پاپریکا و سلامتی

پاپریکا و سلامتی هرچه باید راجع به پاپریکا بدانید

0 412

پاپریکا و سلامتی

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

پاپریکا (Paprika) یک ادویه با رنگ قرمز روشن و آسیاب شده است که از فلفل هایی که از خانواده فلفل‌های قرمز هستند تهیه می‌شود  که ممکن است شامل فلفل‌دلمه‌ای شیرین، ملایم، قرمز، فلفل چیلی تند، فلفل کاین، فلفل پوبلانو یا فلفل حلب باشد.

ازآنجایی‌که می‌توان از انواع مختلف فلفل برای تهیه این ادویه استفاده کرد، سطح تندی آن می‌تواند متفاوت باشد اما بیشتر مردم پاپریکا را دارای طعمی دودی و کمی شیرین توصیف می‌کنند.

به دلیل رنگ متمایز آن، پاپریکا اغلب به‌عنوان چاشنی غذاهایی مانند تخم‌مرغ یا سالاد سیب‌زمینی استفاده می‌شود.

پاپریکا می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین A، ویتامین E و ویتامین B6 را فراهم کند، اما احتمالاً به‌اندازه کافی از آن (مخصوصاً اگر به‌عنوان چاشنی استفاده می‌شود) مصرف نمی‌کنید تا تفاوتی اساسی را در رژیم غذایی‌تان ایجاد کند.

آشنایی با فواید سلامتی پاپریکا

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

اعتقاد بر این است که پاپریکا فواید خاصی برای سلامتی دارد، اما این فواید بسته به فلفل مورداستفاده برای تهیه ادویه نیز می‌تواند متفاوت باشد

اعتقاد بر این است که پاپریکا دارای طیف گسترده‌ای از مزایای سلامتی است، از درمان آرتریت روماتوئید و آرتروز گرفته تا پیشگیری از کم‌خونی و حتی موهای پرتر، نرم‌تر و سالم‌تر.

اما  همه این مزایای ادعا شده توسط شواهد علمی قوی پشتیبانی نمی‌شوند.

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

برخی از فواید سلامتی نسبت‌داده‌شده به پاپریکا با محتوای کپسایسین این ادویه مرتبط است – کپسایسین یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از فلفل‌های تند وجود دارد و به فلفل‌ها حرارت می‌دهد – پاپریکا که از فلفل‌های تندتر مانند فلفل کاین یا فلفل پوبلانو تهیه می‌شود، حاوی کپسایسین نیز هست.

اما همه فلفل‌ها کپسایسین ندارند به‌عنوان‌مثال، پاپریکای ساخته شده از فلفل‌دلمه‌ای قرمز، کپسایسین تولید نمی‌کند، زیرا فلفل‌ها حاوی مواد شیمیایی نیستند.

اثرات بالقوه کپسایسین بر سلامتی در حال مطالعه است و چندین مطالعه آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که مکمل کپسایسین ممکن است در درمان چاقی نقش داشته باشد.

همچنین سایر مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که ممکن است در بیماری کبد چرب غیرالکلی اثر آنتی‌اکسیدانی محافظتی بر روی کبد داشته باشد و ممکن است در درمان هایپرگلیسمی، تصلب شرایین، سندرم متابولیک، دیابت، هیپرتروفی قلبی، فشارخون بالا و مفید باشد.

اما در مورد خطر سکته مغزی محققان همچنین بیان می‌کنند که تحقیقات بیشتری برای درک کامل مزایایی که این ماده شیمیایی می‌تواند ارائه دهد، موردنیاز است.

علاوه بر این، مطالعات در درجه اول نقش مکمل‌های کپسایسین را بررسی می‌کنند، نه استفاده از پاپریکا را به‌عنوان ادویه.

پاپریکا می‌تواند به کاهش خطر بیماری کمک کند

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

کاروتنوئیدها ترکیبات گیاهی هستند که فواید خاصی برای سلامتی دارند، مانند محافظت در برابر بیماری‌های خاص، به‌ویژه سرطان‌های خاص و بیماری‌های چشمی.

در یک مطالعه کوچک که شامل ۳۳ داوطلب سالم بود، محققان تأثیر مکمل‌های اولئورزین پاپریکا (ترکیب روغن پاپریکا) را بر غلظت کاروتنوئیدهای پلاسما بررسی کردند. داوطلبان ۰، ۲۰ یا ۱۰۰ میلی گرم اولئورزین پاپریکا را در طول دوازده هفته مصرف کردند. محققان دریافتند که سطوح کاروتنوئید (به ویژه بتا کریپتوکسانتین و زآگزانتین) با توجه به محدوده دوز افزایش یافته و هیچ واکنش نامطلوبی گزارش نشده است.

پاپریکا می‌تواند به حفظ سلامت استخوان کمک کند

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

کاروتنوئیدهای موجود در پاپریکا همچنین ممکن است به زنان یائسه کمک کند تا سلامت استخوان‌هایشان را حفظ کنند.

یک مطالعه منتشر شده در تحقیقات غذا و تغذیه نشان داد که استفاده از یک عصاره کاروتنوئیدی پاپریکا ممکن است در مقایسه با دارونماها باعث بهبود چرخش استخوان در زنان یائسه شود.

این مطالعه شامل ۱۰۰ زن سالم و یائسه بود که به دو گروه تقسیم شدند. به یک گروه روزانه ۲۰ میلی‌گرم عصاره کاروتنوئید پاپریکا (معادل ۱.  میلی‌گرم کاروتنوئید) یا دارونما به مدت ۲۴ هفته داده شد. گروهی که این عصاره را مصرف کردند نسبت به گروه دارونما که به این نتیجه رسیدند که این عصاره ممکن است به حفظ کیفیت استخوان در زنان یائسه کمک کند، سطوح تحلیل استخوانی (تجزیه بافت استخوانی) به میزان قابل‌توجهی کمتر از گروه دارونما بود.

ارزش غذایی پاپریکا

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

بیشتر دستور العمل ها نیازی به بیش از یک قاشق چای خوری پاپریکا در هر وعده ندارند. یک قاشق چای خوری ادویه آسیاب شده (۲.  گرم) تقریباً ۶.۵ کالری، ۱.۲ گرم کربوهیدرات، ۰.۳ گرم پروتئین و ۰.۳ گرم چربی دارد.

ریزمغذی های ارائه شده توسط پاپریکا صرفاً به این دلیل که مقدار ادویه مصرفی احتمالاً کم است قابل توجه نیست. اما اگر یک قاشق چای خوری کامل پاپریکا مصرف کنید، از ۵۶.  میکروگرم ویتامین A یا حدود ۶.۲ درصد از ارزش روزانه («DV» که روی برچسب مواد غذایی می بینید) بهره خواهید برد

شما همچنین ۰.۶۷ میلی گرم ویتامین E (آلفا توکوفرول) یا ۴.۵٪ از مقدار روزانه دریافت خواهید کرد. ۰. ۵ میلی گرم ویتامین B6 یا حدود ۲.۸ درصد از ارزش روزانه و ۰.۴۹ میلی گرم آهن یا حدود ۲.۸ درصد از ارزش روزانه وجود دارد. مواد معدنی موجود در پاپریکا نیز شامل ریبوفلاوین (۰. ۳ میلی گرم یا ۲.۳ درصد ارزش روزانه) و نیاسین (۰.۰۳ میلی گرم یا ۱.۴ درصد ارزش روزانه) است.

عوارض جانبی احتمالی پاپریکا

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

اگر پاپریکا را در مقادیر معمولی موردنیاز برای پخت‌وپز استفاده کنید، احتمالاً بی‌خطر است.

با این حال، ادویه ها ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک یا غیر آلرژیک ایجاد کنند. برخی گزارش های منتشر شده از آلرژی به پاپریکا وجود دارد و برخی از محققان حتی از پاپریکا به عنوان یک آلرژن پنهان یاد می کنند.

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

طبق گفته آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، تمایز بین این دو نوع واکنش مهم است زیرا واکنش‌های آلرژیک می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد، درحالی‌که واکنش‌های غیر آلرژیک معمولاً بدون درمان برطرف می‌شوند.

علائم و نشانه های یک واکنش غیر آلرژیک شامل بثورات پوستی، خارش در دهان، یا سرفه ناشی از استنشاق است. علائم یک واکنش آلرژیک شامل مشکل در تنفس یا آنافیلاکسی (در یک واکنش شدید) است.

اگر آلرژی شناخته شده ای به فلفل دارید یا علائمی را پس از مصرف غذاهای حاوی پاپریکا تجربه می کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا توصیه های شخصی دریافت کنید.

پرسش‌های رایج

بهترین جایگزین برای پاپریکا چیست؟

بهترین جایگزین برای پاپریکا به نحوه استفاده شما و طعمی که به دنبال آن هستید بستگی دارد.

اگر یک غذای تند درست می‌کنید، از نوع دیگری از فلفل قرمز خشک مانند فلفل قرمز آسیاب شده، پودر فلفل قرمز یا فلفل قرمز خرد شده استفاده کنید.

اگر به دنبال طعم دودی هستید پودر چیپوتل را امتحان کنید.

روغن پاپریکا چیست؟

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

روغن پاپریکا یک روغن زیبا به رنگ قرمز روشن یا قرمز مایل به قهوه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان چاشنی یا برای تفت دادن غذاها استفاده شود.

در برخی از غذاهای مجارستانی استفاده می‌شود.

شما می‌توانید روغن پاپریکا را در بسیاری از سوپرمارکت‌ها خریداری کنید یا می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید.

چگونه روغن پاپریکا را خودم درست کنم؟

پاپریکا و سلامتی
پاپریکا و سلامتی

برای تهیه روغن پاپریکا خود، کافی است یک روغن باکیفیت بالا و ترکیب ادویه پاپریکای موردعلاقه خود را ترکیب کنید.

می‌توانید از روغن زیتون یا نوع دیگری از روغن مانند روغن آفتاب‌گردان استفاده کنید. به‌سادگی حدود نصف فنجان روغن را روی اجاق‌گاز روی حرارت ملایم گرم کنید (مراقب باشید حرارت زیاد نشود). سپس حدود دو قاشق چایخوری پاپریکا را اضافه کنید و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بماند.

در نهایت با استفاده از فیلتر قهوه یا پارچه پنیر صاف کنید. آن را در ظرف دربسته به‌دوراز گرما و نور نگهداری کنید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.