طرز تهیه خیارشور فوری خوشمزه

طرز تهیه خیارشور فوری خوشمزه و ترد خانگی به روش بازاری

0 541

طرز تهیه خیارشور خانگی

خیارشور

خیارشور یکی از چاشنی های بسیار خوشمزه و  پرمصرف بوده که طرفداران بسیاری خصوصا در ایران دارد. این چاشنی ترد و خوشمزه را می‌توان در کنار بسیاری از غذاهای سنتی و فست فوده ها استفاده کرد.

خیارشور

مواد لام برای تهیه خیارشور

  • خیار قلمی ریز ۱ کیلوگرم (حتما از خیارهای بوته ای استفاده کنید)
  • فلفل سبز تند ۳ الی ۴ عدد
  • سرکه سفید ۱ لیوان
  • سیر ۴ تا ۵ عدد
  • آب حدود ۶ الی ۷ لیوان
  • ترخون ۱۰۰ گرم
  • شوید ۱۰۰ گرم
  • نخود خام ۴ عدد (برای ترد شدن خیار شور)
  • نمک ۵ قاشق غذا خوری (باید آب نمک را مزه کرده و در صورتی که احساس می‌کنید نمک آن کم است کمی نمک اضافه کنید)

طرزتهیه خیارشور 

برای تهیه خیارشور ابتدا  خیار ها را شسته و کاملا خشک کنید و بروی پارچه ای پهن کرده تا رطوبت آن هم خشک شود.
در یک قابلمه مناسب آب را به همراه نمک و سرکه روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. در صورتی که آب جوشیده دارید نیازی به جوشاندن آب نیست و می‌توانید سرکه و نمک را به آبی که قبلا جوشانده بودید اضافه کنید. سپس بگذارید تا آب خنک شود.

سپس سعی کنید سوراخ هایی را در خیار با کمک یک خلال دندان یا سوزن تمیز ایجاد کنید. خلال دندان را از یک سمت به داخل فرو ببرید و فشار دهید تا که از سمت دیگر خارج شود. این کار باعث می شود نفوذ پذیری آب و سرکه به خیار شور بهتر و خیارشور ترد تر شود. همچنین خیارشور در زمان کمتری آماده و به اصطلاح برشد. می‌توانید وسط فلفل ها را نیز با چاقو شیار بدهید. سبزی ها را شسته و بگذارید تا کاملا خشک شوند و آبی نداشته باشند زیرا باعث کپک زدن سریع خیارشور می شوند. حالا سیرها را پوست گرفته و پس از شستشو کنار می گذاریم تا خشک شوند.

بعد از اینکه کلیه مواد خیارشور آماده شد. ظرف مورد نظر خیارشور انتخاب کرده و حتما توجه داشته باشید که تمیز و فاقد رطوبت باشد.

در این مرحله یک ردیف از خیار ها را در ظرف چیده و سپس شوید، ترخون، سیر و فلفل را روی آن میریزیم. سپس دو عدد  نخود را اضافه می کنیم، به هیچ وجه نخود را حذف نکنید، زیرا نخود در طول زمان از خود گازی متساعد می کند که باعث ترد تر شدن خیارشورها می شود.

لایه ها را تکرار می‌کنیم تا ظرف پر شود. سپس آب و سرکه ای را که کنار گذاشته بودید تا به دمای اتاق برسد را آرام آرام به ظرف اضافه می‌کنیم. آبی که استفاده می کنید نه باید جوش باشد نه سرد. باید حالت کاملا ولرم و هم دمای اتاق باشد. ظرف را کمی تکان دهید تا فضای بین خیار ها جا به جا و در صورت ایجاد شدن فضای خالی می‌توانید خیار اضافه کنید. محلول آب نمک و سرکه باید یک بند انکشت بالاتر از سطح مواد داخل ظرف باشد.  می‌توانید بروی مواد چند برگ انگور قرار دهید.

در این مرحله یک پلاستیک فریزر را تا کرده  و روی درب شیشه قرار می دهیم تا کاملا آنرا بپوشاند و سپس درب شیشه را محکم می بندیم تا هیچ گونه هوایی وارد شیشه نشود. شیشه را در جای خشک و خنک دور از نور خورشید قرار می دهیم. خیارشور حدود دو الی سه هفته بعد آماده است.

طرز تهیه خیارشور

نکات کلیدی برای تهیه خیار شور

برای خیارشور ترد و خوشمزه باید از خیارهای بوته ای استفاده کرد. خیارهای درختی به خوبی آب نمک و سرکه را جذب نمی کنند.

توصیه می شود سرکه را از مواد خیار شور حذف نکنید، زیرا سرکه هم باعث بهتر شدن طعم خیارشور می شود و هم باعث می شود که خیار شور ترد تر شود.

خیارشور را می‌توانید تا مدت یک سال در جای تاریک و خنک نگهداری کنیم. ولی توجه داشته باشید هر زمان درب ظرف خیار شور را باز کردید باید آنرا به یخچال منتقل کرده  تا کپک نزند.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.