۱۹ مورد مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی

19 مورد موادغذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی

1 1,044

۱۹ ماده‌ی غذایی مؤثر در بهبود سرماخوردگی

مواد غذایی بهبود سرماخوردگی

 

فرد مبتلا شده به بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا باید غذاهای مناسبی در زمان سرماخوردگی استفاده کند و یک رژیم غذایی سالم در زمان سرماخوردگی را در پیش گرفته که منجر به برطرف‌شدن هرچه سریع‌تر بیماری گردد. تغذیه‌ی مناسب در هنگام سرماخوردگی بسیار اهمیت دارد.

معمولاً افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا بی‌اشتها هستند؛ اما باید توجه داشته باشید خوردن بعضی از خوراکی‌ها به بهبود سریع‌تر سرماخوردگی کمک بسیاری می‌کنند. اما کدام مواد غذایی سرماخوردگی را سریعتر خوب میکند؟

در این مقاله به معرفی چند مواد غذایی مناسب برای بهبود سریعتر سرماخوردگی می‌پردازیم.

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی

برای سریع‌تر کردن روند بهبود بیماری سرماخوردگی؛ غذاهای سالم بخورید، بدن را هیدراته کنید، مایعات زیاد بنوشید و مواد مغذی استفاده کنید.

حال سال این است که بهترین غذاهایی برای درمان سرماخوردگی که می‌توان از آن ها استفاده کرد چه هستند؟

با تینامو همراه باشید تا با مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی آشنا شوید. هم اکنون به مفیدترین مواد غذایی برای درمان سرماخوردگی می پردازیم.

طبق تحقیق و بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط محققان، مواد غذایی زیر می‌توانند، مدت درمان سرماخوردگی را سریع‌تر کنند و جزو مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی هستند:

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی

۱- سوپ مرغ:

سوپ-مرغ-مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی

سوپ مرغ یک غذای خوشمزه و ساده که به بازشدن مجاری تنفسی و بینی کمک می‌کند و علایم ناراحتی‌های تنفسی را کاهش می‌دهد.

سوپ مرغ و سایر سوپ‌ها مانند سوپ جو سوپ سبزیجات نیز بسیار مناسب هستند و جزو مواد غذایی عالی برای بهبود سرماخوردگی به‌حساب می‌آیند و علاوه بر کمک به بهبود روند درمان سرماخوردگی باعث تقویت بدن نیزمی شوند علاوه بر این تهیه و طبخ آن نیز بسیار ساده و سریع است.

ازآنجاکه سوپ غذایی آبکی محسوب می‌شود به هیدراته شدن بدن کمک بسیاری خواهد کرد و یکی از بهترین غذاهایی که می‌توان در زمان سرماخوردگی استفاده کرد سوپ‌ها هستند، به‌خصوص سوپ مرغ.

حتما بخوانید  طرز تهیه‌ی سوپ کدوحلوایی خوش مزه برای ۴ نفر

۲- سیر

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی0

سیر تقویت‌کنندهٔ طبیعی و عالی ایمنی بدن بوده و از بهترین مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی است به دلیل خاصیت ضدویروسی و ضدمیکروبی که دارد سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با سرماخوردگی مبارزه می‌کند.

حتماً سعی کنید هنگام سرماخوردگی در وعده‌های غذایی خود سیر – به‌خصوص به‌صورت خام سیر – را مصرف کنید و در رژیم غذایی مبارزه با سرماخوردگی بگنجانید.

 

۳- ویتامین C

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی1

استفاده از غذاهای حاوی ویتامین C جزو بهترین و موثرترین  مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی و انفولانز هستند . این غذاها ازسیستم ایمنی بدن به خوبی مراقبت و حمایت می‌کنند .

با مصرف ویتامین C  کمک بسیار زیادی به بهبود هرچه سریع‌تر سرماخوردگی خود خواهید کرد؛ پس اگر سرماخورده هستید در حق خود لطف کرده و غذاهایی که سرشار از ویتامین C را در برنامهی غذایی خود بگنجانید.

بهترین غذاهایی که حاوی ویتامین C هستندعبارتند از:

– فلفل‌دلمه‌ای

– گل‌کلم

– کلم بروکلی

– جعفری

– گشنیز

– رزماری

– پرتقال و آب‌پرتقال

– گریپ‌فروت

– کیوی

ویتامین c در برخی از سبزیجات مانند بروکلی و سبزیجات با برگ سبز تیره وجود دارند که نقش بسیار زیادی در سلامتی بدن ایفا می‌کنند و به‌خاطر خاصیت ضدالتهابی و ضدویروسی که دارند و باعث کاهش خطر ابتلای دستگاه تنفسی به عفونت می‌شوند.

در برنامه‌ی غذایی خود در هنگام سرماخوردگی، مصرف ویتامین C را فراموش نکنید.

از دیگر مواد غذایی سرشار از ویتامین c می‌توان انواع مرکبات مثل لیمو، توت‌های قرمز و آبی، انگور قرمز یا بنفش و سبزیجاتی با برگ سبز تیره را نام برد.

 

۴- زنجبیل

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی11

در طب سنتی از بهترین مواد غذایی برای بهبود سرماخوردگی، زنجبیل است؛ بخصوص از آن برای درمان حالت تهوع هنگام سرماخوردگی استفاده می‌شود. زنجبیل به تخلیه‌ی معده کمک بسیاری خواهد کرد و باعث هضم سریع‌تر غذا می‌شود.

زنجبیل را به‌صورت خرد شده به وعده‌های غذایی خود در هنگام سرماخوردگی اضافه کنید و یا به‌صورت دم‌نوش یا همراه با سایر چای‌های گیاهی، همراه با عسل و لیمو بنوشید از معجزه‌ی شفابخشی آن بهره‌مند شوید.

 

۵- سبزیجات

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی31

سبزیجات برگ دار دارای فیبر زیادی هستند که این فیبر به هضم غذا کمک می‌کند. همچنین این سبزیجات حاوی ویتامین C ،آهن و اسید فولیک نیز هستند که کمک کننده به تقویت سیستم ایمنی می باشند و به خاطر داشتن خواص ضد باکتری و ضد التهابی، در بهبود سرماخوردگی بسیار موثرند.

سعی کنید برای داشتن یک تغذیه‌ی مناسب در هنگام سرماخوردگی اسفناج و کلم را که از شاخص‌ترین این نوع سبزیجات هستند را در برنامه‌ی رژیم غذایی خود بخصوص در هنگام سرماخوردگی بگنجانید.

 

۶- جو دو سر

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی7

یک منبع فوق‌العاده از پروبیوتیک فیبر جوی دوسر است که باعث تغذیه‌ی باکتری‌های سالم بدن می‌شود. ترکیب جوی دو سر با موز، پتاسیم بدن را نیز افزایش داده و برای تسکین دادن اسهال و استفراغ در زمان سرماخوردگی بسیار عالی بوده و تز مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی محسوب می‌شود.

از جوی دوسر به‌عنوان یک غذای شفادهنده در هنگام سرماخوردگی استفاده کنید.

 

۷- غذاهای بی‌مزه

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی74

ممکن است سرماخوردگی باعث ایجاد حالت تهوع شود، غذاهای سنگین این حالت را تشدید خواهند کرد پس از غذاهای استفاده کنید که راحت‌تر خورده می‌شود، مثل نان تست یا برنج قهوه‌ای. سعی کنید این غذاها را با سوپ و غذاهای ساده‌ای که حاوی سبزیجات هستند مصرف کنید و به این طریق ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن را در زمان سرماخوردگی فراهم کنید.

 

۸- ماست

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی734

ماست خاطر داشتن باکتری‌های زنده جزو مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی بشمار می‌رود و به‌خوبی می‌تواند با آن مقابله کند.

ماست منبع بسیار خوبی از پروتئین محسوب می‌شود اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که لبنیات در بعضی از افراد سبب افزایش مخاط خواهد شد و ممکن است حتی علائم سرماخوردگی را در آنها بدتر کند و با آنکه ماست جزو مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی است، در بعضی از افراد باید بااحتیاط مصرف شود.

 

۹- نوشیدن مایعات

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی7934

مصرف کردن مایعات یکی از بهترین و مهم‌ترین کارهایی است که در هنگام سرماخوردگی باید انجام داد تا بدن خود را برای مقابله با سرماخوردگی تقویت نماید. هیدراته کردن بدن را هیچگاه دست‌کم نگیرید زیرا هیدراته کردن بدن توسط مایعات مفید، در هنگام سرماخوردگی مواد زائد را توسط کلیه‌ها به‌صورت ادرار دفع می‌کنند و نوشیدن مقدار زیادی آب کمک بسیار زیادی به درمان سرماخوردگی شما بهبود سریع شما خواهد شد.

مایعات مفید مانند

آب: کلیه‌ها از آب برای دفع مواد زائد استفاده می‌کنند آب این مایه‌ی حیات از بهترین مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی محسوب می‌شود.

آب نارگیل: آب نارگیل به دلیل غنی بودن از پتاسیم و سدیم کلرید برای جایگزین‌کردن الکترولیت‌های ازدست‌رفته – که به‌خاطر تعریق، استفراغ یا اسهال در زمان سرماخوردگی از بدن دفع شده‌اند – بسیار مفید هستند.

یک نوشیدنی بسیار عالی در هنگام سرماخوردگی آب گرم (نه آب داغ) همراه با عسل لیمو و زنجبیل است و همین‌طور می‌توان از نوشیدنی‌های حاوی مواد مغذی، کم کالری، بدون لاکتوز و کم شکر هستند نیز استفاده کرد.

۱۰- پیاز و تره فرنگی

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی734 (2)

پیاز و تره فرنگی جزو بهترین مواد غذایی در زمان سرماخوردگی بوده و کمک زیادی به سلول‌های طبعی بدن که قاتل ویروس سرماخوردگی هستند، خواهند کرد.

 

۱۱- عسل

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 (2)

معمولاً گلودرد عارضه‌ای شایع در دوران سرماخوردگی‌هاست و ماده‌ای که می‌تواند تسکین‌دهنده‌ی گلودرد و عارضه‌های گلودرد شود عسل است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی داشته و با عفونت‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها به‌خوبی مقابله می‌کند.

 

۱۲- کفیر

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 0

کفیر یک نوشیدنی تخمیری است – از تخمیر شیر یا آب و دانه‌های کفیر به دست می‌آید – که عطروطعم خوبی دارد و می‌شود آن را همراه با عسل و سایر میوه‌ها مصرف کرد.

کفیر برای حرکت روده، آسان هضم شدن غذا، تقویت ایمنی بدن و کاهش شدت و مدت اسهال بسیار مفید است و به دستگاه گوارش کمک زیادی می‌کند و ازآنجایی‌که نسبت به شیر و ماست پروتئین بیشتری دارد و آسان هضم تر است، به تسکین علائم سرماخوردگی کمک کرده و از شدیدتر شدن آن جلوگیری می‌کند.

 

۱۳- غذاهای حاوی مقدار زیادی از سلنیوم

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 04

سلنیوم یک ترکیب معدنی لازم و ضروری برای بدن است و به بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن کمک بسیاری می‌کند و غذاهای حاوی سلنیوم جز بهترین مواد غذایی در زمان سرماخوردگی هستند.

سلنیوم سیتوکین را افزایش داده و در نتیجه باعث ازبین‌رفتن ویروس سرماخوردگی خواهد شد. برخی از خوراکی‌هایی که حاوی سلنیوم هستند عبارت‌اند از آجیل، ماهی‌تن، صدف و قارچ.

قارچ‌ها منبعی غنی از ویتامین D هستند و با خاصیت ضدویروسی خود با عفونت‌ها مقابله کرده و باز ساکاریدهای موجود در خود، سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهند کرد.

 

۱۴- کربوهیدرات‌ها

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 045

کربوهیدرات‌ها از به‌وجودآمدن اختلال در سیستم ایمنی بدن جلوگیری می‌کنند و به کاهش التهاب‌های ناشی از سرماخوردگی کمک بسیاری خواهند کرد.

 

۱۵- ماهی‌های چرب

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 09

ماهی‌های چرب مثل ماهی سالمون که سرشار از ویتامین D هستند، با تقویت سیستم ایمنی بدن علائم سرماخوردگی را بسیار کاهش می‌دهند

 

۱۶- غذاهای حاوی زینک

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی7645

زینک‌ها برای درمان سرماخوردگی گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای هستند. در هنگام شروع سرماخوردگی از زینک استفاده کنید تا مدت سرماخوردگی خود را کوتاه کنید. مصرف قرص‌های زینک به‌صورت روزانه از شدت سرماخوردگی می‌کاهد.

کدوتنبل، کدوحلوایی و نخودها از منابع خوب حاوی زینک می‌باشند و جزو مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی محسوب می‌شوند.

 

۱۷- گوجه‌فرنگی

گوجه+فرنگی مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 09

گوجه‌فرنگی به‌خصوص برای افراد گیاهخوار، جایگزین بسیار خوبی برای سوپ مرغ است؛ به‌خاطر آنکه غنی از آنتی‌اکسیدان است و روند بهبودی فرد سرماخورده را افزایش می‌دهد.

 

۱۸- شکلات تلخ

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 09شکلات

این خوردنی خوشمزه به‌خاطر اینکه حاوی آلکالوئیدی به نام تو برومین است باعث کاهش التهاب‌های ناشی از سرماخوردگی می‌شود.

 

۱۹- رازیانه

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی764 099

رازیانه خواص ضدویروسی فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند یک درمان‌کننده‌ی قوی برای سرماخوردگی باشد.

 

مواد غذایی مضر در دوران سرماخوردگی

مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی115

در اینجا با بهترین مواد غذایی مناسب برای بهبود سرماخوردگی آشنا شدید حال باید با مواد غذایی که در دوران سرماخوردگی نباید از آنها استفاده کنید نیز آشنا می‌شویم:

برخی از غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند روند بهبودی سرماخوردگی را کندتر کنند و سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند عبارت‌اند از:

۱- غذاهایی که لبه‌هایی سفت دارند مانند کراکرها – نان‌های ترد یا بیسکویت‌ها – غذاهای برشته شده که این مواد غذایی می‌توانند باعث سوزش و خش افتادن گلو شوند و سوزش و گلودرد را تشدید کنند.

۲-  غذاهای فرآوری شده که  این موادرمعمولاً حاوی مقادیر بسیار زیادی نمک هستند و باعث کم شدن آب و قند بدن می‌شوند که همین امر موجب افزایش التهاب بدن نیز خواهد شد و روند بهبودی بیماری را کاهش می دهد.

۳- غذاهای چرب و روغنی که به‌خاطر دیرهضم بودن این غذاها روند بهبود سرماخوردگی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. برای داشتن تغذیه‌ی مناسب در هنگام سرماخوردگی از بکار بردن غذاها در رژیم غذایی خود اجتناب کنید.

۴- لبنیات، به‌خاطر اینکه حاوی لاکتوز هستند هضم غذا را دشوار می‌کنند و باعث ایجاد و یا تشدید حالت تهوع در زمان سرماخوردگی خواهند شد.

کلام آخر

با تغذیه‌ی مناسب در هنگام سرماخوردگی و استفاده از بهترین مواد غذایی در زمان سرماخوردگی، سیستم ایمنی بدن خود را در هنگام این بیماری تقویت کرده و پیشرفت این بیماری را کاهش دهید. بهترین مواد غذایی را در هنگام سرماخوردگی استفاده کنید.

کم آب شدن بدن، استفاده از غذاهای چرب، سرخ شده، فست‌فودها و غذاهای دیرهضم روند بهبود بیماری شما را دچار اختلال خواهند کرد.

بهترین موادغذایی در زمان سرماخوردگی

1 نظر
  1. بهنام می گوید

    چه مقاله‌ی خوبی! 🙂

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.