طرز تهیه مشکوفی دسر مازندرانی

طرز تهیه دسر مازندرانی مشکوفی چگونه است؟

0 673

طرز تهیه مشکوفی خوشمزه دسر مازندرانی

مشکوفی یکی از دسرهای سنتی و خوشمزه مازندران است که همانند مسقطی تهیه می‌شود با این تفاوت که در مشکوفی از شیر استفاده می‌شود و چنانچه به‌جای شیر از آب استفاده کنید همان مسقطی خواهد شد. طعم مشکوفی مانند دنت زعفرانی است. ممکن است مشکوفی در دیگر نقاظ ایران اسمهای مختلفی داشته باشد، جاهایی دیده شده که به آن دنت یا فرنی با نشاسته هم میگویند. در هر حال این دسر با هر اسمی فوق العاده خوشمزه هست و در ماه رمضون دسر مشکوفی را می توانبم جایگزین فرنی کنیم.

طرز تهیه مشکوفی
طرز تهیه مشکوفی
طرز تهیه شله‌زرد خوشمزه

مواد لازم برای تهیه مشکوفی برای ۴ نفر:

  • شیر ۲ لیوان
  • شکر ۴ قاشق غذاخوری
  • نشاسته ۳ قاشق غذاخوری
  • گلاب ۲ قاشق غذاخوری
  • وانیل نوک قاشق چای‌خوری
  • کره ۱ قاشق غذاخوری
  • زعفران دم‌کرده ۲ قاشق غذاخوری
طرز تهیه مشکوفی,
طرز تهیه مشکوفی

طرز تهیه مشکوفی (دنت زعفرانی) دسر مخصوص مازندرانی‌ها

ابتدا داخل قابلمه شیر سرد را با نشاسته و شکر مخلوط‌کنید و خوب هم بزنید تا نشاسته به‌خوبی کاملاً در شیر حل شود. در صورتیکه احساس کردید نشاسته خوب حل‌نشده می‌توانید مواد را از صافی رد کنید تا کاملاً یکدست باشد.

سپس قابلمهٔ شیر و نشاسته را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و به‌طور مداوم آن را هم می‌زنیم

وقتی شیر گرم شد باید کره، وانیل، گلاب و زعفران را اضافه کنیم. در صورتیکه می‌خواهید این دسر پررنگ‌تر باشد می‌توانید از زعفران بیشتری استفاده کنید.

باید این‌قدر صبر کنید و مواد را هم بزنید تا مایه غلیظ شود و در این زمان مشکوفی آماده‌شده است.

. سپس آن را از روی حرارت بردارید و در ظرف‌های موردنظرتان ریخته و در یخچال بگذارید تا سرد شود. می‌توانید در قالب‌های مخصوص ریخته و پس از سرد شدن آن را در ظرف سرو برگردانید.

پس‌ازاینکه سرد شد می‌توانید برای تزئین روی دسر مشکوفی را با پودر نارگیل، خلال پسته، دارچین، ترافل های رنگی، شکلات چیپسی و یا تکه‌های میوه تزیین کنید.

می‌توانید پس از سرد شدن از پودر ژله آماده استفاده کرده و پس از آماده کردن ژله روی دسر مشکوفی ژله ریخته و مجدداً در یخچال گذاشته تا ژله سفت شود.

مشکوفی
مشکوفی

رنگ اصلی این دسر زعفرانی و زرد است ولی می‌توانید آن را با ترکیب کاکائو به رنگ شکلاتی درآورید؛ یعنی کمی از مواد سفید برداشته و به آن کاکائو اضافه کنید تا رنگ آن قهوه‌ای شود؛ و سپس در ظرف سرو لایه‌لایه از رنگ‌های مختلف استفاده کنید؛ و یا مثلاً یک‌لایه سفید، یک‌لایه زعفرانی و یک‌لایه کاکائویی ریخته تا دسرتان زیباتر شود.

فقط باید توجه داشته باشید که در زمان اضافه کردن لایه‌های مشکوفی بروی هم لایه‌های دسر نباید گرم و یا سرد باشد، یعنی وقتی حرارت لایه اول کم شد، لایه بعدی را روی آن بریزید تا لایه‌ها به هم بچسبند و خراب نشوند.

اگر تجربه ای در درست کردن مشکوفی دارید با ما درمیان بگذارید.

 

ویدئو آموزشی طرز تهیه مشکوفی مازندارنی

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.