مقابله با اضطراب وجودی و درونی

مقابله با اضطراب وجودی و درونی

0 519

مقابله با اضطراب وجودی و درونی

آیا تابه‌حال شده که شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانید و نگران باشید که چگونه زندگی خود را در شغلی که از آن متنفرید تلف می‌کنید؟ شاید شما از نزدیکان خود دوری می‌کنید زیرا دیگر ارتباط زیادی با آن‌ها احساس نمی‌کنید؟ یا شاید نگران این هستید که گم‌شده‌اید و هرگز جای خود را در این دنیا پیدا نخواهید کرد؟ اگر پاسخ شما به یکی یا همه این سؤالات «بله» است، به دنیای اضطراب وجودی خوش‌آمدید.

ما در سایت تینامو به شما مقابله با اضطراب وجودی و درونی را آموزش می دهیم، با ما همراه باشید.

مقابله با اضطراب وجودی و درونی
مقابله با اضطراب وجودی و درونی

اضطراب وجودی مبارزه برای درک خود، درک زندگی به‌طورکلی، و آنچه از آن می‌خواهید است. این اضطراب می‌تواند باعث ایجاد احساس نارضایتی، پریشانی و ناراحتی شود که تشخیص دقیق آن‌ها دشوار است، و البته که ناخوشایند است. تجربه آن به معنای تجربه شک و تردید همه‌جانبه و سؤالات عمیق در مورد آینده خود و همچنین معنا و هدف زندگی است. اضطراب از مبارزه و نبرد شخصی یک فرد برای زنده و باقی ماندن ناشی می‌شود

اگر چنین احساسی دارید، زندگی به‌طور قابل‌توجهی برایتان سخت می‌شود و باعث می‌شود هر حرکتی که در زندگی شخصی و حرفه‌ای انجام می‌دهم زیر سؤال ببرید. اغلب باعث می‌شود به این فکر کنید آیا باهدفم زندگی می‌کنم یا خیر، آیا تلاش‌ها نتیجه‌ای دارد و چیزهای درون‌نگر ناراحت‌کننده دیگری مانند آن.

هنگامی‌که ذهن به‌طور مزمن با چنین افکار سنگینی پر می‌شود، فعالیت‌های روزانه دست‌وپا گیر شده وزندگی گویا طاقت‌فرسایی می‌شود.

علل اختلال اضطراب

عوامل مختلفی در اختلال اضطراب دخیل هستند، ازجمله: عوامل محیطی و اجتماعی، عوامل ژنتیکی و نورم شیمیایی و غیره.

میزان بعضی از هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی موجود در خون تیز در افراد مضطرب طبیعی نیست.

عوامل محیطی و اجتماعی نیز در اختلال اضطراب وجودی نیز تأثیر دارد.

یکی از مهم‌ترین عوامل اضطراب، ژنتیک هست. به‌طور مثال احتمال ابتلا به اضطراب در فرزندان افراد مضطرب، بالاتر از حد دیگران است.

اگر به دنبال راه‌های سالمی برای مقابله با اضطراب وجودی و درونی هستیم، ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید کارشناسان سلامت روان چه راهکارهایی برای مقابله با آن توصیه می‌کنند.

  • یک عادت مراقبت از خود پیدا کنید

اضطراب وجودی معمولاً مرتبط باهدف است و وقتی هدف را در کار می‌یابیم و اضطراب وجودی برای آن داریم، احساس که از اجتناب از کار به سراغ آدم می‌آید و از زندگی فرار می‌کند. در چنین روزهایی، قبل از شروع کار، فهرست جملات تأکیدی خود را آماده کنید و بخوانید تا به خودتان یادآوری کنید که بهترین کار را انجام می‌دهید.

بااین‌حال، جملات تأکیدی ممکن است برای شما کارساز نباشد، عادات دیگر مراقبت از خود وجود دارد که می‌توانید با آن سعی کنید خود را آرام کنید. مدیتیشن برای آرام کردن ذهن و تمرکز بر حواس مفید است. برای بسیاری از مردم، ژورنال نویسی مفید است زیرا می‌توانند افکار و احساسات نگران‌کننده را بنویسند. افکار را از ذهن پایین آورده و به کاغذ منتقل و رها کنید تا درنتیجه از شدت آن‌ها کاسته شود. ایده این است که هر کاری که به شما برای خلاص شدن از شر اضطراب وجودی کمک کند، انجام دهید.

  • از درمان شناختی رفتاری (CBT) استفاده کنید.

یکی از راه‌های برای متوقف کردن حلقه افکار نگران‌کننده استفاده از منطق است. و این همان چیزی است که رفتاردرمانی شناختی (CBT) شمارا قادر می‌سازد تا انجام دهید. به‌عنوان‌مثال، وقتی فکر “این بیهوده است، من این کار را نمی‌توانم انجام دهم” به ذهنتان خطور کرد، به‌جای اینکه آن را به‌عنوان حقیقت بپذیرید، اعتبار آن فکر را به چالش بکشید و از خود بپرسید که چرا این فکر را می‌کنم. پاسخ خود را بررسی کنید و ببینید آیا این دلایل برای اینکه قادر به انجام آن کار نیستید، درست است؟ سپس، ازنظر ذهنی ویژگی‌های خوب خود را برای انجام آن کار به خدمت بگیرید و به خودتان یادآوری کنید که چیزهای زیادی برای ارائه دارید. بعدازاین که با خودتان این کار را انجام دادم، مدتی فکر از بین می‌رود و می‌توانید با خیال راحت به انجام کار فکر کنید.

 

CBT همچنین شامل جایگزینی خود گویی نادرست و منفی با حقایق و شفقت به خود است. این امکان را می‌دهد بین آنچه درست است و آنچه نیست تمایز قائل شوید و از گسترش یا بدتر شدن افکار مضطرب جلوگیری می‌کند.

مقابله با اضطراب وجودی و درونی
مقابله با اضطراب وجودی و درونی

 

  • هرازگاهی حواس خود را پرت کنید.

وقتی‌که اضطراب وجودی دارید فعال بودن و فعالیت داشتن بسیار خوب است، گاهی اوقات بهتر است حواس خود را پرت کنید. افکار مضطرب مزمن ازنظر ذهنی خسته‌کننده هستند، بنابراین خوب است به ذهن خود استراحت دهید. با دیدن فیلم‌های جذاب مغز را خاموش‌کنید. ممکن است ۱۰۰٪ مؤثر نباشد، اما مطمئناً تفاوت ایجاد می‌کند.

محیط خود را تغییر دهید (به‌عنوان‌مثال به اتاق دیگری بروید، بیرون بروید، موسیقی را در ماشین خود تغییر دهید) و کاری را که انجام می‌دهید تغییر دهید. اگر در حال تماشای تلویزیون هستید و متوجه این افکار شدید، برخیزید و به اتاق دیگری بروید. کتابی را بردارید و شروع به خواندن کنید، شروع به تمیز کردن اتاق، میز و … نمایید، با یک دوست تماس بگیرید. این موارد باعث حواس‌پرتی شده که برای توقف اضرای مفید است.

  • به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید.

طبیعی است که احساس کنید تنها شما هستید که در حال مبارزه هستید و بقیه در حال پیشرفت هستند، یا حداقل بهتر از شما کار می‌کنند. به‌هرحال، این‌چنین نیست. به گفته اتحادیه ملی بیماری‌های روانی، اختلالات اضطرابی شایع‌ترین نگرانی سلامت روان در است. من حاضرم شرط ببندم افرادی که دارای اختلالات اضطرابی هستند، تجربه اضطراب وجودی نیز دارند. درمانگرهای رفتاری و شناختی، بر این عقیده‌اند که هم برای اضطراب و هم برای اضطراب وجودی، افکار منفی رفتار فرد را کنترل می‌کنند؛ بنابراین، مکانیسم‌های مقابله‌ای آن‌ها مشابه است.

یک علامت راهنمایی و رانندگی را در نظر بگیرید که دارای سه رنگ قرمز، زرد و سبز است. وقتی از وسعت سؤالات فراگیر مرتبط بامعنای زندگی مضطرب شدید، به رنگ قرمز فکر کنید و متوقف شوید. سپس به رنگ زرد فکر کنید و افکار منفی خود را به چیزی مثبت تبدیل کنید. درنهایت، به رنگ سبز فکر کنید و سه نفس عمیق بکشید، هوا را به‌آرامی از بینی خود وارد کنید و از دهان خود خارج کنید، به این صورت می توانید مقابله با اضطراب وجودی و درونی را تجربه کنید.

مقابله با اضطراب وجودی و درونی
مقابله با اضطراب وجودی و درونی
  • با یک درمانگر مجاز مشورت کنید.

بسیاری از ما با چالش‌های بهداشت روانی بی‌سابقه و عظیمی مواجه هستیم. مدام در فکر این‌که آیا زندگی واقعی و معناداری داریم یا خیر هستیم. درواقع، اضطراب وجودی دلیلی است که باعث تغییرات قابل‌توجهی در سبک زندگی بسیاری از افراد شده است. این باعث شده ک اولویت‌ها تغیر و هدف را در زندگی نیز زیر سؤال ببریم.

اگر اضطراب شما غیرقابل‌کنترل یا شدیدتر شد، باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. برخی از علائم هشداردهنده که باید به آن‌ها توجه کرد عبارت‌اند از: دشواری در تصمیم‌گیری، بی‌معنی در کارهای مهم شخصی و از دست دادن کلی انگیزه.

اگر نمی‌توانید افکار مضطرب را کنترل کنید و بر زندگی روزمره تأثیر می‌گذارند، باید فوراً به یک درمانگر مراجعه کنید. اگر حملات پانیک مکرر می‌گیرید و تلاش می‌کنید خود را ثابت کنید، این نشانه دیگری است که باید با یک درمانگر صحبت کنید.

اگر می‌بینید با عصبانیت وجودی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، چه به دلیل یک اتفاق یا یک رویداد تغییردهنده زندگی، رویکردهای مراقبت از خود که بر یافتن معنا متمرکز هستند نیز می‌توانند مفید باشند.

آنچه باید در نظر بگیرید، این است که اضطرابتان را بهتر بشناسید، فن‌های مؤثر درمانی را بشناسید و آمادگی این را داشته باشید که تمام اقدامات لازم را برای مقابله با اضطراب وجودی و درونی انجام دهید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.