پوست مختلط – ترکیبی و ۱۰ مرحلۀ مراقبت از آن

روتین پوستی مراقبت از پوست مختلط - ترکیبی

0 718

روتین پوستی مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی

ویژگی-های-پوست مختلط - ترکیبی0

 

پوست مختلط – ترکیبی

صورت شامل دو قسمت T-zone  – پیشانی، بینی و چانه – و V-zone – گونه‌ها، شقیقه‌ها و اطراف چشم‌ها – است. معمولاً افرادی که پوست مختلط – ترکیبی را دارند در قسمت T-zone احساس چربی و در قسمت V-zone احساس خشکی بیشتری دارند.

در ناحیه‌ی T صورت – قسمت پیشانی، بینی و چانه – چرب است اما باقی نقاط صورت، پوستی نرمال یا حتی خشک دارد. پوست مختلط به طور هم‌زمان دو یا چند نوع وضعیت پوستی مختلف را در برمی‌گیرد؛ به دلیل همین ویژگی؛ روتین پوست مختلط – ترکیبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پوست مختلط – ترکیبی به مراقبت‌های مخصوص خود نیاز دارد، باید چربی ناحیه T را کنترل کرده و درعین‌حال از خشک‌شدن سایر نقاط صورت جلوگیری کرد؛ بنابراین بهتر است با روتین مخصوص پوست مختلط – ترکیبی آشنا شوید.

با تینامو همراه باشید

پوست مختلط - ترکیبی

عوامل بروز پوست مختلط – ترکیبی

عوامل متعددی می‌تواند سبب بروز پوست مختلط – ترکیبی شود، اما در بیشتر موارد، زمینه و دلیل ارثی دارد درعین‌حال محصولات مراقبت پوستی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، قطعاً در بدتر شدن پوستتان و حتی ایجاد مشکلات بیشتر نیز تأثیرگذار است.

استفاده از محصولات پوستی حاوی ترکیبات ناملایم، تحریک‌کننده و یا نامناسب، باعث خشک‌تر شدن بخش‌های خشک پوست و ترشح بیشتر چربی در بخش‌های چرب پوست خواهد شد.

در واقع استفاده از محصولاتی که مناسب نوع پوست شما نیستند، باعث بروز اختلال در پوست و ایجاد پوست مختلط می‌شوند. همچنین ممکن است اگر از محصولات متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید، همچنان پوست شما کمی چرب باشد، اما حداقل برخی بخش‌های خشک و خشن‌پوستتان و دیگر بخش‌های آن، بیش از حد چرب نخواهد شد.

زمانی که از محصولات مناسب پوستی استفاده کنید، بلافاصله روند بهبود پوست شما آغاز می‌شود؛ بخش‌های خشک آن نرم و هموار شده و بخش‌های چرب پوست نیز، چربی کمتری تولید می‌کنند و کمتر دچار التهابات و جوش می‌شوند. از طرفی دیگر، اندازه‌ی منافذ باز پوست به حداقل می‌رسد.

ویژگی-های-پوست مختلط - ترکیبی1

راه‌های تشخیص پوست مختلط – ترکیبی

اگر علایم زیر را در پوست خود مشاهده کنید نوع پوست شما پوست مختلط – ترکیبی است

– سی دقیقه پس از شستشوی صورت، مقداری از پوست صورت، چرب و بقیه قسمت‌های آن معمولی باقی می‌ماند.

– منافذ روی بینی بزرگ و واضح است.

– هنگام استفاده از مرطوب‌کننده‌های مخصوص پوست چرب – که چربی پوست را کاهش می‌دهند – در “ناحیه T” احساس خوبی دارید، اما روی “گونه‌ها” احساس خشکی می‌کنید. همچنین زمانی که از مرطوب‌کننده‌های مخصوص پوست خشک استفاده می‌کنید، پوست گونه‌ها طبیعی است، اما در “ناحیه T” چربی زیادی جمع شده و احساس سنگینی می‌کنید.

– در پوست مختلط – ترکیبی شما دچار خشکی، پوسته ریزی و شوره سر هستید. البته لزوماً این بدان معنا نیست که تمام افرادی که پوست مختلط دارند، دچار شوره سر می‌شوند.

– با تغییر آب‌وهوا وضعیت و حالت “ناحیه T” نیز متقابلاً تغییر می‌کند. برای مثال در آب‌وهوای گرم و مرطوب، ناحیه T  سریع‌تر چرب و براق می‌شود. اما در هوای سرد، برعکس دیرتر چرب و براق می‌شود.

– برخی قسمت‌های پوست مختلط – ترکیبی به شکل پراکنده خشک و پوسته‌پوسته‌شده و هم‌زمان بقیه‌ی نواحی پوست دچار آکنه می‌شود.

 

نحوه‌ی مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی

پوست مختلط - ترکیبی

مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی گاهی دشوار به نظر می‌رسد. یکی از سخت‌ترین مراحل مراقبت از این نوع پوست، انتخاب محصولات مناسب برای مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی است.

اگر از محصولات مراقبتی متناسب با نوع پوستتان استفاده نکنید، ممکن است مشکلات پوستی شما بدتر شود.

استفاده کردن از محصولات نامناسب پوستی، بخش‌های خشک پوست را خشک‌تر و قسمت‌های چرب آن را به‌شدت چرب‌تر می‌کند و همچنین مشکلات پوستی مربوط به این دو عارضه – مثل بروز جوش و همچنین خشکی و ترک پوست – را نیز تشدید می‌کند.

 

روتین و مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی

پس از آشنایی با روش تشخیص پوست مختلط – ترکیبی، می‌توانید روش معمول و مناسب مراقبت از پوستتان را باتوجه‌به نیاز آن را انتخاب کنید.

برای برخورداری از پوستی سالم و شاداب، از توصیه‌های زیر پیروی کنید:

۱- استفاده از شوینده‌های ملایم

استفاده از -پوست مختلط - ترکیبی شوینده‌های ملایمسطح پوست مختلط – ترکیبی، در طول روز از گردوغبار، چربی اضافه و ناخالصی‌ها پوشیده می‌شود. برای ازبین‌بردن این ناخالصی‌ها، دو بار در روز (یک‌بار صبح و یک‌بار شب) صورتتان را با شوینده‌های ملایم بشویید. از شوینده‌های ملایم و به‌صورت حلال در آب استفاده کنید.

از شوینده‌هایی استفاده کنید که بدون به‌وجودآمدن خشکی، براق شدگی “ناحیه T” را در قسمت گونه‌ها، برطرف کنند. اگر پوستتان مختلط – ترکیبی است، بهترین محصول برای پاک‌کردن و شستشوی صورت، “میسلار واتر” است.

 

۲- از تونر، آب‌رسان، نرم‌کننده‌های غیر محرک استفاده کنید.

تونر، آبرسان، استفاده از -پوست مختلط - ترکیبی شوینده‌های ملایم نرم‌کنندهتونر حاوی ترکیباتی همچون آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مؤثره‌ای است که به ترمیم و جوان‌سازی پوست کمک می‌کند را انتخاب کنید. تونری که به طور هم‌زمان در تغذیه‌ی پوست خشک و همچنین کاهش میزان چربی آن مؤثر است و می‌تواند از آسیب‌دیدن نواحی خشک پوست مختلط جلوگیری کرده و چربی ناحیه T را کنترل نماید.

یک تونر مناسب، از تشدید خشکی و چربی پوست نیز جلوگیری می‌کند. هرگز تونر مناسب را از روتین مراقبت از پوستتان حذف نکنید.

 

۳- لایه‌برداری کنید.

پوست مختلط - ترکیبی (2)یک یا دو بار لایه‌برداری کردن پوست صورتتان در طول هفته باعث می‌شود تا سلول‌های مرده و پوسته‌ها از سطح پوستتان پاک شود.

انباشت لایه‌هایی از سلول‌های مرده روی‌هم، پوست صورت را تیره و کدر می‌کند. به همین خاطر لایه‌برداری پوست مختلط، برای جلوگیری از تیره و کدر شدن صورت بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که نباید بیش از حد معمول لایه‌برداری نکنید.

 

۴- از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

پوست مختلط - ترکیبی (2)مرطوب کنندههمه‌ی افراد، با هر نوع پوستی به مرطوب‌کننده‌ی صورت نیاز دارند. پوست مختلط – ترکیبی نیز مانند هر پوست دیگری به مرطوب‌کننده نیاز دارد.

هرگز استفاده از کرم مرطوب‌کننده را از روتین مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی، حذف نکنید. بهترین مرطوب‌کننده برای پوست مختلط – ترکیبی، مرطوب کننده‌های فاقد چربی هستند،  زیرا این نوع مرطوب کننده‌ (به ویژه در ناحیهT) باعث افزایش چربی و براق شدن پوست نخواهند شد.

 

 

۵- پوست‌تان را مدام لمس نکنید.

پوست مختلط - ترکیبی (2)پوست‌تان را مدام لمس نکنیددائما به پوست صورت‌تان دست نزنید! این موضوع درمورد پوست مختلط – ترکیبی ، بسیار اهمیت دارد . دست‌ها؛ حامل مقدار زیادی گرد و غبار و آلودگی‌ نامرئی هستند و این آلودگی‌‌ها، منافذ پوست را مسدود کرده و حتی باعث ایجاد جوش می‌شوند.

 

 

 

 

۶- چربی اضافه پوست‌تان را پاک کنید.

پوست مختلط - ترکیبی (2)پاگر پوست صورت‌ شما براق بوده و در طول روز چربی زیادی تولید می‌کند ، از کاغذهای جذب کننده‌ی چربی پوست (Blotting Papers) استفاده کنید.این کاغذها چربی اضافه را به سرعت از سطح پوست پاک کرده و بدون خراب کردن آرایشتان، به طور موقت چربی اضافهی پوست را به خودشان جذب می‌کنند.

 

 

 

 

۷- از ضد آفتاب طیف گسترده استفاده کنید.

پوست مختلط - ترکیبی 8پضد آفتاب طیف گسترده- ضد آفتاب طیف گسترده محصولی است که از پوست در برابر هر دو اشعهی مضر UVA و UVB  مراقبت می کند-، تنها مختص پوست مختلط – ترکیبی نیست بلکه تمامی افراد، با هر نوع پوستی باید از آن استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت از پوست صورت، استفادهی روزانه از کرم ضد آفتاب طیف گسترده (با SPF 30 یا بالاتر) و به مقدار کافی‌ست.

استفاده از ضد آفتاب یکی از مهم‌ترین مراحل روتین مراقبت از پوست است؛ چرا که در طول روز، زمان زیادی را در معرض پرتوهای نور خورشید قرار دارید و اگر در این شرایط از ضد آفتابی با SPF مناسب استفاده نکرده باشید، آسیب‌های بسیاری به پوست‌تان وارد می‌شود.

این آسیب‌ها شامل علائم پیری پوست، ایجاد خطوط، چین و چروک و همچنین لک‌های تیره روی پوست صورت می‌شود.

 

۸- برای درمان پوست‌تان، از ماسک صورت استفاده کنید.

از ماسک صورت پوست مختلط - ترکیبی استفادهیکی از بهترین روش‌های مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی استفاده از ماسک صورت مناسب است.برای این کار می‌توانید از مولتی ماسک (multi masking) استفاده کنید.

مولتی ماسک یعنی استفادهی همزمان از چند ماسک در بخش‌های مختلف صورت، با توجه به نیاز و مشکلی که در هر بخش وجود دارد. این روش برای افرادی که پوست مختلط – ترکیبی دارند ، بسیار مناسب بوده و پیشنهاد می‌شود.

توجه داشته باشید که همیشه ماسک صورت را روی پوست کاملا تمیز استفاده کنید، ابتدا صورتتان را با یک پاک کنندهی صورت ملایم بشویید و به آرامی خشک کنید سپس از ماسک صورت استفاده کنید.

 

۹- مراقبت از پوست اطراف چشم‌

مراقبت از پوست مختلط - ترکیبی اطراف چشم‌پوست زیر چشم‌ معمولاً به خاطر کمبود خواب، شکل و ظاهری ناخوشایند می‌گیرد. به منظور جلوگیری از ایجاد حلقه تیره اطراف چشم و یا پف زیر چشم، صبح و شب از کرم دور چشم استفاده کنید. هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب نیز نواحی اطراف چشم را فراموش نکنید.

 

 

۱۰- اسکراب لب:

اسکراب لب مراقبت از پوست مختلط - ترکیبی ‌ استفاده از اسکراب لب به خصوص در نیمه دوم سال که هوا سرد شده و پوست لب ترک برمی دارد بسیار مفید است اما باید دقت کرد که این اسکراب تا جای ممکن با پوست دور لب برخورد نکند تا از آسیب رسیدن به پوست شما جلوگیری شود.

 

 

 

انواع روتین مراقبت از پوست مختلط – ترکیبی

روتین صبح پوست مختلط – ترکیبی

مراقبت از پوست مختلط - ترکیبی ‌

۱- برای تمیز کردن پوست مختلط – ترکیبی ، دستورالعمل هایی که برای پوست چرب توضیح داده شد را دقیقا دنبال کرده و اگر گونه و سایر قسمت های پوست شما خشک هست، از لوسیون پاک کننده و بدون کف و فوم استفاده کنید.

۲- بهترین انتخاب برای پوست مختلط – ترکیبی استفاده از تونر بدون الکل و حاوی عنبر سائل هست.

۳- از سرم آبرسان  استفاده کنید. سرمی حاوی اسید هیالورونیک، بدون ایجاد سنگینی بر روی پوست؛ هیداراتاسیون خوبی را برای پوست مختلط – ترکیبی ایجاد میکند.

۴- استفاده از مرطوب کنندهی سبک ( به طور مرتب). این مرطوب کننده ها با حفظ حالت هیدارته، چربی پوست را نیز کنترل می کنند.

۵- استفاده  از ضدآفتاب برای تمام پوست ها ضروری هست و ضروری است از ضدآفتابی که حاوی SPF30 استفاده کنید.

 

روتین شب پوست مختلط – ترکیبی

روتین شب پوست مختلط – ترکیبی

۱- شب ها قبل از خواب پوست مختلط – ترکیبی را با همان شوینده هایی که صبح ها استفاده می کنید یا کلینزر، بشویید.

۲- از تونر استفاده کنید.

۳-از سرم پوست حاوی AHA/BHA استفاده کنید. این سرم یک لایه بردار ملایمی پوست بوده و از ایجاد جوش هم جلوگیری میکنه.

۴- پوست اطراف چشم را با استفاده از کرم دور چشم، تغذیه کنید. اگر در اطراف چشم ، پف زیر چشم یا حلقه های تیرهی دور چشم دارید، کرم دور چشم مخصوص با نوع مشکل خود تهیه کرده و استفاده کنید.

۵- در نهایت قبل از خواب با پوست خود را با استفاده از مرطوب کننده ای که همیشه استفاده می کنید، مرطوب کنید.

 

استفاده از انواع ماسک صورت برای پوست مختلط – ترکیبی

ماسک پوست مختلط – ترکیبی

استفاده از ماسک های مختلف می توانند تاثیر زیادی در بهبود شرایط پوستی شما داشته باشند پس ماسک های صورت را در روتین پوست مختلط – ترکیبی خود قرار داده و از مزایای آن ها بهره بگیرید.

ماسک خیار و آلوئه ورا

پوست مختلط - ترکیبی ماسک خیار و آلوئه وراهمه ما از خواص آلوئه ورا برای پوست با خبریم. این گیاه قدرت آبرسانی بالایی دارد و می تواند از خشکی بیشتر پوست جلوگیری نماید. خیار هم دارای خاصیت آبرسانی خوبی است، به همین دلیل قرار دادن ماسک خانگی خیار و آلوئه ورا در روتین پوست مختلط – ترکیبی توصیه می شود.

برای تهیهی این ماسک می توانید از نصف یک عدد خیار متوسط و کمی ژل الوئه ورا استفاده نمایید. طرز تهیه این ماسک به این صورت است که خیار را پوست کنده و در مخلوط کن ریخته تا به خوبی خرد شود. سپس ژل آلوئه ورا را به آن اضافه کرده و مخلوط کن را روشن نمایید. این کار را تا زمانی که ترکیبی کاملا یکدست حاصل شود، ادامه دهید. ماسک بدست آمده را روی پوست خود قرار دهید و اجازه دهید تا ۳۰ دقیقه روی صورت شما باقی بماند. در مرحلهی آخر می توانید صورت خود را با آب ولرم شسته و به آرامی خشک کنید.

ماسک روغن نارگیل

ماسک روغن نارگیل-پوست مختلط - ترکیبییکی دیگر از ماسک های مناسب برای استفاده در روتین پوست مختلط – ترکیبی ، ماسک روغن نارگیل است. برای تهیه این ماسک کافی است تا مقدار یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق غذاخوری شی باتر(یا کرهی شیا ؛چربی استخراج شده از دانه‌های درخت روغن قلم) را در ظرفی ریخته و به خوب با یکدیگر ترکیب کرد.

در مرحلهی بعد می توانید این ماسک را روی پوست قرار داده و کمی صورت خود را ماساژ دهید. در حدود ۲۰ دقیقه این ماسک را روی صورت خود بگارید تا  تاثیر خود را بگذارد. پس از گذشت این مدت صورت خود را با آب ولرم شسته و به آرامی خشک نمایید.

 

 

 

ماسک عسل و زردچوبه

پوست مختلط - ترکیبی ماسک عسل و زردچوبهبرای تهیه‌ی این ماسک خانگی پوست مختلط – ترکیبی باید یک قاشق غذاخوری ماست یونانی، نصف قاشق غذاخوری زردچوبه، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق‌چای‌خوری آلوئه‌ورا را با یکدیگر ترکیب نموده و به‌خوبی به هم بزنید. ماسک را ۱۰ دقیقه روی صورت گذاشته و پس از گذشت این مدت صورت خود را بشویید.

آلوئه‌ورا، عسل و ماست موجود در این ماسک وظیفه‌ی آبرسانی پوست را انجام داده و زردچوبه و آلوئه‌ورا هم با خاصیت ضدالتهابی و ضد باکتری خود به بهبود مشکلات پوست‌های مختلط – ترکیبی کمک می‌نمایند.

 

محصولات مراقبت زیبایی مخصوص پوست‌های مختلط – ترکیبی

محصولات فاقد چربی:

هنگام انتخاب کرم‌های مرطوب‌کننده، حتماً دقت کنید که از محصولات آبرسان و فاقد چربی استفاده کنید. استفاده از محصولات چرب باعث تشدید چربی ناحیه T صورت و جوش زدن پوست شما می‌شود پس حتماً از محصولات Oil Free یا فاقد چربی کمک بگیرید.

محصولات فاقد الکل:

دقت کنید که تمامی محصولاتی که در روتین پوست مختلط – ترکیبی خود استفاده می‌کنید، فاقد الکل باشند. محصولات دارای الکل نواحی خشک صورت شما را خشک‌تر می‌کنند و باعث آسیب‌دیدن پوست شما می‌شوند.

ویتامین A :

ویتامین A یک آنتی‌اکسیدان قوی است و در مبارزه با رادیکال‌های آزاد نقش مؤثری دارد. به همین دلیل هم استفاده از آن در روتین پوست مختلط – ترکیبی مفید می‌باشد.

یتانیوم دی اکسید یا زینک اکسید:

سعی کنید تا حد ممکن از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنید که حاوی یتانیوم دی‌اکسید یا زینک اکسید هستند.

 

پوست مختلط - ترکیبی (3)

کلام آخر

همان‌طور که گفتیم، پوست‌های مختلط – ترکیبی روی صورت، هم‌زمان ویژگی‌های دو نوع پوست خشک و چرب را دارا می‌باشند، به همین علت هم مراقبت از این نوع پوست کمی مشکل است.

با رعایت نکات گفته شده سلامتی را به پوست خود هدیه دهید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.