معجزۀ روتین مراقبت از پوست

چرا باید روتین مراقبت از پوست را انجام داد؟

0 1,389

 معجزۀ روتین مراقبت از پوست

روتین مراقبت از پوست

 

روتین مراقبت از پوست چیست؟

چرا باید روتین مراقبت از پوست را انجام داد؟

فوائد انجام‌دادن روتین مراقبت از پوست چیست؟

پاک کننده

 

پوست (Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن و از حساس‌ترین و حیاتی‌ترین و وسیع‌ترین اندام‌های بدن است. امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی و آلودگی بیش از اندازۀ هوا، پوست بدن در معرض بیشترین ضررها و زیان‌هاست.

یکی از اهداف ما از انجام‌دادن روتین مراقبت از پوست، حفظ سلامت پوست و مراقبت از آن در برابر هوای آلوده است. آلودگی‌های هوا مانند: اشعه‌های مضر خورشید، دودۀ موجود در هوا. آلاینده‎های هوا باعث پیری زودرس پوست، ایجاد آکنه، سرطان پوست، آلرژی، تیره شدن پوست و … می‌شوند.

امروزه، هرکسی با هر نوع پوستی، دغدغۀ این را دارد که با انجام‌دادن چه‌کارهایی می‌تواند از پوست خود مراقبت کند؛ اما باید به این موردتوجه کرد که روتین مراقبت از پوست باتوجه ‌به نوع پوست و DNA افراد، با یکدیگر متفاوت است و بنابراین نمی‌توان برای همۀ پوست‌ها، یک نوع روتین مراقبت از پوست را تجویز کرد.

مراقبت کردن از پوست کار بسیار مهمی است زیرا علاوه بر تأثیر زیادی که روی سلامت و زیبایی فرد دارد، باعث افزایش حس اعتمادبه‌نفس فرد هم خواهد شد.

داشتن یک دکتر پوستِ خوب که بهترین راهکارها را برای شما تجویز کند، می‌تواند کمک فوق‌العاده‌ای برای شما در داشتن پوستی سالم، شفاف و زیبا باشد.

با تینامو همراه باشید

 

مراحل روتین مراقبت از پوست:

روتین مراقبت از پوست یا روال مراقبت از پوست، به مجموعه‌ای از اقدامات مراقبت از پوست، همراه با استفاده از محصولات تخصصی پوستی گفته می‌شود که باید به‌صورت روزانه و در درازمدت انجام شود. روتین مرقبت از پوست صرفاً برای افرادی با مشکلات پوستی، نیست؛ بلکه افرادی که پوستی بدون نقصی هم دارند باید این اقدامات را انجام دهند تا برای طولانی‌مدت از پوستی شفاف و زیبا روتین مراقبتی پوستبهره‌مند شوند. روتین مراقبت از پوست باید همواره انجام شود تا فرد در تمام طول عمر خود از پوستی سالم و زیبا بهره‌مند شود.

برای تأثیرگذاری بسیار خوب روتین مراقبت از پوست، باید روتین با مراقبت اولیه از پوست شروع شود و با رسیدگی به مشکلات پوست و درمان آن‌ها خاتمه یابد.

اگر می‌خواهید یک‌ پوست سالم و شفاف و زیبا داشته باشید باید مراحل روتین مراقبت از پوست را به‌درستی انجام دهید.

 

 

حتما بخوانید  عوارض پوستی در دوران بارداری، علت و راه‌های درمانی آن

 

سه مرحلۀ اصلی روتین مراقبت از پوست:

  1. پاک‌سازی پوست (شست‌وشوی پوست با مواد شویندۀ مناسب)
  2. بالانس کردن پوست (استفاده از تونر)
  3. هیدراته کردن پوست (استفاده از آب‌رسان و مرطوب‌کننده)

هدف از روتین مراقبت از پوست متعادل کردن PH پوست است که به گفتۀ دکتر آنتونی یان (جراح پلاستیک در میشیگان) PH پوست در عدد ۴/۷ نرمال است و با تغییر این عدد میزان سلامت پوست نیز تغییر می کند.

متعادل نگه‌داشتن PH پوست باعث می‌شود پوست شما در بهترین حالت خود قرار گرفته، زیباتر دیده شود و عیوب آن کمتر به چشم بیاید.

 

آیتم‌های ضروری پوست

در حال حاضر می‌دانیم که مراقبت از پوست چیزی فراتر از شست‌وشوی معمولی پوست است. در حال حاضر محصولات فراوانی برای مراقبت از پوست وجود دارند که با شناخت صحیح آنها می‌توانیم به‌سلامت پوست کمک کرده و از آن مراقبت نماییم و به بهترین نحو روتین مراقبت از پوست خود را انجام دهیم.

آیتم ضروری پوست

 

مرحلۀ اول: پاک‌کننده‌ها

روتین مراقبت از پوستاولین قدم برای روتین مراقبت از پوست، پاک‌کردن درست و اصولی آن از انواع آلودگی‌ها، عرق، سموم و مواد آرایشی است.

انواع مختلفی از پاک‌کننده‌ها وجود دارند که برای انواع مختلف پوست، ایده‌آل و مناسب هستند. بسته به نوع پوست خود می‌توانید از انواع پاک‌کننده‌ها استفاده کنید.

تفاوت “پاک‌کننده” با “شوینده” در نیاز به استفاده‌کردن از آب است.

انواع پاک‌کننده‌ها شامل روغن‌ها، میسلار واترها، کرم‌های پاک‌کننده و… هستند.در این مرحله شما می‌توانید با استفاده از یک پاک‌کننده و پنبه یا پد‌های آرایشی، میکاپ را از صورتتان پاک کنید تا پوست برای مرحله دوم آماده شود.

 

 

 

 

 

مرحلۀ دوم: شوینده‌ها

شوینده پوستاکثر متخصصان توصیه می‌کنند با دو بار شستن پوست در طی روز آن را از انواع آلاینده‌ها پاک کنید.

شوینده‌ها محصولاتی هستند که با حل شدن در آب، پوست را از آلودگی‌ها پاک می‌کنند. این محصولات می‌توانند در قالب ژل، فوم، کرم ژل و … باشند در نظر داشته باشید که اگر آرایش داشته باشید و مرحلۀ اول یعنی استفاده از پاک‌کننده‌ها را انجام نداده باشید، شوینده به‌تنهایی نمی‌تواند پوست را عمیقاً پاک کند و حتی این امکان وجود دارد که هنگام شست‌وشو، در اثر حل شدن مواد آرایشی در شوینده‌ها، آلودگی‌های به زیرسطح پوست نفوذ کرده و پوست دچار آکنه شود.

انتخاب شویندۀ مناسب و سازگار با پوست تأثیر بسزایی در سلامتی پوست دارد. درصورتی‌که پاک‌کنندۀ شما روغنی نباشد می‌توانید مرحلۀ استفاده از شوینده را حذف کنید و سراغ استفاده از تونر بروید.

 

 

مرحلۀ سوم: تونر

تونرتونر یک محلول رقیق است که بعد از شست‌وشو استفاده می‌شود و می‌تواند منشأ ارگانیک یا غیر ارگانیک داشته باشد. تونرها انواع گوناگونی دارند و اکثر آنها با مواد موردنیاز پوست غنی شده‌اند. با استفاده از یک تونر استانداردِ سازگار با پوست، می‌توان باقیماندۀ آلودگی‌ها را از سطح پوست پاک‌کرده و اسیدسیته پوست را تنظیم نمود.

وقتی از شوینده‌ها استفاده می‌کنید PH پوست تنظیم می‌شود (تنظیم چربی و کوچک‌تر شدن منافذ باز پوست)؛ اما تونر علاوه بر تنظیم PH کارهای مهم دیگری نیز انجام می‌دهد. تونر با ایجاد یک سطح مرطوب بر روی پوست باعث می‌شود پوست برای جذب بهتر سایر محصولات آماده شود.

تونرها را هم می‌توان روی صورت اسپری کرد و هم می‌توان با استفاده از یک پد کتانی روی صورت پخش کرد (تون کردن).

 

 

مرحلۀ چهارم: سرم‌های پوستی

سرم‌ها غذای پوست هستند. سرم پوستی مایع غلیظی است که از ریز مولکول‌های زیادی ساخته شده‌ و قابلیت این را دارد که به‌سرعت جذب پوست شود. اگر پوستتان دچار آکنه‌های زیادی است و یا لک شده یا شفاف نیست با استفاده از سرم‌های متناسب با پوستتان می‌توانید به آن کمک کنید. تنها چند دقیقه پس از استفاده از سرم، بر روی پوست هیچ احساس سنگینی نخواهید داشت.

(در برخی از روتین‌ها از این مرحله صرف‌نظر می‌شود)

 

مرحلۀ پنجم: مرطوب‌کننده‌ها

مرطوب کننده پوستپوست شما از هر نوعی که باشد به مرطوب‌کننده نیاز دارد. مرطوب‌کننده دم دست ترین محصول مراقبت از زیبایی است و شاید به همین علت کم‌اهمیت دیده می‌شود! استفاده از کرم مرطوب‌کننده باعث می‌شود کدری پوست به‌مرورزمان از بین رفته و پوست مرطوب، درخشان، زیبا و شفاف به نظر برسد.

پس از جذب سرم توسط پوست، سراغ مرطوب‌کننده‌ها بروید. اگر پوست چربی دارید از مرطوب‌کننده‌ای فاقد چربی استفاده کنید.

 

 

 

 

 

مرحلۀ ششم: کرم دور چشم

کرم دور چشمپوست اطراف چشم، نازک‌ترین قسمت پوست صورت است و به همین دلیل حساس‌ترین نقطۀ پوست صورت محسوب می‌شود و نیازمند مراقبت ویژه‌ای است. اولین نشانه‌های تأثیرات نامطلوبی که آلودگی‌ها و سبک نادرست زندگی روی پوست می‌گذارند را به‌خوبی می‌توان در تغییرات پوست نواحی چشم مشاهده کرد. به همین دلیل استفاده از کرم دور چشم را باید در روتین مراقبت از پوست خود قرار دهید.

بسته به نوع پوست خود کرم دور چشم مناسب تهیه کنید و آن را به‌اندازهٔ یک عدس و به‌صورت ضربه‌ای بالای استخوان گونه و دور چشم بمالید.

 

 

 

مرحلۀ هفتم: ضدآفتاب

ضد آفتابمهم‌ترین مرحلۀ روتین مراقبت از پوست، استفاده از ضدآفتاب است. تقریباً تمام متخصصان پوستی بر اهمیت و استفاده از ضدآفتاب تأکید دارند و بهترین و اولین قدم برای حفاظت از پوست در درازمدت را استفاده از آن می‌دانند. حتی در روزهای ابری، هنگام رانندگی و فصل زمستان باید از ضدآفتاب استفاده کرد.

نور خورشید و اشعۀ فرابنفش، عامل اصلی چین‌وچروک و ایجاد کک‌ومک روی پوست بوده و حتی منجر به ابتلا به سرطان پوست ملانوما – که به‌خاطر قرارگرفتن زیاد زیر نور خوشید و آفتاب‌سوختگی است – می‌شود.

برای استفاده از ضدآفتاب اصلاً تردید نکنید و ضد آفتابی متناسب با پوست خود انتخاب کرده تا از پوست خود در برابر اشعۀ مضر UVA و UVB محافظت کرده و از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید.

 

 

اولین و بهترین قدم در روتین پوستی و داشتن پوستی سالم و زیبا:

آیا واقعاً می‌دانید که چه نوع پوستی دارید؟ شناخت درست نوع پوست بسیار مهم است. شاید به‌درستی بدانید که پوستتان خشک، چرب یا حساس است. شاید هم در تشخیص نوع پوست اشتباه کرده باشید!

اولین قدم برای داشتن پوستی سالم و زیبا، شناخت کافی و تشخیص درست نوع پوست است. اگر شناخت درستی از پوست خود نداشته باشید؛ حتی استفاده کردن از بهترین محصولات پوستی هم، نه‌تنها هیچ کمکی به شما نخواهد کرد، چه‌بسا باعث صدمه زدن بیشتر به پوست، خشکی، جوش و سایر مشکلات پوستی شود.

 

روتین مراقبت از پوست

 

شناخت انواع پوست

برای تشخیص نوع پوست خود، ابتدا صورت خود را با آب و شویندۀ مناسب بشویید و با یک حولۀ نرم آب اضافی صورت را بگیرید. حوله را محکم به‌صورت نکشید، تنها با ضرباتی آهسته صورت را خشک کنید. پس از آن هم هیچ‌گونه کرم، مرطوب‌کننده یا لوسیونی استفاده نکرده و یک ساعت به پوست استراحت دهید. سپس تعدادی دستمال کاغذی تمیز برداشته و روی نقاط مختلف صورت خود مانند بینی، پیشانی، گونه‌ها و چانه بکشید.

اگر تمامی دستمال‌ها چرب شدند، پوست شما چرب است. اگر دستمال‌ها تغییری نکردند پوست شما خشک است. اگر برخی از دستمال‌ها چرب و برخی از آن‌ها تمیز بودند، پوست شما مختلط است و در غیر این صورت پوست شما نرمال می‌باشد.

 

انواع پوست

جنس پوست شما چیست؟ دانستن نوع پوست شما مهم است. در هر سن و سالی که باشید پوست شما یکی از انواع زیر است:

پوست معمولی، پوست چرب، پوست خشک و پوست مختلط (ترکیبی).

پوستها 6

 

 

پوست معمولی – نرمال یا طبیعی – (Normal) :

«یودرمیک» اصطلاح علمی برای پوست معمولی است و بهترین نوع پوست است..

رنگ پوست معمولی، شاداب و یکدست است با بافتی اسفنجی، صاف و لطیف. حساس نبوده ولی با افزایش سن ممکن است به سمت خشکی برود. دارای طراوت طبیعی و متعادل؛ صاف، نرم و شفاف است و منافذ پوست در آن به‌سختی دیده می‌شود. میزان افزایش یا کاهش رطوبت و چربی در پوست نرمال در کمترین حد ممکن است؛ یعنی نه خشک است نه چرب البته ممکن است ناحیۀ T (شامل پیشانی و بینی) در پوست معمولی کمی چرب‌تر باشد.

با اینکه مراقبت از پوست معمولی آسان است اما پوست معمولی یکی از انواع پوست‌هایی است که زودتر علائم پیری را نشان می‌دهد پس برای شروع کردن کارهای مراقبتی پوست صبر نکنید.

 

پوست خشک

پوست خشک پوستی است که کمتر از حد معمول سبوم (چربی) تولید می‌کند. با کمبود سبوم، پوست نمی‌تواند لایۀ چرب محافظتی تولید کند؛ درنتیجه رطوبت پوست به‌خوبی حفظ نمی‌شود. پوست خشک در خانم‌ها بسیار شایع‌تر از آقایان است و با افزایش سن تمامی پوست‌ها به سمت خشکی می‌روند.

پوست خشک براق نیست، مات کدر یا خاکستری است، منافذ پوستی بسیار کوچک‌اند و سن پوست به نسبت سن فرد، پیرتر دیده می‌شود و به‌خاطر کمبود رطوبت حتی در آن چین‌وچروک هم دیده می‌شود. فرد بعد از شست‌وشو در پوست احساس کشش یا خارش می‌کند و با مصرف مرطوب‌کننده احساس بهتری خواهد داشت.

 

پوست چرب

پوستی که بیش از حد سبوم (چربی) تولید می‌کند. افراد دارای پوست چرب مقدار زیادی چربی روی صورت بینی شانه‌ها و پشت خود احساس می‌کنند. پوست این افراد براق و روغنی است با منافذ باز. به‌خاطر چربی زیاد، پوست آنها مستعد کومودوها (جوش‌های سرسیاه و سرسفید) و انواع و اقسام آکنه‌هاست بوده و پوست ضخیم‌تر و رنگ‌پریده است (ممکن است عروق خونی دیده نشوند).

عوامل ژنتیکی، تغییرات و عدم تعادل هورمون‌ها، استفاده از برخی از داروها، استرس و برخی از محصولات آرایشی نامناسب و آکنه زا، می‌توانند باعث ایجاد پوستی چرب و تحریک آن شوند.

خبر خوب درمورد پوست چرب این است که به‌خاطر رطوبتی که دارد دیرتر از انواع دیگر پوست‌ها روی آن چین‌وچروک ایجاد می‌شود.

 

پوست مختلط (ترکیبی)

پوست مختلط در ناحیۀ پیشانی بینی و چانه (ناحیۀ T) چرب بوده و دارای منافذ باز است اما در قسمت‌های گونه و فک خشک یا معمولی است. در این نوع پوست درمان پوستی ممکن است به‌خاطر دو نوع بودن پوست صورت، مشکل باشد.

به دنبال محصولات جداگانه‌ای برای درمان چربی در ناحیۀ T و نواحی خشک صورت باشید و یا چیزی که بتواند تعادل پوستتان را بازگرداند.

می‌توانید از دو نوع مرطوب‌کنندهٔ قوی و ضعیف برای نواحی مختلف صورت استفاده کنید.

 

پوست حساس

نشانه های پوست حساس:

تعریف دقیقی برای پوست حساس وجود ندارد، به پوستهایی حساس گفته می شود که به راحتی خشک می شوند، جوش می زنند (ممکن است حتی جوشهای چرکی بزنند)، لک می شوند و به شرایط آب و هوایی، اشعۀ UV، محصولات خاص، اصلاح صورت، عوامل هورمونی، مواد آرایشی و بهداشتی واکنش نشان داده دچار خارش یا سوزش می شوند.

پوست‏‌های حساس به محرک‏‌هایی واکنش نشان می‌دهند که معمولاً سایر پوست‌‏ها به آنها واکنش خاصی نشان نمی‏ دهند. افزایش حساسیت این نوع پوست به دلیل کاهش آستانۀ تحمل پوست است. هرچه پوست حساس‌‏تر باشد، آستانۀ تحمل آن پایین‏‌تر است.

 

 

مراقبت از پوست

پوست شما از هر نوعی که باشد برای مراقبت از آن باید به نکات زیر توجه کنید:

روتین مراقبت از پوست

  • توجه کردن به رژیم غذایی خود:

ما توسط چیزهایی که می خوریم، ساخته می شویم. همه می دانیم که تغذیه (تغذیۀ سالم) نقش بسیار مهمی در سلامت ما ایفا می کند. می توانیم تنها با رعایت چند نکتۀ ساده اما مهم و تاثیرگذار به بهبود سلامت خودمان کمک کنیم:

حذف الکل و دخانیات از زندگی. الکل کارکرد کبد را با اختلال مواجه می کند و دخانیت سبب ایجاد مشکل در کار گیرنده های حسی می شود.

پرهیز از مواد خوراکیِ فست فودی و کارخانه ای مانند سوسیس کالباس، کنسروها، آبمیوه ها که حاوی مقدار زیادی روغن،نمک و از همه مهمتر مواد نگه دارنده هستند.

پوست انسان برای سالم ماندن نیاز به ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها دارد. در رژیم غذایی خود استفاده از ویتامین ها و مواد غذایی قرمز رنگ را فراموش نکنید. همچنین ویتامین B ، امگا ۳ و ویتامین A برای سلامت پوست بسیار مهم هستند. می توانید از آجیل ها برای میان وعده استفاده کنید.

شکر ماده ای است مصنوعی که شاید نتوانید تصور کنید که با حذف آن چه کمک بزرگی هم به پوست و هم به همۀ اعضای بدن خود کرده اید. شکر باعث بالا رفتن ناگهانی قند خون و همینطور پایین آمدن ناگهانی آن می شود و باعث تحریک شما به ریزه خوری می شود.

  • ورزش کردن را فراموش نکنید

برای دفع سموم بدن و پاکسازی آن، ورزش کنید. احتیاجی به انجام ورزش حرفه ای و سنگین و طولانی مدت نیست، کافی است تنها نیم ساعت در روز پیاده روی کنید (درحدی که ضربان قلبتان تند شود).

مواظب باشید زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. خورشید دشمن پوست و موی شماست (بخصوص نور خورشیدِ ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر). حتما از ضدآفتاب و کلاه استفاده کنید.

  • پوست را همیشه مرطوب نگه دارید

برای اینکه پوست شاداب بماند باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. کرم مرطوب کننده باید جزء جدا نشدنی وسایل همراه شما و جزء روتین مراقبت از پوست شما باشد. به طور مرتب از مرطوب کننده استفاده کنید.همچنین می توانید از روغن های گیاهی مثل روغن نارگیل هم استفاده کنید. داخل مرطوب کنندۀ خود محتویات چند عدد از کپسولهای ویتامین E را بریزید تا تاثیر مطلوب مرطوب کنندۀ شما چند برابر شود.

اگر پوست چربی دارید دوبار در روز آن را بشورید و بعد از شست و شو کمی مرطوب کننده روی آن بمالید.

نوشیدن ۸ لیوان آب در روز رطوبت بدن را تامین می کند و از کدر شدن و مات شدن پوستتان جلوگیری می کند.

  • برنامۀ خواب خود را منظم کنید

در ساعت مشخص به خواب رفته و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. داشتن برنامۀ خواب منظم هم در داشتن پوستی شاداب و زیبا به شما کمک می کند هم از ریزش موی سرشما جلوگیری کرده و هم اینکه به منظم شدن کارهای شما کمک می نماید.

کمبود خواب باعث ایجاد سیاهی و پف دور چشم می شود. با خواب به موقع و به اندازه، به پوست خود استراحت بدهید. خواب نیز جزئی از برنامۀ روتین مراقبت از پوست می تواند باشد.

 

روتین مراقبت از پوست 6

پوست عضو مهم بدن است که هم نقش مهمی در سلامت انسان و هم نقش بسیار مهمی در زیبایی دارد. همۀ ما دوست داریم پوستی زیبا و سالم داشته باشیم. کبد عضو مهمی از بدن است که صفرا تولید می کند و حکم موتور بدن را دارد، سلامت ما در گرو سلامت کبدمان است. پوست آینۀ کبد است و هر اتفاقی که برای کبد بیافتد در پوست نمایان می شود؛ پس خوب نبودن پوست شما ممکن است به خاطر مشکلی باشد که در کبد دارید. پس در مرحلۀ اول به دکتر بروید و آزمایش بدهید تا از مشکلات درونی بدن مطلع شده و به درمان آنها بپردازید.

پوست انسان انواع مختلفی دارد با شناخت صحیح پوست خود محصولات متناسب با پوست را تهیه کنید روتین مراقبت از پوست تنها مختص به پوست صورت نیست بلکه تمام پوست بدن نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد.

امروزه همه می‌دانیم که مراقبت از پوست بسیار اهمیت دارد با استفاده از یک ضدآفتاب به‌صورت روزانه می‌توانید روند پیری پوست خود را کندتر کنید.داشتن پوست خوب نیاز به‌وقت گذاشتن دارد و با داشتن روتین روزانۀ مراقبتی می‌توانید به‌سلامتی و شادابی پوست خود کمک کنید.

روتین مراقبت از پوست

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.