۰ تا ۱۰۰ فواید حمام شیر برای پوست

فواید حمام شیر برای پوست و نحوه انجام حمام شیر

0 979

فواید حمام شیر برای پوست

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

خیس شدن طولانی در حمام شیر داغ ممکن است مفهوم عجیبی به نظر برسد، اما مردم قرن‌هاست که از مزایای حمام شیر لذت می‌برند.
رومیان باستان به طور مرتب از حمام شیر برای نرم کردن و بهبود ظاهر پوست خود استفاده می‌کردند. طبق افسانه‌ها، کلئوپاترا چهره معروف خود را با حمام کردن در شیر و عسل به دست آورد. در ایالات متحده، حمام کردن صورت در دوغ به همین دلایل رایج بود.
در این مقاله از تینامو به فواید حمام شیر می‌پردازیم و همچنین نکاتی را برای آماده‌کردن حمام شیر و مواردی که می‌توان از آنها استفاده کرد را برای شما عنوان می‌کنیم.

حمام شیر و فواید آن برای پوست

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

هیچ مطالعه علمی خوبی در مورد اثرات حمام شیر انجام نشده است بااین‌حال، شواهد حکایتی وجود دارد که نشان می‌دهد حمام شیر ممکن است مزایای مراقبت از پوست را دارا باشد.

حمام شیر می‌تواند پوست شما را نرم‌تر و صاف‌تر کند زیرا چربی‌های موجود در شیر به پوست می‌چسبند. بعد از حمام شیر متوجه احساس ابریشمی شدن (نه چربی) روی پوست خود خواهید شد.

حمام کردن در شیر همچنین می‌تواند لایه‌برداری سبک و ملایمی را ایجاد کند. شیر – به‌خصوص شیر ترش مانند دوغ – حاوی اسیدلاکتیک است، اسیدلاکتیک یک آلفا هیدروکسی اسید است که معمولاً در محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی استفاده می‌شود.

مدت‌زمان نتیجه دادن محصولات مراقبت از پوست

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

حمام شیر برای پوست شما مفید است زیرا اسیدلاکتیک به حل شدن “چسب” بین سلولی – که سلول‌های مرده پوست را در کنار هم نگه می‌دارد – کمک می‌کند. این سلول‌ها وقتی از بین می‌روند فضایی را روی سطح پوست برای سلول‌های صاف‌تر و درخشان‌تر ایجاد می‌کنند.

اما به این نکته توجه داشته باشید که حمام شیر مانند استفاده از لوسیون‌های اسیدلاکتیک یا کرم‌های مرطوب‌کننده قدرت ندارد. این محصولات به‌گونه‌ای طراحی و فرموله شده‌اند که نتیجه خاصی را به همراه داشته باشند و حاوی درصد بسیار بالاتری از اسیدلاکتیک نسبت به شیر هستند.

حمام‌های شیر به لطف لایه‌برداری ملایمی که همراه با چربی‌ها و پروتئین‌های صاف‌کننده پوست ایجاد می‌کنند، می‌توانند پوست شما را – حداقل به طور – موقت  کمتر خشک کنند.

البته نمی‌توان اثرات روانی حمام شیر را فراموش کرد. هنگامی که حمام شیر با عطر یا گیاهان ترکیب می‌شود، بوی خوبی می‌دهد و احساس  مجللی دارد.

خیساندن بدن در حمام شیر یک راه خوب برای استراحت و آرامش است.

حمام شیر و شرایط پوست

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

حمام شیر یکی از داروهای آرایشی و زیبایی است ولی هیچ عارضه پوستی را درمان نمی‌کنند!

شیر به‌عنوان یک درمان عامیانه برای مواردی مانند آفتاب‌سوختگی، تحریکات پوستی، هایپرپیگمانتاسیون، اگزما و پسوریازیس استفاده شده است  بااین‌حال، هیچ مدرک علمی قطعی وجود ندارد که حمام شیر به بهبود هر یک از این مشکلات پوستی کمک کند.

در باره تأثیرات موضعی محصولات شیر روی اگزما مطالعه شده است، اما تحقیقات متناقض است! علاوه بر این، بیشتر مطالعات بر روی شیر مادر انسان انجام شده است تا مثلاً شیر گاو یا بز.

انواع شیر مورداستفاده در حمام شیر

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

شما می‌توانید از شیر واقعی (چیزی که می‌نوشید) برای تهیه حمام شیر استفاده کنید.

انواع مختلفی از شیر در اختیار شما وجود دارد و هرکدام ظاهر و احساس متفاوتی به حمام شیر می‌دهند.

حمام کردن در شیری که از فروشگاه خریداری می‌شود از نظر اقتصادی به‌صرفه نمی‌باشد.

برای تهیه حمام شیر برای پوست، این شیرها را در آب گرم حمام خود رقیق کنید:

شیر گاو: اغلب در حمام‌های شیر استفاده می‌شود، زیرا رایج و ارزان بوده و تقریباً همه آن را در دست دارند. شیر پرچرب یا کامل، بهترین حس را روی پوستتان به شما می‌دهد.

شیر بز: یکی دیگر از افزودنی‌های رایج حمام شیر است. شیر بز دارای چربی بیشتری نسبت به شیر گاو است، بنابراین حمام شیر شما حالت خامه‌ای تری به شما می‌دهد.

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

دوغ: اسیدلاکتیک بیشتری نسبت به شیرهای دیگر دارد، بنابراین از نظر تئوری، لایه بردار بهتری در حمام شیر محسوب می‌شود اما باز هم تحقیقات کمی برای تأیید این موضوع وجود دارد ولی به‌هرحال حمام دوغ بسیار لذت‌بخش به نظر می‌رسد.

شیر مادر: حمام کردن با شیر مادر چندان رایج نیست، بااین‌حال، شواهد متناقضی وجود دارد که نشان می‌دهد شیر مادر وقتی به‌صورت موضعی استفاده می‌شود، هر کاری برای پوست انجام می‌دهد.

شیر آجیل و شیر سویا: گزینه‌های خوبی برای گیاهخوارانی هستند که می‌خواهند حمام شیر انجام دهند. اگرچه آنها از نظر شیمیایی شبیه به شیرهای لبنی نیستند، اما می‌توانند ظاهر و حس یکسانی به حمام شما بدهند.

شیر بادام و شیر نارگیل بسیار خوب هستند زیرا سرشار از روغن‌هایی هستند که احساس صافی روی پوست ایجاد می‌کنند.

شیرخشک و یا پروتئین‌های شیر: شیرهایی بسته‌بندی با زمان فاسد شدن طولانی تره برای استفاده در حمام شیر مناسب‌تر هستند

شیر گاو، بز و … به دلیل طبیعی بودن زودتر فاسد شده و بو می‌گیرند و برای پوست به دلیل ماندگاری پایین‌تر گزینه کمتر مناسبی محسوب می‌شوند.

چگونه یک حمام شیر درست کنیم

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

درست‌کردن حمام شیر بسیار آسان است. این کار به‌سادگی ریختن شیر انتخابی خود در آب گرم حمام است.  شما می‌توانید پس از پرکردن وان، شیر را اضافه کنید.

می‌توانید خلاقیت داشته باشید و حمام شیر خود را سفارشی کنید. به‌عنوان‌مثال، سعی کنید یک‌مشت جو ریز آسیاب شده، جوانه‌های اسطوخودوس، گلبرگ‌های گل رز (تازه یا خشک)، ۱/۲ فنجان نمک اپوسوم یا نمک دریایی را اضافه کنید. چند قطره روغن ضروری برای پوست یا یک قاشق غذاخوری عسل  را نیز می‌توانید به حمام شیر اضافه کنید؛  حتی می‌توانید این مواد را زودتر بسته‌بندی کنید تا بمب‌های حمام شیر را بسازید که هر زمان که نیاز داشتید آماده‌ی استفاده شوند.

پس از حمام شیر باید پوست را آبکشی کنید تا چسبندگی و بوی آن برطرف شود.

کلام آخر

فواید حمام شیر برای پوست
فواید حمام شیر برای پوست

حمام‌های شیر بسیار ملایم و بی‌خطر هستند و اکثر افراد می‌توانند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنند. البته در موارد استثنا ممکن است در صورت حساسیت واقعی به شیر، خیساندن در حمام شیر می‌تواند باعث واکنش پوستی شود.

درحالی‌که حمام شیر یک درمان زیبایی است که پوست شما را نرم و صاف می‌کند، اما شرایط پوستی را بهبود نمی‌بخشد.

برای کسانی که با لاکتوز مشکل دارند – ‌ لاکتوز در شیر حیوانات یافت می‌شود – در صورت عدم تحمل لاکتوز، حمام کردن در یکی از این شیرها خوب است  بااین‌حال، اگر حساسیت واقعی به شیر دارید، باید از این کار اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باعث واکنش‌هایی مانند خارش، بثورات یا کهیر شود.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.