طرز تهیه شیرینی نخودی

چگونه شیرینی نخودی بپزیم؟

0 524

طرز تهیه شیرینی نخودچی ساده خونگی با طعمی بی نظیر

شیرینی نخودچی  یا اصطلاحا نخودی یکی از شیرینی‌های ساده نوروز و سنتی قزوین است که با آرد نخودچی تهیه می‌شود. خوردن این شیرینی یکی تز شیرینی های  نوروز بین خانواده‌های ایرانی است که بسیار رواج دارد. طرز تهیه شیرینی نخودی بسیار آسان است و حتی می‌توانید این شیرینی را بدون فر نیز آماده کنید. تنها راز خوشمزه شدن شیرینی نخودچی، استفاده از آرد نخودچی مرغوب و لطیف است و تنها با رعایت نکات آسان می‌توانید شیرینی نخودچی مرغوبی تهیه کنید.

طرز تهیه شیرینی نخودی

کره و روغن مایع نمی‌توانند جایگزن روغن جامد در دستور پخت شیرینی نخودچی باشند. برای انسجام بیشتر خمیر این شیرینی می‌توانید آن را ۲ الی ۳ بار از چرخ گوشت رد کنید ولی دقت که چرخ گوشت باید کاملا تمیز باشد. قبل از درست کردن شیرینی حتما پودر قند و آرد نخودچی را جداگانه الک کنید و گلوله‌های درشت پودر قند و آرد را جدا کنید تا خمیر یکدستی داشته باشید.

روغن صاف قنادی و روغن جامد مناسب پخت این شیرینی است و اگر از روغن نیمه جامد استفاده می‌کنید باید روغن را صاف کنید. یعنی باید روغن  با حرارت غیر مستقیم آب کنید . توجه داشته باشید که روغن اصلا نباید به جوش بیاید، فقط آب شدن روغن کافیست به همین علت حتما باید به روش بن ماری روغن را آب کنید و روغن آب شده را در یخچال بگذارید تا کاملا سفت شود. بعد از جامد شدن دوباره روغن می‌توانید از آن برای پخت شیرینی نخودچی استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی

آرد نخودچی ۵۰۰ گرم
پودر قند ۱۵۰ گرم
روغن صاف ۲۰۰ گرم
پودر هل ۱ قاشق چایخوری

 

طرز تهیه شیرینی نخودی

اگر روغن صاف ندارید، ۲۰۰ گرم روغن جامد را روی حرارت کم یا به روش بن ماری ذوب کنید. سپس اجازه دهید روغن سرد و سفت شود. می‌توانید بعد از اینکه گرمایش کن شد مدتی در یخچال قرار دهید.

سپس آرد نخودچی، پودر قند و پودر هل را الک می کنیم، و سپس با همدیگر به خوبی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

در این مرحله روغن صاف را به آرد نخودچی اضافه می کنیم و با دست مخلوط می کنیم تا خمیر جمع شود و حالت بگیرد. توجه داشته باشید که خمیر شیرینی نخودچی مثل شیرینی های دیگر نیست و حالت خشکی زیادی دارد یعنی در ابتدا با اضافه کردن روغن به آرد انسجامی بوجود نمی‌آید و باید با ورز دادن خمیر آنرا یکنواخت کرد.

می‌توانید  خمیر را با گوشتکوب برقی به خوبی میکس می کنیم تا حالت خمیری یکدست به خودش بگیرد. البته اگر گوشتکوب برقی ندارید می توانید خمیر را ۴ بار با چرخ گوشت چرخ کنید و اگر می خواهید خمیر را با دست درست کنید باید حدود ۳۰ دقیقه خمیر را ورز بدهید تا شکل بگیرد و منسجم شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه کیک اسفنجی ساده پف دار با ۴ تخم مرغ

پس از اینکه خمیر شیرینی آماده شد، کمی به آن استارحت می‌دهیم و سپس روی سینی فر یک ورق روغنی قرار می دهیم و خمیر را روی یک سطح صاف پهن می کنیم. قطر خمیر بستگی به سلیقه خودمان دارد، قطر استاندارد شیرینی نخودچی حدودا ۲ سانتی متر است.

در صورتی که می خواهید شیرینی ها ظریف تری داشته باشید می توانید قطر شیرینی ها را ۱ سانتی متر کنید. پس از اینکه خمیر را پهن کردیم با قالب دلخواه خمیر را قالب می زنیم، سپس با شیرینی ها قالب زده را با کمک کارد به آرامی به سینی فر منتقل می کنیم. در صورتی که قالب زدن شیرینی برایتان سخت است می‌توانید از خمیر گلوله های کوچکی به اندازه دلخواه خو برداشته و گرد کنید و و با مهر شیرینی پزی نقش بیاندازید یا روی آن با چاقو برای تزئین دو خط بصورت ضربدر بزنید.

در آخر پس از اینکه تمام شیرینی ها را داخل سینی فر روی کاغذ روغنی چیدیم، و برای تزئین با توجه به سلیقه خودتان مقداری سیاه دانه، پودر پسته یا تخم خرفه روی شیرینی ها بپاشید یا می‌توانید مقدار کنی کاکائو را در یک قاشق آب حل کنید تا غلیظ شود و با نوک خلال دندان وسط شیرینی یک نقطه بگذارید و  سینی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل فر که از قبل با حرارت ۱۷۵ درجه سانتیگراد روشن کرده ایم، قرار می دهیم تا شیرینی ها اماده شوند.

پس از اینکه کار پخت شیرینی ها به پایان رسید، صبر می کنیم تا شیرینی ها کاملا خنک شوند سپس به آرامی به ظرف مورد نظرمان منتقل می کنیم. این شیرینی را می توانید تا یک تا دو هفته در یخچال نگهداری کنید. توجه داشته باشید که قبل از خنک شدن شیرینی را از سینی فر منتقل نکنید زیرا خورد می‌شود.

شیرینی نخودی

پخت شیرینی نخودچی بدون فر

ابتدا یک شعله پخش کن روی شعله گاز قرار داده و یک قابلمه بزرگ را روی شعله ملایم قرار می دهیم. سپس یک سه پایه فلزش داخل قابلمه قرار می دهیم و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درب قابلمه را می گذاریم تا کاملا گرم شود.

پس از اینکه قابلمه گرم شد، شیرینی های قالب زده را داخل یک سینی با قطر مناسب قرار داده و داخل قابلمه روی سه پایه می گذاریم و روی درب قابلمه یک دم کنی قرار می دهیم تا حرارت داخل قابلمه هدر نرود و شیرینی ها زودتر بپزند.

حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پخت شیرینی زمان نیاز دارد، زمانی که زیر شیرینی طلایی شد یعنی شیرینی پخته است. پس از پخت به شیرینی ها دست نزنید چون خیلی سریع پودر می شوند، صبر کنید خنک شوند سپس شیرینی ها را جمع کنید.

ویدئو طرز تهیه شیرینی نخودی

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.