از آن می‌توانید برای اینکه ناراحتی‌های پوستی را از خود دور کنید هفته‌ای یکبار از آن استفاده کنید.

روغن اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس بهترین روغن برای افرادی است که پوست چرب دارند. این روغن گیاهی برای افرادی که نیاز به رایحه‌درمانی هم دارند به کار می‌رود.

استفاده از این روغن روی صورت باعث نرمی، لطافت و جوان‌سازی پوست می‌شود.

نحوه مراقبت از پوست چرب با روغن گل سرخ:

روغن گل سرخ یک نشاط‌آور فوق‌العاده است و کاربردهای زیادی در رایحه‌درمانی دارد. این روغن کاهش دهنده چربی پوست صورت است که از بروز جوش جلوگیری می‌کند. روغن گل سرخ، علاوه بر رفع چربی پوست، لکه‌های پوستی را نیز برطرف می‌کند.

این روغن معطر را روی پوست بمالید و بعد از چند دقیقه صورت را بشویید.

 

روتین پوست چرب

روتین-پوست-چرب

راهنمای مراقبت از پوست چرب

نخستین نکته برای مراقبت و ایجاد روتین پوستی این است که باید بدانید، حتماً نباید از محصولات خارجی و گران‌قیمت استفاده کنید، می‌توانید روتین پوستی خود را با محصولات ایرانی و قیمت‌های مناسب نیز بسازید، در این صورت خواهید دید که همین محصولات با قیمت پایین‌تر چه تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر پوست شما خواهند گذاشت.
به‌طورکلی قبل از اینکه روتین پوستی خود را ایجاد کنید باید به نکاتی توجه کنید که لازمه مراقبت از پوست شما است:

سیگار نکشید، سیگارکشیدن باعث تیرگی پوست و همچنین کدر شدن آن می‌شود، پوست را به شدت خشک کرده و باعث نازک شدن و چروک شدن زودهنگام پوست شما می‌شود.

این است که هرگز با آرایش نخوابید. پوست شما شب‌هنگام باید تنفس کند و وجود کرم‌ها و کرم‌پودرهای مختلف بر روی سطح پوست مانع از نفس کشیدن پوست شما می‌شود.

کمتر مصرف کردن غذاهای سرخ شده. در واقع برای داشتن یک‌پوست خوب و شاداب بایستی دور فست‌فودها و غذاهای سرخ‌کردنی را خط بکشید.

پوست صورت خود را لیف نکشید. لیف کشیدن باعث کم شدن جوش یا چربی پوست نمی‌شود. کشیدن هر وسیله‌ای مانند لیف یا کیسه روی صورت تنها باعث حساس و آسیب‌پذیر شدن صورت می‌گردد و فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.

اگر پوست چرب دارید، صورت خود را دو بار در روز و با پاک‌کننده‌های ملایم شستشو دهید.

 

روتین پوست چرب

روتین مراقبت از پوست‌های مختلف، بدین معنی است که مجموعه‌ای از محصولات سازگار با پوست خود را تهیه کرده و آن‌ها را به طور منظم و کامل استفاده نمایید، طوری که این روتین جزئی جدایی‌ناپذیر برنامه روزانه شما شود و به جایی برسد که تا روتین پوستی خود را انجام نداده‌اید به رختخواب نروید.
شاید شما هم جزو افرادی باشید که تصور می‌کنند پوست بسیار خوبی دارند به‌گونه‌ای که نیاز به هیچ‌گونه مراقبتی ندارد، اما باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید، همه افراد با هر نوع پوستی که دارند باید به آن رسیدگی کنند و شادابی و زیبایی پوست خود را همچنان حفظ کنند. پس همین حالا یک برنامه روتین مناسب برای خود انتخاب کرده و به کمک آن شادابی و طراوت پوست خود را حفظ کنید.

افرادی که پوست چرب دارند برای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی محدودیت‌های زیادی دارند؛ چراکه استفاده از محصولات ناسازگار می‌تواند منجر به ایجاد جوش روی پوست چرب شود. به همین جهت ما به شما توصیه می‌کنیم که حتماً از روتین پوست چرب استفاده نمایید تا در آینده دچار مشکلات پوستی نشوید.

مراقبت از پوست باید به طور همیشگی انجام شود و بهتر است که آن را در دو نوبت صبح و شب انجام دهید.

 

روتین روزانۀ مراقبت از پوست چرب

برای انجام روتین روزانۀ مراقبت از پوست، کارهای زیر را بایستی انجام دهید:

شستشوی پوست

مهم‌ترین و مؤثرترین روتین روزانه برای کمک به بهبود پوست و ازبین‌بردن چربی اضافی بر روی پوست، شستن آن است. شستشوی صحیح پوست می‌تواند روغن و چربی را ازروی پوست شما پاک کند، همچنین آلودگی‌ها و یا کثیفی‌هایی که ممکن است به‌مرورزمان به پوست شما آسیب بزند را برطرف می‌کند. پس از شستشو پوست شما شفاف شده و برای آرایش روزانه آماده می‌شود.
منظور از شستشوی صحیح، این است که از یک شویندۀ مناسب برای این کار استفاده کنید. بهترین و مؤثرترین شوینده برای این نوع پوست‌ها، آب و صابون است. توجه داشته باشید که از صابون مخصوص پوست‌های چرب استفاده کنید. این بدین معنی نیست که صابون پوست شما را خشک کند، صابون‌های آنتی‌باکتریال گزینه‌های خوبی برای استفاده در روند روتین پوست چرب نیستند، چراکه معمولاً این نوع صابون‌ها، پوست شما را خشن و خشک می‌کنند و ظاهری هیدراته به پوست شما می‌دهند و این به‌هیچ‌وجه خوب نیست.

پس اگر می‌خواهید به بهبود آکنه‌های خود کمک کنید، در مرحله اول به شستشوی صحیح پوست خود بپردازید.

اگر پوست شما چرب است، احتمالاً می‌تواند پاک‌سازی بیشتری را تحمل کند.

شستشوی پوست هر روز بسیار مهم است، به‌خصوص که شستشوی صبح مهم‌ترین بخش می‌باشد. حتی اگر شب قبل پوست خود را کامل شستشو داده باشید، بازهم باید صبح صورت را به طور کامل بشویید زیرا شب زمانی است فعالیت پوست شما زیاد خواهد شد. این کار باعث می‌شود که لایه‌های مرده پوست حذف شوند.

استفاده از مرطوب‌کننده‌ها

اگر پوست چربی دارید باید بیشتر مراقب آن باشید که چه نوع مرطوب‌کننده‌ای استفاده می‌کنید. بهترین مرطوب‌کننده‌ها آنهایی هستند که عاری از روغن و بر پایه آب باشند. طبق تحقیقات سال ۲۰۱۴ بهترین مرطوب‌کننده برای پوست چرب آلوئه‌ورا است.

 

استفاده از اسکراب لایه بردار

دومین گام برای روتین مراقبت از پوست چرب و جوش‌دار استفاده از اسکراب‌های مخ لایه مرده روی پوست به‌مرور تجمع پیدا کرده و باعث کدر شدن پوست شما می‌شوند.

این لایه‌بردارها باید طوری باشند که چربی پوست را کاهش داده، لایه مرده پوست را حذف کنند اما باعث تحریک پوست و تولید چربی بیشتر نشوند.

مخصوص نوع خود لایه بردار انتخاب کنید. اسکراب‌های لایه بردار می‌توانند سلول‌های مرده را ازروی پوست شما جدا کنند و ظاهری شاداب و لطیف به پوستتان ببخشند.

 

استفاده از تونرهای مناسب

استفاده کردن از تونرهای مناسب یکی دیگر از عوامل روتین مراقبت از پوست چرب و جوش‌دار است. تونر در واقع مرحلۀ بعد از شستشوی صورت است. زمانی که آرایش خود را با استفاده از آب و شوینده پاک می‌کنید، ممکن است ذرات ریز و باقی‌ماندۀ لوازم آرایشی بر روی پوست شما بماند، با استفاده از یک تونر مناسب می‌توانید تمامی بقایای ذرات لوازم‌آرایش را ازروی پوستتان پاک نمایید.
از گلاب به‌عنوان یک تونر طبیعی استفاده نمایید و آن را روی پد مخصوص و یا پنبه بزنید و به‌صورت دورانی و بسیار آهسته بر روی پوستتان ماساژ دهید و با همین عمل پوست خود را تمیز نمایید.

 

درمان پوست:

این مرحله به مشکلات پوستی شما بستگی دارد. اما اگر مستعد آکنه هستید یا جوش زیادی می‌زنید استفاده از گوگرد و موادی که حاوی آن باشند بسیار مفید می‌باشد.

بهترین صابون ضد جوش برای پوست چرب، صابون گوگرد اگر جوش شما زیاد است از آن استفاده کنید در کنار آن و یا اگر میزان جوش کم است حتماً از صابون ضد جوش و یا ماسک ضد جوش استفاده کنید.

 

استفاده از ماسک گیاهی:

ماسک‌های گیاهی مناسب برای پوست چرب، روشی ساده و مطمئن هستند. آنها با هزینۀ کم و به‌راحتی در خانه آماده می‌شوند و گزینه‌های خوبی برای مراحل روتین مراقبت از پوست چرب هم محسوب می‌شوند.

(شما در تینامو با چند ماسک مناسب پوست چرب آشنا شدید)

 

روتین صبح پوست چرب

 1. اگر پوست روغنی دارید باید یک پاک‌کننده عالی با فرمول ژل یا فوم بدون روغن و بدون سولفات، داشته باشید؛ زیرا این محصول، چربی پوست رو متعادل کرده و درعین‌حال مانع از خشک شدن پوست می‌شوند.
 2. یک اسکراب ملایم برای پوست تأثیر خیلی خوبی در تمیز شدن منافذ پوستی خواهد داشت. پوست چرب مستعد ایجاد جوش‌های سرسفید و سرسیاه هست و این اسکراب کردن تأثیر خیلی خوبی در تمیز شدن منافذ پوستی و جلوگیری از ایجاد این نوع جوش‌ها دارد.
 3. استفاده از تونر بدون الکل مانندsodium PCA، عنبر سائل، بهترین انتخاب برای پوست چرب هستند. این ترکیبات قابض بوده و بدون آسیب رساندن و خشک شدن پوست باعث پاک‌سازی منافذ پوستی خواهند شد.
 4. مرطوب کردن پوست‌های چرب رو فراموش نکنید. زیرا کم شدن آب و رطوبت در پوست مهم‌ترین دلیل ترشح بیش از حد چربی در پوست بوده و وضعیت پوست را بدتر می‌کند؛ بنابراین یک مرطوب‌کننده بدون چربی یا ژل آب‌رسان باکیفیت رو تهیه کنید.
 5. استفاده از ضدآفتاب بدون چربی و حاوی اکسید روی (zinc oxide) را هم نباید فراموش کرد.

 

روتین شبانه پوست چرب

روتین شب

 1. شب‌ها هم باید پوست با پاک‌کننده‌ای که صبح‌ها استفاده می‌کنید، بشویید و تمیز کنید.
 2. تونری که به طور روزمره استفاده می‌کنید را بر روی پوست بزنید.
 3. با استفاده از سرم پوست منافذ پوستی خود را به حداقل برسانید و اگر پوست شما مستعد جوش و آکنه هست از سرم‌های حاوی روغن درخت چای و اسید سالیسیلیک استفاده کنید. سرم رتینول هم برای پوست‌های چرب مفید هست و ظاهر منافذ پوست شما را به حداقل می‌رساند.
 4. از یک کرم شب که بر پایه آب ساخته شده استفاده کنید. بهتر است این کرم بدون چربی وnon-comedogenic باشد. این کرم‌ها برای پوست‌های چرب ایدئال هستند و احساس سبکی روی پوست دارند.

 

 

محصولات مراقبت زیبایی مخصوص پوست‌های چرب

محصولات مراقبت-پوست چربماسک‌ها و محصولات مراقبت زیبایی بسیاری در برندها و انواع مختلف در مراکز خرید و داروخانه‌ها وجود دارند. گاهی اوقات تنوع این محصولات به‌قدری است که باعث سردرگمی خریداران می‌شوند. به همین دلیل برخی از نکاتی که باید هنگام خرید محصولات مرتبط با روتین پوست چرب را بدانید به شما توضیح می‌دهیم. امیدواریم که پس از مطالعه این مطالب بتوانید انتخاب درستی برای خرید محصولات زیبایی سازگار با پوست خود داشته باشید.

محصولات فاقد روغن

: برای پوست‌های چرب استفاده از محصولاتی که روی بسته‌بندی آن‌ها عبارت فاقد روغن (Oil free) درج شده است، یک اجبار است. ممکن است افراد با پوست چرب در صورت استفاده از محصولات دارای چربی، دچار مشکلاتی مانند چرب‌تر شدن پوست یا تشدید جوش صورت شوند. پیشنهاد می‌کنیم که از محصولاتی که بر پایه آب هستند برای انجام روتین پوست چرب استفاده کنید.

پاک‌کننده‌های ملایم به‌جای پاک‌کننده‌های قوی:

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم استفاده از انواع پاک‌کننده‌های صورت مانند صابون، ژل شستشو و هر نوع پاک‌کننده دیگری در روتین پوست چرب که قدرت پاک‌کنندگی بالایی داشته باشد برای پوست‌های چرب به شدت مضر است.

این محصولات چربی‌های مفید پوست را هم پاک می‌کنند و غدد چربی پوست را مجبور به ترشح چربی بیشتر می‌کنند که در نهایت باعث می‌شود تا پوست با سرعت بیشتری چرب شود. توصیه متخصصین به شما استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم است. افراد با پوست چرب باید دو بار در روز و با استفاده از محصولات شوینده ملایم، صورت خود را بشویند.

داروهای ضد جوش:

از کرم‌ها و ژل‌های ضد جوش و ضد آکنه به‌صورت روزانه استفاده کنید. البته دقت کنید که حتماً از داروهایی استفاده کنید که شرایط زیر را داشته باشند:

 • چرب نباشند
 • به پوست احساس چربی و سنگینی بیشتر ندهند
 • بر پایه آب باشند
 • به کاهش منافذ باز پوست کمک کنند

 

پوست چرب و جوش‌دار

پوست - چرب- جوش دار
در این بخش می‌خواهیم در پوست چرب و جوش‌دار صحبت کرده و به شما بگوییم که چه‌کارهایی باید انجام دهید تا همواره پوست خوب و زیبایی داشته باشید؛ اگر پوست چربی دارید، بایستی چربی اضافی روی سطح پوست خود را کنترل کنید، منافذ پوستتان را پاک‌سازی کرده و منفذهای باز آن را از بین ببرید.

رعایت اصول مراقبت از پوست می‌تواند به بهبود آکنه‌ها جوش‌های پوست‌های چرب کمک زیادی کند.

روش‌های مراقبت از پوست‌های جوش‌دار

اگر پزشک شما تشخیص داده است که پوست چربی دارید، از نکات زیر برای حفظ بهتر پوستتان استفاده نمایید:

 • سعی کنید از شوینده‌هایی استفاده کنید که قابلیت ضد آکنه‌ای دارند و حاوی بنزویل پراکسید و سالیسیلیک اسید هستند، این شوینده‌ها به پاک‌سازی پوست شما کمک می‌کنند.
 • همیشه پوست خود را آهسته و با ملایمت شستشو دهید، چراکه آسیب رساندن به آکنه‌ها می‌تواند آنها را تحریک کرده و عوارض بدتری به همراه داشته باشد.
 • جوش‌ها را هرگز نترکانید و پوست خود را نسابید. اگر این کارها را انجام دهید پوستتان زخم شده و جای زخم دیرتر خوب می‌شود.
 • استفاده از محصولات آب‌رسان می‌تواند به بهبود پوست شما کمک بزرگی کند.
 • خانم‌ها بایستی از محصولات آرایشی استفاده کنند که بدون روغن باشند تا از جوش زدن جلوگیری کنند. محصولات آرایشی خیلی سنگین می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوستتان شوند.

 

راه‌های پاک‌سازی پوست چرب دارای آکنه

بخور دادن صورت، درمانی ارزان و راه‌حلی مؤثر برای منافذ مسدود شدۀ پوست بوده و در کل برای پاک‌سازی پوست مناسب است. این روش منافذ مسدود شده در سطح پوست باز می‌کند تا از انواع آلودگی‌های وارد شده در سطح پوست شسته شود و از بین بروند.

برای این کار یک ظرف را پرازآب کرده و درپوش بگذارید و آن را روی اجاق بگذارید تا آب داغ شود زمانی که به‌اندازه کافی داغ شد و شروع به بخار کردن نمود ظرف را ازروی اجاق بردارید یک حوله روی سرخود بی اندازید و صورت خود را به طوری که بخار آب پوست شما را نسوزاند بالای بخار آب نگه‌داشته و به مدت ده الی پانزده دقیقه در آن تنفس کنید و تا صورت خیس شود این کار را انجام دهید.

راه‌حل دوم استفاده از شکر است. شکر به‌عنوان یک‌لایه بردار طبیعی به‌حساب می‌آید که برای ترمیم بافت‌ها و منافذ مسدود شدۀ پوست کمک بسیار خوبی است. دو قاشق غذاخوری شکر را برداشته و نصف آب‌لیمو را به آن اضافه کرده تا به حالت خمیری در بیاید؛ سپس این خمیر را به تمام صورت خود بزنید و به مدت پنج دقیقه ماساژ دهید و سپس آن را با آب خنک بشویید.

راه‌حل بعدی استفاده از عسل است عسل برای جلوگیری کردن از مسدود شدن منافذ پوست صورت مفید است این ماده همچنین در کاهش ترشح بیش از اندازه چربی روی پوست، بسیار مفید است. عسل را روی منطقه‌های آسیب‌دیده خود بزنید و ماساژ دهید و چند دقیقه اجازه دهید که باقی بماند، سپس آن را با آب ولرم بشویید این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

همچنین می‌توانید از سه قاشق غذاخوری عسل با پودر دارچین به مقدار دو قاشق چای‌خوری ماسک تهیه کنید روی صورت خود به مدت بیست دقیقه بگذارید و سپس آن را بشویید و یا می‌توانید دو قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنه به مدت پانزده دقیقه روی پوست خود قرار دهید و سپس آن‌ها با آب ولرم بشویید

 

پاک‌سازی چربی صورت و بینی

بینیبدن ما دارای غدد چربی به نام غدد سبابه می‌باشد. غدد چربی، چربی یا سبوم را ترشح می‌کنند. این غدد در سراسر بدن وجود دارند، غیر از کف پاها و دست‌ها. وظیفه این غدد چربی، چرب ساختن و حفاظت از پوست می‌باشد.

در برخی مواقع، ترشح این غدد زیاد می‌شود و موجب مشکلاتی از قبیل ایجاد آکنه و جوش می‌گردد. غدد چربی، صورت شما را از نور خورشید و دیگر خطرات محیطی حفظ می‌کند. شایع‌ترین مکان برای تجمع چربی در دو طرف بینی می‌باشد.

 

مراقبت از بینی چرب

 • استفاده ازمواد قابض برای کاهش چربی در بینی.
 • شستن بینی با تمیزکننده‌های ملایم.
 • گذاشتن آبلیمو را بر بینی خود برای کمک‌کردن چربی موجود در آن.

درمان بینی چرب

صورت خود را ۵ تا ۸ بار روزانه بشویید. آب دارای خاصیت اسیدی و قلیایی می‌باشد. خاصیت اسیدی و قلیایی آب، به ماهیت مادۀ واکنش‌دهنده بستگی دارد.

ترشح سبوم از غدد چربی باعث می‌شود که آب به‌عنوان اسید عمل کند، بنابراین اثر چربی زیاد در پوست را خنثی می‌سازد.

از مواد تمیزکنندهٔ مؤثر برای ازبین‌بردن میکروب‌ها در پوست استفاده کنید. عسل یک تمیزکننده طبیعی برای پوست می‌باشد.

از آب‌لیمو برای کنترل و حذف چربی زیاد بر روی بینی استفاده کنید. آب‌لیمو دارای خواص اسیدی می‌باشد و مانع اثرات سبوم و یا چربی می‌شود.

اگر شما از مواد شیمیایی برای درمان چربی پوستتان استفاده می‌کنید، به شما توصیه می‌کنم که از مرطوب‌کننده‌ها و از لوازم آرایشی کمتر استفاده کنید.

اگر خواهان استفاده از مرطوب‌کننده‌ها هستید، از مرطوب‌کننده‌های بدون تونر استفاده کنید.

ماسک برای چربی روی بینی

ممکن این ماسک‌ها جوش‌ها را به طور کامل از بین نبرند، ولی می‌توانید مطمئن باشید که با استفاده‌ی هرازگاهی از این ماسک‌ها، تا حد زیادی از پدیدارشدن دوباره‌ی جوش‌ها جلوگیری می‌کنید.

ماسک سفیده تخم‌مرغ برای ازبین‌بردن جوش سرسیاه روی بینی

یک عدد تخم‌مرغ

یک حولهٔ تمیز

یک‌کاسهٔ کوچک

زرده را از سفیده جدا کنید. صورتتان را بشویید و خوب خشک کنید. یک‌لایه نازک با سفیدهٔ تخم‌مرغ روی پوستتان بزنید. سپس دستمال کاغذی یا دستمال بهداشتی را روی سفیده بگذارید و به‌آرامی روی صورتتان فشار دهید. بعد از لحظاتی ماسک را کاملاً از رو صورت بردارید. صورتتان را بشویید و مرطوب‌کننده بمالید.

ماسک برای ازبین‌بردن چربی زیرپوست بینی

روش تهیه: برای تهیه این ماسک به آلوی قرمز و روغن بادام شیرین و گلاب تازه احتیاج دارید.

ابتدا آلوها را له کنید، می‌توانید هسته آلو را از آن در آورید و آن را با پشت قاشق له کرده و سپس آن را با روغن بادام و گلاب مخلوط کنید.

بعد از مخلوط کردن این مواد را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان قرار دهید و بعد از گذشت لحظاتی که ذکر شده آن را با آب نیمه ولرم بشویید.

 

کلام آخر

.اگر پس از خواندن و به‌کارگیری روش‌های درمان پوست چرب صورت، پوستتان همچنان براق است، ممکن است جزو آن دسته از افرادی باشید که پوست چربشان یک ویژگی ارثی است؛ یعنی در ژن شما وجود دارد. چون نمی‌توانید ژن‌های خود را تغییر دهید، می‌توانید از قوانین سرانگشتی بالا استفاده کرده و راه‌های مراقبت از پوست چرب را به کار بگیرید تا چهره‌ای با چربی کمتری و ظاهر غیر براق داشته باشید.

مراجعه و مشورت با پزشک متخصص را فراموش نکنید.

پوست-چرب878

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.