فیبروم رحمی و درمان آن

فیبروم رحم چیست؟ علائم، علل و درمان آن

0 533

فیبروئید  یا فیبروم رحم و راه های درمان آن

فیبروم رحم یک نوع شایع تومور غیرسرطانی است که می تواند در داخل و روی رحم رشد کند. همه فیبروم ها علائمی ایجاد نمی کنند، اما زمانی که علائم ایجاد می کنند، علائم می تواند شامل خونریزی شدید قاعدگی، کمردرد، تکرر ادرار و درد در حین رابطه جنسی باشد. فیبروم های کوچک اغلب نیازی به درمان ندارند، اما فیبروم های بزرگتر را می توان با دارو یا جراحی درمان کرد.

فیبروم رحم

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم (که لیومیوم نیز نامیده می شود) رشدی است که از ماهیچه و بافت همبند دیواره رحم تشکیل شده است. این رشد معمولا سرطانی (خوش خیم) نیستند. رحم شما یک اندام گلابی شکل وارونه در لگن شماست. اندازه طبیعی رحم شما شبیه به لیمو است. به آن رحم نیز می گویند و جایی است که کودک در طول بارداری رشد و نمو می کند.

فیبروم ها می توانند به صورت یک گره منفرد (یک رشد) یا در یک خوشه رشد کنند. خوشه های فیبروم می توانند از اندازه ۱ میلی متر تا بیش از ۲۰ سانتی متر (۸ اینچ) قطر یا حتی بزرگتر متغیر باشند. برای مقایسه، اندازه آنها می تواند به اندازه یک هندوانه باشد. این توده ها می توانند در داخل دیواره رحم، داخل حفره اصلی اندام یا حتی در سطح بیرونی ایجاد شوند. فیبروم ها می توانند از نظر اندازه، تعداد و مکان در داخل و روی رحم شما متفاوت باشند.

شما ممکن است علائم مختلفی را با فیبروم رحم تجربه کنید و اینها ممکن است همان علائمی نباشند که زن دیگری که فیبروم دارد تجربه کند. به دلیل منحصر به فرد بودن فیبروم ها، برنامه درمانی شما به فرد مورد نظر شما بستگی دارد.

آیا فیبروم شایع است؟

فیبروم ها در واقع یک نوع رشد بسیار رایج در لگن شما هستند. تقریباً ۴۰ تا ۸۰ درصد زنان فیبروم دارند. با این حال، بسیاری از زنان هیچ علامتی را از فیبروم خود تجربه نمی کنند، بنابراین متوجه نمی شوند که فیبروم دارند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فیبروم های کوچکی داشته باشید – که بدون علامت نامیده می شوند زیرا باعث نمی شوند چیز غیرعادی احساس کنید.

چه کسانی در معرض خطر فیبروم رحم هستند؟

چندین عامل خطر وجود دارد که می تواند در شانس شما برای ایجاد فیبروم نقش داشته باشد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

ـ چاقی و وزن بالاتر (اگر بیش از ۲۰ درصد وزن بدن سالم باشد، فردی چاق در نظر گرفته می شود).

ـ سابقه خانوادگی فیبروم

ـ بچه دار نشدن

ـ شروع زودرس قاعدگی (پریود شدن در سنین پایین

ـ دیر رسیدن به سن یائسگی

فیبروم ها در کجا رشد می کنند؟

مکان‌های مختلفی در داخل و خارج رحم وجود دارد که فیبروم‌ها می‌توانند رشد کنند. محل و اندازه فیبروم های شما برای درمان شما مهم است. جایی که فیبروم‌های شما در حال رشد هستند، بزرگی آنها و تعداد آنها تعیین می‌کند که کدام نوع درمان برای شما بهتر عمل می‌کند یا اینکه آیا درمان حتی ضروری است.

نام‌های مختلفی برای مکان‌هایی که فیبروم‌های شما در داخل و روی رحم قرار دارند، داده می‌شود. این نام‌ها نه تنها محل قرار گرفتن فیبروم، بلکه نحوه اتصال آن را نیز توضیح می‌دهند. مکان های خاصی که می توانید فیبروم رحمی داشته باشید عبارتند از:

  • فیبروم های زیر مخاطی
  • فیبروم های داخل دیواره
  • فیبروم های ساب سروزال
  • فیبروم های ساقه دار

فیبروم ها چه شکلی هستند؟

فیبروم ها معمولاً توده های گردی هستند که می توانند مانند گره های بافت ماهیچه صاف به نظر برسند. در برخی موارد، آنها را می توان با یک ساقه نازک متصل کرد و ظاهری شبیه قارچ به آنها داد.

آیا فیبروم ها سرطانی هستند؟

بسیار نادر است که فیبروم دچار تغییراتی شود که آن را به یک تومور سرطانی یا بدخیم تبدیل کند. در واقع، از هر ۳۵۰ زن مبتلا به فیبروم، یک نفر به بدخیمی مبتلا خواهد شد. هیچ آزمایشی وجود ندارد که ۱۰۰٪ در تشخیص سرطان های نادر مرتبط با فیبروم پیش بینی کند. با این حال، افرادی که دارای رشد سریع فیبروم های رحمی یا فیبروم هایی هستند که در دوران یائسگی رشد می کنند، باید فورا مورد ارزیابی قرار گیرند.

درمان فیبروم رحم

علت فیبروم رحم چیست؟

علل فیبروم شناخته شده نیست. بیشتر فیبروم ها در زنان در سنین باروری اتفاق می افتد. آنها معمولاً در زنان جوانی که هنوز اولین قاعدگی خود را نداشته اند دیده نمی شوند.

علائم فیبروم رحم چیست؟

اکثر فیبروم ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان دیگری به جز مشاهده منظم توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ندارند. اینها معمولاً فیبروم های کوچک هستند. وقتی علائمی را تجربه نمی کنید، به آن فیبروم بدون علامت می گویند. فیبروم های بزرگتر می توانند باعث شوند که شما علائم مختلفی را تجربه کنید، از جمله:

ـ خونریزی بیش از حد یا دردناک در طول قاعدگی (قاعدگی)

ـ خونریزی بین قاعدگی

ـ احساس پری در پایین شکم/نفخ

ـ تکرر ادرار (این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فیبروم به مثانه شما فشار بیاورد)

ـ درد هنگام رابطه جنسی درد کمر

ـ یبوست

ـ ترشحات مزمن واژن

ـ ناتوانی در ادرار کردن یا تخلیه کامل مثانه

ـ افزایش اتساع شکم (بزرگ شدن)، که باعث می شود شکم شما باردار به نظر برسد.

علائم فیبروم های رحمی معمولاً پس از یائسگی تثبیت می شوند یا از بین می روند زیرا سطح هورمون ها در بدن شما کاهش می یابد.

درد فیبروم رحمی چه حسی دارد؟

در صورت داشتن فیبروم ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید. اگر فیبروم های کوچکی دارید، ممکن است اصلاً هیچ احساسی نداشته باشید و حتی متوجه وجود آنها نشوید. با این حال، برای فیبروم‌های بزرگ‌تر، می‌توانید ناراحتی‌ها و حتی دردهای مربوط به این بیماری را تجربه کنید. فیبروم‌ها می‌توانند باعث احساس کمردرد، دردهای شدید قاعدگی، درد شدید در شکم و حتی درد در هنگام رابطه جنسی شوند.

فیبروم رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در بسیاری از موارد، فیبروم ها برای اولین بار در طی یک معاینه منظم با ارائه دهنده سلامت زنان شما کشف می شوند. آنها را می توان در طول معاینه لگن احساس کرد و می تواند در طول معاینه زنان یا در طول مراقبت های دوران بارداری پیدا شود. معمولاً توصیف شما از خونریزی شدید و سایر علائم مرتبط ممکن است به پزشک شما هشدار دهد که فیبروم را به عنوان بخشی از تشخیص در نظر بگیرد. چندین آزمایش وجود دارد که می توان برای تایید فیبروم و تعیین اندازه و محل آنها انجام داد. این تست ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

ـ سونوگرافی

ـ تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

ـ توموگرافی کامپیوتری (CT)

ـ هیستروسکوپی

ـ هیستروسالپنگوگرافی (HSG)

ـ سونوهیستروگرافی

ـ لاپاراسکوپی

فیبروم_رحم

فیبروم رحم چگونه درمان می شود؟

درمان فیبروم های رحمی بسته به اندازه، تعداد و محل فیبروم ها و همچنین علائمی که ایجاد می کنند می تواند متفاوت باشد. اگر هیچ علامتی از فیبروم خود را تجربه نمی کنید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. فیبروم های کوچک اغلب می توانند به حال خود رها شوند. گر علائم فیبروم خود را تجربه می کنید – از جمله کم خونی ناشی از خونریزی زیاد، درد متوسط ​​تا شدید، مشکلات ناباروری یا دستگاه ادراری و روده. مشکلات – معمولاً برای کمک به درمان نیاز است.

برنامه درمانی شما به چند عامل بستگی دارد، از جمله:

ـ چند تا فیبروم داری

ـ اندازه فیبروم های شما

ـ جایی که فیبروم شما قرار دارد

ـ چه علائمی را در رابطه با فیبروم تجربه می کنید؟ ت

ـ تمایل شما برای بارداری

ـ تمایل شما به حفظ رحم

بهترین گزینه درمانی برای شما نیز به اهداف باروری آینده شما بستگی دارد. اگر می خواهید در آینده بچه دار شوید، برخی از گزینه های درمانی ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد.

گزینه های درمانی برای فیبروم رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

داروهای درمان فیبروم رحم

ـ داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)

ـ مکمل‌های آهن

ـ کنترل بارداری

ـ آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)

ـ درمان های خوراکی

مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر دارویی که مصرف می کنید صحبت کنید. همیشه قبل از شروع یک داروی جدید با ارائه دهنده خود مشورت کنید تا در مورد هر گونه عوارض احتمالی صحبت کنید.

جراحی فیبروم

هنگام صحبت در مورد انواع مختلف جراحی برای برداشتن فیبروم باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. نه تنها اندازه، محل و تعداد فیبروم‌ها می‌تواند بر نوع جراحی تأثیر بگذارد، بلکه خواسته‌های شما برای بارداری‌های آینده نیز می‌تواند عامل مهمی در تدوین برنامه درمانی باشد. برخی از گزینه‌های جراحی رحم را حفظ می‌کنند و به شما امکان می‌دهند در آینده باردار شوید، در حالی که گزینه‌های دیگر می‌توانند باعث آسیب یا برداشتن رحم شوند.

میومکتومی روشی است که به پزشک اجازه می دهد تا فیبروم ها را بدون آسیب رساندن به رحم بردارد.

هیستروسکوپی: این روش با قرار دادن یک اسکوپ (ابزار لوله مانند باریک و انعطاف پذیر) از طریق واژن و دهانه رحم و داخل رحم انجام می شود. در طی این روش هیچ برشی ایجاد نمی شود.

لاپاراسکوپی: در این روش، ارائه دهنده شما از یک اسکوپ برای برداشتن فیبروم ها استفاده می کند. برخلاف هیستروسکوپی، این روش شامل قرار دادن چند برش کوچک در شکم است.

لاپاراتومی: در طی این روش، برشی در شکم شما ایجاد می‌شود و فیبروم‌ها از طریق این برش بزرگ‌تر برداشته می‌شوند.

اگر قصد بارداری در آینده را ندارید، گزینه های جراحی دیگری وجود دارد که ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما توصیه کند. در صورت تمایل به بارداری، این گزینه ها توصیه نمی شود و روش های جراحی برای برداشتن رحم وجود دارد. این جراحی‌ها می‌توانند بسیار مؤثر باشند، اما معمولاً از بارداری‌های بعدی جلوگیری می‌کنند.

آیا خطرات مربوط به درمان فیبروم وجود دارد؟

خطراتی برای هر درمانی وجود دارد. داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند و برخی ممکن است برای شما مناسب نباشند. قبل از شروع یک داروی جدید، در مورد تمام داروهایی که ممکن است برای سایر شرایط پزشکی مصرف کنید و سابقه پزشکی کامل خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگر پس از شروع یک داروی جدید عوارض جانبی را تجربه کردید، با ارائه دهنده خود تماس بگیرید تا در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

همچنین همیشه خطراتی در درمان جراحی فیبروم وجود دارد. هر گونه جراحی شما را در معرض خطر عفونت، خونریزی و هرگونه خطر ذاتی مرتبط با جراحی و بیهوشی قرار می دهد. خطر اضافی جراحی برداشتن فیبروم می تواند حاملگی های آینده را شامل شود. برخی از گزینه های جراحی می توانند از بارداری آینده جلوگیری کنند. میومکتومی روشی است که فقط فیبروم ها را از بین می برد و امکان بارداری های بعدی را فراهم می کند. با این حال، زنانی که میومکتومی انجام داده‌اند ممکن است نیاز به زایمان نوزادان آینده از طریق سزارین (سزارین) داشته باشند.

آیا می توان از فیبروم پیشگیری کرد؟

به طور کلی، شما نمی توانید از فیبروم جلوگیری کنید. شما می توانید با حفظ وزن بدن سالم و انجام معاینات منظم لگن، خطر خود را کاهش دهید. اگر فیبروم های کوچک دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برنامه ای برای نظارت بر آنها تهیه کنید.

آیا در صورت داشتن فیبروم رحمی می توانم باردار شوم؟

بله، در صورت داشتن فیبروم رحمی می توانید باردار شوید. اگر از قبل می‌دانید که فیبروم‌های خود را در زمان بارداری دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما با شما همکاری می‌کند تا یک برنامه نظارتی برای فیبروم‌ها ایجاد کند.

آیا فیبروم ها خود به خود از بین می روند؟

فیبروم ها می توانند در برخی از زنان پس از یائسگی کوچک شوند. این به دلیل کاهش هورمون ها اتفاق می افتد. هنگامی که فیبروم ها کوچک می شوند، علائم شما ممکن است از بین بروند. فیبروم های کوچک در صورتی که علائمی ایجاد نکنند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

فیبروم رحم یک بیماری شایع است که بسیاری از زنان در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. در برخی موارد، فیبروم ها کوچک هستند و به هیچ وجه علائمی ایجاد نمی کنند. در موارد دیگر، فیبروم ها می توانند علائم چالش برانگیزی ایجاد کنند. اگر هر نوع ناراحتی یا درد را تجربه کردید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. فیبروم ها را می توان درمان کرد و اغلب علائم شما را می توان بهبود بخشید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.